Διαφήμιση

Πρώτες γενικές ερωτήσεις

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πρώτες γενικές ερωτήσεις

      Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα. Πήρα το 8Τ και έχω καποιες γενικές ερωτήσεις που αφορoύν γενικότερα τη λειτουργία του ΜΙUI. Ουσιαστικά θεωρώ οτι είναι το πρώτο μου "νέο" Αndroid κινητό , γιατί το προηγούμενο είχε ακόμη Αndroid 4.4 oπότε σας παρακαλώ αν σας φανούν πολύ βασικές οι ερωτήσεις, ας είστε επιεικείς.

      1) Στις ρυθμίσεις Ασφαλείας γιατί δεν έχει δυνατότητα ξεκλειδώματος (οθόνης, με ενεργή συσκευή εννοώ) μόνο με δακτυλ.αποτύπ. αλλά μπορεί και ξεκλειδώνει και με πχ μοτίβο ή pin ? Κάνω κάποιο λάθος ή υπάρχει η δυνατότητα σε κάποιο άλλο μενου?
      2) Μετά την ενεργοποίηση της συσκευής γιατί ζητάει απαραίτητα και το μοτίβο (ή pin) ? Mπορώ να το αφαιρέσω και αυτό?
      3) Υπάρχει η δυνατότητα να βλέπω στις Επαφές όλη τη λίστα με τα τηλέφωνα δίπλα απο τα ονόματα ? Εξηγούμαι : Πέρασα τις sim απο το παλιό κινητό, έβαλα και τον λογαριασμό google και πλέον μου εμφανιζονται τριπλές και τετραπλές εγγραφές επαφών , και πολλές κενές τηλεφώνων (δηλ μόνο ονόματα) οπότε ψάχνω τρόπο να επιλέξω γρήγορα τις διπλές και τις κενές επαφές για να τις διαγράψω με μια κίνηση.
    • Πρώτες γενικές ερωτήσεις

      Καλημέρα και σε σένα.
      1) μόνο με δακτυλικό αποτύπωμα ξεκλειδώνει. Το pin ή το μοτίβο τα ζητάει επικουρικά, αν γίνουν 4-5 αποτυχημένες προσπάθειες με δακτυλικό αποτύπωμα μετά θα ζητήσει μοτίβο ή pin, ανάλογα με τι έχεις ορίσει.
      2) για λόγους ασφαλείας στην εκκίνηση το ζητάει μία φορά. Δε νομίζω να απενεργοποιείται.
      3) δεν γνωρίζω για να είμαι ειλικρινής. Θα πρέπει να ψάξεις τις ρυθμίσεις του dialer...

      Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Poco F2 Pro 6/128
    • Ο/H tapioka έγραψε:

      3) Υπάρχει η δυνατότητα να βλέπω στις Επαφές όλη τη λίστα με τα τηλέφωνα δίπλα απο τα ονόματα ?
      εσυ αποφασίζεις τι θα φαίνεται.
      Πήγαινε στις επαφές, πάνω δεξιά πατάς τις τελιτσες και επιλέγεις settings, configure contact lists, και επιλέγεις τις επαφές που θέλεις να βλέπεις. Αν έχεις τις επαφές και σε google, mi, κτλ θα τις βλέπεις πολλαπλές...
    • Διαφήμιση
    • Ο/H zoo έγραψε:

      Καλημέρα και σε σένα.
      1) μόνο με δακτυλικό αποτύπωμα ξεκλειδώνει. Το pin ή το μοτίβο τα ζητάει επικουρικά, αν γίνουν 4-5 αποτυχημένες προσπάθειες με δακτυλικό αποτύπωμα μετά θα ζητήσει μοτίβο ή pin, ανάλογα με τι έχεις ορίσει.
      2) για λόγους ασφαλείας στην εκκίνηση το ζητάει μία φορά. Δε νομίζω να απενεργοποιείται.
      3) δεν γνωρίζω για να είμαι ειλικρινής. Θα πρέπει να ψάξεις τις ρυθμίσεις του dialer...

      Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Μα αυτό λέω ότι δεν ξεκλειδώνει μόνο με δάκτυλο, αλλά και ενναλλακτικά με πχ μοτίβο(αυτό του έχω ορίσει εγώ, κι όχι pin). Eπίσης, μια χαρά μου παίρνει το δάκτυλο ως τώρα αμέτρητες φορές, χωρίς πρόβλημα, οπότε δεν υπάρχει εδώ περίπτωση αποτυχημένης προσπάθειας, μιας και έχω φροντίσει γι αυτό απο την αρχή με πολύ προσεκτικό ορισμό των αποτυπωμάτων, συμπεριλαμβάνοντας αρκετές πιθανές περιπτώσεις.
      Αυτό που μου λέτε δηλαδή είναι οτι αντί τα σημερινά κινητά να μας κάνουν πιο εύκολη τη ζωή, μας την κάνουν πιο δύσκολη?
      Εννοώ όπως παλιά που μπορούσα να επιλέξω άνοιγμα /ενεργοποίηση ελεύθερα χωρίς pin. Για τα θέματα ασφάλειας ΟΚ το καταλαβαίνω, αλλα να εξηγήσω λίγο την περίπτωση μου: Δουλεύω με αυτοκίνητο stop-n-go, και μου είναι εκνευριστικό το κινητό να μου ζητάει πλέον για ενεργοποίηση pin ή μοτίβο ή ξερω εγω τι άλλο. Το αν θα το ρυθμίσω εγώ έτσι χωρίς ασφάλεια, είναι δική μου ευθύνη, σωστά? Γιατί όμως να μην έχω τη δυνατότητα?
      Αυτά για την ενεργοποίηση κλειστής συσκευής.
      Πάμε τώρα στην περίπτωση ξεκλειδώματος οθόνης απο κατάσταση αναμονής: Ποια είναι κι εδώ η ανάγκη του δακτυλικού αποτυπώματος, τη στιγμή που ξεκλειδώνει και με μοτίβο ή pin ? Δηλαδή ΟΚ ας ισχύει το επικουρικό που λες εσυ στην περίπτωση λάθους δακτυλου, αλλά ΜΟΝΟ τότε!

      Ο/H amavroudis έγραψε:

      Ο/H tapioka έγραψε:

      3) Υπάρχει η δυνατότητα να βλέπω στις Επαφές όλη τη λίστα με τα τηλέφωνα δίπλα απο τα ονόματα ?
      εσυ αποφασίζεις τι θα φαίνεται.Πήγαινε στις επαφές, πάνω δεξιά πατάς τις τελιτσες και επιλέγεις settings, configure contact lists, και επιλέγεις τις επαφές που θέλεις να βλέπεις. Αν έχεις τις επαφές και σε google, mi, κτλ θα τις βλέπεις πολλαπλές...
      Εχω ελληνικό μενού, οπότε στο Ρυθμίσεις εμένα το 8Τ δεν βλέπω κατι σε ελληνικά για το configure. Επίσης, αρχίζω ν ανησυχώ γιατί πράγματι δεν υπάρχει πουθενά στο μενου Ρυθμίσεων των Επαφών, η επιλογή επαφών απο sim ή λογαριαμό Google (αυτή τη ρύθμιση δεν εννούσες?)
    • Πρώτες γενικές ερωτήσεις

      Στο μενού "κωδικοί & ασφάλεια" μπορείς να ενεργοποιήσεις ότι θέλεις ή και τίποτα. Εκεί ρυθμίζεις κλειδώματα συσκευής και SIM. Όλα μπορούν να απενεργοποιηθούν αν θέλεις. Ψάξε λίγο παραπάνω εκεί.

      Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Poco F2 Pro 6/128
    • Διαφήμιση
    • 1) Για το NFC με το Tap N Pay της Alpha Bank να ρωτήσω εδώ , που δεν μου δουλεύει, ή σε άλλη εννότητα ?

      2) Έχω καταλάβει καλά οτι συμβαίνει το παρακάτω, ή είναι τυχαίο? Μέχρι τώρα στα κινητά μου, το άνοιγα και έπαιρνε μόνο του τις ειδοποιήσεις στα sms (εισερχόμενα, χαμένες κλήσεις κλπ) . Παρατήρησα τωρα ότι το ανοίγω και εαν δεν ανοίξω τα sms, δεν "έρχεται" τίποτα, όσην ώρα κι αν το αφήσω ανοιχτό. Φυσικά οι sim και τα δυο δίκτυα μου φαίνονται κανονικά, αν κάνω κλήση ή μου γίνει κλήση γίνεται κανονικά, η μόνη "παραφωνία" είναι στα sms . Είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό ? Έχω κάνει εγώ καποια λάθος ρύθμιση ?
    • 1. Ξεκίνα με την τράπεζα αν το υποστηρίζει για πληρωμές..

      2. Αν οι κάρτες sim είναι παλιές ή κομμένες με το χέρι έχουν παρουσιαστεί τέτοια προβλήματα καθώς έχουν αλλάξει τα chips των sim...
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      1. Ξεκίνα με την τράπεζα αν το υποστηρίζει για πληρωμές..

      2. Αν οι κάρτες sim είναι παλιές ή κομμένες με το χέρι έχουν παρουσιαστεί τέτοια προβλήματα καθώς έχουν αλλάξει τα chips των sim...
      1. Απο την απάντηση να υποθέσω ότι δεν πήραν οι άλλοι χρήστες εδώ, το συγκεκριμένο κινητό για την εν λόγω λειτουργία? Γιατί εγώ κυρίως γι αυτό το πήρα...
      2. Δεν είμαι και ειδικός, αλλά να επηρεάζει η παλιά ή κομμένη sim στο συγκεκριμένο πρόβλημα που αναφέρω μόνο σε αυτό το κινητό? Γιατί το θέμα είναι για ποιον λόγο να ξεκινούν να μου έρχονται τα sms κανονικά, μόλις ανοίγω το εικονίδιο των sms , αν δεν έγινε αντιληπτό απο το πρώτο σχόλιο μου.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      έχουν αλλάξει τα chips των sim...

      Ο/H tapioka έγραψε:

      αλλά να επηρεάζει η παλιά ή κομμένη sim
      Ναι, επιρεάζει και όχι μόνο σε τέτοια προβλήματα...

      Το NFC στα κινητά δεν υποστηρίζεται από τις ελληνικές τράπεζες όπως στο εξωτερικό...μίλα με την τράπεζά σου και εάν το υποστηρίζει, θα πρέπει να σου δώσουν και τις ανάλογες οδηγίες εγκατάστασης εφαρμογής & χρήσης της...