Διαφήμιση

Bootlooping - locked

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Bootlooping - locked

      Γεια σας παιδιά, συγνώμη που κάνω την είσοδό μου κατ'αυτόν τον τρόπο μα έχω σοβαρό πρόβλημα με την συσκευή της κοπέλας μου και αφού κυριολεκτικά δοκίμασα τα πάντα είστε η τελευταία μου ελπίδα, για αυτό θα προσπαθήσω να γίνω όσο το δυνατόν αναλυτικότερος μπορώ μήπως και μπορέσετε να με βοηθήσετε.

      Προχθές το βράδυ στο άκυρο η συσκευή μπήκε σε bootlooping, χωρίς να γίνει κάποιο update της συσκευής, χωρίς να κατεβάσουμε κάποια εφαρμογή και χωρίς να έχουμε πειράξει τίποτα από το λειτουργικό του συστήματος στα ξαφνικά άρχισε να αναβοσβήνει, να προσπαθεί δηλαδή να κάνει εκκίνηση να κολλάει στο logo της εταιρίας και να ξανά ξεκινάει την διαδικασία από την αρχή.
      Προσπάθησα να μπω στο recovery mode (power button & volume up button) για να κάνω αποσφαλμάτωση και wipe data μα το reboot συνεχιζόταν πριν προλάβω να κάνω κάποια άλλη κίνηση, στην συνέχεια προσπάθησα να περάσω official global rom μέσω του fastboot (lavender_global_images_V11.0.5.0.PFGMIXM_20200115.0000.00_9.0_global_c45ed905f1.tgz) και του οδηγού της Xiomi (και όχι μόνο) που βρήκα (εδώ να προσθέσω ότι τα reboot's σταματάνε αν μπω σε fastboot mode (power button & volume down button) όχι πάντα, αλλά σταματάνε...) το συνδέω με τον υπολογιστή, το διαβάζει, προσπαθώ να κάνω flash μέσω του MIUI ROM Flashing Tool που μου παραθέτει η Xiaomi μα μου πετάει error: "Flash xbl error", και αυτό γιατί η συσκευή μου είναι lock.

      Ταυτόχρονα προσπαθώντας μέσω terminal να κάνω flash/unlock/erase/format/recovery boot το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο:

      Shell-Script

      1. target reported max download size of 536870912 bytes
      2. sending 'xbl' (2510 KB)...
      3. OKAY [ 0.056s]
      4. writing 'xbl'...
      5. FAILED (remote: Flashing is not allowed in Lock State)
      6. finished. total time: 0.065s
      7. "Flash xbl error"
      Device-info:
      ...
      (bootloader) Verity mode: true
      (bootloader) Device unlocked: false
      (bootloader) Device critical unlocked: false
      (bootloader) Charger screen enabled: false
      OKAY [ 0.012s]
      finished. total time: 0.014s


      Φυσικά διάβασα και ακολούθησα κάθε βήμα που μου παραθέτει η Xiaomi για το ξεκλείδωμα της συσκευής, πριν από όλο αυτό το αδιέξοδο κατέβασα το MiFlash Unlock κάνω κανονικά είσοδο με το Mi Account, περνάω το στάδιο που ελέγχει τα permissions μου, διαβάζει την συσκευή κανονικά πατάω Unlock κάνει επιτυχημένα το verification device, μα στο unlocking αποτυγχάνει και μου λέει "Please add your account in MIUI's Settings > Developer option > Mi Unlock Status." είμαι λοιπόν σε σημείο που αν δεν κάνω unlock την συσκευή μου δεν μπορώ να κάνω τίποτα, όλοι οι οδηγοί μου δείχνουν ότι το unlock για να γίνει πρέπει να ενεργοποιήσω πρώτα το unlock status από το developer options όπου γίνετε από της ρυθμίσεις του κινητού, πράγμα που όπως καταλαβαίνετε είναι αδύνατον να κάνω από την στιγμή που η συσκευή δεν μπορεί να κάνει εκκίνηση...

      Τέλος λοιπόν να προσθέσω ότι όλες οι δοκιμές έγιναν και με SIM και χωρίς SIM και χωρίς SDCard, δοκίμασα επίσης να το αφήσω σε αυτό το bootlooping 3 φορές μέχρι να ξεφορτώσει τελείως, το συνδέω στην φόρτιση και ξεκινάει από μόνο του ξανά τα ίδια χωρίς να πατήσω κάποιο πλήκτρο, επίσης έστειλα email στο global support της Xiaomi επισύναψα φωτογραφίες της συσκευής, του κουτιού, της απόδειξης μαζί με Serial Number και IMEI.

      Υπάρχει κάτι άλλο που ίσως θα μπορούσα να προσπαθήσω?
      Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
    • Ο/H kuriakoskarras έγραψε:

      (εδώ να προσθέσω ότι τα reboot's σταματάνε αν μπω σε fastboot mode (power button & volume down button) όχι πάντα, αλλά σταματάνε...)
      Καλησπέρα και καλός ήρθες στην παρέα μας.

      Το ότι κάνει συνέχεια reboot μπορεί να σημαίνει και πρόβλημα hardware (χτυπήματα, νερό, κάτι άλλο...) ειδικά αφού κάνει reboot ακόμα και σε recovery/fastboot mode...

      Από που έχει γίνει η αγορά ? Μήπως έχει ακόμα εγγύηση ?
      Επίσης, καλό θα είναι να προετοιμαστεί "ψυχολογικά" για πιθανή απώλεια δεδομένων, ακόμα και αν επανέλθει η συσκευή :/
    • Το κινητό δεν έχει υποστεί ζημιά, δεν έχει πέσει δεν έχει χτυπήσει κάπου ούτε ήρθε σε επαφή με υγρασία έγινε ξαφνικά στο άκυρο και η ειρωνεία είναι ότι το είχε ξανά κάνει αυτό πριν 3-4 εβδομάδες αλλά για πολύ λίγο με power button + volume up είχε στρώσει :/ τι να πω...

      Η αγορά έγινε μέσω skroutz από κατάστημα Αττικής στις 15/05/2019, εμείς βρισκόμαστε Θεσσαλονίκη και τώρα το επόμενο που σκέφτομαι είναι να το πάμε στην αντιπροσωπεία, ελπίζω να μην μας ζητήσουν χρήματα γιατί θα ήταν πολύ κακό από το πουθενά να συμβεί κάτι τέτοιο και σε συσκευή που δεν έχει υποστεί ζημιά σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα, όσο για τα δεδομένα αυτό θα ήταν ακόμα χειρότερο γιατί υπάρχουν πολλές επαγγελματικές επαφές που δεν της είχε συγχρονισμένες στο cloud :/
    • Διαφήμιση
    • Δεν υπάρχει αντιπρόσωπο στην Ελλάδα. Μόνο επίσημος εισαγωγέας.
      Αν δε το έχεις αγοράσει από το δίκτυο του δεν αναλαμβάνει καμία υποχρέωση ή επισκευή.
      Μίλησε καλλίτερα με το κατάστημα που το αγόρασες.
    • Δυστυχώς η όποια προσπάθεια αποκατάστασης προϋποθέτει εγκατάσταση fastboot rom, άτι που σημαίνει ολική διαγραφή της συσκευής και απώλεια δεδομένων :(

      Η infoquest δεν θα σε καλύψει, δεν είναι αντιπροσωπεία αλλά επίσημος διανομέας, όποια συσκευή είναι εκτός δικής της εισαγωγής είναι παρά-εισαγωγή, μπορείς να μιλήσεις μαζί τους αλλά να είσαι έτοιμος και για ένα ακόμα δισάρεστο :/

      Μιλάς με το καταστημα που το πήρες και βλέπουμε...καλό θα είναι να μην το πειράξεις άλλο, είναι πολύ εύκολο να βρεθεί πάτημα για να βγει εκτός εγγύησης...
    • Το έκανε και σε μένα χθες.
      Είδα πιο πάνω για κάτι νερά. Είναι αλήθεια ότι έχει φάει αρκετό νερό κ χλωρίνη λόγω περιόδου και είχε αποκτήσει διάφορα θέματα την τελευταία εβδομάδα όπως έκανε συνέχεια reboot αλλά μετά έστρωνε, δε λειτουργούσε το volume up κτλ.
      Ενώ ήταν 2-3 μέρες μια χαρά κατά λάθος πάτησα τα κουμπιά και μπήκε σε επανεκίνηση και από τότε είναι συνέχει στο recovery mode κολλημένο.
      Nα κάνω κάτι ή καλά να πάθω ;)
    • Διαφήμιση
    • Αν υπάρχει ενδεχόμενο να έχει πάρει μέσα υγρασία, καλό θα είναι να ανοιχτεί και να καθαριστεί :/
    • Διαφήμιση
    • κατι ασχετο. μηπως ταχει παιξει η μπαταρια? και δεν εχει δυναμη να ξεκινησει το κινητο? το εχω παθει με τηλεφωνο
      nokia 3210→nokia 3310→nokia 6310i→nokia 6600→hp messager→pda Qtek→pda O2→Htc hd→Samsung s3 mini→Lenovo a536→ xiaomi redmi note 2redmi note 7