Διαφήμιση

HELP (νέο μέλος)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • HELP (νέο μέλος)

      Καλησπέρα και καλως σας βρήκα,

      Είμαι ο Αλεξ, έχω ενα Redmi 4χ, και ειμαι απολυτα ευχαρισημένος με τη Xiaomi.
      Αγόρασα απο έναν γνωστό το ιδιο κινητό, χωρίς να το έχει κανει ο ίδιος επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις(μόνο έσβησε χειροκίνητα ότι τον αφορουσε).
      Επειδή όμως δεν ήθελα να έχω τα accounts του + οτι το τηλέφωνο μου ζήταγε συνέχεια επαλήθευση mi account (χωρις να έχω πρόσβαση σε αυτό) το έκανα hard reset.
      Tώρα μου ζήτάει activation, εκανα reach στον προηγούμενο κάτοχο να μπει να το κάνει recovery απο το i.mi.com και δεν του έρχεται κανένα μήνυμα όταν πατάει forgot password.
      Σύμφωνα με τον ίδιο εχει κάνει κάποιο dissasociate με το παλιο του account και το τηλέφωνο. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Θέλω να δώσω το τηλ στον πατέρα μου και να ξενοιάξει (κινητάρα). Δεν θέλω να το κλάψω αυτό το ...ηντάρικο που έδωσα. Please... στείλ'τε μου ένα link με οδηγίες, ξέρω να διαβάζω.
      Είμαι στο site εδώ και 5 λεπτά και έριξα μια ματιά μόνο στο thread Νεος στο φορουμ, Διαβάστε πριν ρωτήσετε.
      Σας παραθέτω και κάποια snapshots.
      Οποιαδήποτε βοήθεια θα εκτιμηθεί. και πάλι καλώς σας βρήκα.
      Eυχαριστώ πολύ
      Άλεξ
      Images
      • 96321001_1692066787611585_7061649700390174720_n.jpg

        24,44 kB, 480×270, viewed 95 times
      • 96067973_1318003078400074_1158421115740094464_n.jpg

        14,51 kB, 270×392, viewed 90 times
    • Αν δε βγάλει ο παλιός ιδιοκτήτης το τηλέφωνο σαν συσκευή από το λογαριασμό που είχε μέσα της και εσύ το λογαριασμό από το τηλέφωνο δε κάνεις τίποτα.
      Αν έχει ο ιδιοκτήτης ο παλιός απόδειξη αγοράς και κουτί με τα ΙΜΕΙ μπορείς να δοκιμάσεις να επικοινωνήσεις με τη Xiaomi global μήπως και γίνει κάτι από εκεί. Αλλά το πρώτο είναι αυτό που πρέπει να κάνεις...
    • Ευχαριστώ για την απάντηση!
      Μου έχει δώσει το κουτί και τα βιβλιαράκια. Θα πρέπει να δώ αν γράφουν το ΙΜΕΙ.
      Δεν μπορώ να βγάλω το account χωρίς τον κωδικό, και με τα λεγόμενά του, όταν πατάει forgot password δεν του έρχεται ειδοποίηση.
      Τι να δοκιμάσω?
      Να βάλει ξανά την κάρτα SIM στο πλέον δικό μου Xiaomi?
      Την απόδειξη δεν μου την έδωσε, πιθανώς να μη την έχει κρατήσει.
      Να'σαι καλα!
    • Διαφήμιση
    • Μήπως δεν κάνει σωστά την διαδικασία ?
      Μήπως είχε βάλει και email στο mi account ώστε να γίνει reset από εκεί ?

      Επίσης καλό θα είναι η διαδικασία reset να γίνει από υπολογιστή, όχι από κινητό...
    • @NasDriver Ευχαριστώ για την απάντηση.

      Δεν ξέρω απο που δοκίμασε αλλά φαντάζομαι (για ευκολία) απο κινητό.
      Του είπα να βάλει το κινητό στο πεδίο username. Τα email αν δεν κάνω λάθος, τα βάζουμε σαν backup.
      Δυστυχώς έκανα την πατάτα και δεν κράτησα το mi account number. Οπότε σαν παλιό account name έχω το email του και το κινητό.
      Nα'σαι καλά!!
    • Χωρίς mi account ID δεν θα σε βοηθήσει ούτε το support της xiaomi...

      Απλά δεν θέλει βιαστικές κινήσεις... :)