Διαφήμιση

Ερωτήσεις redmi note 8

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ερωτήσεις redmi note 8

      Καλησπέρα. Νέος χρήστης, περιμένω το redmi note 8 για να δω τι είναι αυτό το miui και αν έχουμε χημεία. Θέλω να έχω twrp και magisk. Δε θέλω encrypted τη διαμέριση για τα /data. Rom θα κρατήσω την εργοστασιακή.

      i) Στη δική μου περίπτωση απαιτείται να αιτηθώ ξεκλείδωμα του bootloader ή όχι; Αν όχι, ποια είναι η διαδικασία για να εγκαταστήσω τα παραπάνω;

      ii) Με τα παραπάνω, το κινητό θα συνεχίσει να παίρνει και να εγκαθιστά updates;

      iii) Το μήνυμα "the system is destroyed" σημαίνει ότι κάποια διαμέριση που ελέγχει το σύστημα κατά την εκκίνηση έχει βρεθεί τροποποιημένη; Υπάρχει τέτοιο θέμα με τα magisk & twrp; Πώς αναιρείται μια κατάσταση "the system is destroyed";

      iv) Υπάρχει πλήρες source (φρέσκο) και οδηγίες, toolchains κλπ ώστε να buildάρει κανείς ολόκληρη τη stock from scratch και να τη περάσει στο κινητό; (ελπίζοντας να μη πάρει το ... iii)

      v) Αναφορικά με τη κύρια κάμερα αυτού του κινητού, τελικά ποιο sensor έχει; Τραβάει 48Mp Raw ή τερματίζει στα 12Mp; Έχετε κανένα raw αρχείο στα 48 ή στα 12 (ό,τι βγάζει) για να το δω λίγο;

      Ευχαριστώ.
    • Απλά ξεκλειδωνεις το bootloader, κάνει ορισμένες ώρες, μέρες μέχρι να ξεκλειδωσεις...

      Περνάς twrp και μπορείς να μείνεις με stock rom. Απλά θέλει root για να ανοίξει παλι και το κάνεις με εγκατάσταση του magisk μέσω twrp.

      Ναι, έχεις κανονικά αναβαθμίσεις, απλά χάνεις twpr, magisk και θέλουν εκ νέου εγκατάσταση μετά από κάθε αναβάθμιση.

      Δε ξέρω.

      Δε ξέρω

      Δε ξέρω.
    • Ερωτήσεις redmi note 8

      Και γιατί δεν βάζεις xtrv για να αποφύγεις σε κάθε αναβάθμιση να περνάς εκ νέου twrp;
      ........"the system is destroyed" , δεν έχεις τέτοια θέματα με το twrp και magisk σε official , διότι το magisk τροποποιεί το boot.img για να μπορέσει να μπουτάρει το κινητό σε official Rom με twrp , δεν τροποποιεί (παρεμβαίνει) στο system.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H redmis έγραψε:

      iii) Το μήνυμα "the system is destroyed" σημαίνει ότι κάποια διαμέριση που ελέγχει το σύστημα κατά την εκκίνηση έχει βρεθεί τροποποιημένη; Υπάρχει τέτοιο θέμα με τα magisk & twrp; Πώς αναιρείται μια κατάσταση "the system is destroyed";
      Αυτό εμφανίζεται όταν έχεις περάσει rom που δεν είναι για την version της συσκευής σου και ταυτόχρονα έχεις κλειδώσει τον bootloader...
      Όπου version αναγνωρίζεται συνήθως με βάση το serial number...

      πχ, Σε china version συσκευή έχεις βάλει global rom και κλείδωσες bootloader
    • Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Απ'ό,τι καταλαβαίνω λοιπόν θα χρειαστεί αίτημα στον κατασκευαστή για να μην προξενήσω θέμα στο boot.

      Καλό μεσημέρι, καλό Σαββατοκύριακο.