Διαφήμιση

Προβλήματα συνδεσιμοτητας

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Προβλήματα συνδεσιμοτητας

      1. Καλησπέρα,
      Πριν μία βδομαδα πήρα το RN8 4/64. Τρέχει την 11.0.4 Stable PCOMIXM

      Από την πρώτη στιγμή έχει θέματα και εδώ και μια βδομάδα ψάχνω μπας και βρεθεί καμμία λύση.
      1. συνδέεται με το Bluetooth του αυτοκινητου αλλά στη πρώτη κλήση χάνεται η συνδέση το λογω λεει μη υποστήριξης avrcp. Το τηλεφωνο δείχνει να μένει συνδεμένο και μετά το χάος. Ακόμα και unpair να κάνω και πάλι από την αρχή δε συνδέεται. Διάβασα κάπου ότι φταίει η εφαρμογή amazfit για το smart watch. Πράγματι αφού την απεγκατεστησα βελτιώθηκαν τα πράγματα και βγάζει κλήση αλλά η σύνδεση είναι ασταθής. Το θέμα είναι ότι θέλω και το amazfit app. Άλλαξα και avrcp version στο 1.6 αλλά τιποτα.
      Αν τυχόν με συνδεδεμένα Bt ακουστικά μπω στο αμάξι ενω μιλαω και πάει να γίνει και σύνδεση με το Bluetooth του αυτοκινήτου και μεταφορα γίνονται όλα κομπος
      2. Όταν εινάι συνδεμένα Bluetooth ακουστικά όλα τα notification sounds περνάνε μόνο μέσα από τα ακουστικά. Δεν καταλαβαίνεις αν έρχεται μύνημα κλπ. Μία πρόχειρη λύση είναι να απενεργοποιήσεις το media audio στις επιλογές της σύνδεση των ακουστικών αλλά τότε δεν ακούς και μουσική. upd αυτο δεν ειναι προβλημα του κινητου τελικα
      3 για κάποιο λόγο που δεν έχω καταλάβει χάνεται η συνδεση mobile internet. Πρέπει να ανοιγοκλεισει το flight mode όταν το πάρεις χαμπάρι για να επανέλθει upd βελτιωθηκε μετα απο rom update
      4. Το autoDND ανοιγοκλείνει στις καθορισμένες ώρες αλλά οι ήχοι παραμένουν κανονικά. Θελει κλείσιμο από το μενού.

      Έχω διπλοτσεκαρει ρυθμίσεις για notifications, power restrictions, παρασκήνια κλπ

      Όλα τα παραπάνω δεν ήταν πρόβλημα με το RN6pro που είχα μέχρι πριν μία βδομαδα με τις ίδιες εφαρμογές εγκατεστημένες και την ίδια χρήση και φοβάμαι ότι θα πρέπει να ξαναγυρίσω σε αυτό

      Η πλακα ειναι οτι το redmi note 6 pro που ειχα- και αναγκαστικα χρησιμοποιώ ακομα-δεν ειχε μα κανενα προβλημα με ολα αυτα .

      Η ερώτηση είναι αν τυχον τα παραπάνω τα αντιμετωπίζουν και άλλοι χρήστες και εχουν βρεθει καποιες λύσεις ή αν με καποια custom rom κατα προτιμηση XTRV δεν υπαρχουν τετοια προβληματα
      Αλλιώς πάει για πούλημα...
    • Δυστυχως και γω αντιμετωπιζω θεματα με το bluetooth αλλα ευτυχως δε χρειαζεται να το χρησιμοποιω συχνα.Πολλα ειναι τα παραπονα σχετικα με τη συνδεσιμοτητα για το rn8, ελπιζω να λυθουν με καποιο update.Προσωπικα περιμενω εγκριση για ξεκλειδωμα του κινητου και περασμα XTRV και αν οχι μετα αρχιζει ο μεγαλος μπελας, ψαξιμο για καποια αλλη custom rom.
    • περασες τελικα XTRV? Βελτιωθηκε η κατασταση?
    • Διαφήμιση
    • Ο/H elpa02 έγραψε:

      περασες τελικα XTRV? Βελτιωθηκε η κατασταση?
      Σορυ για την καθυστερημενη απαντηση, περασα XTRV αλλα τελικα την εβγαλα και περασα stable γιατι καποιες φορες δεν εμφανιζοταν οι προσφατες κλησεις.Απο wifi και bluetooth εχω την εντυπωση οτι ηταν καλυτερα αλλα δεν εκανα και εκτεταμενες δοκιμες γιατι ξενερωσα με το παραπανω θεμα και την εβγαλα γρηγορα.
    • Ο/H X4nd3r έγραψε:

      Ο/H elpa02 έγραψε:

      περασες τελικα XTRV? Βελτιωθηκε η κατασταση?
      Σορυ για την καθυστερημενη απαντηση, περασα XTRV αλλα τελικα την εβγαλα και περασα stable γιατι καποιες φορες δεν εμφανιζοταν οι προσφατες κλησεις.Απο wifi και bluetooth εχω την εντυπωση οτι ηταν καλυτερα αλλα δεν εκανα και εκτεταμενες δοκιμες γιατι ξενερωσα με το παραπανω θεμα και την εβγαλα γρηγορα.
      H stable που ξαναπερασες ειναι η official ή καποια άλλη? Εχεις link? Εχεις τα ιδια προβληματα?
    • Ο/H elpa02 έγραψε:

      Ο/H X4nd3r έγραψε:

      Ο/H elpa02 έγραψε:

      περασες τελικα XTRV? Βελτιωθηκε η κατασταση?
      Σορυ για την καθυστερημενη απαντηση, περασα XTRV αλλα τελικα την εβγαλα και περασα stable γιατι καποιες φορες δεν εμφανιζοταν οι προσφατες κλησεις.Απο wifi και bluetooth εχω την εντυπωση οτι ηταν καλυτερα αλλα δεν εκανα και εκτεταμενες δοκιμες γιατι ξενερωσα με το παραπανω θεμα και την εβγαλα γρηγορα.
      H stable που ξαναπερασες ειναι η official ή καποια άλλη? Εχεις link? Εχεις τα ιδια προβληματα?
      • Η stable που βγαζουν τα παιδια εδω.Δεν εχω το κινητο πλεον εγω, το χω δωσει στην κοπελα μου.Μεχρι τωρα δεν εχει παραπονεθει για κατι αλλα δε χρησιμοποιει το bluetooth, περιστασιακα μονο για να στειλει καμια φωτο.
    • Τελικα περασα την xiaomi-miui.gr 11.0.3 Stable αλλα εχω ακομα τα ιδια θεματα, δλδ amazfit app, android auto και bluetooth συνδεμενο δε παιζουν με τιποτα!!! ΟΠως ειχα αναφερει και στο πρωτο ποστ to RN6pro τα δουλευει ολα μαζι και ταυτοχρονως χωρις κανενα θεμα αλλα δεν εχω ουτε τις γνωσεις ουτε την εμπιερια να καταλαβω τι μπορει να πηγαινει στραβα με το RN8. Στα developer options και τα 2 τηλεφωνα εβαλα στο RN8 τις ιδιες ρυθμισεις του RN6pro οσον αφορα το avrcp, aurio smaple raet,a audio bits per sample, audio channel mode Audio lhdc codec κλπ αλλα και παλι δε δουλευι σωστα.
      Με απεγκατεστημενη την εφαρμογη amazfit στρωνει καπως το πραμα δουλειευ το android auto αλλα και παλι στις εξερχομενες κλησεις κοβεται η η bluetooth συνδεση το τηλεφωνο νομιζει οτι ειναι ακομα συνδεμενο η αλλη συσευη οχι και κολλαει το συμπαν.

      Αυτα και περαστικα μας


      ps Εχω μια ελπίδα μηπως και με android 10 αλλαξει κατι η μπα?
    • Διαφήμιση
    • Δεν αποκλείεται να είναι και κάποιο bug του bluetooth...ίσως εάν πήγαινες σε πιο παλιά έκδοση να έβλεπες διαφορά, αλλά ξανά μανά από την αρχή όλα :?
    • Οταν λεμε πιο παλια εκδοση? Παλιοτερη ROM? Να παω κι ολα απο την αρχη. Αλλα σε ποια?

      Σκεφτομουν μηπως μπορουσε να αντικατασταθει η εφαρμογη bluetοοth με αλλη ή δε παιζει σα σεναριο καν? Ρωταω γιατι δε το χω
    • Ναι αλλα το RN8 κυκλοφορησε αφου ειχε βγει η MIUI 10. ΠΟια ειναι η πιο παλια που μπορω να περασω?
      1. To downgrade εχει αλλη διαδικασια?
      2. Ειναι διαθεσιμη η V11.0.8.0.PCOMIXM (MIUI11) αλλα μαλλον δεν θα εχει καμμια διαφορα αφου δεν θα ναι major update
    • Διαφήμιση
    • Ουπς, λογικό, η συνήθεια από την πιο παλιά συσκευή που έχω :D

      Δυστυχώς απλά περιμένεις για μία ρομ που να πράγματα να είναι αρκετά καλύτερα :(