Διαφήμιση

Γενική συζήτηση για το Mi 9 Lite / Mi CC9 (Pyxis)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Καλησπέρα,

      Μολις ξεκλείδωσα την συσκευή και ετοιμάζομαι να περάσω το TWRP.
      Με ενδιαφέρει να περάσω μια ROM ναι ειναι όσο πιο κοντά γίνεται σε vanilla Android και να ειναι σταθερή.
      Ποια έχετε να προτείνετε;

      *Update 1
      Δεν βλεπω να περνάει το TWRP twrp_pyxis_3.3.1_Q-29-11-19_blue_ss_fix_downgrade.img και με τις παρακάτω οδηγίες.

      TWRP 3.5.X.X για συσκευές XIAOMI

      Μήπως λείπει κάποιο βήμα;


      *Update 2
      Δουλεψε το TWRP αλλα δεν μπουταρει στο Android.

      *Update 3
      Μπουταρε αφου αναβάθμισα το TWRP στη τελευταία έκδοση.

      Ευχαριστώ
    • Ο/H kallileo έγραψε:

      Καλησπέρα,

      Μολις ξεκλείδωσα την συσκευή και ετοιμάζομαι να περάσω το TWRP.
      Με ενδιαφέρει να περάσω μια ROM ναι ειναι όσο πιο κοντά γίνεται σε vanilla Android και να ειναι σταθερή.
      Ποια έχετε να προτείνετε;

      *Update 1
      Δεν βλεπω να περνάει το TWRP twrp_pyxis_3.3.1_Q-29-11-19_blue_ss_fix_downgrade.img και με τις παρακάτω οδηγίες.

      TWRP 3.5.X.X για συσκευές XIAOMI

      Μήπως λείπει κάποιο βήμα;


      *Update 2
      Δουλεψε το TWRP αλλα δεν μπουταρει στο Android.

      *Update 3
      Μπουταρε αφου αναβάθμισα το TWRP στη τελευταία έκδοση.

      Ευχαριστώ
      ποία έβαλες φίλε? και αν δουλεύει σωστά...
    • Καλημέρα.

      Μήπως ξέρει κάποιος από που μπορώ να ρυθμίσω να ακούγετε ήχος στο GR-alert που στέλνουν; Μου βγαίνει το μήνυμα αλλά χωρίς ήχο.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H aristidis540 έγραψε:

      Ο/H kallileo έγραψε:

      Καλησπέρα,

      Μολις ξεκλείδωσα την συσκευή και ετοιμάζομαι να περάσω το TWRP.
      Με ενδιαφέρει να περάσω μια ROM ναι ειναι όσο πιο κοντά γίνεται σε vanilla Android και να ειναι σταθερή.
      Ποια έχετε να προτείνετε;

      *Update 1
      Δεν βλεπω να περνάει το TWRP twrp_pyxis_3.3.1_Q-29-11-19_blue_ss_fix_downgrade.img και με τις παρακάτω οδηγίες.

      TWRP 3.5.X.X για συσκευές XIAOMI

      Μήπως λείπει κάποιο βήμα;


      *Update 2
      Δουλεψε το TWRP αλλα δεν μπουταρει στο Android.

      *Update 3
      Μπουταρε αφου αναβάθμισα το TWRP στη τελευταία έκδοση.

      Ευχαριστώ
      ποία έβαλες φίλε? και αν δουλεύει σωστά...
      Έβαλα την πιο πρόσφατη και δουλεύει σωστά.
      Μετά περασα το LineageOS 18,1 το οποίο ειναι απίστευτα γρήγορο.

      Το πρόβλημα ειναι ότι το Viva Wallet δεν εγκαθίσταται σε Rooted phones.
      Να δούμε πως θα αξιοποίησουμε το Market Pass τώρα.
    • Θέλω τις γνώμες σας, τι θεωρείτε πιό ασφαλές; Ένα τηλέφωνο πού έχει πιά σταματήσει να ενημερώνεται από την εταιρεία από το 2021 (xiaomi 9Lite ) , ή μήπως είναι πιό ασφαλές να ξεκλειδώσουμε bootloader και να περάσουμε custom rom με τα τελευταία paches ασφαλείας;;; Χωρίς να είναι ρουτ.
      Πάντα μιλάω για ασφαλές τηλ. με τραπεζικές εφαρμογές και τα ρέστα...
      Γιά να ακούσω τις απόψεις σας!!
      Ευγνωμοσύνη.(Ένα φιλοσοφημένο σκουλήκι)
    • Ο/H geotzia έγραψε:

      είναι πιό ασφαλές να ξεκλειδώσουμε bootloader και να περάσουμε custom rom με τα τελευταία paches ασφαλείας
      Αυτό που λες παραπάνω... ;)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Καλησπερα παιδια εχω το συγκεκριμενο τηλεφωνο και θελω να μου πει καποιος αν υπαρχει τροπος να ....δω την οθονη του κινητου μου καπως στον υπολογιστη!!!
      (το κινητο το εχω εγκαταστησει νεα ρομ και φυσικα δεν εχει ανοιχτο τον εντοπισμο σφαλματων usb)
      H οθονη ειναι τελειως μαυρη λογω σπασιματος και πεσιμο σε νερο αλλα το κινητο ανοιγει και κλεινει κανονικα και δουλευει και το touch
      Ευχαριστω!!!
    • Διαφήμιση
    • Ο/H cotiric1981 έγραψε:

      Καλησπερα παιδια εχω το συγκεκριμενο τηλεφωνο και θελω να μου πει καποιος αν υπαρχει τροπος να ....δω την οθονη του κινητου μου καπως στον υπολογιστη!!!
      (το κινητο το εχω εγκαταστησει νεα ρομ και φυσικα δεν εχει ανοιχτο τον εντοπισμο σφαλματων usb)
      H οθονη ειναι τελειως μαυρη λογω σπασιματος και πεσιμο σε νερο αλλα το κινητο ανοιγει και κλεινει κανονικα και δουλευει και το touch
      Ευχαριστω!!!
      Με έναν ανταπτορα Usb-c σε Hdmi-usb θα κάνεις κάτι,για να το συνδέσεις με μόνιτορ κ ποντίκι ταυτόχρονα.
      Αν υπάρχει κάτι άλλο δεν το ξέρω,εκτός από την αλλαγή της οθόνης.
      Images
      • tech-protect-v2-hub-adapter-4in1-grey-main-1_1.jpg

        25,68 kB, 700×700, viewed 26 times


      Mi Note 10 Pro(Tucana)



      "Ταξιδεψα σε αναριθμητους κοσμους αλλα η αγαπη σας με εφερε στα Σταγειρα"
    • Όσο αφορά το Viva wallet είχα το ίδιο πρόβλημα,κλείδωσα τον bootloader κ λειτουργησε έχω Custom Rom.
      Δεν ξέρω αν λειτουργεί σε όλα τα τηλέφωνα αυτό το βήμα.
      Αλλιώς θα πρέπει να ξεκλειδώσετε εκ νέου.


      Mi Note 10 Pro(Tucana)



      "Ταξιδεψα σε αναριθμητους κοσμους αλλα η αγαπη σας με εφερε στα Σταγειρα"
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Ο/H geotzia έγραψε:

      είναι πιό ασφαλές να ξεκλειδώσουμε bootloader και να περάσουμε custom rom με τα τελευταία paches ασφαλείας
      Αυτό που λες παραπάνω... ;)
      Προσπαθώ από το πρωί να περάσω μία custom rom αλλά ενώ στο fastboot αναγνωρίζει την συσκευή κανονικά (σε usb 2 & usb 3) όταν πρέπει να κάνω φλάς το empty img μου βγάζει σφάλμα: fastboot: error: Could not read image: super_empty.img Πισtεύω ότι έχω το τελευταίο platform-tools... Τι μπορεί να φταίει;;;;; Αν προχωρήσω χωρίς αυτό καί κάνω φλας το recovery της Ρομ και μετά format data δεν μπορώ να βάλω με sideload το zip της Ρομ... Δεν το παίρνει καθόλου!!! Την βοήθειά σας!!!!!!!!!!!!
      Ευγνωμοσύνη.(Ένα φιλοσοφημένο σκουλήκι)
    • Ο/H geotzia έγραψε:

      Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Ο/H geotzia έγραψε:

      είναι πιό ασφαλές να ξεκλειδώσουμε bootloader και να περάσουμε custom rom με τα τελευταία paches ασφαλείας
      Αυτό που λες παραπάνω... ;)
      Προσπαθώ από το πρωί να περάσω μία custom rom αλλά ενώ στο fastboot αναγνωρίζει την συσκευή κανονικά (σε usb 2 & usb 3) όταν πρέπει να κάνω φλάς το empty img μου βγάζει σφάλμα: fastboot: error: Could not read image: super_empty.img Πισtεύω ότι έχω το τελευταίο platform-tools... Τι μπορεί να φταίει;;;;; Αν προχωρήσω χωρίς αυτό καί κάνω φλας το recovery της Ρομ και μετά format data δεν μπορώ να βάλω με sideload το zip της Ρομ... Δεν το παίρνει καθόλου!!! Την βοήθειά σας!!!!!!!!ε
      είχα καιρό να περάσω από εδώ , γράψε adb --version και αν δε έχεις την Version 34.0.1-9680074 τότε κατέβασε τα τελευταία platform tools , αν έχεις αυτή την έκδοση δοκίμασε τα κλασικά, άλλο καλώδιο άλλη usb θύρα σβήσε και ξανά πέρνα τους drivers ή δοκίμασε με live linux OS , και να αποφεύγεις όσο μπορείς τις usb3 θύρες , για κάποιο λόγω δεν συνεργάζονται καλά.
    • Διαφήμιση
    • γεια σας επεσε στα χερια μου ενα mi 9 lite . κανω αίτηση για ξεκλείδωμα .