Διαφήμιση

[Miui 11 20.3.26/27/28/4.1] Διανομή των νέων MIUI 11 - XTRV ROM για 28 συσκευές

    • Σε εξέλιξη
    • ROM
    • Xiaomi
    • Miui Dev
    • παδια το έψαξα το θέμα τελικά μάλλον φταίει το βίπερ γιατί εβαλα 4 προηγουμενες εκδοσεις miui Hellas dev εβαλα 4 εκδοσεις stable miui Hellas και την official miui global για mi9tpro τα ιδια ολες το βίπερ φεύγει κάθε φορά πυ κανω εκαθαριση μνημης ενώ ειναι κλειδωμενο.
    • Να ρωτησω για να μην Ξανα Παθω τα Ιδια, Ολικο Backup Μπορουμε Να παρουμε Με Το TWRP, Οπως Παλια Περναμε με Την ΡΟΜ Αρωμα,και τι Τικαρουμε? η Να Το Ρουταρω και να Περνω με το Titanium? Backup?
    • όπως σου ξαναέγραψα παίρνεις backup τα πάντα και ξαναπερνάς τα πάντα αν θέλεις να είσαι σίγουρος ότι όλα θα δουλέψουν σωστά.
      το restore στην ίδια έκδοση καλύτερα. Μιλάμε για image backup δλδ θα επιστρέψει ακριβώς όπως ήταν.
      το titanium είναι άλλη ιστορία, μπορείς να ενημερώνεις επιλεκτικά τα αντίγραφα που θέλεις
      και φυσικά υπάρχει και το ενσωματωμένο "αντίγραφα ασφαλείας", ιδανικό νομίζω για ρυθμίσεις,sms,επαφές κτλ

      *καλό είναι το restore να γίνεται με την ίδια έκδοση TWRP
    • Διαφήμιση
    • Ο/H xnikos έγραψε:

      όπως σου ξαναέγραψα παίρνεις backup τα πάντα και ξαναπερνάς τα πάντα αν θέλεις να είσαι σίγουρος ότι όλα θα δουλέψουν σωστά.
      το restore στην ίδια έκδοση καλύτερα. Μιλάμε για image backup δλδ θα επιστρέψει ακριβώς όπως ήταν.
      το titanium είναι άλλη ιστορία, μπορείς να ενημερώνεις επιλεκτικά τα αντίγραφα που θέλεις
      και φυσικά υπάρχει και το ενσωματωμένο "αντίγραφα ασφαλείας", ιδανικό νομίζω για ρυθμίσεις,sms,επαφές κτλ

      *καλό είναι το restore να γίνεται με την ίδια έκδοση TWRP
      Σε Ευχαριστω Ετσι θα το κανω Πλεον Ολα IMAGE BACKUP Οπως Το Ειπες με την Ιδια εκδοση TWRP, Βεβαια Ιδανικα Θα Ηταν Το MIUI Με Το Αντιγραφο Ασφαλειας να Επερνε και τα δεδομενα των Εφαρμογων Μαζι ? Γινετε Αυτο Η οχι ?Ξερουμε?
    • Ο/H c3250nik έγραψε:

      Ο/H xnikos έγραψε:

      όπως σου ξαναέγραψα παίρνεις backup τα πάντα και ξαναπερνάς τα πάντα αν θέλεις να είσαι σίγουρος ότι όλα θα δουλέψουν σωστά.
      το restore στην ίδια έκδοση καλύτερα. Μιλάμε για image backup δλδ θα επιστρέψει ακριβώς όπως ήταν.
      το titanium είναι άλλη ιστορία, μπορείς να ενημερώνεις επιλεκτικά τα αντίγραφα που θέλεις
      και φυσικά υπάρχει και το ενσωματωμένο "αντίγραφα ασφαλείας", ιδανικό νομίζω για ρυθμίσεις,sms,επαφές κτλ

      *καλό είναι το restore να γίνεται με την ίδια έκδοση TWRP
      Σε Ευχαριστω Ετσι θα το κανω Πλεον Ολα IMAGE BACKUP Οπως Το Ειπες με την Ιδια εκδοση TWRP, Βεβαια Ιδανικα Θα Ηταν Το MIUI Με Το Αντιγραφο Ασφαλειας να Επερνε και τα δεδομενα των Εφαρμογων Μαζι ? Γινετε Αυτο Η οχι ?Ξερουμε?
      έτσι λέει πάντως, δεν το έχω δοκιμάσει όμως, χρησιμοποιώ titanium
    • @c3250nik
      Όταν κάνουμε restore τo backup που παίρνουμε από twrp επαναφέρει και τις εφαρμογές με τα δεδομένα τους όπως ακριβώς ήταν εκείνη του στιγμή που πήραμε το backup ( εφόσον βέβαια τα έχουμε επιλέξει κιόλας ).. συνήθως είναι προεπιλεγμένα αυτά ..
      Καλό είναι να έχουμε δοκιμάσει ότι δουλεύει και το backup και το restore σωστά ..
    • Τελικά το βιπερ χωρίς καμία αναβάθμιση χωρίς τπτ έστρωσε από μόνο του. Δεν απενεργοποιηται άλλο όταν γίνεται εκκαθάριση μνήμης.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H gkalen έγραψε:

      @c3250nik
      Όταν κάνουμε restore τo backup που παίρνουμε από twrp επαναφέρει και τις εφαρμογές με τα δεδομένα τους όπως ακριβώς ήταν εκείνη του στιγμή που πήραμε το backup ( εφόσον βέβαια τα έχουμε επιλέξει κιόλας ).. συνήθως είναι προεπιλεγμένα αυτά ..
      Καλό είναι να έχουμε δοκιμάσει ότι δουλεύει και το backup και το restore σωστά ..
      (Καλό είναι να έχουμε δοκιμάσει ότι δουλεύει και το backup και το restore σωστά ..) Απο Σιγουρια Απο το Παρελθον Οτι Ετσι Δουλευει Δεν Το Δοκιμασα Αυτο ειναι Η Αληθεια.
      Πριν 3 χρονια ετσι Γινοταν Οπως τα λες αλλα τωρα αυτα εχουν αλλαξει Τα Ονοματα και δεν ξερω Ποια Να Επιλεξω για Αυτo και την Πατησα με το Restore, Αν θελεις Γραφεις Τι Πρεπει Να Τικαρουμε Ωστε να Επανερχοτε Οπως ειναι Ολες Οι Εφαρμογες.
      Ευχαριστω
    • Το καλύτερο είναι να τα τικαρεις όλα και να παίρνεις ένα ολοκληρωμένο nandroid back up.
    • @c3250nik
      Παλιότερα όντως ήταν πιο απλά τα πράγματα σε backup και restore ..
      Για μένα αυτά που σίγουρα τικαρουμε είναι τα boot , system image , vendor image και data ..
      Τώρα κάποιοι τα βάζουν όλα ( τουλάχιστον όσα έχουν κάποιο μέγεθος , αυτά που είναι μηδέν δεν υπάρχει λόγος ) ..
      Γι'αυτό λέω ότι θέλει και δοκιμές το πράγμα , δεν είναι σίγουρο ότι λειτουργεί το ίδιο για όλες τις συσκευές ..
      Εγώ θα έπαιρνα ένα backup όπως σου είπα και μετά θα έκανα factory reset και πέρασμα το restore να δω αν δουλεύει , επίσης καλό είναι τη Ρομ που θα πάρεις backup να έχεις και το ζιπ , δηλαδή αν πάρεις backup την 20.3.26 κρατα και το ζιπ της Ρομ μαζί , μετά το restore και το πρώτο boot αν τυχόν υπάρχει κάποιο θέμα τραβάμε κι ένα φλασαρισμα την 20.3.26 χωρίς wipes ..
    • Ο/H gkalen έγραψε:

      @c3250nik
      Παλιότερα όντως ήταν πιο απλά τα πράγματα σε backup και restore ..
      Για μένα αυτά που σίγουρα τικαρουμε είναι τα boot , system image , vendor image και data ..
      Τώρα κάποιοι τα βάζουν όλα ( τουλάχιστον όσα έχουν κάποιο μέγεθος , αυτά που είναι μηδέν δεν υπάρχει λόγος ) ..
      Γι'αυτό λέω ότι θέλει και δοκιμές το πράγμα , δεν είναι σίγουρο ότι λειτουργεί το ίδιο για όλες τις συσκευές ..
      Εγώ θα έπαιρνα ένα backup όπως σου είπα και μετά θα έκανα factory reset και πέρασμα το restore να δω αν δουλεύει , επίσης καλό είναι τη Ρομ που θα πάρεις backup να έχεις και το ζιπ , δηλαδή αν πάρεις backup την 20.3.26 κρατα και το ζιπ της Ρομ μαζί , μετά το restore και το πρώτο boot αν τυχόν υπάρχει κάποιο θέμα τραβάμε κι ένα φλασαρισμα την 20.3.26 χωρίς wipes ..
      τσεκαρω boot,system image,vendor image, και Data,Και μετα Οταν φτανει στο Data Μου Βγαζει Error Και ΓραφειΑΥΤΟ!!!! {create TarFork() διαδικασια τερματιστηκε Με Σφαλμα 255} Αυτο Μου Το Βγαζει Απο την Αρχη Που πηρα Και το πρωτο backup,Αρα Για Αυτο εχασα τα Δεδομενα των Εφαρμογων.Ετσι ειναι?
    • Διαφήμιση
    • Αν έχεις "διπλές εφαρμογές" καλά είναι να τις σβήσεις και ν δοκιμάσεις ξανά.
      Με ποιο twrp δοκιμάζεις;
      Δεν θυμάμαι αν στο τελευταίο εχω κάνει την αλλαγή να μην παίρνει backup από άλλο χρήστη.