Διαφήμιση

Γενική συζήτηση για το Mi 9 Lite / Mi CC9 (Pyxis)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Γενική συζήτηση για το Mi 9 Lite / Mi CC9 (Pyxis)


      Καλησπέρα σε όλους. Μιας και είναι ένα σχετικά καινούργιο (ένα απο τα πολλά :P ) κινητό της Xiaomi απο την σειρά Mi 9, είπα να ανοίξω αυτό το thread ώστε να συζητητάμε οτιδήποτε αφορά αυτό το κινητό και όποια απορία προκύπτει.




      Το Mi 9 Lite και το MI CC9 είναι η ίδια συσκευή. Το πρώτο προορίζεται για όλο τον κόσμο ενώ το δεύτερο μόνο για την κινέζικη αγόρα. Η μόνη διαφορά είναι ότι το Μι 9 Lite έχει MIUI GLOBAL Rom ενώ ο CC9 CN Rom. Ακόμα, και το πιο βασικό ότι το Mi 9 Lite έχει περισσότερες μπάντες 4G ( Β20 ή 800 που λέμε). Το Mi 9 Lite έχει επίσης υποστήριξη Widevine L1 ( HD περιεχόμενο σε streaming υπηρεσίες Netflix κ.τ.λ)

      Χαρακτηριστηκά:
      Display Spoiler


      Τύπος ΚινητούSmartPhone
      SIMDual
      Λειτουργικό ΣύστημαAndroid
      Έτος Κυκλοφορίας2019



      Επεξεργαστής & Μνήμη

      Πυρήνες Επεξεργαστή2+6
      Ισχύς Βασικού Επεξεργαστή2,2 GHz
      Αποθ. Μνήμη64GB
      Μνήμη RAM6 GB
      Card SlotΝαι



      Οθόνη

      Μέγεθος6,39
      Ανάλυση2340 x 1080 pixels
      ΧειρισμόςΟθόνη αφής (Touch screen)



      Βασική Κάμερα

      Ανάλυση Βασικής Κάμερας48 MP
      Ανάλυση Δεύτερης Βασικής Κάμερας8 MP
      FlashΝαι



      Selfie Κάμερα

      Ανάλυση Selfie Κάμερας32 MP
      Selfie FlashΌχι



      Δίκτυο & Συνδεσιμότητα

      Δίκτυο Σύνδεσης4G
      Συνδεσιμότητα3.5mm Jack, Bluetooth, NFC, USB-C, Wi-Fi
      Δείκτης Sar (Head)-



      Μπαταρία

      Χωρητικότητα4030 mAh
      ΑποσπώμενηΌχι
      Γρήγορη ΦόρτισηΝαι
      Ασύρματη ΦόρτισηΌχι
      Διάρκεια Αναμονής-
      Διάρκεια Ομιλίας-



      Ειδικά Χαρακτηριστικά

      Προστασία-
      ΑισθητήρεςAccelerometer, Face ID, Light Sensor, Proximity, Γυροσκόπιο, Πυξίδα
      Δακτυλικό ΑποτύπωμαΚάτω από την Οθόνη



      Μέγεθος & Βάρος

      Διαστάσεις156.8 x 74.5 x 8.7 mm
      Βάρος179 gr





      Οδηγοί:

      Κάμερα / Gcam:
      Display Spoiler


      Οδηγίες/Αρχεια για Gcam


      *Για φωτογραφίες με καλο φωτισμό ή την ημέρα προτιμήστε την Stock Camera
      Ευχαριστούμε τον @Antretng για τον χρόνο του και για το στήσιμο της gcam.


      Ο/H Antretng έγραψε:

      Να πω για την gcam ότι αν σας φαίνεται ότι με τις ρυθμίσεις μου έχει παραπάνω θόρυβο από τα γούστα σας, αφηστε τα denoise, libs, frames, jpeg κλπ όπως τα έστησα και αλλάξτε απλά το model back σε pixel 3 xl. Θα δώσει σε όλες τις σκάλες iso λίγο πιο επιθετικό nr (θα μειώσει το θόρυβο με κόστος λεπτομέρια). Αν πάλι θέλετε ακόμα πιο επιθετικό, γυρίστε το model σε pixel 2. Τώρα αν θέλετε ακόμα πιο επιθετικό θα πρέπει να αυξήστε τα denoise και να πειραματιστείτε μιας και δεν πάνε δυστυχώς γραμμικά τα νούμερα
      Σίγουρα δεν είναι τέλειο μιας και το στησα απομακρυσμένα από δείγματα που μου στέλναν τα παιδιά στο group του telegram. Αλλά τουλάχιστον αποτελεί ένα καλό head start. Το δυσκολότερο ήταν να βρούμε μια λειτουργική gcam για τη συσκευή σας που να έχει τέτοιες ρυθμίσεις και να μην ρίχνει πολύ το shutter μιας και δεν έχετε ois.


















      Υπάρχει και ομάδα στο Telegram


      Ευχαριστούμε όλα τα μέλη και μη , το φορουμ, για τους οδηγούς και για την πολύτιμη τους βοήθεια.
      Files
      • vbmeta.zip

        (205 Byte, λήφθηκε 142 φορές, τελευταία )
    • twrp λογικα θα υπάρχει το απόγευμα . Χθες καναμε καποιες δοκιμές και είμαστε σε καλό δρόμο.
      Μπράβο για τον μινι οδηγό.


    • Διαφήμιση
    • Ο/H LocoDiceGR έγραψε:

      Το εχει αγορασει κανεις το Μi9 Lite απο δω να μας πει εντυπωσεις?


      Εγώ. .το έχω στα χέρια μου μια εβδομάδα περίπου.
      • τρομερη η οθόνη μιας κ έρχομαι από ips.
      • δεν κολαει πουθενά ο 710 για την χρήση που του κανω.
      • Ήχος αξιοπρεπεστατος.δεν είναι στερεό αλλά ακούγεται καλά.
      • Δυνατό κ καθαρό ηχείο κλήσεων (earpiece).
      • Κάμερες αξιοπρεπεστατες.η στοκ τραβάει πολύ καλά μέρα κ με καλό φωτισμό.
      • Η gcam το βελτιώνει σε σκοτεινές συνθήκες.ακομα παίζει κάτι με το api2 που είναι full.οταν κάποιος Dev το ενεργοποιήσει πλήρως θα δουλεύει τέλεια και η gcam .
      • Πανέμορφο.το έχω στο λευκό και τα σπάει.
      • Δεν έχει ois (optical image stabilize)άρα στις φοτο πρέπει να έχεις λίγο σταθερό χέρι.πχ σε night sight έχει θόρυβο αν δεν είναι τελείως σταθερή η συσκευή.
      • Επειδή είναι καινούργιο δεν υπάρχουν devs ακόμα.τωρα κάτι πάει ν γίνει.
      • Miui custom ROMs υπάρχουν όπως η ελληνική εδώ xtrv.
      • Μπαταρία με miui 10 stock πήγαινε καλά..τώρα είμαι με custom miui 11 δεν μπορώ να πω ακόμα γνώμη γτ δεν έχει στρώσει.αλλα λίγο χειρότερα.πιστευω θα βελτιωθεί
      • Σήμα καλό.
      • Δεν έχω βρει bugs στην συσκευή ακόμα.
      • Το δαχτυλικο είναι αρκετά γρήγορο όσο γρήγορο μπορεί να είναι αυτα που είναι on screen.
      • Δεν παίζω games οπότε για γραφικά και τέτοιου είδους αποδόσεις δεν μπορώ να πω.


      Νομίζω στα 200 εύρο που έχει δεν έχει ανταγωνιστή. Ίσως το a3 και redmi note 8 αλλά υστερεί με την 720p οθόνη το ένα και το άλλο για εμένα που έχει mediatek και ips panel..ειναι ένα κινητό από τα πολύ λίγα της xiaomi που έχει σχεδόν τα πάντα και όλα ισορροπημένα.περα από την έλλειψη ois δεν βλέπω κάτι αρνητικό.και ανετα κοντραρει αλλά πολύ πιο ακριβά κινητά.προερχομαι από mi note 3 που ήταν και είναι τρομερό κινητό.η αναβάθμιση στην ουσία π έκανα είναι η οθόνη και ότι είναι πιο καινούργιο μοντέλο ε άξιζε.δεν νιώθω ότι έχασα σε κάτι πάντοτε για την δικιά μου χρήση μιλώντας.
    • Ο/H geoanto555 έγραψε:

      twrp λογικα θα υπάρχει το απόγευμα . Χθες καναμε καποιες δοκιμές και είμαστε σε καλό δρόμο.
      Μπράβο για τον μινι οδηγό.

      Ωραία τέλεια .να σ πω μήπως τσεκαρατε τι παίζει με το encryption.κανω format data φλασραρω ρομ αλλά το encryption είναι εκεί.οταν βγάλεις το νέο twrp θα το δοκιμάσω και θα σ πω (το κάνει κ σ άλλες recovery αλλων.θελει πριν bootarei να περάσω άλλο ζιπ με rm force encrypt και avd verity
    • Εμεις δοκιμασαμε χθες.
      flash twrp
      flash vbmeta
      reboot με +
      format
      reboot recovery
      flash xrtv
      reboot system
      και ολα καλα....
      encryption δεν υπάρχει πουθενα,..
      Όλα αυτα με την @nifitsa_kakia που ακόμη την παιδεύω για να καταλήξουμε κάπου


    • Ο/H geoanto555 έγραψε:

      Εμεις δοκιμασαμε χθες.
      flash twrp
      flash vbmeta
      reboot με +
      format
      reboot recovery
      flash xrtv
      reboot system
      και ολα καλα....
      encryption δεν υπάρχει πουθενα,..
      Όλα αυτα με την @nifitsa_kakia που ακόμη την παιδεύω για να καταλήξουμε κάπου

      Άρα θα λύσω το πρόβλημα που εχω.περιμένουμε την stable twrp από εσένα.πολυ καλή δουλειά και στους 2 σας.
    • Διαφήμιση
    • έχεις χρόνο να δοκιμασεις κατι?


    • ακυρο, εφαγα πορτα.
      ΠΟια twrp εχεις δοκιμασει?


    • Διαφήμιση