Διαφήμιση

Redmi Note 8 Pro ενημερώσεις για επόμενα android 10 κλπ λόγω Mediatek

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Redmi Note 8 Pro ενημερώσεις για επόμενα android 10 κλπ λόγω Mediatek

      Γεια σας. Είμαι κάτοχος του Redmi Note 4 Nikel με τον Mediatek Helio X20 από τον Αύγουστο του 2016. Παρόλο που η Xiaomi είχε υποσχεθεί ότι θα αναβαθμίσει το Android σε 7 από 6 δεν το έκανε ποτέ επειδή έλεγαν τότε και μέχρι σήμερα ότι οι επεξεργαστές Mediatek είναι "κλειστοί" για τους developers. Η υπόσχεση δηλαδή της Xiaomi ήταν κούφια και μ άφησε μια πικρή εμπειρία και δεν θα ήθελα ποτέ να ξαναγοράσω κινητό xiaomi με επεξεργαστή Mediatek. Το Redmi Note 4 με τον Snapdragon πήρε αναβάθμιση σε Android 7. Οι μόνες αναβαθμίσεις για το Nikel ήταν στο Miui που έφτασε μέχρι τη 10.21 Ελληνική XTRV stable τον Ιανουάριο του 2018 ή 2019. Δε θυμάμαι. Από τότε πάππαλα οι ενημερώσεις και το προϊόν θεωρείται EOL.

      Βέβαια η αλήθεια είναι ότι πέρα από μια αλλαγή της μπαταρίας με 7,5 ευρώ που έκανα πρόσφατα το κινητό πάει πολύ καλά. Τρέχουν όλες οι εφαρμογές χωρίς πρόβλημα και ενημερώνονται κανονικά εκτός από ελάχιστες που θέλουν τουλάχιστον Android 7 αλλά άνευ σημασίας.

      Έχω ακούσει όμως ότι το Redmi Note 8 Pro με τον Mediatek Helio G90T θα παίρνει ενημερώσεις και θα δούμε και το Android 10 μέσα από το Miui. Να το δω και να μην το πιστέψω. Εχω δει πολύ καλές κριτικές γι αυτή τη συσκευή και σκέφτομαι να γίνει ο αντικαταστάτης του Redmi Note 4. Πολύ καλές κριτικές όμως είχα δει και το 2016 που αγόρασα το Redmi Note 4 με τον Mediatek αλλά μας πρόδωσε η Xiaomi στο θέμα της αναβάθμισης του Android. Είμαι μεταξύ Mi 9 lite και Redmi note 8 pro στα 128 gb και τα δυο. Έχει κάποιος κάποια ενημέρωση σχετικά με το πόσο έγκυρη είναι η πληροφορία ότι η Xiaomi θα τηρήσει αυτή τη φορά τις υποσχέσεις της για τις αναβαθμίσεις του Redmi Note 8 Pro ώστε τουλάχιστον τα επόμενα δύο χρόνια (όσο κρατάνε οι αναβαθμίσεις και δεν πάει για EOL το προϊόν) θα παίρνει νέες εκδόσεις Android;
    • Μάλλον. Αρκεί να το πετύχω σε καλή τιμή γιατί εδώ στην Ελλάδα αυξήθηκε τις τελευταίες μέρες αντί να μειωθεί (το Mi 9 Lite)
    • Διαφήμιση
    • Είναι ήδη σε έκδοση beta στην Κίνα και δοκιμάζεται. Θα βγεί και σε global stable έκδοση κάντε υπομονή και μην βγάζετε γρήγορα συμπεράσματα

      The Xiaomi Redmi Note 8 Pro grabs Android 10 update and an eye-catching new colour variant - NotebookCheck.net News

      BREAKING: Redmi Note 8 Pro Android 10 update arrives in beta

      Το ότι η κοινότητα EU δεν θέλει να ασχοληθεί με την ανάπτυξη του 8 pro δεν έχει να κάνει με το ότι δεν έχουν πρόσβαση στον κώδικα, αφού αυτός έχει διανεμηθεί εδώ και καιρό αλλά γιατί ψάχνουν να τους χαρίσει κάποιος την συσκευή για να ασχοληθούν...το παραδέχονται κιόλας στα post τους...
      Πολλοί χρήστες είχαν την εσφαλμένη εντύπωση ότι η κοινότατα EU έχει κάποια επίσημη και αξιόπιστη παρουσία αλλά στην ουσία είναι ερασιτέχνες ιδιώτες που δεν αναλαμβάνουν καμμία ευθύνη για τυχόν προβλήματα στα θέματα που αναρτούν...
      Δυστυχώς πολλές εκδόσεις EU που είχα δοκιμάσει στο Note 5 global, είχαν θέματα ασφαλείας και σταμάτησα για πάντα να ασχολούμαι με δαύτους.
      Η Ελληνική κοινότητα είναι παρασάγκας πιο αξιόπιστη καθώς και το xda-developers.com
    • Ο/H amavroudis έγραψε:

      Ο/H ifestion έγραψε:

      και μην βγάζετε γρήγορα συμπεράσματα
      Ποια είναι τα γρήγορα συμπεράσματα που βγάλαμε;
      Επί λέξη έγραψες:

      Ήδη υπάρχουν προβλήματα με το MTK μοντέλο και η υποστήριξη από τη κοινότητα eu σταμάτησε.
      Σου προτείνω να πάρεις το mi9 lite.¨"

      Αν αυτό δεν είναι γρήγορο συμπέρασμα ότι δεν θα υπάρχει υποστήριξη για android 10 τότε παίζουμε με τις λέξεις?
      Η μήπως δημιουργούμε λάθος εικόνα για μια συσκευή που πουλάει πολύ και οι περισσότεροι κάτοχοι είναι πολύ ευχαριστημένοι από επιδόσεις και μη κολλήματα?
      Οταν προτείνεις μια συσκευή έναντι άλλης, δεν οδηγείς τον άλλο σε λάθος συμπεράσματα ενώ η αλήθεια είναι διαφορετική?
      Και επαναλαμβάνω επειδή η κοινότητα EU σταμάτησε την "υποστήριξη" είναι σαν να θάβουμε άδικα το μοντέλο μήπως ...?
    • Καλημέρα.
      Δυστυχώς είναι απλά ελληνικά: παρέθεσα ένα γεγονός (η υποστήριξη από eu σταμάτησε) και τη προσωπική μου άποψη (προτιμώ το mi9 lite). Ούτε καν δεν το αιτιολόγησα για να μη κατηγορηθώ. Τώρα που βρήκες το συμπέρασμα δεν κατάλαβα ακόμα.
    • Διαφήμιση
    • Redmi Note 8 Pro ενημερώσεις για επόμενα android 10 κλπ λόγω Mediatek

      Μην παρεξηγειτε κανέναν. Εγώ και πιστεύω και όσοι κάτοχοι κινητών της Xiaomi με τον MTK και ειδικά του redmi note 4, που έχω και την άσχημη εμπειρία της κοροϊδίας από την Xiaomi για τη δήθεν αναβάθμιση του κινητού σε miui με Android 7 μας έκανε να μην θέλουμε να ξαναπάρουμε κινητό με αυτό τον επεξεργαστή. Αν και οι πρόσφατες εξελίξεις δείχνουν ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα και θα πάρει αναβαθμίσεις το RMN 8 Pro. Το έχω στα σοβαρά υπόψη πάντως

      Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Δυστυχώς είναι μια πικρή αλήθεια και όχι συμπεράσματα, επειδή υπάρχουν προβλήματα με τα custom recovery, προς το παρών έχει μπει στον πάγο το redmi note 8 pro...και όπως είπες και ο ίδιος, στο παρελθόν οι mediatek συσκευές δεν έχουν πάρει αναβαθμίσεις όπως οι συσκευές με snapdragon...

      Πέραν αυτών, αν δηλαδή το κρατήσεις με official rom και πεις ότι δεν με ενδιαφέρουν και τόσο οι αναβαθμίσεις (αν έρθουν φυσικά καλώς να έρθουν) είναι πολύ καλή συσκευή που θα σε αφήσει ικανοποιημένο ακόμα και σε βάθος χρόνου...

      Τα βάζεις κάτω και αποφασίζεις ;)
    • Ο/H ifestion έγραψε:

      δεν αναλαμβάνουν καμμία ευθύνη για τυχόν προβλήματα
      ακριβώς αυτό ισχύει αλλά πίστεψέ από την μεριά τους καλά έκαναν.
      Είναι αρκετοί αυτοί που προσπάθησαν να πάνε σε custom rom (eu πχ) και την πάτησαν.
      Σε καμία περίπτωση απ ότι γνωρίζω δεν φταίει η ρομ του eu.
      Σε όλα αυτά τα "μπρίκια" ευθύνη έχει καθαρά ο τρόπος που λειτουργεί η συγκεκριμένη συσκευή σε σχέση με το boot-recovery partition,
      (παρομοια περίπτωση είχαν καποια mtk leeco-letv τοτε που αν εκανες fastboot reboot ή fastboot boot το έπαιρνες στα χέρια)
      Ακόμη δεν είναι ξεκάθαρο το τοπίο γιατί κανένας δεν θα μπει στην διαδικασία να πειραματιστεί με την συσκευή του.

      Συμπέρασμα...
      Αν θέλεις να πειραματιστείς με την συσκευή σου καλό ειναι να αποφύγεις την συγκεκριμένη.
      Αν το θέλεις stock - απείραχτο, ναι είναι μια τίμια συσκευή που τα κάνει όλα πολύ καλά.


    • Δεν θέλω να πειραματιστώ με τη νέα συσκευή. Αλλά έχοντας πικρή εμπειρία από το Redmi Note 4 Mediatek που επειδή το αγόρασα από Κίνα ήρθε με κινέζικη ρομ ή κάτι τέτοιο και με διάφορα προβλήματα μόνο εδώ κατάφερα να βρω λύση με τις custom roms που έφτιαξε η κοινότητα. Με την XTRV και πριν από αυτή ήταν μία άλλη λύθηκαν τα όποια προβλήματα. Μάλιστα στην αρχή μετά από κάθε ενημέρωση rom δεν έβλεπε τις SIM και χρειαζόταν την προηγούμενη. Λύθηκε κι αυτό μέσα από την κοινότητα πάλι και ευχαριστώ πάρα πολύ τα παιδιά που βοήθησαν. Δεν θέλω πάλι τέτοια προβλήματα και θα ήθελα και επίσημες ενημερώσεις σε android. Δεν έβαλα ούτε θα βάλω developer rom. Το κινητό το χρησιμοποιώ σαν εργαλείο για τη δουλειά μου, για ενημέρωση, επικοινωνία και διασκέδαση. Οπότε αν καταλήξω στο Note 8 Pro δεν θα ασχοληθώ με custom roms. Θα το αφήσω όπως έχει.
    • Διαφήμιση
    • Πλέον, δύσκολα θα πάρεις συσκευή με πειραγμένη ρομ...συνήθως όταν υπάρχει official global rom, ακόμα και από Κίνα έρχεται με official global rom :)