Διαφήμιση

Εκδόσεις και δοκιμές-τεστ Google Camera για το Xiaomi Mi Note 10

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H Octaviastikos έγραψε:

      Εχω μια απορία.... Εφόσον βάζετε την gcam τότε γιατι δεν περνεται άλλο τηλέφωνο;; Η μαμά εφαρμογή είναι ότι καλύτερο....για της δυνατότητες που παρέχει ...

      Μια φορά έβαλα gcam και έτσι όπως μπήκε έτσι βγήκε...
      Εξαρτάται από την Gcam και το κινητό που την φοράει. Υπάρχουν εκατοντάδες εκδόσεις. Όταν πρόκειται για το Xiaomi Mi Note 10 Pro τότε ναι, η μαμά εφαρμογή σίγουρα θα είναι καταπληκτική για τις φωτογραφίες ημέρας. Το βράδυ όμως μία καλή gcam μπορεί να βελτιώσει αφάνταστα την ποιότητα. Από την άλλη, είναι και λίγο ασχολία, σαν χόμπι ας το πούμε να κάνεις πειράματα με τις gcam.
      Συγκεκριμένα εγώ έχω το Mi8. Ωραία κάμερα την ημέρα, το βράδυ όμως απογοήτευση. Εγκατέστησα την Gcam που αναφέρω στο προηγούμενο μου ποστ (με το xml που επίσης ανέφερα) και τώρα τραβάω φωτογραφίες μέρα και νύχτα με τόσο καλή ποιότητα που δεν χρειάζονται καν επεξεργασία Photoshop!
    • Ο/H Tubby Morton έγραψε:

      Ο/H giannisgr41 έγραψε:

      καλημερα ,η MJL 6.1 Miniflex λειτουγησε τελικα ,πρεπει να φορτωσεις xml αναγκαστικα για να δουλεψει.Αυτη την στινμγη εχω πανω την μαμισια ,την MJL 6.1 Miniflex και την onfire 7.3.20_1.8.1

      σε ληψεις εξω με ηλιο δεν θα δεις ιδιαιτερη διαφορα αναμεσα στις 3 αλλα η 1 Miniflex κερδιζει λιγο σε λεπτομέρεια.αυτο φαίνεται ειδικα οταν αλλαζεις τα xml on the fly,αναλογα τι σκηνη τραβας,εχω 3 xml προφιλ ενεργα(ηλιο,νυχτα,προσωπα).
      σε νυχτερινες η διαφορα ειναι τεράστια και η MJL 6.1 Miniflex υπερεχει σαφως με το night xm και το awd ενεργο.δνε εχω φορτωσει xml για νυχτα στην onfire,δεν υπαρχει ακομα.
      σε σελφι δνε υπαρχει απλα αναταγωνισμος η μαμισια εινει χαλια μπροστα στις; αλλες
      Ευχαριστώ για την απάντηση. Όταν λες για την 6.1 Miniflex ότι πρέπει να φορτώσεις xml για δουλέψει εννοείς τα ενσωματωμένα xml που έχει ήδη μέσα; Εγώ χρησιμοποιώ στο Mi8 την 6.1 Miniflex v3.5 με τα ενσωματωμένα xml. Κάνοντας δηλαδή διπλό κλικ δίπλα στο κουμπί που πατάμε για να βγάλουμε φωτογραφία. Συγκεκριμένα έχω επιλεγμένο το Jahid Day.xmlmarco: 6.1_GCam_MJL_v3.5_Miniflex.apk
      Μπορείς να την εγκαταστήσεις και να μου πεις αν δουλεύει κανονικά; Αν σου δουλέψει θα δεις εκπληκτικά αποτελέσματα.
      Δοκίμασε και το Diamond.xml, είναι στα ενσωματωμένα.
      αυτή έχω πάνω και ναι δουλεύει κανονικά χωρίς προβλήματα,xml χρησιμοποιώ 3 ανάλογα τις συνθήκες.μερα χρησιμοποιώ το juanall.ιπως είπα και πιο πάνω είναι η καλύτερη έκδοση που έχω δοκιμάσει με αποτέλεσμα που ξεχωρίζουν από την μαμισια και την ημέρα.παντα μιλάω για αυτόματες λήψεις να το ξεκαθαρίσω.δεν ξέρω να παίξω με ρυθμίσεις στην μαμισια που ίσως να ειχα αλλά αποτελέσματα, καλύτερα δηλαδή.σε συνθήκες point &shoot η miniflex gcam είναι καλύτερη .σε νυχτερινές και σελφι δεν τίθεται καν συζήτηση
    • Ο/H Octaviastikos έγραψε:

      Εχω μια απορία.... Εφόσον βάζετε την gcam τότε γιατι δεν περνεται άλλο τηλέφωνο;; Η μαμά εφαρμογή είναι ότι καλύτερο....για της δυνατότητες που παρέχει ...

      Μια φορά έβαλα gcam και έτσι όπως μπήκε έτσι βγήκε...
      δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες να δεις τις διαφορές,εφόσον μέχρι 1mb δέχεται αλλά είσαι λάθος φίλε μου.εκτος εάν μιλάς για την pro λειτουργία που δεν ξέρω προσωπικά να την χρησιμοποιήσω,μόνο την αυτόματη λήψη μπορώ.εαν εσύ ξέρεις να κάνεις ρυθμίσεις,μπράβο ,πιστεύω θα έχεις καταπληκτικα αποτελέσματα.αλλα αν τραβάς στην αυτόματη δοκίμασε την μινιφλεξ και θα με θυμηθείς
    • Διαφήμιση
    • @giannisgr41 ευχαριστώ. Με τον επεξεργαστή τον 730G πως πάει η συσκευή; Είσαι ευχαριστημένος; Δεν εννοώ για παιχνίδια τα οποία δεν με ενδιαφέρουν, αλλά για την συμπεριφορές του όταν ασχολείσαι με την κάμερα και όταν χρησιμοποιείς κάποια εφαρμογή επεξεργασίας φωτογραφιών (αν ασχολείσαι βέβαια), όπως το Snapseed, το Photoshop Express κτλ.
      Λένε πως όταν τραβάς κάποια φωτογραφία με τον αισθητήρα των 108mpx αργεί κάποια δευτερόλεπτα να ετοιμάσει την φωτογραφία για να την δεις. Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί είναι μία από τις συσκευές που με ενδιαφέρουν και θέλω να ξέρω αν από τον SD845 που έχει το Mi8 μου θα έχω διαφορές με τον SD730G
    • Και εγώ από το mi8 πήγα στο note 10.Δεν μπορώ να πω ότι με εχει προβληματισει η απόδοση του η έχω δει σημαντική διαφορά.στις 108mb φωτό δεν αργεί να την τραβήξει αλλά πραγματι από πίσω την επεξεργάζεται μερικά δευτερόλεπτα όπως κάνει και η gcam στο hdr.εκεινη την ώρα αν κάνεις κάτι .πχ μπεις μενού αργεί
    • Ο/H giannisgr41 έγραψε:

      Και εγώ από το mi8 πήγα στο note 10.Δεν μπορώ να πω ότι με εχει προβληματισει η απόδοση του η έχω δει σημαντική διαφορά.στις 108mb φωτό δεν αργεί να την τραβήξει αλλά πραγματι από πίσω την επεξεργάζεται μερικά δευτερόλεπτα όπως κάνει και η gcam στο hdr.εκεινη την ώρα αν κάνεις κάτι .πχ μπεις μενού αργεί
      Σε σχέση με Mi8 + Gcam βλέπεις μεγάλες διαφορές στην ποιότητα των φωτογραφιών με το Mi Note 10 Pro + Gcam; Κυρίως για MJL 6.1 Miniflex ρωτάω. Επίσης, δοκίμασες να δεις αν "κουμπώνει" και η gcam Urnyx 7.3 v1.5;
    • στο μι8 ειχε μεγαλυτερη σχετικα διαφορα η gcam.sto note 10 me 108mp αναλογα την σκηνη τραβαει καλυτερα η μαμισια.στις νυχτερινες μεγαλη διαφορα και στα 2 μοντελα.δουλευει μια χαρα και urnyx .η οnfire που εχω εβασιζεται πανω στην urnyx απλα με λειτουργικους ολους τους φακους και livpatcher για καθενα ξεχωριστα.Αλλα η miniflex την ξεπερναει σε ποιοτητα.βασικα θα σου ελεγα το εξης
      εξωτερικους χωρους μερα η μαμισια στα 108mp(27mb φωτογραφια)
      Νυχτα gcam .h miniflex εχει πιο πολλες λεπτομερεις και καλυτερα χρωμματα ,η urnyx πιο πολυ φωτηνοτητα
      σελφι οπωδηποτε gcam ολες οι εκδοσεις ξεπερνανε την μαμισια
      δνε εχω τεσταρει προτρετα ,εχω τραβηξει μονο με την μαμισια,αλλα κανει πολυ καλη δουλεια
    • Διαφήμιση
    • Ο/H giannisgr41 έγραψε:

      στο μι8 ειχε μεγαλυτερη σχετικα διαφορα η gcam.sto note 10 me 108mp αναλογα την σκηνη τραβαει καλυτερα η μαμισια.στις νυχτερινες μεγαλη διαφορα και στα 2 μοντελα.δουλευει μια χαρα και urnyx .η οnfire που εχω εβασιζεται πανω στην urnyx απλα με λειτουργικους ολους τους φακους και livpatcher για καθενα ξεχωριστα.Αλλα η miniflex την ξεπερναει σε ποιοτητα.βασικα θα σου ελεγα το εξης
      εξωτερικους χωρους μερα η μαμισια στα 108mp(27mb φωτογραφια)
      Νυχτα gcam .h miniflex εχει πιο πολλες λεπτομερεις και καλυτερα χρωμματα ,η urnyx πιο πολυ φωτηνοτητα
      σελφι οπωδηποτε gcam ολες οι εκδοσεις ξεπερνανε την μαμισια
      δνε εχω τεσταρει προτρετα ,εχω τραβηξει μονο με την μαμισια,αλλα κανει πολυ καλη δουλεια
      Συμφωνώ σε όλα σχετικά με όσα γράφεις για Miniflex και Urnyx. Onfire δεν έχω τεστάρει. Με όλα όσα μου είπες έχω βάλει το Mi Note 10 σε πρώτη επιλογή από την στιγμή που κουμπώνει πάνω του η Miniflex. Περιμένω τώρα να πέσει η τιμή κάνα κατοστάρικο γιατί το 500+ για ετοιμοπαράδοτο από το Skroutz με πονάει.
    • Διαφήμιση
    • Δηλαδή η μόνη διαφορά του Mi Note 10 με το Pro είναι η 6 με 8 RAM και τα 128 με 256 αποθηκευτικό χώρο;