Διαφήμιση

Πρώτες γενικές ερωτήσεις

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Ο/H NasDriver έγραψε:

      έχουν αλλάξει τα chips των sim...

      Ο/H tapioka έγραψε:

      αλλά να επηρεάζει η παλιά ή κομμένη sim
      Ναι, επιρεάζει και όχι μόνο σε τέτοια προβλήματα...
      Το NFC στα κινητά δεν υποστηρίζεται από τις ελληνικές τράπεζες όπως στο εξωτερικό...μίλα με την τράπεζά σου και εάν το υποστηρίζει, θα πρέπει να σου δώσουν και τις ανάλογες οδηγίες εγκατάστασης εφαρμογής & χρήσης της...
      OK άρα πηγαίνω βγάζω νέες sim στους παρόχους μου, και πλέον ΔΕΝ θα χρειάζεται να περιμένω όλη αυτή την ώρα να ανοίξει το κινητό και να ανοίξω υποχρεωτικά και την εφαρμογή των sms για να τα λαμβάνω όπως αναγκάζομαι να κάνω τώρα. Θα έρχονται αυτόματα με το που συνδέεται στους παρόχους μου, σωστά ?
    • Κανοικά ναι...βασικά πριν την αλλάξεις μίλα και με το υποκατάστημα της εταιρείας σου για το πρόβλημα που έχεις με τα μηνύματα, μην έχουν θέμα στο δίκτυο...αν και εκτιμώ ότι είναι από τις παλιές sim
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Κανοικά ναι...βασικά πριν την αλλάξεις μίλα και με το υποκατάστημα της εταιρείας σου για το πρόβλημα που έχεις με τα μηνύματα, μην έχουν θέμα στο δίκτυο...αν και εκτιμώ ότι είναι από τις παλιές sim
      1) Το κινητό ήταν καινούριο. Μετά τις ενημερώσεις που πήρε, πλέον όταν το ανοίγω βλέπω μήνυμα για λίγο : "Yπάρχουν νέα μηνύματα. Ανοίξτε την εφαρμογή μηνυματων για να τα δείτε " .
      Φαντάζομαι οτι έτσι θα λειτουργεί πλέον , δηλαδή οι νέες ver Αndroid θεωρούν τα sms μια ξεχωριστή εφαρμογή σαν όλες τις άλλες όπου πρέπει να την ανοίγει καποιος για να βλέπει τα εισερχόμενα του? Κακώς κατα τη γνώμη μου γιατί τα sms θαπρεπε να θεωρείται μια βασική λειτουργία του τηλεφώνου.
      Μπορώ να ρυθμίσω απο κάπου να ανοίγει αυτόματα με το άνοιγμα του κινητού?

      2) Όταν το κινητό σε κατάσταση αναμονής με κλειστή οθόνη, μπορώ να το ρυθμίσω ώστε εκτός της ηχητικής ειδοποίησης να μένει μόνιμα η οθόνη αναμένη ώστε να το βλέπω απο μακριά αν έχω κλήση ή sms , ή έχει σχέση με την προστασία οθόνης/εξοικονόμηση ενέργειας που έχει ?
    • Διαφήμιση
    • 'Άλλαξες sim ? Αν ναι, πάει καλύτερα ?

      Παίζει ρόλο και ποια εφαρμογή μηνυμάτων έχεις, τις google που έχουν μπει σε όλες τις νέες συσκευές, δυστυχώς δεν ξέρω πως λειτουργούν σε θέμα ειδοποιήσεων.

      Ναι, αν έχεις συνέχεια ανοικτή την οθόνη, θα υπάρχει μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας :/
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      'Άλλαξες sim ? Αν ναι, πάει καλύτερα ?

      Παίζει ρόλο και ποια εφαρμογή μηνυμάτων έχεις, τις google που έχουν μπει σε όλες τις νέες συσκευές, δυστυχώς δεν ξέρω πως λειτουργούν σε θέμα ειδοποιήσεων.

      Ναι, αν έχεις συνέχεια ανοικτή την οθόνη, θα υπάρχει μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας :/
      1) για τις sim ρώτησα σε κατάστημα του ενός απο τους δυο παρόχους μου (Wind), και αφού την κοίταξαν και μου είπαν οτι είναι μετά το 2015, οπότε δεν υπάρχει θέμα παλαιότητας ή κοπής, αλλά αν θέλω μπορώ φυσικά να βγάλω καινούρια, κλπ ...
      2) Για την εφαρμογή μηνυμάτων , εννοείται έχω αυτή που είχε απο τη μάνα το το 8T, ποια άλλη να έχω. Στα στοιχεία της γράφει : "Messages: Έκδοση 5.2.062 (Pegasus RC17...κλπ) ".
      3) Για την "ανοικτή οθόνη" : Mα δεν θέλω να έχω μόνιμα ανοιχτή την οθόνη. Έχω το κινητό πχ σε τραπέζι με σβηστή οθόνη και εργάζομαι σε μια απόσταση 10 μέτρων. Μoυ γίνεται αναπάντητη κλήση ή sms. Θέλω να μείνει στην αναμένη ειδοποίηση αναπάντητης κλήσης ή sms (όχι , ο ήχος δεν μου αρκεί, λόγω φασαρίας στο χώρο) . Σε 3-4 λεπτά το πολύ το κοιτάζω και αφού βλέπω την αναμένη οθόνη, πηγαίνω τσεκάρω τι ήταν και ξανασβηνω την οθόνη. Δηλαδή για να μην πηγαίνω εκεί τζάμπα καθε λίγο να τσεκάρω και άντε απο την αρχή ξεκλειδωμα οθόνης κλπ... Τόσο δύσκολο είναι να το κάνω ?
      4) Ξέχασα τόσες μέρες να σας γράψω οτι ψάχνω και θήκη και τζάμι (σε λογικές τιμές). Έχετε υπ όψιν αν μπορώ να βρω α) σε καποια απο τις αλυσίδες (Κωτσοβ - Public - Γερμανός ) και β) σε ποια απο τα δεκάδες e-μαγαζιά ? Το θέμα είναι οτι ψάχνω ποικιλία για καποια χρωματιστή πλαστική ή σιλικόνης (σε καμιά περίπτωση wallet) , αλλά το πρόβλημα για την επαρχία είναι και τα μεταφορικά στη (β) περίπτωση...
    • 1. Δεν έχω κάτι να πω...
      2. Είναι της google...
      3. Μπορείς να ρυθμίσεις την απενεργοποίηση της οθόνης σε τόσο χρόνο όσο χρειάζεται για να πας να το δεις και να το κλείσεις χειροκίνητα
      4. Για θήκες δεν ξέρω, όλες τις παίρνω από Κίνα :?
    • Εχεις αρκετά παλιά έκδοση στην εφαρμογή των μηνυμάτων.
      Display Spoiler
      Τροποποίηση


      Όσον αφορά το να μένει ανοιχτή η οθόνη, δεν το έχω συναντήσει σε καμία μάρκα που έχει περάσει από τα χέρια μου. Γιατί να μένει ανοιχτή; Τσάμπα κατανάλωση ενέργειας. Αυτό ίσως να το κάνει κάποια 3η εφαρμογή στο Store ή από αλλού.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      1. Δεν έχω κάτι να πω...
      2. Είναι της google...
      3. Μπορείς να ρυθμίσεις την απενεργοποίηση της οθόνης σε τόσο χρόνο όσο χρειάζεται για να πας να το δεις και να το κλείσεις χειροκίνητα
      4. Για θήκες δεν ξέρω, όλες τις παίρνω από Κίνα :?

      Θέλω να αποφύγω αυτή τη φορά Κίνα γιατί κάτι (φθηνό) που παρήγγειλα αρχές Ιανουαρίου, με τα τελευταία με Κορονοιούς κλπ ακόμα το περιμένω...

      Ο/H horrendous έγραψε:

      Εχεις αρκετά παλιά έκδοση στην εφαρμογή των μηνυμάτων.
      Display Spoiler
      Τροποποίηση


      Όσον αφορά το να μένει ανοιχτή η οθόνη, δεν το έχω συναντήσει σε καμία μάρκα που έχει περάσει από τα χέρια μου. Γιατί να μένει ανοιχτή; Τσάμπα κατανάλωση ενέργειας. Αυτό ίσως να το κάνει κάποια 3η εφαρμογή στο Store ή από αλλού.

      Τι παλιά έκδοση, δεν κάνει καποια άλλη αναβάθμιση, ούτε μέσα απο τις ρυθμίσεις της εφαρμογής , ούτε μέσα απ το Store. Μου δείχνει οτι έχω την τελευταία ver.
      Eν τω μεταξύ το ότι θα ήταν πλεόν σήμερα ακόμη και τα Μηνύματα μια ακόμη app απο το Play store, δεν το περίμενα, έχω χάσει επεισόδια... Δηλαδή , μπορώ να βάλω να δοκιμάσω κάποια άλλη? Μου προτείνετε κάποια?
      Και για το θέμα "ανοιχτής" οθόνης , τα έγραψα, και τα ξανα έγραψα πιο αναλυτικά τι ακριβώς εννοώ...
    • Δεν νομίζω να μπορεί να εγκατασταθεί άλλη εφαρμογή εκτός και αν αλλάξεις ρομ.
      Καλώς ή κακώς πέρασαν οι εποχές που το 2000 περνάμε ένα κινητό και το κρατούσαμε 5 χρόνια χωρίς να μας απασχολεί τίποτα. Τότε δε φοβομασταν μην μας στείλουν κάνα σμσ με ιό και καταστρέψει την συσκευή. Τώρα υπάρχει αυτός ο φόβος και όλα πλέον χρειάζονται αναβάθμιση.
    • Ο/H zoo έγραψε:

      Στο μενού "κωδικοί & ασφάλεια" μπορείς να ενεργοποιήσεις ότι θέλεις ή και τίποτα. Εκεί ρυθμίζεις κλειδώματα συσκευής και SIM. Όλα μπορούν να απενεργοποιηθούν αν θέλεις. Ψάξε λίγο παραπάνω εκεί.
      Σας παρακαλώ πολύ αν μπορεί καποιος να με καθοδηγήσει βήμα-βήμα πως θα απενεργοποιήσω οποιοδήποτε μοτίβο-pin- κωδικό και αφήσω μόνο τα δακτυλ.αποτυπωμ. Το έχω ψάξει όσο δεν παίρνει...
      Πηγαίνω στο Κωδικοί κ Ασφάλεια και στο Κωδικός > Απενεργοποίηση και αντί να μου βγάζει οτι έχει σχέση με τους κωδικους και μοτίβα , μου βγάζει οτι θα απενεργοποιηθούν και τα δακτυλ.αποτυπώματα... ;(
    • Δε μπορείς να εχεις μόνο δακτυλικό.
      Η βάση είναι το μοτίβο ή το pin και μετά έχεις αν θέλεις face unlock ή, και δακτυλικό.
      Αλλά τα πρώτα χρειάζονται.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H amavroudis έγραψε:

      Δε μπορείς να εχεις μόνο δακτυλικό.
      Η βάση είναι το μοτίβο ή το pin και μετά έχεις αν θέλεις face unlock ή, και δακτυλικό.
      Αλλά τα πρώτα χρειάζονται.
      Να χρειάζεται υποχρεωτικά απο κλειστή συσκευή, άντε να το δεχτώ , αλλά για ξεκλείδωμα οθόνης πιο είναι το νόημα ύπαρξης δαχτυλικών απο/των όταν ξεκλειδώνει ΚΑΙ με pin ή μοτίβο? Υποτίθεται ότι το δαχτ.αποτ α) προσφέρει πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια αφού έχει τη μοναδικότητα, και β) είναι πολύ πιο φιλικό και γρήγορο για το χρήστη σαν κίνηση , για ξεκλειδωμα της οθόνης.