Διαφήμιση

Γενική συζήτηση για το Mi 9 Lite / Mi CC9 (Pyxis)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Twrp έχουμε και δουλεύει καλά .
      Θα ολοκληρωθεί πιστεύω σύντομα για να γίνει 100%


    • ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 29/11!!!

      ΟΔΗΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ TWRP/ROM για το PYXIS

      TWRP by @geoanto555

      Είναι και για andoid 9 & 10

      Κάνοντας τρομερή δουλεία και με αρκετή υπομονή ο @geoanto555 μας ετοίμασε το πρώτο ελληνικό twrp. Είναι πλήρως λειτουργικό.

      Κατεβάζουμε το twrp_pyxis_3.3.1_Q-29-11-19_blue_ss_fix_downgrade


      Ο/H geoanto555 έγραψε:

      οδηγιες για εγκατασταση twrp σε MI9 LITE PYXIS
      1. fastboot flash recovery twrp-3.3.1-XXXX.img
      2. fastboot flash vbmeta vbmeta.img
      3. fastboot reboot με πατημενο το vol +
      4. Format Data




      Για την εγκατάσταση νέας Rom
      1. Αφού έχουμε περάσει το twrp με τον παραπάνω τρόπο μπαίνουμε και κάνουμε Format Data (Wipe>Format data>yes>ok)
      2. Κάνουμε αμέσως reboot recovery.
      3. Τώρα περνάμε την rom που έχουμε κατεβάσει στον αποθηκευτικό χώρο του κινητού μας ( είτε μέσω usb απο το pc είτε μεσω usb otg)
      4. Flash την νέα ρομ
      5. Reboot
      Τωρα το κινητό μας είναι encrypted.οταν βάλετε κάποιο pin την επόμενη φορά που θα μπείτε σε recovery το twrp θα σας ζητήσει να βάλετε αυτό το pin.Καθε φορά θα σας το ζητάει ώστε να κάνει decrypt τα δεδομένα σας.

      Για decrypted data:
      Display Spoiler

      Σε περίπτωση που για κάποιον λόγο θέλετε να μην έχετε κρυπτογράφηση ή προέρχεστε από μη κρυπτογραφημένο κινητό και δεν κάνατε format data κάνουμε τα εξής:
      1. αμέσως αφου κάνουμε install την rom κάνουμε Install αυτό το αρχείο Disable_Dm-Verity_ForceEncrypt και Reboot. ( Bug : Πιθανον να μην δουλεύει το δαχτυλικό αποτύπωμα και γενικά το τα pin password για το κλείδωμα οθονης) Αν κάνουμε dirty flash και δεν έχουμε encryption πρέπει να ξαναπεράσουμε το παραπάνω ζιπ αλλιώς δεν θα bootαρει


      Αν προέρχεστε απο στοκ rom ή αλλάζετε έκδοση android (πχ απο 9 σε 10) κάνουμε πάντα Format Data


      ΠΡΟΣΟΧΗ!

      Η Xiaomi πλεον εχει βαλει και αλλη μια δικλείδα ασφαλείας και πιθανόν να το συναντήσετε αν περάσετε εκδοση android με ημερομήνια έκδοσης πριν της 26/11/2019

      Ο/H geoanto555 έγραψε:

      Σε περίπτωση που βάλετε το καινούριο twrp για το Pyxis δεν θα σας αφήνει να κάνετε εγκατάσταση προηγούμενη ρομ
      από την ημερομηνία έκδοσης του twrp.
      ro.bootimage.build.date=Mon Nov 26 χχ:χχ:χχ EET 2019
      Οπότε αν έρθουμε στην ανάγκη και πρέπει να εγκαταστήσουμε ρομ που έχει βγει πριν από την ημερομηνια
      26-11-19
      θα πρεπει να ανοίξουμε το ζιπ της ρομ,
      να πάμε στον φάκελο
      META-INF/com/google/android/updater-script
      να το ανοίξουμε με το notepad++ και να σβήσουμε την πρώτη γραμμή που γράφει

      (!less_than_int(1573663465, getprop("ro.build.date.utc"))) || abort("E3003: Can't install this package (Thu Nov χχ χχ:χχ:χχ CST 2019) over newer build (" + getprop("ro.build.date") + ").");

      *Οποιοδήποτε πρόβλημα ή bug βρειτε αναφερετέτο ώστε να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες για την διορθωσή του.
    • Λογου ότι βρέθηκε ένα πρόβλημα σχετικά με το encryption decryption και με το δαχτυλικο αποτύπωμα.θα ενημερωθεί ο παραπάνω οδηγός άμεσα .!!!


      ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΕ 28/11
    • Διαφήμιση
    • Ο/H panino έγραψε:

      Για όσους ρωτάνε αν αξίζει το τηλέφωνο τα σπάει για τα λεφτά του. Το έχω 15 μέρες με MIUI 11 και είναι καταπληκτικό. Το δουλεύω με την Global που είχε, και η ερώτηση μου για όποιον το έχει ψάξει παραπάνω, επειδή έρχομαι από παλαιότερο Mi που είχε αλλαγή χρώματος Led στις ειδοποιήσεις και ήταν βολικό, εδώ σαυτο μου είναι αδύνατο να εντοπίσω τη συγκεκριμένη ρύθμιση. Please κάποια απάντηση, αν όντως το υποστηρίζει και πως? το Led το έχει στην πίσω πλευρά.
      Για τσεκαρε αυτή την εφαρμογή .ίσως κάνει για αυτό που ζητάς με το led
    • Όποιος πάει από official σε custom στο πρώτο boot του twrp θέλω να δει αν βλέπει αποθηκευτικό χώρο .
      Επίσης θέλω αν υπάρχει η δυνατότητα να μου δωσετε ένα log από advanced/log/
      Σε περίπτωση που δεν βλέπει αποθηκευτικό χώρο το twrp πάρτε το log και δώστε στο terminal
      adb pull /tmp/recovery.log για να το αποθηκεύσετε στον υπολογιστή.

      @sisois εσύ που το έκανες παρατήρησες κάτι;


    • Βλεπω πολλα σχολια στο ιντερνετ για το SAR του κινητου, οτι ειναι πολυ μεγαλο...χεστηκαμε? Ειναι υπερβολες?

      Η ειναι οντως μεγαλο.
    • Ο/H LocoDiceGR έγραψε:

      Βλεπω πολλα σχολια στο ιντερνετ για το SAR του κινητου, οτι ειναι πολυ μεγαλο...χεστηκαμε? Ειναι υπερβολες?

      Η ειναι οντως μεγαλο.
      Πανω απο τα προβλεπομενα ορια δεν ειναι.μιλαμε και για κινητο με 2 sim και δεν ειναι τ πρωτο ουτε τ τελευταιο με ας πουμε μεγαλο sar

      Η εκπεμπόμενη ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία από τα κινητά τηλέφωνα είναι Μη Ιονίζουσα ακτινοβολία, και δεν προκαλει ως στιγμης (επιστημονικα αποδεδειγμενο) καποιο προβλημα. Αν ηταν πανω απο τα ορια το κινητο δεν θα δινοταν καν στην κυκλοφορια .Πληρει της EU και USA προυποθεσεις...

      Για εμενα δεν εχει σημασια ειτε ειναι 0,4 ειτε 1,4 W/Kg .Μιλαμε για μικρες ποσοτητες.Και αν τυχον προκαλουν καποιο προβλημα ημαστε καμενοι ολοι ανεξαρτητα το sar

      οποτε μην δινετε βαση σε αυτο οταν πατε να αγορασετε καποιο επωνυμο και εγγεκριμενο κινητο.Σε συνθηκες χαμηλου σηματος τοτε το κινητο αυξανει την ενεργεια τ για να βρει καλυτερο σημα.εκει γινεται παρτυ.μεσα σ μια πολη η πλεον π υπαρχει καλη καλυψη δεν υπαρχει θεμα

      Παντως ναι γενικα η xiaomi εχει κινητα με υψηλο sar σε σχεση με αλλες εταιριες σε πολλες περιπτωσεις

      Ευρωπαϊκή μέτρησης στο κεφάλι: 1.420 W/Kg, στο σώμα: 1.400 W/Kg
      Η Ευρωπαϊκή Ένωση έχει θεσπίσει ως όριο τα 2 W/Kg κατά μέσο όρο ανά 10 γραμμάρια ιστού.

      American μέτρησης στο κεφάλι: 1.190 W/Kg, στο σώμα: 1.150 W/Kg
      Η Ομοσπονδιακή Επιτροπή Επικοινωνιών (FCC) των ΗΠΑ έχει θεσπίσει ως όριο το 1,6 W/Kg κατα μέσο όρο σε όγκο 1 γραμμαρίου ιστού.


      το IARC κατατασει τα κινητα στην κατηγορια 2Β (Πιθανώς (possibly) καρκινογενή για τον άνθρωπο.) στην οποια ανηκει και η Aloe vera Πηγή . Οποτε κρινετε και εσεις.Ειναι πιθανον,αρα δεν ξερουμε η δεν εχουμε δειγματα που να το επαληθεουν. Τσαμπα σκπορπανε μερικοι τον τρομο.

      Προσεχτικη χρηση θελει ειτε ειναι υψηλα ειτε χαμηλα sar και οχι υπερβολες.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H kwstpap έγραψε:

      Ο/H LocoDiceGR έγραψε:

      Βλεπω πολλα σχολια στο ιντερνετ για το SAR του κινητου, οτι ειναι πολυ μεγαλο...χεστηκαμε? Ειναι υπερβολες?

      Η ειναι οντως μεγαλο.
      Πανω απο τα προβλεπομενα ορια δεν ειναι.μιλαμε και για κινητο με 2 sim και δεν ειναι τ πρωτο ουτε τ τελευταιο με ας πουμε μεγαλο sar
      Η εκπεμπόμενη ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία από τα κινητά τηλέφωνα είναι Μη Ιονίζουσα ακτινοβολία, και δεν προκαλει ως στιγμης (επιστημονικα αποδεδειγμενο) καποιο προβλημα. Αν ηταν πανω απο τα ορια το κινητο δεν θα δινοταν καν στην κυκλοφορια .Πληρει της EU και USA προυποθεσεις...

      Για εμενα δεν εχει σημασια ειτε ειναι 0,4 ειτε 1,4 W/Kg .Μιλαμε για μικρες ποσοτητες.Και αν τυχον προκαλουν καποιο προβλημα ημαστε καμενοι ολοι ανεξαρτητα το sar

      οποτε μην δινετε βαση σε αυτο οταν πατε να αγορασετε καποιο επωνυμο και εγγεκριμενο κινητο.Σε συνθηκες χαμηλου σηματος τοτε το κινητο αυξανει την ενεργεια τ για να βρει καλυτερο σημα.εκει γινεται παρτυ.μεσα σ μια πολη η πλεον π υπαρχει καλη καλυψη δεν υπαρχει θεμα

      Παντως ναι γενικα η xiaomi εχει κινητα με υψηλο sar σε σχεση με αλλες εταιριες σε πολλες περιπτωσεις

      Ευρωπαϊκή μέτρησης στο κεφάλι: 1.420 W/Kg, στο σώμα: 1.400 W/Kg
      Η Ευρωπαϊκή Ένωση έχει θεσπίσει ως όριο τα 2 W/Kg κατά μέσο όρο ανά 10 γραμμάρια ιστού.

      American μέτρησης στο κεφάλι: 1.190 W/Kg, στο σώμα: 1.150 W/Kg
      Η Ομοσπονδιακή Επιτροπή Επικοινωνιών (FCC) των ΗΠΑ έχει θεσπίσει ως όριο το 1,6 W/Kg κατα μέσο όρο σε όγκο 1 γραμμαρίου ιστού.

      το IARC κατατασει τα κινητα στην κατηγορια 2Β (Πιθανώς (possibly) καρκινογενή για τον άνθρωπο.) στην οποια ανηκει και η Aloe vera Πηγή . Οποτε κρινετε και εσεις.Ειναι πιθανον,αρα δεν ξερουμε η δεν εχουμε δειγματα που να το επαληθεουν. Τσαμπα σκπορπανε μερικοι τον τρομο.

      Προσεχτικη χρηση θελει ειτε ειναι υψηλα ειτε χαμηλα sar και οχι υπερβολες.
      Σε ευχαριστω , με καλυψες απολυτα, γιατι ειμαι αναμεσα σε αυτο και το redmi note 8 pro.

      Αλλα διαβαζω πολυ για αυτο το sar και λεω ωπα τι γινεται :D

      -

      Επισης το σκεφτομαι πιο πολυ για mi9 λογω snapdragon + εχω διαβασει οτι θα παρει και android 10

      Για το redmi note 8 pro δεν ξερει κανεις κατι..anyway ευχαριστω πολυ! :thumbsup:
    • Είναι η ιδέα μου;;; Έχω την εντύπωση ότι το κατέβασμα εφαρμογών από το Μάρκετ αργεί πολύ(σε σχέση με άλλες μου συσκευές) σε αντίθεση με την εγκατάσταση η οποία γίνεται σφαίρα...
      Ευγνωμοσύνη.(Ένα φιλοσοφημένο σκουλήκι)
    • Ο/H geotzia έγραψε:

      Είναι η ιδέα μου;;; Έχω την εντύπωση ότι το κατέβασμα εφαρμογών από το Μάρκετ αργεί πολύ(σε σχέση με άλλες μου συσκευές) σε αντίθεση με την εγκατάσταση η οποία γίνεται σφαίρα...
      δεν εχω δει καποιο προβλημα,μηπως εχει καποιο θεμα το ιντερνετ σου?στο κανει και με δεδομενα?
    • 29/11/2019
      ΕΓΙΝΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΟΥ TWRP ΣΕ ΝΕΑ ΕΚΔΟΣΗ !!!

      Σας επιτρέπει να flashαρετε παλαιότερες roms (downgrade)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H kwstpap έγραψε:

      Ο/H geotzia έγραψε:

      Είναι η ιδέα μου;;; Έχω την εντύπωση ότι το κατέβασμα εφαρμογών από το Μάρκετ αργεί πολύ(σε σχέση με άλλες μου συσκευές) σε αντίθεση με την εγκατάσταση η οποία γίνεται σφαίρα...
      δεν εχω δει καποιο προβλημα,μηπως εχει καποιο θεμα το ιντερνετ σου?στο κανει και με δεδομενα?
      Με τα δεδομένα πάει σφαίρα κάτι παίζει με το internet...
      Edit Το ξανατσέκαρα με άλλες τρείς συσκευές πού έχω και στο mi 9 lite κάνει παραπάνω από τον διπλάσιο χρόνο γιά να κατεβάσει την εφαρμογή με την ίδια σύνδεση εννοείται...ενώ σε όλες τισ άλλες κατεβάζει με 850kbts στο lite παίζει από 250 έωσ 500kbts....λίγο κουφό δεν είναι;
      Ευγνωμοσύνη.(Ένα φιλοσοφημένο σκουλήκι)