Διαφήμιση

ΕΛΛΗΝΙΚΟ MI BAND 5 STABLE v1.1.0.84 By Rizla46

    • Οδηγός
    • ROM
    • Σημαντικό
    • Xiaomi
    • Miui Stable

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H miltosdelis έγραψε:

      Στο δικό μου γκλομπαλ μόλις πέρασα το αρχείο σου αλλά στον καιρό μου βγάζει αντί για αίθριος ρωσικά το έχει και άλλος αυτό το πρόβλημα το αρχείο περάστηκε στην τελευταία έκδοση φιρμουερ με το τελευταίο νοτιφαι

      Στάλθηκε από το MDRN8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Καλησπερα Δημητρη, αυτο γινεται γιατι τα font καιρου τα τρεχει απο αλλο αρχειο, αλλα υπαρχει τροπος να εχεις και τον καιρο στα ελληνικα.
      Μπες στο συνδεσμο που παραθετω απο κατω, και κατεβασε το Mi Fit 4.5 της Magical Unicorn, και μολις συνδεθεις, βαλε σαν γλωσσα τα ρωσικα, μολις κανεις ανανεωση, αλλαξε την γλωσσα σε ελληνικα, και θα τα εχεις ολα σε ελληνικα!
      Ευχαριστω για το σχολιο σου, Καλη συνεχεια!
      Rizla46
    • Ο/H Anemos_gr έγραψε:

      Ο/H Anemos_gr έγραψε:

      Καλημερα στην ομαδα, οκ ευχαριστώ φιλε μου το κατέβασα κ σε λίγο θα προχωρήσω στην εγκατάσταση.
      Λοιπον με το apk του mi fit απο geek doing οταν πηγαινα να αλλαξω την γλώσσα απο την εφαρμογή μου έκλεινε το Bluetooth του κινητου (poco f2 pro) . Περασα το mi fit απο play store κ με την γλωσσα στα ρώσικα δουλεύει κομπλε. Δεν ξερω αν εκανα εγω κατι λαθος αλλα μπορει κ καποιος αλλος να συναντήσει το ιδιο προβλημα .
      Καλησπερα φιλε, εχεις δικιο για το κλεισιμο του bluetooth στο Mi Fit 4.5 του Magiacal unicorn, αυτο συμβαινει και απο την 4.4 εκδοση. Δεν ξερω τον λογο γιατι δεν εχω αναλυσει την εφαρμογη, αλλα λειτουργικα δεν εχει καποιο προβλημα.
      απλα αν βαλεις την official, λογικα δεν θα εχεις πληροφοριες καιρου απο την επομενη ημερα, λογω του οτι τα παιρνει απο τα font που ειναι αλλο αρχειο, αν θες να τα εχεις και αυτα ελληνικα, τοτε βαζεις το 4.5 της Magical Unicorn, και επιλεγεις ρωσικα, και μολις κανει ανανεωση, επιλεγεις παλι ελληνικα, και τα εχεις ολα στα Ελληνικα.
      Rizla46
    • Καλημέρα παιδιά! Συγχαρητήρια στον Rizla46 για τη δουλειά και ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου.

      Έκανα τη μετατροπή της γλώσσας σύμφωνα με τον οδηγό και είναι όλα οκ, μέχρι στιγμής, με εξαίρεση το "καιρός αίθριος" που είναι στα ρώσικα.

      Πήρα το mi band 5 χθες και είμαι μάλλον απογοητευμένος. Ο πρώτος λόγος είναι το θέμα της γλώσσας, καθώς σκέφτομαι ότι σε κάθε αναβάθμιση θα χάνει τη ρύθμιση και θα πρέπει να γίνεται πάλι η διαδικασία. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι έχει μικρά fonts και λίγο δυσδιάκριτα για τα δικά μου μάτια. Κυριολεκτικά μου βγαίνουν τα μάτια για να το διαβάσω.

      Το honor band 5 που έχει μικρότερη οθόνη, έχει μεγαλύτερα, πιο καθαρά και ευανάγνωστα γράμματα. Δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμη στις υπόλοιπες λειτουργίες και είμαι ήδη σε δίλημμα ποιο από τα δύο να κρατήσω και ποιο να κάνω επιστροφή ή δώρο.
      Mi 9 lite
      Miui 12 - 20.7.23 beta
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Green Dragon έγραψε:

      Καλημέρα παιδιά! Συγχαρητήρια στον Rizla46 για τη δουλειά και ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου.

      Έκανα τη μετατροπή της γλώσσας σύμφωνα με τον οδηγό και είναι όλα οκ, μέχρι στιγμής, με εξαίρεση το "καιρός αίθριος" που είναι στα ρώσικα.

      Πήρα το mi band 5 χθες και είμαι μάλλον απογοητευμένος. Ο πρώτος λόγος είναι το θέμα της γλώσσας, καθώς σκέφτομαι ότι σε κάθε αναβάθμιση θα χάνει τη ρύθμιση και θα πρέπει να γίνεται πάλι η διαδικασία. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι έχει μικρά fonts και λίγο δυσδιάκριτα για τα δικά μου μάτια. Κυριολεκτικά μου βγαίνουν τα μάτια για να το διαβάσω.

      Το honor band 5 που έχει μικρότερη οθόνη, έχει μεγαλύτερα, πιο καθαρά και ευανάγνωστα γράμματα. Δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμη στις υπόλοιπες λειτουργίες και είμαι ήδη σε δίλημμα ποιο από τα δύο να κρατήσω και ποιο να κάνω επιστροφή ή δώρο.


      Καλημερα φιλε, Ευχαριστω πολυ!
      Αν εχεις το Mi Fit all in one της Magical unicorn , Μπορεις μετα την ρυθμιση στη γλωσσα απο ρωσικα, να το βαλεις ελληνικα και θα εχεις και τον Καιρο στα ελληνικα!
      Τωρα για την αναβαθμιση εχεις δικιο, και καθε φορα που γινεται αναβαθμση θα πρεπει να φτιαχνω και το αρχειο για να το διαθετω, αλλα εχω μιλησει με την Xiaomi και εχω στειλει το αρχειο απο την πρωτη μερα,
      ελπιζω στα επομενα 2 update να το εχουν περασει στο official update.

      Αν θελεις λιγο μεγαλυτερους χαρατκηρες, κανε μια δοκιμη και βαλτο στα κινεζικα στις ρυθμισεις
      (οποια απο τις 2 επιλογες θελεις). Στα κινεζικα, εχω μεγαλωσει λιγο τους χαρακτηρες, και ειναι λιγο πιο ευδιακριτα.

      Για το Honor Band 5 συμφωνω, επειδη τα εχω κανει compare, κατα την γνωμη μου το Honor Ειναι πιο σωστο στην αναλυση υπνου, εχει οξυμετρο, αλλα δεν εχει μετρηση αγχους.
      Τωρα η αποφαση ειναι δικη σου.
      Rizla46
    • Καλησπέρα στους φίλους του forum.
      Είμαι εντελώς noob στο θέμα smartbands-smartwatches, οπότε να εκμεταλλευτώ λίγο τις γνώσεις σας.

      Αποφάσισα να κρατήσω το mi band 5, αφού είναι πιο φρέσκια συσκευή, έχει λίγο μεγαλύτερη οθόνη και φυσικά περιθώρια βελτίωσης μέσα από τα updates.
      @Rizla46, αφού μιλάς με την Xiaomi, μπορείς να τους μεταφέρεις τη γνώμη για λίγο μεγαλύτερα fonts; Νομίζω ότι τα πολύ μικρά fonts αδικούν τη συσκευή.
      Θέλω επίσης να ρωτήσω εάν το mi band 5 συνεργάζεται και με κάποιο άλλο fitness app εκτός από το mi fit. Χρησιμοποιώ για πολύ καιρό το Samsung health για περπάτημα-τρέξιμο και το έχω συνηθίσει αφάνταστα. Έχω και όλο το προσωπικό αρχείο. Αλλά φυσικά είναι αδύνατον να συγχρονίζει με το mi band. Τουλάχιστον αν υπάρχει κάποιο άλλο app, πιο εύχρηστο.

      Αυτά για σήμερα και σας ευχαριστώ.
      Mi 9 lite
      Miui 12 - 20.7.23 beta
    • Ο/H Green Dragon έγραψε:

      Καλησπέρα στους φίλους του forum.
      Είμαι εντελώς noob στο θέμα smartbands-smartwatches, οπότε να εκμεταλλευτώ λίγο τις γνώσεις σας.

      Αποφάσισα να κρατήσω το mi band 5, αφού είναι πιο φρέσκια συσκευή, έχει λίγο μεγαλύτερη οθόνη και φυσικά περιθώρια βελτίωσης μέσα από τα updates.
      @Rizla46, αφού μιλάς με την Xiaomi, μπορείς να τους μεταφέρεις τη γνώμη για λίγο μεγαλύτερα fonts; Νομίζω ότι τα πολύ μικρά fonts αδικούν τη συσκευή.
      Θέλω επίσης να ρωτήσω εάν το mi band 5 συνεργάζεται και με κάποιο άλλο fitness app εκτός από το mi fit. Χρησιμοποιώ για πολύ καιρό το Samsung health για περπάτημα-τρέξιμο και το έχω συνηθίσει αφάνταστα. Έχω και όλο το προσωπικό αρχείο. Αλλά φυσικά είναι αδύνατον να συγχρονίζει με το mi band. Τουλάχιστον αν υπάρχει κάποιο άλλο app, πιο εύχρηστο.

      Αυτά για σήμερα και σας ευχαριστώ.
      Καλησπερα,
      Θα το αναφερω στην Xiaomi, αλλα μην νομιζεις οτι θα μας ακουσουν, ειναι λιγο δυσκολη η επικοινωνια μαζι τους,
      Για Αυτο αλλωστε ασχολουμαστε αρκετα εδω! Μπορεις να κατεβασεις το Google Fit και να συνδεσεις και το Mi Fit, και το Huawei health, και το samsunfg health, και να εχεις μια συνολικη εικονα απο ολα.
      Καλη συνεχεια φιλε.
      Rizla46
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Green Dragon έγραψε:

      Καλημέρα παιδιά! Συγχαρητήρια στον Rizla46 για τη δουλειά και ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου.

      Έκανα τη μετατροπή της γλώσσας σύμφωνα με τον οδηγό και είναι όλα οκ, μέχρι στιγμής, με εξαίρεση το "καιρός αίθριος" που είναι στα ρώσικα.

      Πήρα το mi band 5 χθες και είμαι μάλλον απογοητευμένος. Ο πρώτος λόγος είναι το θέμα της γλώσσας, καθώς σκέφτομαι ότι σε κάθε αναβάθμιση θα χάνει τη ρύθμιση και θα πρέπει να γίνεται πάλι η διαδικασία. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι έχει μικρά fonts και λίγο δυσδιάκριτα για τα δικά μου μάτια. Κυριολεκτικά μου βγαίνουν τα μάτια για να το διαβάσω.

      Το honor band 5 που έχει μικρότερη οθόνη, έχει μεγαλύτερα, πιο καθαρά και ευανάγνωστα γράμματα. Δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμη στις υπόλοιπες λειτουργίες και είμαι ήδη σε δίλημμα ποιο από τα δύο να κρατήσω και ποιο να κάνω επιστροφή ή δώρο.
      και κατά τη γνώμη μου , καλά θα κάνεις να το κρατησεις, δεν υπαρχει noob φίλε! Την πλακα μας κάνουμε. Εγώ το πρωτο το πηρα πριν 1+ κάτι μηνα και τα πηρα όλα.

      από αυτά χρησιμοποιώ το GTR πιο πολυ.
      Rizla46
    • @Rizla46 σε ζηλεύω για τη συλλογή σου και την ενασχόληση σου με το λογισμικό.
      Θα ήθελα και εγώ να έχω αρκετά και να δοκιμάζω. Αλλά και λόγω ηλικίας (66), με αγχώνουν τα πολλά gadgets και έτσι χρησιμοποιώ τα απολύτως απαραίτητα. Και εποφελούμε από τη δική σας δουλειά για το λογισμικό :) :) thanks

      Κράτησα για μία εβδομάδα και δοκίμασα το honor band 5 και το xiaomi mi band 5. Με εντυπωσίασε το honor. Η οθόνη του είναι πολύ όμορφη, με ωραία χρώματα και γραφικά. Είναι πολύ ευανάγνωστο όσον αφορά τους χαρακτήρες. Το μενού του είναι απλό, αλλά πλήρες. Είναι σχεδόν plug and play. Απο τις ειδοποιήσεις, μόνο του viber δεν μπορώ να πάρω. Οι υπόλοιπες έρχονται όλες. Στις μετρήσεις του έχει μεγάλη ακρίβεια στον υπολογισμό των βημάτων και της απόστασης σε χιλιόμετρα. Το δοκίμασα συγκριτικά με το GPS του κινητού και δεν είδα απόκλιση. Ίσως να υπάρχει ένα 2-3%, αλλά είναι ασήμαντο. Η καταγραφή του ύπνου και της αναπνοής είναι πολύ χρήσιμη και πιστεύω ακριβής. Γενικά και με δύο λόγια, με κέρδισε. Νομίζω, τις ίδιες εντυπώσεις έχεις αναφέρει και εσύ, σε προηγούμενο post.
      Mi 9 lite
      Miui 12 - 20.7.23 beta
    • Ο/H Green Dragon έγραψε:

      @Rizla46 σε ζηλεύω για τη συλλογή σου και την ενασχόληση σου με το λογισμικό.
      Θα ήθελα και εγώ να έχω αρκετά και να δοκιμάζω. Αλλά και λόγω ηλικίας (66), με αγχώνουν τα πολλά gadgets και έτσι χρησιμοποιώ τα απολύτως απαραίτητα. Και εποφελούμε από τη δική σας δουλειά για το λογισμικό :) :) thanks

      Κράτησα για μία εβδομάδα και δοκίμασα το honor band 5 και το xiaomi mi band 5. Με εντυπωσίασε το honor. Η οθόνη του είναι πολύ όμορφη, με ωραία χρώματα και γραφικά. Είναι πολύ ευανάγνωστο όσον αφορά τους χαρακτήρες. Το μενού του είναι απλό, αλλά πλήρες. Είναι σχεδόν plug and play. Απο τις ειδοποιήσεις, μόνο του viber δεν μπορώ να πάρω. Οι υπόλοιπες έρχονται όλες. Στις μετρήσεις του έχει μεγάλη ακρίβεια στον υπολογισμό των βημάτων και της απόστασης σε χιλιόμετρα. Το δοκίμασα συγκριτικά με το GPS του κινητού και δεν είδα απόκλιση. Ίσως να υπάρχει ένα 2-3%, αλλά είναι ασήμαντο. Η καταγραφή του ύπνου και της αναπνοής είναι πολύ χρήσιμη και πιστεύω ακριβής. Γενικά και με δύο λόγια, με κέρδισε. Νομίζω, τις ίδιες εντυπώσεις έχεις αναφέρει και εσύ, σε προηγούμενο post.
      @Green Dragon Ευχαριστω πολυ φιλε, Η συλλογη αγοραστηκε για ενα review που εκανα,
      και συνεχιζω να προσθετω,
      Δεν ειναι τιποτα δυσκολο φιλε εαν μας αρεσει! ;) και μη μασας, δεν εχει σημασια η ηλικια, ουτε τα πολλα gadget,
      και εγω ενα τη φορα δουλευω.
      Αν θελεις να ξεκινησεις με το developing, κανε ενα αναλογο post και θα σου απαντησουν φιλοι της ομαδας, η στειλε μου ενα μνμ, με το τι θες να κανεις.
      Τιμη μας φιλε να επωφελεισαι την δουλεια μας, εσυ και ολος ο κοσμος.
      Αυτη ειναι και η πληρωμη μας αλλωστε.

      Εχεις απολυτο δικιο και στην απλοτητα και στην ακρiβεια του Honor.
      Τωρα παλι αν θελεις κατι απλο και πολυ καλο, και οχι πολυ ακριβο, Νομιζω πρεπει να παρεις το Huawei GT2 η το Honor Watch 2 (ειναι ακριβως τα ιδια σε λειτουργιες, αλλαζουν μονο στην εμφανιση) και σε τιμη κοντα στα 100-120 ευρω, και νομιζω θα τα λυσεις ολα τα προβληματα σου, εχει μετρηση αγχους, μετρηση παλμων, οξυγονο στο αιμα,, ηχειο, και μικροφωνο, εχει ελληνικη γλωσσα και ακομα μεγαλυτερους χαρακτηρες απο το honor band 5.
      Για εμενα το μονο μειονεκτημα ειναι οτι ειναι σχεδον αδυνατον να πειραξεις το λογισμικο, αλλα ειναι πιο ολοκληρωμενο (οποτε δεν χρειαζεται κιολας),
      Για αυτο το λογο προτιμησα και το GTR, αν και το GT2 μαλλον θα ειναι το επομενο.
      Rizla46
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Giorgos Panagiotopoulos έγραψε:

      Καλησπερα!θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση...έχω το mi band 5 κ έκανε ανανέωση firmware v1.0.2.08, κ όπως είναι λογικό έχασα το ελληνικό μενού!μήπως ξέρουμε πότε θα έχουμε έτοιμο το ελληνικό μενού σε αυτή την έκδοση firmware;;;;;
      Καλημερα φιλε, το εχω ετοιμασει το αρχειο, Ειναι στην πρωτη σελιδα με σειρα αναβαθησεων.
      Το τελευταιο (V87) ειναι για την εκδοση 1.0.2.08.Fw.
      Rizla46