Διαφήμιση

Πρόβλημα με κάρτα μνήμης

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πρόβλημα με κάρτα μνήμης

      Καλησπέρα σε όλους και εύχομαι να είστε όλοι καλά!
      Την πάτησα κι εγώ σαν τον αρχάριο....
      Έχω ένα redmi note 5 (6/64)
      Πριν λίγη ώρα μου εμφάνισε το μήνυμα ότι αντιμετώπιζε κάποιο πρόβλημα με την κάρτα μνήμης (128 GB!!)
      Την διάβαζε κανονικά, αλλά μου έλεγε να την ελέγξω και οι 2 επιλογές που μου είχε, οδηγούσαν σε φορμάτ της κάρτας! Δεν το έκανα γιατί είχα γύρω στα 80GB μέσα!
      Έβγαλα την κάρτα και ευτυχώς ο θπογιστης την διαβάζει κανονικά για να κάνω αντίγραφο.
      Έχω άλλο ένα πρόβλημα:
      Έβαλα στο κινητό μια άλλη, καινούργια κάρτα 64GB SanDisk και μου εμφανίζει τις 2 επιλογές για να τη χρησιμοποιήσω σαν εσωτερική μνήμη ή σαν μνήμη μεταφοράς αρχείων (κάτι τέτοιο).
      Πάτησα την εσωτερική μνήμη γιατί νόμιζαότι είναι το σωστό!
      Τελικα, την ενσωμάτωσε στο κινητό και μετέφερε όλα τα αρχεία στην κάρτα και τώρα δεν μπορώ να τα μεταφέρω πίσω, στη μνήμη του κινητού!!
      Επίσης, όταν βγάλω την κάρτα μου λέει ότι δεν υπάρχει τίποτα μέσα και πρέπει να βάλω ξανά την κάρτα!
      Η μόνη είναι λύση είναι το φορμάτ ή μπορώ να επαναφέρω με κάποιον τρόπο τα αρχεία της κάρτας στη μνήμη του κινητού?
      Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο ποστ!
    • Αν συνδέσεις το κινητό στο pc την βλέπει την κάρτα και τα αρχεία ;
      Περίεργο αυτό που έγινε.


    • Διαφήμιση
    • εφοσον εχεις σωσει ολα τα αρχεια σου σε πισι μια χαρα, εγω τα εχασα σχεδον ολα...(χαχα την εκανα την πατατα μου και τωρα δινω και συμβουλες, τεσπα)
      βεβαια με το clean flash fastboot rom και format εσωτερικου χωρου το κινητο ξανάνιωσε και η μπαταρια μου φαινεται (οσο γινεται δηλαδη, κατι κολληματα στα στατιστικα χρησης, στο 98% φορτισης κτλ που παρουσιαστηκαν τις προηγουμενες μερες εφυγαν)
      αν καταληξεις οτι η μονη λυση ειναι να κανεις ενα καθαρο στησιμο του κινητου απο την αρχη με καθαρη εγκατασταη twrp rom κτλ (θα ελεγα διχως sd card μεσα) και θες να σωσεις το στησιμο που εχεις τωρα δοκιμασε ενα twrp backup > μεταφορα στο πισι > clean flash rom > μεταφορα backup στο κινητο > restore μετα ή αν χρειαστει μπορεις να χρησιμοποιήσεις το Migrate app (θελει root, google it)
      καλο κουραγιο
    • Ο/H geoanto555 έγραψε:

      Αν συνδέσεις το κινητό στο pc την βλέπει την κάρτα και τα αρχεία ;
      Περίεργο αυτό που έγινε.
      Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
      Αν συνδέσω το κινητό στο λάπτοπ, βλέπει κανονικά τα αρχεία.
      Θα πάρω backup ότι χρειάζομαι. Έχω κάνει και backup στα cloud για να έχω κι εκεί.....και ο Θεός βοηθός...!


      Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk