Διαφήμιση

Πρόβλημα με το GPS

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πρόβλημα με το GPS

      Καλησπέρα παιδιά! Είμαι καινούριος στο φόρουμ. Σήμερα το πρωί παρέλαβα και εγώ το ρυζάκι μου. Ήρθε με την multilanguage v4 και το αναβάθμισα στην v5 και είμαι και ρουτ. Ενώ σε όλα τα υπόλοιπα η συσκευή είναι θαυμάσια (πόσο μάλλον για τα λεφτά της) το gps δε λέει να δουλέψει με ΤΙΠΟΤΑ. ακολούθησα τις οδηγίες εδώ:

      .

      Τζίφος.
      Δοκίμασα με το fastergps δήλωσα κανονικά Ελλάδα αλλά πάλι τίποτα. Όχι μόνο δεν κλειδώνει αλλά ούτε καν βλέπει τους δορυφόρους. Στο ραντάρ του gps test δηλαδή, δεν εμφανίζονται κουκίδες/δορυφόροι. Απλά μένει κενό. Έχω ξενερώσει απίστευτα! Παιδιά όποια βοήθεια ή γνώμη είναι παραπάνω από καλοδεχούμενη.

      Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    • Ο/H ggtaxo έγραψε:

      Καλησπέρα παιδιά! Είμαι καινούριος στο φόρουμ. Σήμερα το πρωί παρέλαβα και εγώ το ρυζάκι μου. Ήρθε με την multilanguage v4 και το αναβάθμισα στην v5 και είμαι και ρουτ. Ενώ σε όλα τα υπόλοιπα η συσκευή είναι θαυμάσια (πόσο μάλλον για τα λεφτά της) το gps δε λέει να δουλέψει με ΤΙΠΟΤΑ. ακολούθησα τις οδηγίες εδώ:

      .

      Τζίφος.
      Δοκίμασα με το fastergps δήλωσα κανονικά Ελλάδα αλλά πάλι τίποτα. Όχι μόνο δεν κλειδώνει αλλά ούτε καν βλέπει τους δορυφόρους. Στο ραντάρ του gps test δηλαδή, δεν εμφανίζονται κουκίδες/δορυφόροι. Απλά μένει κενό. Έχω ξενερώσει απίστευτα! Παιδιά όποια βοήθεια ή γνώμη είναι παραπάνω από καλοδεχούμενη.

      Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


      Καλησπέρα ,μήπως κατάφερες να λύσεις το πρόβλημα με το gps;
      Αντμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.Δεν βλέπει τίποτα.Σαν να μην ενεργοποιησα ποτέ το gps.
      H rom που έχω στο redmi ειναι η GTV -4.9.5
      Ευχαριστώ.
    • Και σε εμένα γιατί κλειδώνει σε 10 Sec μέσα στο σπίτι ? (RedMi Note)


      Ισως θα πρέπει να δοκιμάσετε να ξαναπεράσετε την ROM, ή να προχωρήσετε σε Wipes μέσα από το Recovery.
      Images
      • Screenshot_2014-09-14-19-30-35[1].png

        76,76 kB, 720×1.280, viewed 150 times
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • @ggtaxo και @Harry S , ρίξτε μια ματιά εδώ (μόνο για MTK επεξεργαστές)
      GPS Setup για συσκευές ΜΤΚ , για να κλειδώνουν πιο γρήγορα οι δορυφόροι
      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


    • βασικά δώσε δικαιώματα στις εφαρμογές που το χρησιμοποιούν, πλήρης δικαιώματα.. κάνε ένα reboot και θα είσαι κομπλέ.. :P
    • Ο/H SomniusX έγραψε:

      βασικά δώσε δικαιώματα στις εφαρμογές που το χρησιμοποιούν, πλήρης δικαιώματα.. κάνε ένα reboot και θα είσαι κομπλέ.. :P


      Δουλεψε με τα δικαιώματα.
      Σευχαριστώ πολύ,είχα την εντύπωση οτι το είχα κάνει ήδη.Αλλά τελικά δεν το είχα.
      Οντως κλειδωνει και μέσα στο σπίτι δορυφόρους.
    • παιδιά.. έχετε μια συσκευή που κόβει δικαιώματα όταν δεν πρέπει, και πρέπει εσείς να πείτε σε ποιες εφαρμογές πρέπει να δώσει..

      αφήστε τα πειράματα και τα βίντεο στο YouTube, δείτε πρώτα τα δικαιώματα που έχετε δηλώσει είτε εσείς είτε αυτόματα, πράξτε αλλαγή αναλόγως προτιμήσεων και καλά ταξίδια..

      φιλούρες..
    • Διαφήμιση
    • πάντως εγώ σε ένα zopo με miui rom , έκανα σωστά ότι λέει ο οδηγός και πιάνει αρκετά γρήγορα
      σήμερα στις 8 το βράδυ , μαύρος ο ουρανός έβγαλα το κινητό έξω από την μπαλκονόπορτα και
      βρήκε αρκετά γρήγορα δορυφόρους στο igo ,
      στο sygic πολύ πιο γρήγορα

      edit

      Ο/H Harry S έγραψε:

      Δουλεψε με τα δικαιώματα.
      Σευχαριστώ πολύ,είχα την εντύπωση οτι το είχα κάνει ήδη.Αλλά τελικά δεν το είχα.
      Οντως κλειδωνει και μέσα στο σπίτι δορυφόρους.

      που έδωσες δικαιώματα , στον πλοηγό ? δεν έτρεχε ο πλοηγός ?
      για να πιάσει δορυφόρους , είναι άλλο πράγμα
      σε τρία Mtk που δοκίμασα , κλείδωσαν μετά από μισή ώρα για 2 λεπτά και μετά πάλι από την αρχή να προσπαθεί να βρει δορυφόρους
      όταν κάναμε τα παραπάνω πήγαιναν όλα αρκετά καλά , σε λίγα λεπτά την πρώτη φορά με καθαρό ουρανό και αργότερα σε λιγότερο χρόνο
      αν τα κατάφερες , όλα καλά
      Images
      • gps.png

        492,17 kB, 1.080×1.920, viewed 174 times
      ( Με την εγγραφή στο φόρουμ , μεγαλώνει η παρέα μας! )


      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην tora33 ().

    • Ο/H Harry S έγραψε:

      Ο/H ggtaxo έγραψε:

      Καλησπέρα παιδιά! Είμαι καινούριος στο φόρουμ. Σήμερα το πρωί παρέλαβα και εγώ το ρυζάκι μου. Ήρθε με την multilanguage v4 και το αναβάθμισα στην v5 και είμαι και ρουτ. Ενώ σε όλα τα υπόλοιπα η συσκευή είναι θαυμάσια (πόσο μάλλον για τα λεφτά της) το gps δε λέει να δουλέψει με ΤΙΠΟΤΑ. ακολούθησα τις οδηγίες εδώ:

      .

      Τζίφος.
      Δοκίμασα με το fastergps δήλωσα κανονικά Ελλάδα αλλά πάλι τίποτα. Όχι μόνο δεν κλειδώνει αλλά ούτε καν βλέπει τους δορυφόρους. Στο ραντάρ του gps test δηλαδή, δεν εμφανίζονται κουκίδες/δορυφόροι. Απλά μένει κενό. Έχω ξενερώσει απίστευτα! Παιδιά όποια βοήθεια ή γνώμη είναι παραπάνω από καλοδεχούμενη.

      Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


      Καλησπέρα ,μήπως κατάφερες να λύσεις το πρόβλημα με το gps;
      Αντμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.Δεν βλέπει τίποτα.Σαν να μην ενεργοποιησα ποτέ το gps.
      H rom που έχω στο redmi ειναι η GTV -4.9.5
      Ευχαριστώ.



      Τελικά είχα πέσει σε προβληματική συσκευή. Είχε θέμα με την κεραία. Το έδωσα σε έναν φίλο που δεν τον ένοιαζε καθόλου το gps. Πλέον είμαι με NOTE.
      Τους οδηγούς σεταρίσματος gps σε κινητά με mtk τους δοκίμασες;
    • Ο/H SomniusX έγραψε:

      παιδιά.. έχετε μια συσκευή που κόβει δικαιώματα όταν δεν πρέπει, και πρέπει εσείς να πείτε σε ποιες εφαρμογές πρέπει να δώσει..
      αφήστε τα πειράματα και τα βίντεο στο YouTube, δείτε πρώτα τα δικαιώματα που έχετε δηλώσει είτε εσείς είτε αυτόματα, πράξτε αλλαγή αναλόγως προτιμήσεων και καλά ταξίδια..
      φιλούρες..

      Για πες μου...στο Note εχω αυτη την καρτελα για το GPS.Θελω να μαθω αν αυτα τα δικαιωματα τα εχω συνεχως ενεργα κρυβουν τιποτα εξτρα χρεωσεις για μενα...οταν τις εχω στο On.Τι κάνει η καθε μια και τι ακριβως με εξυπηρετουν;


      Ο/H tora33 έγραψε:

      πάντως εγώ σε ένα zopo με miui rom , έκανα σωστά ότι λέει ο οδηγός και πιάνει αρκετά γρήγορα
      σήμερα στις 8 το βράδυ , μαύρος ο ουρανός έβγαλα το κινητό έξω από την μπαλκονόπορτα και
      βρήκε αρκετά γρήγορα δορυφόρους στο igo ,
      στο sygic πολύ πιο γρήγορα

      Αυτη τη φωτο που εχεις κατεβασει και δειχνει δορυφορους,ειναι απο καποιο προγραμμα πλοηγησης;Μπορουμε να τσεκαρουμε το GPS και ποιους δορυφορους κλειδωνει συν τη θεση μας και καποια στοιχεια που δινουν τα GPS χωρις να ενεργοποιησουμε καποιο προγραμμα πλοηγησης;...Εχει τετοια δυνατοτητα ή επιλογη το Note ή θελουμε καποιο εξτρα app;...
      :borg: ...Xiaomi rules
      Κώστας
    • Ο/H mAthosalas έγραψε:

      Ο/H SomniusX έγραψε:

      παιδιά.. έχετε μια συσκευή που κόβει δικαιώματα όταν δεν πρέπει, και πρέπει εσείς να πείτε σε ποιες εφαρμογές πρέπει να δώσει..
      αφήστε τα πειράματα και τα βίντεο στο YouTube, δείτε πρώτα τα δικαιώματα που έχετε δηλώσει είτε εσείς είτε αυτόματα, πράξτε αλλαγή αναλόγως προτιμήσεων και καλά ταξίδια..
      φιλούρες..

      Για πες μου...στο Note εχω αυτη την καρτελα για το GPS.Θελω να μαθω αν αυτα τα δικαιωματα τα εχω συνεχως ενεργα κρυβουν τιποτα εξτρα χρεωσεις για μενα...οταν τις εχω στο On.Τι κάνει η καθε μια και τι ακριβως με εξυπηρετουν;


      Ο/H tora33 έγραψε:

      πάντως εγώ σε ένα zopo με miui rom , έκανα σωστά ότι λέει ο οδηγός και πιάνει αρκετά γρήγορα
      σήμερα στις 8 το βράδυ , μαύρος ο ουρανός έβγαλα το κινητό έξω από την μπαλκονόπορτα και
      βρήκε αρκετά γρήγορα δορυφόρους στο igo ,
      στο sygic πολύ πιο γρήγορα

      Αυτη τη φωτο που εχεις κατεβασει και δειχνει δορυφορους,ειναι απο καποιο προγραμμα πλοηγησης;Μπορουμε να τσεκαρουμε το GPS και ποιους δορυφορους κλειδωνει συν τη θεση μας και καποια στοιχεια που δινουν τα GPS χωρις να ενεργοποιησουμε καποιο προγραμμα πλοηγησης;...Εχει τετοια δυνατοτητα ή επιλογη το Note ή θελουμε καποιο εξτρα app;...

      η εικόνα που δείχνεις δεν έχει καμμία σχέση με τα δικαιώματα που αναφέρονται πιο πάνω.Από 'κει απλά ανοιγοκλείνει το GPS και καλό είναι να τα έχεις όλα κλειστά αν δεν το χρησιμοποιείς.Αν είναι ανοιχτό το τελευταίο μπορεί να χρεωθείς extra αν δεν έχεις κάποιο πακέτο data.(αν είναι ανοιχτά και τα data)
      Για τις πληροφορίες δορυφόρων κτλ βάλε το GPS test.
    • Διαφήμιση