Διαφήμιση

[ΟΔΗΓΟΣ] Ενεργοποίηση Cosmote WiFi Calling στο Mi A1

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H zurabi_97 έγραψε:


      Λοιπόν, το VoLTE και το WiFi Calling πάνε πακέτο.
      Για το ότι παίζει και χωρίς λειτουργία πτήσης, στις ρυθμίσεις (εάν είσαι στο LineageOS) εκεί στις ρυθμίσεις (όπου ενεργοποιείς το WiFi Calling) έχει μια ρύθμιση με 2 επιλογές, χρήση κινητής τηλεφωνίας, δηλαδή το LTE εαν το σήμα είναι καλό, και τη χρήση WiFi για να παίζει είτε με σήμα ανύπαρκτο ή και καλό (βέβαια με το αν κλείσεις το WiFi, θα παίζει το VoLTE).

      Στο stock rom, θέλει root και ένα module όπου παραθέτω στον οδηγό.

      Και βέβαια, πρέπει να είναι ΉΔΗ ενεργή η υπηρεσία στη γραμμή για να παίξει. Έαν αποτυγχάνει να ενεργοποιηθεί σε ήδη υποστιρηζόμενη συσκευή, μίλα με την εξυπηρέτηση και πες τους ότι έχεις μια σύμβατη συσκευή.

      Και βέβαια, πρέπει να γίνουν οι εγγραφές στο pdc ώστε να αποθηκευτεί οριστικά μέσα, δηλαδή να κάνεις το mbn activate στα sub0 και sub1 ώστε να ενεργοποιηθεί.
      Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις

      Μετά απο την τελευταία αναβάθμιση του Linage είχα διαφορα θέματα οπότε έκανα flash την PIE stock rom, συνεπώς μπορώ να προσπαθήσω να ακολουθήσω ξανα τον οδηγό για να κάνω τις εγγραφές στο PDC

      Σε σχέση με αυτό θα ήθελα να μάθω όταν κάνω ξανά την αναβάθμιση στο Linage τι δεν πρέπει να κάνω wipe απο το recovery?

      Σε ευχαριστώ!

      Κ.
    • Ο/H kostashm έγραψε:


      Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις
      Μετά απο την τελευταία αναβάθμιση του Linage είχα διαφορα θέματα οπότε έκανα flash την PIE stock rom, συνεπώς μπορώ να προσπαθήσω να ακολουθήσω ξανα τον οδηγό για να κάνω τις εγγραφές στο PDC

      Σε σχέση με αυτό θα ήθελα να μάθω όταν κάνω ξανά την αναβάθμιση στο Linage τι δεν πρέπει να κάνω wipe απο το recovery?

      Σε ευχαριστώ!

      Κ.
      Οι εγγραφές είναι μόνιμες. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.
      Για την εγκατάσταση Custom Rom LineageOS, ακολουθείς τα τυπικά βήματα: Wipe Data, Dalvik και System, κάνεις εγκατάσταση το LineageOS, κάνεις επανεκκίνηση ξανά στο recovery και περνάς τα gapps (τα γνωστά δηλαδή). Όσες φορές να έχω δοκιμάσει σε LineageOS 17.1, έπαιζε το WiFi Calling κανονικά.
    • Παιδιά σταματήστε τις παραθέσεις και χρησιμοποιήστε την αναφορά @ονομαχρηστη αν θέλετε να απαντήσετε σε κάποιον. :!: :!: :!: :!:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • @zurabi_07

      Καλησπέρα και ευχαριστώ που πήρες το χρόνο να φτιάξεις αυτο το guide.
      Εχω τη stock rom android 9 με τελευταιο twrp και magisk.
      Οταν ανοιγω το PDC tool δεν τα εχει ολα αυτα που εχει σε εσενα στη φωτογραφια και οταν κανω load το .mbn της cosmote δεν μου βάζει τιποτα..?
      Σου εκανα επισύναψη τη φωτογραφία.Έχεις καμια ιδέα τι κάνω λάθος?
      Images
      • Screenshot_1.png

        127,05 kB, 1.266×964, viewed 88 times
    • [ΟΔΗΓΟΣ] Ενεργοποίηση Cosmote WiFi Calling στο Mi A1

      @Ektorasdj , δοκίμασε να ξανά βάλεις το mbn.

      Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • @zurabi_97 Εχω δοκιμάσει αρκετές φορές με άλλες εκδόσεις qpst και qualcom drivers. Απλως κανει hang το pdc για ενα δευτερόλεπτο και τελικά δε περνάει τιποτα και παραμένει με αυτα τα 14 entries που εχει η φώτο. Να flasharw αλλη stock rom?
      Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
      Images
      • Screenshot_2.png

        34,47 kB, 153×134, viewed 383 times
      • Screenshot_3.png

        41,18 kB, 672×493, viewed 68 times
    • [ΟΔΗΓΟΣ] Ενεργοποίηση Cosmote WiFi Calling στο Mi A1

      @Ektorasdj , ποια έκδοση QPST έχεις; Επίσης, δοκίμασε άλλη θύρα.

      Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • @zurabi_97
      Εχω δοκιμάσει την .480 που εχεις ανεβάσει και την τελευταια .496. Δοκίμασα αλλη θύρα usb2.0-usb3.0 με η χωρίς hub (*δοκίμασα και αλλο καλώδιο)και το εγκατέστησα και στο λάπτοπ μου και παλι κάνει ακριβώς το ίδιο.(hang για 1 δευτερολεπτο λες και παει κατι να περάσει και τελικα τιποτα.). Μονο μια φορά μεσα στις αλλαγές της θύρας πεταξε αυτα τα μηνύματα στη φωτο αλλα νομιζώ πως ετυχε απο τις πολλες γρηγορες αλλαγες.
      Images
      • Screenshot_4.png

        551,63 kB, 928×635, viewed 66 times
      • Screenshot_5.png

        148,03 kB, 734×542, viewed 58 times
    • [ΟΔΗΓΟΣ] Ενεργοποίηση Cosmote WiFi Calling στο Mi A1

      @Ektorasdj τι να σε πω, δεν έχω ιδέα τι ακριβώς σου συμβαίνει. Βάλε τα όπως ήταν σε προεπιλογή, περνά μετά τη fastboot ROM με το patch του Μαϊου, και ξανά προσπάθησε. Άμα εξακολουθεί να κάνει τα ίδια, τότε δεν έχω ιδέα. Σβήσε το QPST 2.7.496 και βάλε το 480 ξανά.

      Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • @zurabi_97 Ευχαριστώ πολυ για τη βοηθειά σου. Τελικά έβγαλα άκρη!! Εκανα πλήρες reflash + lock oem απο την αρχη με τη fastboot stock rom V10.0.10.0 και έπειτα απο την αρχή ολη η διαδικασία με την .496 εκδοση του qpst και τα qualcom drivers 1.00.57. Ολα βγήκαν οπως έπρεπε και οπως ακριβως τα έχεις στο guide. Εβαλα και επειτα την τελευταια lineage os 17.1(το 5ghz δίκτυο στο lineage os μου την τερματίζει τη 100 fiber στο mi a1) και συνέχισε να δουλεύει και εκει χωρις να κανει κατι εξτρα( απευθειας απο τις ρυθμισεις ενεργοποιηθηκε). Μπομπα το δοκίμασα και με airplane mode και δουλευει αψογα και το wifi call και το volte. Τέλος δουλέυουν και τα chat features μεσω wifi της cosmote.
      Ευχαριστώ για ολα και επιτέλους το κινητάκι μου εχει αυτο που του έλειπε.
    • [ΟΔΗΓΟΣ] Ενεργοποίηση Cosmote WiFi Calling στο Mi A1

      Μάλλον το modem (baseband) μετά την ενημέρωση Ιουνίου κάτι κάνει και δεν σε άφηνε μάλλον.

      Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Καλησπερα σε ολους.
      Εχω ενα redmi note 10 pro αγορασμενο απο εξωτερικο που δεν μπορω να ενεργοποιησω το vowifi. Με τιποτα. Ειναι ενεργοποιημενο στη cosmote, η sim δουλευει με wifi calling σε αλλες συσκευες, η συγκεκριμενη συσκευη δουλευειε με wifi call με sim απο Vodafone. εκανα ξεκλειδωμα bootloader και downgrade σε miui 12 (android 11) απο miui 13 kai android 12 αλλα τιποτα. Το ims ειναι unregisted για καποιο λογο. Οταν ενεργοποιηω το volte και το vowifi απο τις ρυθμισεις, δεν λειτουργει τιποτα απο τα δυο. Μολις κλεινω το vowifi δουλευει το volte και το ims tou volte ειναι registed. Περιεργα πραγματα. Μπηκα στα modem test tool στο CIT/ Aditional settings και μετα στο ΜΒΝ config loading and activation tool ( το οποιο ειναι προσβασιμο μονο στο miui 12) αλλα δεν εχει mbn eu ή cosmote ή κατι. εχει μονο china. Βρηκα αυτο τον οδηγο αλλα δεν μπορω να βρω mbn αρχειο για Redmi note 10 pro. Υπαρχει καποιος που μπορει να βοηθησει ή που να γνωριζει καποιο τροπο ενεργοποιησης?
      Χιλια ευχαριστω.