Διαφήμιση

ΕΛΛΗΝΙΚΟ MI BAND 5 STABLE v1.1.0.84 By Rizla46

    • Οδηγός
    • ROM
    • Σημαντικό
    • Xiaomi
    • Miui Stable

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • ΕΛΛΗΝΙΚΟ MI BAND 5 STABLE v1.1.0.84 By Rizla46

      Καλησπέρα σε όλους, όπως είπα και στο post του φίλου NiTroGen, θα φτιάξω τα Ελληνικά για το Mi Band 5 στην τελευταία σταθερή έκδοση Firmware της Xiaomi . Μετά από 13 Ώρες τελείωσα τον κώδικα στα ελληνικά και έχουμε πια επίσημα την Ελληνική γλώσσα για Mi Band 5.



      Δεν χρειάζετε να κάνουμε τάποτα παρά να έχουμε την official έκδοση του mi fit 4.4 από το Play store, και το Notify & Fitness for Mi Band.
      Εχω φτιαξει το update και για τις 2 εκδοσεις. Global και Chinese

      ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ GLOBAL ΕΚΔΟΣΗΣ
      Κατεβάζουμε το αρχείο Bin που έχω επισυνάψει από κάτω.
      ανοίγουμε το Notify & Fitness for Mi Band
      Πηγαίνουμε ρυθμίσεις,
      Update
      Choose File
      Res_V_Greek_ByRizla46.bin από τον φάκελο που το κατεβασαμε,
      παταμε update.
      Όταν τελειώσει το update ,
      Πηγαίνουμε ρυθμίσεις,
      Update
      Choose File
      kongming .fw από τον φάκελο που κάναμε unzip
      Σημείωση! Εαν έχουμε την έκδοση .FW που χρειαζεται το αντιστοιχο .res παραλείπουμε το δεύτερο βήμα. (είναι περριτό)


      Η Διαδικασία σχεδόν τελείωσε! Εαν θέλουμε απεγκαθιστούμε το Notify & Express.
      Ανοίγουμε το Mi Fit
      Πηγαίνουμε στις ρυθμίσεις του Band στο Mi Fit, και επιλέγουμε τα Ρώσικα για γλώσσα.
      Πλεον στο Mi Band 5 θα είναι ΟΛΑ στα Ελληνικά!

      Εαν Εχετε την κινεζικη εκδοση, πηγαίνουμε στις ρυθμίσεις του Band στο Mi Fit,
      και αντί για Ρώσικα που επιλέξαμε πριν τώρα επιλέγουμε μια επιλογη απο τις 2 που εχει στα κινέζικα για γλώσσα.

      Mi Band 5 Gl Greek Firmware ByRizla46.zip

      Res_v81_Greek_Rizla46_AllinOne.bin

      Res_v87_Greek_Rizla46_AllinOne.bin










      Τυχόν διορθώσεις που μπορεί να χρειάζεται αφήστε ανάλογο σχόλιο από κάτω και θα τα διορθώσω.
      Εαν το προωθήσετε σε καποιο αλλο forum ή Site θα παρακαλούσα να γίνει ανάλογη αναφορά σε εμένα.
      Επίσης εαν σας αρεσε η δουλεία μου μπορείτε να κάνετε ένα μικρό Donation.


      Ευχαριστώ τον φίλο MAdDoctor Για τον εύκολο Οδηγό
      που έκανε στο Youtube για να τα περάσουμε το νέο update στα Ελληνικά,και για την αναφορά του.
      Παραθέτω τον σύνδεσμο του βίντεο σε περίπτωση που κάποιος δυσκολεύεται κάνει update από το κείμενο.

      Images
      • IMG_20200817_091721.jpg

        4,32 MB, 4.000×3.000, viewed 899 times
      • IMG_20200817_091727.jpg

        3,99 MB, 4.000×3.000, viewed 579 times
      • IMG_20200817_091745.jpg

        4,69 MB, 4.000×3.000, viewed 573 times
      • IMG_20200817_091813.jpg

        4,62 MB, 4.000×3.000, viewed 638 times
      Rizla46
    • Ο/H shagg έγραψε:

      Ολα τελεια



      Πολυ καλο ευχαρηστουμε πολυ

      Να εισαι καλα φιλε μου! εγω ευχαριστω!
      Rizla46
    • Διαφήμιση
    • Μπράβο, Γιώργο. Πολύ καλή προσπάθεια. :thumbsup: Και είχες δίκιο, είχα ανεβάσει το λάθος αρχείο - αυτά συμβαίνουν όταν δεν έχεις τη συσκευή για να το δοκιμάσεις (την περιμένω αύριο).

      Χαίρομαι που πήρες την ιδέα μου - με την αποτυχημένη υλοποίησή της - και την ολοκλήρωσες επιτυχώς! Και γενικά απορώ πως κανείς δεν το είχε σκεφτεί μέχρι τώρα, αφού έτσι είχε υλοποιηθεί και η ανεπίσημη ελληνική μετάφραση στα προηγούμενα Mi Band!!!

      Δυο-τρεις παρατηρήσεις μόνο:
      • Εφόσον τα resources είναι τα ίδια και για τις δύο εκδόσεις (κινέζικη και διεθνής), γιατί δεν έφτιαξες μια έκδοση με ελληνικά και στη θέση των ρώσικων και των κινέζικων; :thumbup:
        Μπορείς να βάλεις ελληνικά στη θέση όλων των γλωσσών εκτός από αγγλικά που δεν υποστηρίζουν unicode χαρακτήρες (υποθέτω, εκτός κι αν είναι διαφορετική υλοποίηση από το Mi Band 4 - έχεις όρεξη να το δοκιμάσεις; ).
      • Δοκίμασε να βάλεις τις μέρες με την πλήρη ονομασία τους (ΚΥΡ --> ΚΥΡΙΑΚΗ, κτλ). Στο Mi Band 4 εμφανίζονται σωστά όλες, εκτός της Παρασκευής που έχει πολλούς χαρακτήρες και κόβεται (ΠΑΡ --> ΠΑΡΑΣΚ - μήπως στο Mi Band 5 χωράει στην οθόνη; ). :rolleyes:
      • Ως μετάφραση αληθινού ...ανδρός, οι λέξεις "εμμηνόρροια" και "ωορρηξία" είναι ορθογραφικά σκοτωμένες. Όπως επίσης και μιλάμε για "γόνιμη" και όχι "εύφορη" περίοδο. :D :D :D :thumbup:
      Και πάλι μπράβο, Γιώργο. Αναμένω κι εγώ το Mi Band 5 μου για να αρχίσω να ετοιμάζω τα δικά μου custom resources.
    • Ο/H NiTroGen έγραψε:

      Μπράβο, Γιώργο. Πολύ καλή προσπάθεια. :thumbsup: Και είχες δίκιο, είχα ανεβάσει το λάθος αρχείο - αυτά συμβαίνουν όταν δεν έχεις τη συσκευή για να το δοκιμάσεις (την περιμένω αύριο).

      Χαίρομαι που πήρες την ιδέα μου - με την αποτυχημένη υλοποίησή της - και την ολοκλήρωσες επιτυχώς! Και γενικά απορώ πως κανείς δεν το είχε σκεφτεί μέχρι τώρα, αφού έτσι είχε υλοποιηθεί και η ανεπίσημη ελληνική μετάφραση στα προηγούμενα Mi Band!!!

      Δυο-τρεις παρατηρήσεις μόνο:
      • Εφόσον τα resources είναι τα ίδια και για τις δύο εκδόσεις (κινέζικη και διεθνής), γιατί δεν έφτιαξες μια έκδοση με ελληνικά και στη θέση των ρώσικων και των κινέζικων; :thumbup:
        Μπορείς να βάλεις ελληνικά στη θέση όλων των γλωσσών εκτός από αγγλικά που δεν υποστηρίζουν unicode χαρακτήρες (υποθέτω, εκτός κι αν είναι διαφορετική υλοποίηση από το Mi Band 4 - έχεις όρεξη να το δοκιμάσεις; ).
      • Δοκίμασε να βάλεις τις μέρες με την πλήρη ονομασία τους (ΚΥΡ --> ΚΥΡΙΑΚΗ, κτλ). Στο Mi Band 4 εμφανίζονται σωστά όλες, εκτός της Παρασκευής που έχει πολλούς χαρακτήρες και κόβεται (ΠΑΡ --> ΠΑΡΑΣΚ - μήπως στο Mi Band 5 χωράει στην οθόνη; ). :rolleyes:
      • Ως μετάφραση αληθινού ...ανδρός, οι λέξεις "εμμηνόρροια" και "ωορρηξία" είναι ορθογραφικά σκοτωμένες. Όπως επίσης και μιλάμε για "γόνιμη" και όχι "εύφορη" περίοδο. :D :D :D :thumbup:
      Και πάλι μπράβο, Γιώργο. Αναμένω κι εγώ το Mi Band 5 μου για να αρχίσω να ετοιμάζω τα δικά μου custom resources.
      Καλησπέρα, στην κινεζικη εκδοση ειναι σε αλλη γλωσσα το Patch γιατι εχει μονο 3 γλωσσες, Αγγλικα που ειναι Basic και κινεζικα (απλα και παραδοσιακα) αλλα εχουν ενα κωδικα και τα 2! για αυτο και το εκανα 2 εκδοσεις , αλλα μαλλον θα το φτιαξω σε μια και για τα 2 να ειναι πιο ευκολο για τους χρηστες!

      Οι Ημέρες ακολουθουν το Watchface, Αν βαλουμε aftermarket θα ειναι στη γλωσσα του face, ανεξαρτητα απο τα res και τα fonts. Στο αρχειο σωστα εχουν μπει!

      3. το ξερω φιλε αλλα εχει ελεγχθει απο γιατρο το κειμενο στα συγκεκριμενα κομματια για να ειναι συντακτικα ορθο!
      και εμενα οταν τα εγραφα κουφα μου φαινοντουσαν, αλλα ετσι πρεπει να ειναι επισημα! Για μας ολα περιοδος ειναι αλλα εχουν διαφορες ιατρικα σαν ορολογιες. μπορουσα να γραψω και 5 μερες αποχη απο ... , αλλα το νοημα ειναι να ειναι σωστο αυτο που φτιαχνουμε!

      Οσο για την ιδεα, ναι μου αρεσε πολυ να τα εχουμε ολοι στα ελληνικα και εγραψα τον υπολοιπο κωδικα (περριπου 200 σειρες, και διορθωσα τα υπολοιπα που ηταν λαθος, περριπου 80.

      Ευχαριστω για τις παρατηρησεις, γιατι μας κανουν καλυτερους.
      Νομιζω δεν χρειαζετε καποια αλλαγη τα Res, πολυ συντομα θα τα εχουμε και official νομιζω.
      Και παλι ευχαριστω και καλη συνεχεια! προσπαθεια ειναι κατι που δεν πετυχε! :D
      Και παλι ευχαριστω!
      Rizla46
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Anemos_gr έγραψε:

      Μετα το update σε v1.0.1.84 έχουμε τπτ για τα ελληνικά;
      Καλημέρα φίλε, το έχω διαθέσει ήδη το αρχείο, από την ημέρα ανακοίνωσης του Fw.

      Η διαδικασία είναι ίδια όπως και πριν, μέσω Notify & Fitness.

      Έφτιαξα το ίδιο αρχείο και για την Global και για την κινέζικη έκδοση (Οχι NFC)
      Όταν το εγκαθιστούμε στο Global, βάζουμε την ρύθμιση γλώσσας στα Ρώσικα για να έχουμε Ελληνικά

      Όταν το εγκαθιστούμε στην Κινέζικη έκδοση, επιλέγουμε σαν Γλώσσα μια απο τις 2 κινέζικες γλώσσες (Απλοποιημένα ή Παραδοσιακά) και έχουμε Ελληνικά.

      Εδώ είναι ο σύνδεσμος για το αρχείο:
      Res_v81_Greek_Rizla46_AllinOne.bin


      Και εδώ είναι ένας οδηγός σε βίντεο αν κάποιος δυσκολεύεται με τη διαδικασία.
      youtube.com/watch?v=67AqswfU80g&t=554s
      Rizla46
    • Ο/H Anemos_gr έγραψε:

      Καλημερα στην ομαδα, οκ ευχαριστώ φιλε μου το κατέβασα κ σε λίγο θα προχωρήσω στην εγκατάσταση.
      Λοιπον με το apk του mi fit απο geek doing οταν πηγαινα να αλλαξω την γλώσσα απο την εφαρμογή μου έκλεινε το Bluetooth του κινητου (poco f2 pro) . Περασα το mi fit απο play store κ με την γλωσσα στα ρώσικα δουλεύει κομπλε. Δεν ξερω αν εκανα εγω κατι λαθος αλλα μπορει κ καποιος αλλος να συναντήσει το ιδιο προβλημα .
    • Διαφήμιση
    • ΕΛΛΗΝΙΚΟ MI BAND 5 STABLE v1.1.0.32 By Rizla46

      Στο δικό μου γκλομπαλ μόλις πέρασα το αρχείο σου αλλά στον καιρό μου βγάζει αντί για αίθριος ρωσικά το έχει και άλλος αυτό το πρόβλημα το αρχείο περάστηκε στην τελευταία έκδοση φιρμουερ με το τελευταίο νοτιφαι

      Στάλθηκε από το MDRN8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Στάλθηκε από το MDRN8 (Ginkgo) μου