Διαφήμιση

Android 10 bugs/προβλήματα

>> ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ VIP Μελών!!! <<

Tρέχουσα ενημέρωση 20.7.9 (10/07/2020 18:50)

Έγινε η διανομή των νέων 20.7.9 ROM για τις 23 συνολικά συσκευές...

To Mi 10/Pro θα καθυστερήσει λόγο δοκιμών στο Android 11

Από τις 20 Ιουνίου σταμάτησαν οι εβδομαδιαίες BeteDeveloper ROM για τις παρακάτω συσκευές,
    Mi6, Mi 6X, Mi Mix 2, Mi Note 3, Redmi Note 5

Από τις 5 Σεπτεμβρίου θα σταματήσουν οι εβδομαδιαίες BeteDeveloper ROM για τις παρακάτω συσκευές,
    Mi8, Mi 8 Explorer Edition, Mi 8 Pro (UD), Mi 8 SE, Mi 8 Lite, Mi Max3, Mi Mix 3, Mi Mix 2S

H επόμενη διανομή των ROM θα γίνει όταν έχουμε διαθέσιμο Source από την Xiaomi και το xiaomi.eu.

>> Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας <<
    *** Xiaomi Miui Hellas Team ***

• Android 10 bugs/προβλήματα

Σήμερα κυκλοφόρησε και επίσημα η ενημέρωση με το Android 10.

Όλα πήγαν καλά, περάστηκε σε εντελώς stock συσκευή (Android One). Αν και ενεργοποίησα το oem unlocking από τα developer options καλού κακού σε περίπτωση που είχα θέμα. Δεν χρειάστηκε όμως.

Τα μόνα «προβλήματα» που αντιμετωπίζω προσωπικά είναι κάποια bugs στο UI. Στις ρυθμίσεις η ειδοποίηση για παραμετροποίηση της συσκευής δεν φεύγει με τίποτα. Στην αρχική οθόνη όταν ενεργοποιήσω τα gestures το κάτω dock αλλά και η μπάρα αναζήτησης στο app drawer δεν είναι σωστά ευθυγραμμισμένα. Και παραμένει το bug με τη στοίχιση του κειμένου και των εικονιδίων στα quicksettings (παράδειγμα εδώ). Το τελευταίο υπήρχε τρόπος να φτιάξει στο Pie (ρυθμίσεις, προβολή, μέγεθος προβολής στο μικρό, και επανεκκίνηση) αλλά στο 10 αυτό δεν δουλεύει.

Πέρα από αυτά, έχουν αναφερθεί στο xda κάποια ακόμα προβλήματα, τα οποία προσωπικά δεν έχω:

Όσοι έχουν ακόμα θέμα με τον download manager (που δεν άνοιγε/κατέβαζε attachments από το Gmail για παράδειγμα) πρέπει να κάνουν εκκαθάριση cache της εφαρμογής Λήψεις.
      Όσοι έχουν θέμα με αναπαραγωγή μουσικής μέσω BT πρέπει να απενεργοποιήσουν την επιλογή «Disable Bluetooth A2DP hardware offload'» στα developer settings και να κάνει επανεκκίνηση.
      Όσοι έχουν πρόβλημα με αποσυνδέσεις ή αδύναμο Wi-Fi μπορούν να δοκιμάσουν επαναφορά επιλογών δικτύου (Ρυθμίσεις -> Σύστημα -> Σύνθετες - > Επαναφορά επιλογών -> Επαναφ. Wi-Fi/mobile/Bluetooth), λογικά όμως αυτή η επιλογή σβήνει αποθηκευμένα δίκτυα και ρυθμίσεις bluetooth.

Μιας και η ενημέρωση κυκλοφόρησε με το update Δεκεμβρίου, και όχι Ιανουαρίου όπως περιμέναμε, είναι πιθανό σύντομα να βγει νέα ενημέρωση που να λύνει αυτά τα προβλήματα.
    • Διαφήμιση
    • Αν έχεις βάλει custom θέμα, δοκίμασε να γυρίσεις σε κάποιο εργοστασιακό, τουλάχιστον για τα θέματα προβολής... :)
    • Eίχα κάποια θεματάκια με απανωτά reboots. Το έπιανε και έκανε επανεκκινήσεις συνέχεια. Warm reboots που λέμε, δεν έκανε πλήρως η συσκευή, μόνο το software, αλλά και πάλι σπαστικό ήταν.

Από σπόντα δοκίμασα επαναφορά επιλογών δικτύου, και για κάποιο λόγο εδώ και ώρα όλα οκ. Ίσως κάτι που είχα ρυθμίσει επί Pie τα προκαλούσε. Περιέργως, χάθηκε το HD πάνω δεξιά, που δηλώνει ενεργό VoLTE, αλλά στις κλήσεις δουλεύει κανονικά.
    • Διαφήμιση
    • Πολλές φορές σε μεγάλες αναβαθμίσεις (android or MIUI) ένα factory reset βοηθάει, ειδικά όταν υπάρχουν προβλήματα...εσύ το έλυσες με μια ρύθμιση...ακόμα καλύτερα :)
    • Καλησπερα , σημερα εβαλα και εγω το android 10
      Μεχρι στιγμης δεν εχω δει καποιο προβλημα , αλλα ρε παιδια , απο που αφαιρω τις "προσφατες εφαρμογες " ?
      Ξερετε...αυτην στην μπαρα με τις 5 τελευταια ανοιγμενες εφαρμογες που εμφανιζεται οταν σηκωνεις το μενου και μπαινεις στην λιστα με τις εφαρμογες .
    • Και κατι ακομα , που μαλλον ειναι καπως..."γενικο" θεμα αλλα θα το γραψω εδω .
      Οσο ειχα το redmi note 2 , αμα το κινητο ηταν σβηστο η χωρις σημα , μετα μου ερχοταν μηνυμα με αναφορα οτι το ταδε με επερνε τηλεφωνο .
      Πλεον με το Α2 δεν μου ερχετε τιποτα , οχι πως με νοιαζει αλλα πολλες φορες φαινομαι σαν τον μ@@@ που αγνοει τον κοσμο .
    • Διαφήμιση