Διαφήμιση

Mi Router 4a Gigabit

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • επανήλθα...πάλι δεν μπαίνει..



      Official Miui Global Beta Tester

      XTreme Rom Version by Greek Team...

      Εκτός αυτού είμαι Έλληνας και υποστήριζω την ελληνική αγορά....
      Τέρμα πλέον από Κίνα...όσο και αν είναι η διαφορά τους...
    • Έχω πάρει αυτά τα 2 ROUTER AC2350 + 4A AC1200 GIGABIT. Το AC2350 σαν κεντρικό (μετά του παρόχου) και το 4A AC1200 GIGABIT σαν wired repeater σε άλλο όροφο μέσω powerlines.
      Η απορία μου είναι η εξής. Πριν, είχα 2 της σειράς 4 (4A + 4C) με κινέζικη rom οπότε και τα 2 ήταν ρυθμισμένα σε χώρα "china mainland".
      Τώρα τα 2 καινούρια επειδή είναι global version, ρυθμισμένα σε "greece" μιας και δεν έχει την Κύπρο.
      Έχω παρατηρήσει ότι ενώ στο παλιό setup, η συνολική ταχύτητα αλλά και η ταχύτητα στις συσκευές ήταν live και το άθροισμα σωστό.
      Στο καινούριο setup, η συνολική ταχύτητα άλλη και των συσκευών άλλη. Δεν ταιριάζουν.
      Έχει να κάνει με το server, ότι είναι "greece" και έχει απόκλιση λόγω απόστασης;
    • καλησπέρα σε ολους,

      πήρα σήμερα 2 και τα εγκατεστησα σε υπάρχον δίκτυο.
      το ενα το εβαλα σαν wired repeater, ολα καλα..
      το αλλο το εβαλα σαν wireless repeater, επίσης ολα καλα..

      πήραν διευθύνσεις μέσω DHCP απο τον υπάρχοντα router.
      τις μαρκαρα, οκ.

      λίγες ώρες μετά, τα wifi δουλευουν, αλλά οι συσκευές εξαφανίστηκαν απο το δικτυο!
      ούτε pingάρω τις ip, ούτε μπορώ να δω τη σελίδα τους..

      ξέρει κανείς τι παίζει;
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Paok1926 έγραψε:

      καλησπέρα σε ολους,

      πήρα σήμερα 2 και τα εγκατεστησα σε υπάρχον δίκτυο.
      το ενα το εβαλα σαν wired repeater, ολα καλα..
      το αλλο το εβαλα σαν wireless repeater, επίσης ολα καλα..

      πήραν διευθύνσεις μέσω DHCP απο τον υπάρχοντα router.
      τις μαρκαρα, οκ.

      λίγες ώρες μετά, τα wifi δουλευουν, αλλά οι συσκευές εξαφανίστηκαν απο το δικτυο!
      ούτε pingάρω τις ip, ούτε μπορώ να δω τη σελίδα τους..

      ξέρει κανείς τι παίζει;
      κανοντας ένα scan στο δίκτυο, τα βρήκα και τα δυο τα Xiaomi, αλλά σε ip addresses που εχουν παρει αυθαίρετα, χωρις να φαινονται στα dhcp leases.
      εκδοση 3.0.24 και τα δυο.
    • Κάνε ένα Reboot τον Router που δίνει τις IP να δεις εάν προέρχεται από εκεί το πρόβλημα.
      Το καλύτερο βέβαια είναι να δίνεις Static ΙPs στις συσκευές που θέλεις να έχεις ως μόνιμα συνδεδεμένες στο τοπικό σου δίκτυο και όχι μέσω DHCP ώστε να μην έχεις ποτέ πρόβλημα. ;)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Κάνε ένα Reboot τον Router που δίνει τις IP να δεις εάν προέρχεται από εκεί το πρόβλημα.
      Το καλύτερο βέβαια είναι να δίνεις Static ΙPs στις συσκευές που θέλεις να έχεις ως μόνιμα συνδεδεμένες στο τοπικό σου δίκτυο και όχι μέσω DHCP ώστε να μην έχεις ποτέ πρόβλημα. ;)
      δεν ειχα επιλογή να τους δώσω static.
      και δεν έχω βέβαια.
      ειναι πολύ υποτυπώδες το interface...
      επειδή ο router ειναι mikrotik μπορώ να δίνω σαν static τις ips μεσω dhcp
    • Ο/H Paok1926 έγραψε:

      επειδή ο router ειναι mikrotik μπορώ να δίνω σαν static τις ips μεσω dhcp
      Μπορείς να το κάνεις απευθείας από τα WiFi Settings των συσκευών και όχι από τον Router ;)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Ο/H Paok1926 έγραψε:

      επειδή ο router ειναι mikrotik μπορώ να δίνω σαν static τις ips μεσω dhcp
      Μπορείς να το κάνεις απευθείας από τα WiFi Settings των συσκευών και όχι από τον Router ;)

      δες λιγο τι βλέπω στα wifi..
      δεν εχει πουθενα tcp/ip settings
      Images
      • Screenshot 2021-04-29 at 11.05.38.png

        59,46 kB, 1.204×759, viewed 86 times
      • Screenshot 2021-04-29 at 11.07.08.png

        34,46 kB, 756×657, viewed 75 times
      • Screenshot 2021-04-29 at 11.06.14.png

        61,78 kB, 1.210×707, viewed 84 times
      • Screenshot 2021-04-29 at 11.05.56.png

        74,21 kB, 1.208×766, viewed 82 times
    • Ο/H Paok1926 έγραψε:

      δες λιγο τι βλέπω στα wifi..
      δεν εχει πουθενα tcp/ip settings
      Μην μπερδεύεις τον Router ή το Repeater.
      Εγώ σου λέω για τις ρυθμίσεις των συσκευών που συνδέονται στο τοπικό σου δίκτυο.

      Για παράδειγμα στο Smartphone που έχεις Πατάς μόνιμα πάνω στο WiFi που είσαι συνδεδεμένος, και σε πάει στις ρυθμίσεις του WiFi για το δίκτυο στο οποίο είσαι συνδεδεμένος.
      Από εκεί στις Ρυθμίσεις IP αντί να έχεις επιλεγμένο το DCHP επιλέγεις στατικό IP - το δίνεις μόνος σου, όπως και το Gateway που θα είναι η Static IP του Router που είσαι συνδεδεμένος.

      Έτσι μπορείς να δώσεις για παράδειγμα ....
      IP >> 192.168.1.211
      Gateway >> 192.168.1.1
      DNS 1 >> 1.1.1.1
      DNS 2 >> 8.8.8.8

      Και κάνεις Apply.

      Έτσι κάθε φορά που θα συνδέεται η συσκευή σου στο τοπικό σου δίκτυο, θα δεσμεύει αυτή την IP (192.168.1.211), αρκεί βέβαια να μην την έχει λάβει άλλη συσκευή.

      Αν θέλεις να ορίσεις στατικές IP ανά συσκευή απευθείας μέσω του δικτύου σου, αυτό θα πρέπει να το κάνεις από τον Router και όχι από το Repeater, αρκεί το Repeater να έχει απενεργοποιημένο το δικό του DCHP.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Ο/H Paok1926 έγραψε:

      δες λιγο τι βλέπω στα wifi..
      δεν εχει πουθενα tcp/ip settings
      Μην μπερδεύεις τον Router ή το Repeater.Εγώ σου λέω για τις ρυθμίσεις των συσκευών που συνδέονται στο τοπικό σου δίκτυο.

      Για παράδειγμα στο Smartphone που έχεις Πατάς μόνιμα πάνω στο WiFi που είσαι συνδεδεμένος, και σε πάει στις ρυθμίσεις του WiFi για το δίκτυο στο οποίο είσαι συνδεδεμένος.
      Από εκεί στις Ρυθμίσεις IP αντί να έχεις επιλεγμένο το DCHP επιλέγεις στατικό IP - το δίνεις μόνος σου, όπως και το Gateway που θα είναι η Static IP του Router που είσαι συνδεδεμένος.

      Έτσι μπορείς να δώσεις για παράδειγμα ....
      IP >> 192.168.1.211
      Gateway >> 192.168.1.1
      DNS 1 >> 1.1.1.1
      DNS 2 >> 8.8.8.8

      Και κάνεις Apply.

      Έτσι κάθε φορά που θα συνδέεται η συσκευή σου στο τοπικό σου δίκτυο, θα δεσμεύει αυτή την IP (192.168.1.211), αρκεί βέβαια να μην την έχει λάβει άλλη συσκευή.

      Αν θέλεις να ορίσεις στατικές IP ανά συσκευή απευθείας μέσω του δικτύου σου, αυτό θα πρέπει να το κάνεις από τον Router και όχι από το Repeater, αρκεί το Repeater να έχει απενεργοποιημένο το δικό του DCHP.
      αυτο σου λέω.. τα Xiaomi, οταν πρωτομπήκαν στο δίκτυο, πήραν ip απο τον dhcp server του δικτύου, τα μαρκαρα και τα ορισα να παιρνουν συγκεκριμενες ip.
      στη διάρκεια όμως, παίρνουν οτι θέλουν αυτά, χωρίς να φαινονται στον dhcp server.
      για να τα βρω, ειδα τα arp lists και απο κει βρηκα 2 συσκευες που δεν τις ήξερα..
    • Επειδή θέλω να χρησιμοποιήσω το Router 4Α Giga σαν Repeater (με ίδια ονομασία, κωδικούς κλπ) σε άλλο όροφο (έχω περασμένο καλώδιο, άρα μπορώ να συνδέσω τα 2 ρούτερ μεταξύ τους) ποια είναι η διαφορά στο μενού wifi repeater mode and wired repeater mode και πια να επιλέξω? Ευχαριστώ για την όποια απάντηση - βοήθεια!
    • Διαφήμιση
    • Mi Router 4a Gigabit

      Καλημέρα, υπάρχουν πουθενά οδηγίες για εγκατάσταση openwrt;

      Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk