Διαφήμιση

Ρούσκι Ρομ = Πατατούσκα!

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ρούσκι Ρομ = Πατατούσκα!

      Αγαπητοί Tucanά-κηδες (αδόκιμος ο όρος, αλλά και τι είναι κινέζικο και δόκιμο συγχρόνως?),

      για να μην ταλαιπωρείστε, αλλά και για να μην τρέφετε φρούδες ελπίδες ότι η Ρώσικη ρομ μπορεί να σας βγάλει από τον εφιάλτη των Google εφαρμογών που υιοθέτησε η Xiaomi με το Mi Note 10 pro και τις νεότερες Global roms, σας ενημερώνω ότι ΚΑΜΙΑ Ρώσικη ρομ δεν υποστηρίζει τις εφαρμογές της Miui, που τόσο πολύ μας έλειψαν!

      Νέος κάτοχος και εγώ της συσκευής, αφού έφαγα την ΗΤΤΑ με τις google εφαρμογές, ξεκλείδωσα της συσκευή (σε 7 ημέρες... κακόχρονο να έχουν και είμαι και Mega User!) και αρχικά πέρασα την τελευταία ρώσικη fastboot (V11.1.1.0.QFDRUXM) που κυκλοφορεί! Με έκπληξη διαπίστωσα ότι αφ'ενός δεν είχε τις πολυπόθητες εφαρμογές της Miui που ήλπιζα, αλλά και πάλι αυτές της Google και αφ'ετέρου ήταν σχεδόν ίδια με την τελευταία Global που κυκλοφορεί. Σκέφτηκα ότι θα το άλλαξαν πρόσφατα και στη ρώσικη ρομ αλλά αφού υπάρχουν φήμες ότι η ρώσικη λύνει το πρόβλημα, ξαναφλάσαρα μια άλλη fastboot, 2-3 εκδόσεις πιό πίσω (V11.0.7.0.PFDRUXM... ναι, με Android 9, φυσικά, αλλά με σκοπό να ξανααναβαθμίσω μετά την εγκατάσταση). Δεύτερη σερί ήττα και με αυτή τη ρομ... Ίδια ρώσικη ΠΑΤΑΤΑ και αυτή που έρχεται με τις εφαρμογές της Google.

      Λέω και γω, δεν μπορεί για να το λένε για τη ρώσικη κάτι θα έχουνε δει, οπότε πάω και βρίσκω την ΠΡΩΤΗ ρώσικη fastboot ρομ που κυκλοφόρησε για τη συσκευή στις 18 Νοεμβρίου 2019, (V11.0.3.0.PFDRUXM) και με απογοήτευση διαπίστωσα ότι ήταν και πάλι με τις εφαρμογές της Google...

      Αφού χόρτασα ρώσικες πατάτες τελικά, έβαλα την τελευταία κινέζικη που κυκλοφορεί για τη συσκευή (V11.1.2.0.QFDCNXM) με Αγγλική γλώσσα φυσικά, έτσι για να δούνε τα ματάκια μου τις γνωστές εφαρμογές της Miui και για να έρθει η πίεση μου στα ίσια της, μέχρι να αξιωθώ να βάλω την XTVR και να ξενοιάσω με τον εφιάλτη του ...σχεδόν "pure Android" που μας πούλησαν αυτή τη φορά!

      Υ.Γ. Να δώσω ιδιαίτερες ευχαριστίες και από εδώ για την βοήθεια, αλλά και την ψυχολογική υποστήριξη που είχα από τον αγαπητό Ανέστη (aka @NasDriver) που με έσωσε από τον ψυχίατρο και φυσικά φιλιά πολλά σε όλους τους παλιούς και γνωστούς αυτού του φόρουμ! <3 :thumbsup: 8o
    • Καλοδούλευτο Βαγγέλη :D

      Και καλωσόρισες και πάλι μετά από πολύ καιρό ξεκούρασης... :lol: :thumbsup:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Καλοδούλευτο :thumbsup:

      Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Καλοδούλευτο Βαγγέλη :D

      Και καλωσόρισες και πάλι μετά από πολύ καιρό ξεκούρασης... :lol: :thumbsup:
      Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυό σας! :)
      Νομίζω απ'το 2014 με το "ρυζάκι", είχα να δω καθαρόαιμη κινέζικη σε συσκευή μου! Αν μη τι άλλο, έχει πλάκα! :D