Διαφήμιση

Φωτογραφίες με το Mi Note 10

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να του βρω "κουσούρια" και θα το κάνω (να του βρώ) ως φωτογράφος γιατί είμαι πολύ αυστηρός κριτής. Ήδη έχω παρατηρίσει ότι έχει (και αυτό) την "ασθένεια" του over sharpening αν και καλύτερα από άλλα κινητά και όχι το ίδιο σε όλες τις κάμερες. Εχει και άλλα κουσούρια το τηλέφωνο που δυστυχώς δεν είχα εντοπίσει στα reviews όπως αργό δακτυλικό αποτύπωμα που δεν μοιάζει/ελπίζω να είναι θέμα υλικού.

      Ομως ο φακός του δεν είναι ελαττωματικός. Συγνώμη αν σου είπα να πας 30-60 πόντους και ήταν παραπάνω ή δεν ήταν όπως τα κατάλαβες ή τα περιέγραψα. Άλλωστε δεν είχα το σκηνικό σου για να το προσομοιώσω ούτε το κινητό το έχω δουλέψει τόσο πολύ και μπορεί να έκανα λάθος στην εκτίμησή/υπολογισμό μου.

      Ομως ο φακός δεν είναι ελαττωματικός (2η φορά το λέω). Ετσι λειτουργεί. Αν και οι περισσότεροι θα με βρίσουν που ακόμα ασχολούμε με την περίπτωσή σου, θες από επάγγελμα θα καθίσω να κάνω μία ακόμα προσπάθεια. Πάμε λοιπόν να σου μάθω λίγα περισσότερα για τους φακούς πάνω σε έναν παλιό φακό χειροκίνητο σαν εκείνον που μου έμαθε εμένα τι είναι το DoF.
      Εδώ είναι ένας φακός παλιός χειροκίνητος. Εχει δύο βασικά δαχτυλίδια που περιστρέφονται. Το ένα είναι το δαχτυλίδι της εστίασης και το άλλο του διαφράγματος. Της εστίασης μεταβάλει την απόσταση του φακού από το φιλμ (σήμερα αισθητήρας) ώστε το είδολο να βγεί καθαρά (τότε έχουμε εστίαση του αντικειμένου). Το άλλο δαχτυλίδι μεταβάλει το διάφραγμα του φακού (ένα άνοιγμα από λεπίδες δλδ ένας κύκλος που αλλάζει μέγεθος όπως η κόρη του ματιού που αλλάζει την ποσότητα του φωτός στην μονάδα του χρόνου) δλδ μπορεί να το μικρύνει ως ένα βαθμό από το μέγιστό του (αν ο φακός είναι από κατασκευής f2 μπορεί να το νάνει f2.8, f4, f5.6 ... f22 και κάπου εκεί να σταματήσει
      Να ένας τέτοιος φακός (υπάρχουν και καινούριοι τέτοιοι και είναι και πανάκρυβοι)


      Το κάτω (πίσω) δαχτυλίδι αλλάζει το διάφραγμα (γράφει 2.8, 4, 5.6, 8, 11, 16, 22 και είναι ρυθμισμένο στο 11 δλδ f11). To πάνω/μπροστά αλλάζει την απόσταση εστίασης και δείχνει κάτι μεταξύ 5 και 10 μέτρα (ας πούμε 7). Μετά ακολουθεί το άπειρο. Παρατήρησε ότι δεν είναι γραμμικά οι αποστάσεις δλδ πυκνώνει απότομα όσο αυξάνουν τα μέτρα και ξαφνικά λέει μετά το 10 συν άπειρο. Δεν υπάρχει δλδ το 15, το 20μ το 30μ το 50μ. Αντίθετα όσο πιο κοντά είναι η εστίαση αυτή αλλάζει σιγά σιγά. Ετσι γράφει 1μ, 1.2μ, 1.5μ, 2μ, (αρχίζει πάει πιο γρήγορα) 3μ, 5μ, 10μ και άπειρο!

      Πάμε να δούμε τώρα τι σημαίνει το μεσαίο δαχτυλίδι αυτό που λέει 22, 16, 11, 8, 5.6, 4, 2,8 και μετά ανάποδα 4, 5.6, 8, 11, 16, 22

      Αυτό είναι η "σκάλα" (scale) που κανονικά μεταφράζεται κλήματα αλλά εμείς το λέμε σκάλα. Η "σκάλα" μας δείχνει ΤΙ (δλδ την απόσταση) είναι εστιασμένο καθαρά ανάλογα την απόσταση που εστιάσαμε και το διάφραγμα που βάλαμε! Από 3.5μ έχω λίγο πριν το άπειρο τα πιάνει (περίπου) καθαρά όλα ακόμα και αν έχουμε εστιάσει στα 7μ και στο διάφραγμα f2.8. Αν θέλουμε όμως να πιάσουμε καθαρά κάτι που βρίσκετε στα από τα 2μ αν και έχουμε εστιάσει στα 7μ πρέπει το διάφραγμα να το πάμε f8 (να μπει μέσα στη σκάλα). Αν βάλουμε διάφραγμα f16 πιάνουμε καθαρά ακόμα και αντικείμενα στα 1.2μ (το βλέπεις?).

      να και μία άλλη εικόνα από πιο καινούριο φακό AF όπου όμως δείχνει τα μέτρα εστίασης.


      Εδώ έχει εστιάσει κάτι στα 4 μέτρα και για με μας πληροφορεί ότι αν βάλουμε διάφραγμα 8 θα πιάσει καθαρά οτιδήποτε από τα 15 μέχρι τα 2.9μέτρα, ενώ αν βάλουμε f16 (κόκκινα βελάκια) μας πληροφορεί ότι πιάνουμε καθαρά από τα 2.3m μέχρι περίπου το άπειρο (θα βγουν όλα καθαρα).

      Αυτό είναι το βάθος πεδίου ή αγγλικά Depth of field. Ο φακός αυτός αλλάζει διάφραγμα από το f4 που είναι το καλύτερό του μέχρι f22. Ακόμα και στο f4 έχει ένα μικρό βάθος πεδίου το οποίο είναι το default το φυσικό του και εξαρτάται αποκλειστικά από την εστιακή του απόσταση και το διάφραγμα.

      Είναι αυτός ο φακός ελαττωματικός που αν εστιάσεις ένα πιάτο στο 0,5μ ΔΕΝ πιάνει καθαρά το άλλο πιάτο στα 1,2μ? Είναι ο πιο πάνω φακός ελαττωματικός . Εφτιαξαν αυτές τις "σκάλες" (scales) και χάραξαν πάνω στον φακό χειροκίνητο υπολογιστή βάθους πεδίου γιατί φτιάξαν ελατωματικούς φακούς;;;
      Και δυστυχώς στα κινητά μας λείπει ο παράγοντας αλλάζω διάφραγμα (δεν υπάρχει, υπήρξε σε κάποια παλαιότερα ένα δύο μοντέλα αλλά όχι πια. Ισως στο μέλλον).

      Τι σου έχω δείξει παραπάνω κατάλαβες; Σου έχω δείξει ότι κάθε φακός έχει το δικό του DoF και αυτό εξαρτάται από τα χιλιοστά του (εστιακή ασπόσταση) το διάφραγμα του και πόση απόσταση έχει εστιάσει από το αντικείμενο!

      Οσο μεγαλύτερος είναι ο φακός σε χιλιοστά τόσο πιο στενή είναι αυτή η σκάλα (στους τηλεφακούς είναι στενότερη από τους ευρυγώνιους). Στους μικρούς αισθητήρες τα ΄πραγματικά χιλιοστά είναι ελάχιστα και έχουν μεγάλα βάθη πεδίου από φυσικού τους σε σχέση με φακούς μεγαλύτερων χιλιοστών που χρησιμοποιούμε σε τηλεφακούς ή σε μεγαλύτερους αισθητήρες (με μεγαλύτερη διάμετρο ειδόλου όμως). Που θα πει όσο μεγαλώνει ο αισθητήρας, για ισοδύναμους (σε προοπτική) φακούς (όχι όμως ίδια χιλιοστά) οι φακοί έχουν μικρότερο DoF από τα ξαδερφάκια τους (ισοδυναμους) των μικρών αισθητήρων.

      Τωρα για να μη σε ζαλίσω με διάμετρο ειδώλου που παράγουν (άλλο φακός 50mm για FF και άλλο φακός 50mm για APS-C για αυτό αναφερόμαστε και στα ισοδύναμα χιλιοστά που θα πει έχει πολλά να μάθεις και δεν μπορώ να γράψω εδώ βιβλίο να σου τα μάθω όλα) θα σου πω ξανα αυτό που σου έγραψα παραπάνω.

      Για να το κλείνω γιατί απαντάω με μισάωρα γραψήματα ενώ εσύ πετά ένα "ναι συνάδελφε αλλά μπορώ να βγάλω το τραπέζι όλο καθαρό" (όχι δεν μπορείς) Ο φακός του mi note 10 είναι φυσιολογικός και συμπεριφέρεται έτσι γιατί αυτό επιβάλουν οι νόμοι της φυσικής.

      Και ο φακός της samsung στο s20 που είναι σε ίδιο αισθητήρα 108mp τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά DoF έχει αν είναι ίδια χιλιοστά και ίδιο διάφραγμα.- Και αυτόν εσύ ελλατωματικό θα τον βρεις αλλά δεν είναι. Έτσι είναι οι φακοί αυτοί αυτών των χιλιοστών και αυτού του διαφράγματος. Και η sony να βγάλει τέτοιο μέγεθος αισθητήρα να τον δώσει στην carl zeiss να περάσει δικό της φακό και να τον φορέσει σε nokia τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά DoF θα έχει. Που θα πει αυτό το τραπέζι με όποιο από αυτά τα κινητά να το φωτογραφίσεις τα δύο πιάτα θα είναι ανεστίαστα το ένα ή το άλλο και δεν γίνεται αλλιώς.

      Μπορείς να κάνεις κόλπα (βάση της σκάλας που έδειξα πριν) να φέρεις τα πράγματα εντός εστίασης. Αυτό θέλει ή υπολογισμούς (με υπολογιστή DoF άρα για αυτό υπάρχουν να κατεβάσεις έναν) ή πειραματισμούς. Σου είπα τις τεχνικές ακόμα και αν απέτυχα να προβλέψω τα εκατοστά στο δικό σου θέμα (και κακώς μπήκα στην διαδικασία να εκτιμήσω).

      Αυτά και δεν ξαναγράφω για το θέμα. Συμβουλή μου είναι αν σε εδνιαφέρει η φωτογραφία διάβασε! Δεν ξέρεις τίποτα αυτή τη στιγμή εκτός από το να πατάς το κουμπί του κλείστρου.
      By Keysmith
      =-=-=-=-=-=-=
      Mi note 10 - 6/128gb
      former devices Xiaomi Redmi 2 pro 2gb
    • Ο/H tacolla έγραψε:

      καλησπερα σας, δειτε φωτογραφιες με το mi note 10 και συγκρινεται με τον Nikkon 35mm 1.8 dx σε Nikkon D7000

      2j6KFq6

      2j6J5n1

      2j6KHXv

      2j6KAMo

      2j5sYAD
      άσε φίλε! Ελατωματικός ο φακός σου δεν μπορείς να βγάλεις ούτε μία σελίδα καθαρά.. :p To παλιό μου S3 θα την έβγαζε καθαρά.. :p (μιλάω με σαρκασμό δλδ κάνω χιουμορ)
      By Keysmith
      =-=-=-=-=-=-=
      Mi note 10 - 6/128gb
      former devices Xiaomi Redmi 2 pro 2gb
    • Διαφήμιση
    • @tacolla , Αν και δεν είμαι γνώστης, με εξαίρεση την 4η που έκανε αντανάκλαση στην κάμερα το φως και το μάτι πάει εκεί αμέσως (όχι πως είναι κακή) η 3 και 5 είναι πολύ καλύτερες από του @foxy4270 , τουλάχιστον όσον αφορά το πρόβλημα με το φως (για το σύνολο δεν μπορώ να μιλήσω, δεν γνωρίζω)

      Για τις 1 & 2 ελλείψει γνώσεων δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη :/
    • Ο/H tacolla έγραψε:

      καλησπερα σας, δειτε φωτογραφιες με το mi note 10 και συγκρινεται με τον Nikkon 35mm 1.8 dx σε Nikkon D7000

      2j6KFq6

      2j6J5n1

      2j6KHXv

      2j6KAMo

      2j5sYAD
      Καταρχην η τελευταια ειναι τραβηγμενη με ζουμ και διαφραγμα f/2.0 και μειωμενη εκθεση για να μη φαινεται το lens flare.
      Δευτερον το φως δεν χτυπαει πανω στο φακο
      Check this out
      αυτο συμβαινει οταν το φως ειναι πλαγια
      kel2 by foxy4270, on Flickr



      Οταν το φως χτυπαει στο φακο ομως συμβαινει αυτο



      κε10 by foxy4270, on Flickr
      tel1 by foxy4270, on Flickr
      ke12 by foxy4270, on Flickr
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      @tacolla , Αν και δεν είμαι γνώστης, με εξαίρεση την 4η που έκανε αντανάκλαση στην κάμερα το φως και το μάτι πάει εκεί αμέσως (όχι πως είναι κακή) η 3 και 5 είναι πολύ καλύτερες από του @foxy4270 , τουλάχιστον όσον αφορά το πρόβλημα με το φως (για το σύνολο δεν μπορώ να μιλήσω, δεν γνωρίζω)

      Για τις 1 & 2 ελλείψει γνώσεων δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη :/
      Η 4η είναι με dslr, όχι με το κινητό.
      Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το φως.
      Και φυσικά πρέπει να ρίξεις το iso και την έκθεση αν θες να βγάλεις κόντρα σε δυνατά φώτα.
      Αλλά δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε παραπάνω.
      Μίλησε ο φωτογράφος, μίλησαν οι κριτικοί απ το dxomark.
      Και εγώ με το Ford focus μπαίνω στη στροφή με τέρμα το γκάζι, αν οδηγήσω Ferrari σίγουρα θα με βγάλει εκτός δρόμου... Μάλλον δεν είναι καλό αυτοκίνητο ή Ιταλίδα.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H tacolla έγραψε:

      Ο/H NasDriver έγραψε:

      @tacolla , Αν και δεν είμαι γνώστης, με εξαίρεση την 4η που έκανε αντανάκλαση στην κάμερα το φως και το μάτι πάει εκεί αμέσως (όχι πως είναι κακή) η 3 και 5 είναι πολύ καλύτερες από του @foxy4270 , τουλάχιστον όσον αφορά το πρόβλημα με το φως (για το σύνολο δεν μπορώ να μιλήσω, δεν γνωρίζω)

      Για τις 1 & 2 ελλείψει γνώσεων δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη :/
      Η 4η είναι με dslr, όχι με το κινητό.Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το φως.
      Και φυσικά πρέπει να ρίξεις το iso και την έκθεση αν θες να βγάλεις κόντρα σε δυνατά φώτα.
      Αλλά δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε παραπάνω.
      Μίλησε ο φωτογράφος, μίλησαν οι κριτικοί απ το dxomark.
      Και εγώ με το Ford focus μπαίνω στη στροφή με τέρμα το γκάζι, αν οδηγήσω Ferrari σίγουρα θα με βγάλει εκτός δρόμου... Μάλλον δεν είναι καλό αυτοκίνητο ή Ιταλίδα.
      Σχολιασε τις φωτο που ανεβασα που δειχνουν
      1.χαμηλης/φτηνης ποιοτητας φακος
      2.χαμηλης ποιοτητας anti-coating protection
      3.αστοχια υλικου/ κατασκευαστικο λαθος
      ...τα υπολοιπα που εγραψες ειναι περιττα
    • 1.lg g5
      2.mi note 10
      ...Οποιος δε βλεπει οτι εχει προβλημα ο φακος του νοτε 10 απλα εθελοτυφλει !!!

      πο22 by foxy4270, on Flickr

      ke12 by foxy4270, on Flickr
    • Παρε lg,
      Βλέπεις ότι το LG έχει iso 200 ενώ το xiaomi 2000 έτσι;
      Φυσικά δε ξέρω που έχεις εστιάσει, κ; Ι δε με ενδιαφέρει κιόλας.
      Συνέχισε να ανεβάζεις κακές φωτογραφίες.
      Πουλα το xiaomi σε κάποιον που ξέρει.
      Όλοι οι ειδικοί εθελοτυφλουν.
      Ζητώ ο επιμένων
    • Ο/H tacolla έγραψε:

      Παρε lg,
      Βλέπεις ότι το LG έχει iso 200 ενώ το xiaomi 2000 έτσι;
      Φυσικά δε ξέρω που έχεις εστιάσει, κ; Ι δε με ενδιαφέρει κιόλας.
      Συνέχισε να ανεβάζεις κακές φωτογραφίες.
      Πουλα το xiaomi σε κάποιον που ξέρει.
      Όλοι οι ειδικοί εθελοτυφλουν.
      Ζητώ ο επιμένων
      Βλεπεις οτι ενα προς ενα καταριπτω ολα σου τα επιχειρηματα.
      Και αφου ειμαι κακος φωτογραφος πως το lg την βγαζει τελεια και το νοτε την βγαζει χαλια????
      και αφου ειμαι κακος φωτογραφος...αυτη η φωτο ειναι απο το ξενο site toy mi note 10 στο telegram...ΣΕ ΑΚΟΥΩ.

      tel1 by foxy4270, on Flickr
    • Διαφήμιση