Διαφήμιση

WIFI CALLING

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • καλησπερα σας,

      Παρακαλω πολύ δωστε μου τη γνωμη σας ... στο τι μπορει να φταιει??? Τον Ιουλιο 2020 αγορασα το Redmi 8T -Το λογισμικό του αυτη τη στιγμη ειναι ΜIUI Global 11.0.11.... μονο και μονο για να εχω την υπηρεσία WIFI CALLING της COSMOTE μιας και ηταν η συγκεκριμενη συσκευή συμβατη... Δουλεψε μια χαρα Ιουλιο και Αυγουστο και εδω και 15 μερες αλλαξαν τα παντα... Χαθηκε "το εικονιδιο με το Αναποδο ακουστικό" και στη θεση του βγηκε και εμφανιζεται και εξαφανίζεται οποτε θέλει... η ενδειξη Vo WIFI... και το αποτελεσμα ειναι οτι δεν δουλευει καθολου η υπηρεσία αυτη... και εχω συνομιλια μετ εμποδίων... με διαλλείματα και χασιματα λέξεων και φρασεων και γενικα επικρατει σπασιμο νευρων και με μενα και το συνομιλητη... Εν τω μεταξύ ζητα συχνα πυκνα ενημερωσεις ... τις οποιες και κάνω... φοβαμαι οτι κατι εχει παιχτει με καποια ενημερωση.... Εδωσα βλαβη στην COSMOTE το ειδαν, το εψαξαν και σημερα μου ειπαν οτι ειναι θεμα συσκευής και θα πρεπει να το παω στην XIAOMI για περαιτέρω ελεγχο....

      Επίσης η δευτερη συσκευη η Redmi 9S η οποία δεν ηταν συμβατη με calling wifi οταν την αγορασα ΑΠΡΙΛΙΟ 2020.... στο ιδιο αυτο διαστημα δηλαδη εντος των 15 ημερων του Σεπτ. ξαφνικα έγινε συμβατη ακριβως με τα ιδια προβληματα και ενδείξεις (Vo Wifi ένδειξη πανω δεξιά στη θεση του εικονιδιου ότι κανεις χρηση WIFI κλήσεων και εντελως χαλια και προβληματικη επικοινωνια...η υπηρεσία ανυπαρτη αν και πλεον θεωρείται συμβατη με την υπηρεσία και εχει μπει στη λιστα της COSMOTE....

      Γνωρίζει καποιος να μου πει τι συμβαινει ή τι μπορει να εχει συμβει? η τι πρεπει να κανω?

      Ευχαριστω πολυ

      Ζετα
    • Θα πρέπει δοκιμάσεις να πάρεις τηλέφωνο τον πάροχό σου και να ζητήσεις να σου απενεργοποιήσουν το Volte και το voWiFi από την σύνδεσή σου.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • και μετα πως θα δουλεψει η υπηρεσια Calling Wifi? εχει αδυναμια καλυψης δικτυου η Cosmote στην περιοχη μου... για αυτο και την χρειαζομαι .... αλλιως δεν μπορω να επικοινωνησω με ανθρωπο...
    • Διαφήμιση
    • Σύμφωνα με αυτά που αναφέρεις, μοιάζει να είναι πρόβλημα του δικτύου της εταιρείας...

      Δοκίμασε να τα κλήσεις και να τα ανοίξεις εκ νέου, όπου γράμματα οι αντίστοιχοι αριθμοί στο πληκτρολόγιο:

      VoLTE & VoWiFi (wifi calling) και υποστήριξη από MIUI
    • Δες στις ρυθμίσεις τώρα, λογικά έχει εμφανίσει τα αντίστοιχα κουμπιά, ενεργοποίησε το wifi calling αν δεν είναι ήδη ενεργοποιημένο
    • Υπαρχει κουμπι στο κινητο που λέγεται ΧΡΗΣΗ VOLTE... που ειτε ειναι ανοιχτο ή κλειστο σε συνδυασμό με το κουμπί ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΤΕ ΚΛΗΣΕΙΣ ΜΕΣΩ WIFI (ανοιχτο) συνεχιζει και βγαινει πανω δεξια στην οθονη του κινητου η ενδειξη Vo WIFI... Δηλαδη ειτε ανοιχτο το VOLTE ειτε κλειστο η ενδειξη παραμενει ιδια... και να σημειωσω οτι εχω επιλεξει Προτιμησεις Δικτυου Κατα προτιμηση WIFI...

      Τι γινεται τωρα? Ποιες οι κινησεις που πρεπει να κανω?
    • Διαφήμιση
    • Δες πως θα πάει, αν δεν κάνω λάθος το Vo Wifi είναι WIFI CALL απλά άλλαξαν την ονομασία στο δίκτυο (ίσως και ρυθμίσεις)...
    • Αυτες τις ρυθμισεις φοβαμαι... οτι εχουν δημιουργησει το προβλημα... τους εχω ενημερωσει απο τις 9/9/2020 στην COSMOTE.... και δυστυχως δεν βρηκαν θεμα δικτυου και με παρεπεμψαν στην XIAOMI για περαιτερω ελεγχο...
      Χθες μιλησα τηλεφωνικα με την αντιπροσωπεια της XIAOMI... ανεφερα το προβλημα... και μου ειπαν...
      1) Γυριστε το τηλεφωνο στις εργοστασιακες ρυθμισεις ... πραγμα το οποιο μου ειναι αρκετα δυσκολο γιατι δεν ειμαι γνωστης του CLOUD και μολις προχθες εδωσα 20 ευρω για να μεταφερω SMS απο το παλιο μου κινητο (που ηταν μη συμβατο με Calling Wifi).... kai θελω να το αποφυγω γιατι θα χαθουν πολλα... ΚΑΙ
      2) Μου ειπαν οτι εχει υπαρξει καποια ενημερωση που εχει επηρρεασει την υπηρεσία WIFI CALLING της VODAFONE ομως... ισως εχει επηρρεασει και τις δικες σας συσκευες... κλπ .Τεελιώνοντας μας ειπε ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ (δεν ξερω ποσο χρονικο διαστημα) το κοιτουν το θεμα
      αυτο της ενημερωσης και ΘΑ ΒΓΕΙ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΥΠΟΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....

      ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ.... ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ? ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ?

      ΕΧΩ ΧΑΘΕΙ....!!!
    • τι εννοείς ζητά συχνά πυκνά ενημερώσεις; δηλαδή κάθε πόσο σου λέει;
      φαντάζομαι ενημέρωση τηλεφώνου ε; ή μήπως λες για τις εφαρμογές του google play store?
      για πήγαινε στις πληροφορίες συσκευής και ανέβασε μια φωτό να δούμε τι γράφει.
    • Διαφήμιση
    • Ειδικα τον Αυγουστο ζητουσε ενημερωσεις σχεδον μερα παρα μερα! Χθες επανεφερα το τηλεφωνο στις εργοστασιακες ρυθμισεις γιατι μου ειπαν οτι μπορει να διορθωνοταν η κατασταση... αλλα δυστυχως τιποτα δεν εγινε.... Ενω υπαρχει ενδεικτικα η υπηρεσια CALLING WIFI ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΔΕΞΙΑ Η ΕΝΔΕΙΞΗ VOWIFI... στην πραξη... δεν λειτουργει... σαν κατι να την εξουδετερωνει ή "να παταει" πανω της....
      Οταν κανω επανεκκινηση της συσκευης του τηλεφωνου κανει 3λεπτα για να μπορεσει να εμφανιστει η ενδειξη VO WIFI και κατα τη διαρκεια αυτων των 3 λεπτων συνδεεται και απουσυνδεεται το τηλεφωνο απο το wifi δυο με τρεις φορες... χανεται... σβηνει (η ενδειξη VoWifi) μαζι και η συνδεση του τηλεφωνου απο το wifi του σπιτιου... Σας στελνω φωτο που μου ζητησατε...
      Images
      • Screenshot_2020-09-20-12-14-28-301_com.android.settings.jpg

        286,16 kB, 1.080×2.340, viewed 120 times
      • Screenshot_2020-09-20-12-16-05-932_com.xiaomi.discover.jpg

        382,15 kB, 1.080×2.340, viewed 131 times
      • Screenshot_2020-09-20-12-16-23-647_com.xiaomi.discover.jpg

        394,56 kB, 1.080×2.340, viewed 109 times
      • Screenshot_2020-09-20-12-16-49-258_com.xiaomi.discover.jpg

        402,62 kB, 1.080×2.340, viewed 176 times