Διαφήμιση

[JOYEUSE] Οδηγος μεταβασης απο EU σε GLOBAL + root (OLD)

>> ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ VIP Μελών!!! <<

Έγινε η διανομή των νέων MIUI 12 ROM (21.1.20) για 21 συσκευές

Έγινε γενικό FIX στον Updater για όλες τις συσκευές, από την επόμενη έκδοση θα μπορείτε να κατεβάζετε κανονικά τα ΟΤΑ μέσα από την εφαρμογή.

Αύριο θα βγάλουμε και αρκετές XTRV Stable ROMs

• Ο/H friedman21 έγραψε:

Ακολούθησα τις οδηγίες και δουλεύει άψογα το ροοτ ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά..2 ερωτήσεις μόνο
      ισχύει ακόμα ότι αμα δώσω ροοτ σε file manager τουβλιαζει το κινητό?
      Και δεύτερον τώρα με τις αναβαθμίσεις τι παίζει μπορώ να τις κάνω κανονικά από το κινητό η πρέπει να τις περνάω εγώ χειροκίνητα?
      σε ποια εκδοση εισαι τωρα? 11.0.4.0 ή 11.0.5.0?
      απο την 11.0.5.0 και μετα επανερχεται ο ορθος τροπος αναβαθμισης (ελπιζουμε δλδ χαχαχα)
      ο τροπος που γινοντε οι αναβαθμισεις ειναι μεσα απο το twrp οπως ειπε παραπανω ο φιλος. απλα θα σου ερχεται ενημερωση στο κινητο, θα την κατεβαζεις απο εκει αν θες και μετα μεσα απο το twrp θα το κανεις install..

οσο αφορα το root σε file manager.. χρησιμοποιω τον solid explorer και τον total commander. να πω την αληθεια εχω σκαλισει πραματακια, εχω "πειραξει" αρχεια, δε τουβλιασε ακομα ..χαχαχα..
      το μονο σιγουρο ειναι οτι πρεπει να γνωριζεις τι να πειραξεις. αλλα αυτο ισχυει για ολα τα κινητα με root κτλ.
      Δημοκρατία είναι 4 λύκοι και 1 πρόβατο να ψηφίζουν για φαγητό...
    • Ο/H baxalo έγραψε:

Ο/H friedman21 έγραψε:

Ακολούθησα τις οδηγίες και δουλεύει άψογα το ροοτ ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά..2 ερωτήσεις μόνο
      ισχύει ακόμα ότι αμα δώσω ροοτ σε file manager τουβλιαζει το κινητό?
      Και δεύτερον τώρα με τις αναβαθμίσεις τι παίζει μπορώ να τις κάνω κανονικά από το κινητό η πρέπει να τις περνάω εγώ χειροκίνητα?
      σε ποια εκδοση εισαι τωρα? 11.0.4.0 ή 11.0.5.0?απο την 11.0.5.0 και μετα επανερχεται ο ορθος τροπος αναβαθμισης (ελπιζουμε δλδ χαχαχα)
      ο τροπος που γινοντε οι αναβαθμισεις ειναι μεσα απο το twrp οπως ειπε παραπανω ο φιλος. απλα θα σου ερχεται ενημερωση στο κινητο, θα την κατεβαζεις απο εκει αν θες και μετα μεσα απο το twrp θα το κανεις install..

οσο αφορα το root σε file manager.. χρησιμοποιω τον solid explorer και τον total commander. να πω την αληθεια εχω σκαλισει πραματακια, εχω "πειραξει" αρχεια, δε τουβλιασε ακομα ..χαχαχα..
      το μονο σιγουρο ειναι οτι πρεπει να γνωριζεις τι να πειραξεις. αλλα αυτο ισχυει για ολα τα κινητα με root κτλ.
      11.0.5.0 έχω έκανα ροοτ με τις οδηγίες αλλά δεν έχω περασει custom recovery για να περναω zip αρχεία recovery από όσο ήξερα δεν υπάρχει επίσημη recovery ttwrp και δεν θέλω να περάσω ότι να ναι..μόνο το root ήθελα έτσι κι αλλιώς αλλά αν υπάρχει κάποιο αξιόπιστο recovery να το περάσω για να μπορώ να κάνω αναβάθμισεις..έχετε να προτείνετε κάποιο?
    • Διαφήμιση
    • Ο/H stauros2653 έγραψε:

Ρομ xtrv για το 9 προ δεν παιζει ;
      φυσικά και παίζει στο αντίστοιχο νήμα...
      [Stable] MIUI V12.X.X.X ROM (Λίστα διαθέσιμων MIUI 12 ROM) Ενημέρωση 15/09/2020

Edit: λάθος, δεν ισχύει...
    • Μη βρε παιδες.. δεν υπαρχει λεμε κατι για το JOYEUSE ακομα..
      για 100ατι φορα να γραψω οτι αυτο που λεει xiaomi-miui-hellas-XTRV-HMNote9Pro_HMNote9S_V11.0.8.0.QJWMIXM_v11-10.zip ειναι για το CURTANA. και να ξαναζητησω να διαχωριστει το JOYEUSE απο το CURTANA. κριμα να την πατησει καποιος οπως αρκετοι στο εξωτερικο... οπως επισης να μπει αν γινεται το 9pro στη λιστα των κινητων..
    • Δεν εισαι ο μονος Αποστολε χαχαχα.. πρεπει να διαχωριστει, δε βγαινει ακρη αλλιως. Εδω εσυ που εισαι και εμπειρος και αλλα παιδια παλιοτερα την πατησαν.. φαντασου :)
    • Διαφήμιση
    • μπραβο φιλε @baxalo.με εσωσες τελευταια στιγμη.εβαλα την 11.0.5.0 και προσεξα οτι μερικες εφαρμογες,οχι ολες εχουν ενα κολλημα πχ obdeleven δηλαδη παγωνουν και πρεπει να πατησω επανηλλυμενα (παντα δυσκολη η ορθογραφια στις μςγαλες λεξεις) το κεντρικο πληκτρο.υπαρχει τροπος να ξαναπαω στην 11.0.4.0 και αν ξερεις αν χανω κατι απο αναβαθμησεις.
    • δοκιμασες να κανεις εκκαθαριση δεδομενων αυτων των εφαρμογων? υπηρχαν απο πριν πας στην 11.0.5.0? αν ναι, βγαλτες και ξαναπερασε τες. επισης κανε κι ενα wipe dalvik cache απο το twrp.
      δεν αντιμετωπιζω κατι αναλογο εγω. και απο οτι λεει το changelog, η 11.0.5.0 εχει αναβαθμιση το επιπεδο ασφαλειας μονο, σε σχεση με την 11.0.4.0
      παντως αν επιμενεις και θες να δοκιμασεις να πας στην 11.0.4.0, τοτε απο την αρχη παλι τον οδηγο.
      δομικασε να πας με το windows_fastboot_update_rom.bat αυτη τη φορα, μηπως και γλιτωσεις το format. αν δε σου κατσει τοτε τρεχεις το windows_fastboot_first_install_with_data_format.bat (κρατας Backup εννοειται πριν κανεις οτιδηποτε)
    • ο πρωτος τροπο δεν δουλεψε εκανε ρεμπουτ στο twrp δεν δοκιμασα με το δευτερο λογο φοβου.εκανα ρεσετ γενικο και ξαναπερασα την 11.0.5.0 αλλα η εφαρμογη που ανεφερα ποιο πανω παλι κολλαει.στην 11.0.4.0 δεν κολουσε γιαυτο την αναφερω.
    • Κυκλοφορησε απο .eu η 11.0.7.0
      την κατεβαζω τωρα να την δοκιμασω.

link: HMNote9ProEU_V11.0.7.0.QJZMIXM_v11-10

(Updated Android Security Patch to September 2020. Increased system security)

edit: εγκατασταθηκε χωρις κανενα προβλημα. μια γρηγορη ματια με τις εφαρμογες που χρησιμοποιω, ολα καλα.
    • Διαφήμιση
    • αντε να δουμε ποτε θα παει στην δωδεκα.παντως κατεβαζω και εγω.