Διαφήμιση

Φωτογραφίες με το Mi Note 10

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Αρκετά με τις φωτογραφίες.
      Υπάρχουν σεμινάρια να μάθει οποίος θέλει.

      Ας μιλήσουμε για το miui 12.
      Το έχει βάλει κάποιος;
      Είναι οκ;
      Έχει bugs;
      Ευχαριστώ πολύ
    • Ο/H tacolla έγραψε:

      Αρκετά με τις φωτογραφίες.
      Υπάρχουν σεμινάρια να μάθει οποίος θέλει.

      Ας μιλήσουμε για το miui 12.
      Το έχει βάλει κάποιος;
      Είναι οκ;
      Έχει bugs;
      Ευχαριστώ πολύ
      να σχολιασεις τις φωτογραφιες που εβγαλα οπου φαινεται ξεκαθαρα ο προβληματικος φακος του Note 10.
      το lg την βγαζει χωρις lens flare και του note 10 Η φωτο δεν βλεπεται απο το lens flare.
      Μαντεψε ποιο κινητο εχει προβλημα...στοιχειωδης λογικη.
    • Δεν έχω να σχολιάσω τίποτα. Βγάζεις καλύτερες φωτογραφίες με το LG, οπότε πάρε LG.

      Άσε μας λοιπόν στην ησυχία μας.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H tacolla έγραψε:

      Δεν έχω να σχολιάσω τίποτα. Βγάζεις καλύτερες φωτογραφίες με το LG, οπότε πάρε LG.

      Άσε μας λοιπόν στην ησυχία μας.
      Δε γινεται ετσι διαλογος χωρις επιχειρηματα.
      Σου απεδειξα με συγκριτικα οτι φακος του Mi note 10 ειναι ελαττωματικος.
      Πρωτον δεν μπορεις να βγαλεις φωτο σε κοντινη/μετρια αποσταση.
      Δευτερον, εντονο Lens flare Κοντρα σε φως.
      Το παρε Lg δεν ειναι επιχειρημα...ειναι πεταω τη μπαλα στην κερκιδα.
    • Τι διάλογος να γίνει; αφού σου λέω για iso και βάθος πεδίου.
      Σου λέει ο φωτογράφος για αισθητήρες και τρόπους φωτογράφησης και εσύ επιμένεις στα δικά σου.
      Παρε lg. -
    • Ο/H keysmith έγραψε:

      Που θα πει αυτό το τραπέζι με όποιο από αυτά τα κινητά να το φωτογραφίσεις τα δύο πιάτα θα είναι ανεστίαστα το ένα ή το άλλο και δεν γίνεται αλλιώς.
      αρα ερχεσαι στα λεγομενα μου και επιβεβαιωνεις αυτο που γραφω eδω και 3 σελιδες.
      Οτι το Mi Note 10 δεν μπορει να βγαλει κοντινα πλανα με ολο το καδρο εστιασμενο.
      Αρα νορμαλ φωτο που ειναι εφικτες με την πλειοψηφια των καμερων...δεν βγαινουν με το Note 10.
      Αυτο που εσυ παρουσιαζεις ωσ χαρακτηριστικο ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ.
      Αμα θελω να βγαλω bokeh...ξερω τι πρεπει να κανω για να βγαλω bokeh.
      Αμα θελω ολο το καδρο εστιασμενο...δεν μπορω με το Mi note 10...end of story.
    • Ρε παιδιά, μην το γυρνάτε στο προσωπικό...δεν υπάρχει λόγος, και οι δύο απόψεις είναι σεβαστές και κατανοητές απόλυτα !

      Έχουν πέσει στο τραπέζι επιχειρήματα και οδηγίες είτε θεωρητικά κείμενα του πως βγάζεις φώτο, είτε πρακτικά με φώτο που δείχνουν κάτι που για άλλους είναι αποδεκτό και για άλλους όχι δεν είναι αποδεκτό...το 99% των χρηστών ούτε που θα καταλάβουν στην πράξη αυτά που αναλύεται ως φωτογράφοι...ούτε και θα μπορέσουν να τα εφαρμόσουν ποτέ...

      Τέλος...σε άλλους αρέσει και σε άλλους δεν αρέσει...so be it, accept it and move on...
    • Διαφήμιση
    • Αλλο ενα παραδειγμα της κακης ποιοτητας φακου του Mi note 10.
      εντονο Lens flare Κοντρα σε φωτεινες πηγες


      κλε51 by foxy4270, on Flickr

      κλε50 by foxy4270, on Flickr
    • @keysmith
      Καλησπέρα.
      Διάβασα με πολύ προσοχή αυτά που έγραψες. Βασικά...τα διάβασα από 3-4 φορές το καθένα για μπορέσω να εμπεδώσω αυτά που γράφεις.
      Πάρα πολύ ενδιαφέροντα τα όσα είπες και προσωπικά σε ευχαριστώ πολύ.
      Νομίζω ότι κατάλαβα πολύ περισσότερα πράγματα πλέον. Και μάλιστα, για κάποια πράγματα που γκρίνιαζα, βλέπω τώρα ότι απλά "έτσι είναι". Δεν φταίει κάποιος άλλος πλήν της φυσικής.

      Ερώτηση.

      Αναφέρθηκε στη συζήτηση (νομίζω ότι ο @tacolla το είπε) ότι, έχοντας το ίδιο μέγεθος αισθητήρα και το ίδιο διάφραγμα (ας πούμε δηλαδή έχοντας το ίδιο κινητό) στο ίδιο κάδρο θα βγούν περισσότερα αντικείμενα νεταρισμένα (για να χρησιμοποιήσω δικούς σου όρους :D ) εάν έχω περισσότερο φώς.
      Δηλαδή, η επίμαχη φωτό με την οδοντόκρεμα - σοκολάτα κλπ, θα είχε περισσότερα αντικείμενα εστιασμένα εάν την έβγαζα σε εξωτερικό χώρο με φυσικό φώς.
      Σωστά;
      Εάν ισχύει κάτι τέτοιο, πώς εξηγείται (χοντρά χοντρά);
      Αφού δηλαδή το μέγεθος φακού παραμένει το ίδιο, το διάφραγμα επίσης (συσκευή κινητού άρα κατά βάθος σταθερό διάφραγμα), τί είναι αυτό που αλλάζει και έχω περισσότερα αντικείμενα εστιασμένα;

      Επίσης : Τα κινητά της Samsung που έχουν μεταβλητό διάφραγμα (δύο ακραίες τιμές βέβαια, δεν παίρνουν ενδιάμεσες, άρα δύο τιμές διαφράγματος και όχι μεταβλητό όπως αναφέρεται) αποκτούν ένα παραπάνω πλεονέκτημα. Μέχρι πριν λίγο νόμιζα ότι έχουν το πλεονέκτημα να κάνουν την νύχτα μέρα με το μικρό f, η να βγάζουν καλύτερες ημερήσιες (χωρίς να τις καίνε και να τις "ξεπλένουν") με το μεγάλο f.
      Τώρα φαίνεται ότι έχουν και ένα ακόμα σοβαρότατο πλεονέκτημα, το οποίο είναι να βγάλουν περισσότερα σημεία εστιασμένα, χρησιμοποιώντας το μεγάλο f.
      Που και το μεγάλο...στην ουσία δεν είναι μεγάλο (νομίζω 2.4 είναι) αλλά οκ...είναι πιο μεγάλο από 1.7 ή 1.5 π.χ
      Καλά τα λέω;
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Διαφήμιση
    • Κάτι ακόμα (που αναφέρθηκε στο topic).
      To S20 δεν έχει ίδιο sensora με το Mi Note 10.

      The Galaxy S11+ uses a 1 / 1.3-inch 108MP Samsung exclusive custom sensor, which is superior in quality to ISOCELL Bright HMX and has a high cost.

      P.S Το S11 αναφέρεται στο S20 (πρίν ανακοινωθεί το όνομα)
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.