Διαφήμιση

Η συσκευή μου κλείδωσε (mi cloud lock) μετά από hard reset και η Xiaomi δε βοηθάει

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H vanni έγραψε:

      Στο email δεν έχει ξέχασα τον κωδικό ώστε να κάνετε εκεί πρώτα reset;
      Δε θυμάται (και ούτε υπάρχει περίπτωση να θυμηθεί) κανένα κωδικό, ούτε του mi account, ούτε του gmail, οπότε αναγκαστικά ο μόνος που μπορεί να λύσει το πρόβλημα με αφαίρεση του mi account είναι η ίδια η XIaomi.

      Άλλη ROM δε γίνεται να φλασάρω και η Xiaomi με γράφει κανονικά οπότε είμαι σε αδιέξοδο.

      Κάτι υπηρεσίες που προσφέρουν τάχα αφαίρεση του mi account με βάση το IMEI και τιμές γύρω στα $30 είναι legit; Κατά 99% πρέπει να είναι απάτη αλλά είπα να το ρωτήσω κι αυτό.
    • Στο gmail έχει ξέχασα το κωδικό ώστε να γίνει reset ο κωδικός του gmail . Το έχετε κάνει ;
    • Ο/H vanni έγραψε:

      Στο gmail έχει ξέχασα το κωδικό ώστε να γίνει reset ο κωδικός του gmail . Το έχετε κάνει ;
      Ναι, κι αυτό εκείνη την ώρα το έφτιαξε, έχουμε δοκιμάσει τα πάντα, μέχρι και bruteforce στο account.
    • Διαφήμιση
    • Όντως υπάρχουν διάφοροι που λένε ότι αφαιρούν το account αλλά κατά πόσο θα δουλέψει δεν το γνωρίζω :(
    • Η συσκευή μου κλείδωσε (mi cloud lock) μετά από hard reset και η Xiaomi δε βοηθάει

      Ας το ξανά πω άλλη μια φορά , γράφεις ότι το email το θυμήθηκε χχχχχχ@gmail.com ωραία αλλά δεν θυμάται το κωδικό ( του gmail) άνοιξε έναν browser μπες στο gmail και αφού βάλεις το user name χχχχχ@gmail.com έχει μετά επιλογή ξέχασα τον κωδικό . Ώστε να κάνετε πρώτα reset στο gmail.

      Αυτό το κάνατε ; Αν όχι κάντε πρώτα αυτό ώστε να έχετε πρόσβαση αρχικά στο gmail και μετά από εκεί κάντε reset το miui .

      Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H vanni έγραψε:

      Ας το ξανά πω άλλη μια φορά , γράφεις ότι το email το θυμήθηκε χχχχχχ@gmail.com ωραία αλλά δεν θυμάται το κωδικό ( του gmail) άνοιξε έναν browser μπες στο gmail και αφού βάλεις το user name χχχχχ@gmail.com έχει μετά επιλογή ξέχασα τον κωδικό . Ώστε να κάνετε πρώτα reset στο gmail.

      Αυτό το κάνατε ; Αν όχι κάντε πρώτα αυτό ώστε να έχετε πρόσβαση αρχικά στο gmail και μετά από εκεί κάντε reset το miui .

      Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Όταν λέω ότι έχουμε δοκιμάσει τα πάντα, εννοώ πραγματικά τα πάντα.

      Δε γίνεται password reset σε brand new gmail account αν δεν υπάρχουν phone numbers ή previous passwords για το manual verification, δε στο εγκρίνουν ποτέ.
      Το ίδιο ισχύει και για το manual verification του mi account.

      Χθες ξανάστειλα email στη Xiaomi Global και πήρα ξανά την ίδια απάντηση.


      I would like to inform you that “To protect our customer's privacy, we are not taking device unlocking requests from our customers. Hence, I would request you to please visit your nearby service center by coordinating your respective point of purchase with the IMEI information, ID information and the phone that needs to be unlocked so that our service center representative can help you check whether the device under local warranty and unlock your device.
    • Δυστυχώς δεν μπορεί να κάνει κάτι...μάλλον θα χρειαστεί να το στείλεις στο μαγαζί να στο ξεκλειδώσουν :(
    • Διαφήμιση
    • Η συσκευή μου κλείδωσε (mi cloud lock) μετά από hard reset και η Xiaomi δε βοηθάει

      Αδερφέ δεν μας τα λες καλά πρώτον το gmail το φτιάξατε τον Δεκέμβριο άρα τι brand new και δεύτερον phone number έχετε δεν κλείδωσε η κάρτα sim βάλτε την σε άλλο κινητό να έρθει εκεί το verification.

      Στάλθηκε από το MI CC 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H vanni έγραψε:

      Αδερφέ δεν μας τα λες καλά πρώτον το gmail το φτιάξατε τον Δεκέμβριο άρα τι brand new και δεύτερον phone number έχετε δεν κλείδωσε η κάρτα sim βάλτε την σε άλλο κινητό να έρθει εκεί το verification.

      Στάλθηκε από το MI CC 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Μια χαρά στα λέω φίλε μου, όταν ενα Gmail account δεν είναι associated με κανένα άλλο email ή αριθμό κινητού και δεν έχει κανένα previous password τότε θεωρείται brand new, είτε το έφτιαξες τώρα είτε το έφτιαξες πριν δέκα χρόνια, για τη Google είναι το ίδιο και το αυτό, δε θα σου δώσει manual verification ποτέ γιατί δεν υπάρχουν αρκετές αποδείξεις ότι είσαι ο ιδιοκτήτης.

      Ξαναλέω για δεύτερη φορά ότι κανένα από τα δύο accounts, ούτε της Google, ούτε και της Xiaomi δεν έχει μέσα αριθμό, άρα ποιά κάρτα SIM να βάλω για να έρθει το verification;

      Τα γράφω όλα αναλυτικά στο original post, password reset είναι πρακτικά αδύνατο να γίνει σε οποιοδήποτε από τα δύο accounts, manually και μη.

      Ο/H NasDriver έγραψε:

      @MarvinLock , Όποτε μπορέσεις στείλε μου μήνυμα να το δούμε μαζί...
      Θα σε πάρω αύριο αδερφέ, ευχαριστώ.
    • Η συσκευή μου κλείδωσε (mi cloud lock) μετά από hard reset και η Xiaomi δε βοηθάει

      Μάλλον άλλο πράγμα λέω εγώ άλλο λες εσύ δεν μιλάω για το google account που βάζεις σε μια συσκευή αλλά για το gmail. Τώρα το google account για να το φτιάξεις βάζεις ένα email σωστά ; Είτε gmail ή οποιαδήποτε άλλο mail.

      Άρα αν ανοίξεις σε έναν browser την σελίδα του email οποίου έχεις βάλει για το google account τότε θα βάλεις το email που θυμάσαι και στο κωδικό θα βάλεις ότι το ξέχασες ώστε να γίνει reset .

      Στάλθηκε από το MI CC 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Ο/H vanni έγραψε:

      Μάλλον άλλο πράγμα λέω εγώ άλλο λες εσύ δεν μιλάω για το google account που βάζεις σε μια συσκευή αλλά για το gmail. Τώρα το google account για να το φτιάξεις βάζεις ένα email σωστά ; Είτε gmail ή οποιαδήποτε άλλο mail.

      Άρα αν ανοίξεις σε έναν browser την σελίδα του email οποίου έχεις βάλει για το google account τότε θα βάλεις το email που θυμάσαι και στο κωδικό θα βάλεις ότι το ξέχασες ώστε να γίνει reset .

      Στάλθηκε από το MI CC 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Όχι, το ίδιο πράγμα λέμε, για το Gmail σου λέω κι εγώ.

      Στην ουσία άκου τι έκανε ο αδερφός μου για να καταλάβεις.

      Ανοίγει το κινητό στη Νάξο για πρώτη φορά ενώ εγώ ήμουν Αθήνα γιατί δεν έχει υπομονή, και δε με παίρνει καν τηλέφωνο να με ρωτήσει τη διαδικασία για το πρώτο setup.

      Φτάνει στο σημείο που πρέπει να βάλει λογαριασμό Google (ή Gmail, όπως θες πες το) και δημιουργεί νέο λογαριασμό με κωδικό που δε θυμάται (το email το θυμήθηκε μετά από προσπάθεια, τον κωδικό ποτέ).

      Μετά πάει στο σημείο που πρέπει να συνδέσει και Mi Account και φτάχνει νέο λογαριασμό mi account, χρησιμοποιώντας σαν recovery το email που έφτιαξε πριν.

      Εγώ γυρίζω στο νησί και βλέπω ότι χρησιμοποιεί τη συσκευή κανονικά, μέχρι που αποφασίζει ότι θα τη δώσει οπότε μου ζητάει να σβήσω ότι υπάρχει και δεν υπάρχει μέσα, αφού πρώτα του κάνω backup τις φωτογραφίες, τις οποίες και έκανα στο Mega cloud.

      Εγώ ο βλάκας, μη γνωρίζοντας ότι μετά το hard reset θα ζητάει mi account για να κάνει unlock, του το κάνω χωρίς να τον ρωτήσω πρώτα αν ξέρει τους κωδικούς που έχει βάλει (που να 'ξερα, δε θυμάμαι να μου έβγαλε τουλάχιστον καμιά προειδοποίηση).

      Ύστερα ανοίγουμε τη συσκευή, πετάει το μήνυμα "This device is locked", λέω οκ, χαλαρά, "Μικρέ τι email και κωδικό είχες βάλει όταν το πρωτοάνοιξες;" και μόλις συνειδητοποιώ ότι δεν έχει ιδέα μένω μ@λάκας.

      Οπότε τώρα έχω ένα Redmi 8, αγορασμένο από GMobile για να σου πω και το κατάστημα που το πήρα, το οποίο είναι κλειδωμένο με ένα mi account του οποίου τους κωδικούς δε γνωρίζουμε και δε γίνεται να επαναφέρουμε γιατί δεν έχουμε πρόσβαση ούτε στο email ανάκτησης.

      Manual verification είναι αδύνατον να κάνεις και στο gmail και στο mi account γιατί στην ουσία τα accounts θεωρούνται καινούρια, δεν έχεις αρκετά στοιχεία για να αποδείξεις ότι είναι δικά σου.

      Η μόνη λύση είναι η Xiaomi που με έχει γραμμένο κανονικά.

      Btw, χθες άνοιξα live chat με το support της Xiaomi US (ήξερα ότι δεν είχαν δικαιοδοσία να με βοηθήσουν αλλά είπα να το προσπαθήσω) και μόλις έδωσα στην υπάλληλο το IMEI μου είπε ότι η συσκευή είναι από Κροατία (?).