Διαφήμιση

Ενεργοποίηση VoWiFi Vodafone

>> ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ !!! <<

Είναι έτοιμες οι νέες MIUI 11 XTRV-9.12.5/6 ROM για 22 συσκευές και έχει ήδη αποσταλεί mail σε όλα τα VIP μέλη μας.

Έγινε Re-Upload με νέες XTRV-9.12.6 ROM για τα Mi 8 Lite (Platina) και Mi Max 3 (Nitrogen)

H ROM για τα crux, ginkgo θα παραδοθεί όταν έχουμε Source

>> Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας <<
    *** Xiaomi Miui Hellas Team ***

• Ενεργοποίηση VoWiFi Vodafone

Καλημέρα σε όλους,

Μετά από πάρα πολλές δοκιμές επιτέλους κατάφερα να έχω VoWiFi σε Vodafone και είπα να το μοιραστώ μαζί σας.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

Έχει δοκιμαστεί μόνο σε Redmi Note 5 (Whyred) δεν έχω άλλες συσκευές και δεν ξέρω αν δουλεύει, επίσης έχω πάρει την Vodafone και τους έχω πει ψέμματα ότι έχω συμβατή συσκευή για να μου ενεργοποιήσουν VoLTE και VoWiFi και μου ήρθε sms ότι έχει ενεργοποιηθεί.

Τα παρακάτω τα κάνετε/δοκιμάζεται με δική σας ευθύνη και ουδεμία σχέση έχω με το αν η συσκευή σας πάθει οτιδήποτε.

Πρώτα να πω ότι ακολούθησα οδηγίες που βρήκα εδώ και απλά θα σας δώσω οδηγίες για να μην παιδευτείτε γιατί δεν ήταν και πολύ ξεκάθαρα τουλάχιστον για μένα.

1. θα πρέπει να είναι root η συσκευή σας αν υπάρχει τρόπος χωρίς root δεν τον γνωρίζω

2. Με τους drives που είχα εγκαταστήσει από εδώ δεν μου δούλεψε οπότε απεγκατάσταση/ reboot τον υπολογιστή και εγκατάσταση αυτών των drives

3. Εγκατάσταση του τελευταίου QPST tool V2.7.474

4.Έλεγχος ότι στο Magisk στο Υπερχρήστης είναι ενεργοποιημένο το Κέλυφος

5. Έλεγχος ότι το καλώδιο USB είναι σε καλή κατάσταση και ότι ο υπολογιστής έχει θύρα usb 2.0

6. Έλεγχος ότι από τις ρυθμίσεις προγραμματιστών είναι ενεργοποιημένο το Εντοπισμός σφαλμάτων USB

7. Αφού έχουμε κάνει τα παραπάνω τότε ανοίγουμε ένα Device Manager στον υπολογιστή συνδέουμε το τηλέφωνο και από τις επιλογές USB επιλέγουμε την μεταφορά αρχείων

8.Στο Device Manager θα εμφανιστεί η συσκευή μας

9. Ανοίγουμε command terminal στο υπολογιστή και πληκτρολογούμε:

adb shell και πατάμε enter (αν εμφανίσει ένα κατεβατό τότε ξανά πληκτρολογούμε adb shell και πατάμε enter)
      στην συνέχεια πληκτρολογούμε
      su και πατάμε enter
      και τέλος πληκτρολογούμε
      setprop sys.usb.config diag,serial_cdev,rmnet,adb και enter

αν έχουν πάει όλα σωστά τότε ακούσετε τον χαρακτηριστικό ήχο αποσύνδεσης και επανασύνδεσης της συσκευής στον υπολογιστή και ο Device Manager θα αναβοσβήσει 2-3 φορές και θα εμφανιστεί το εξής πεδίο

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

αν δεν εμφανιστεί αυτό το πεδίο δεν θα μπορέσετε να πάτε παρακάτω οπότε βεβαιωθείτε ότι κάνατε όλα τα βήματα σωστά, επίσης αν για οποιοδήποτε λόγο βγάλετε το τηλέφωνο από το usb πρέπει να ξανά δώσετε από την αρχή τις εντολές στο terminal.

10. Πατάτε το κουμπί start στα windows και επιλέγεται από τις εφαρμογές το QPST και από τις επιπλέον επιλογές που εμφανίζονται επιλέγεται το PDC

μόλις ανοίξει στο πεδίο Device πατήστε το βελάκι δεξιά του και επιλέξτε το Qualcomm HS-USB WWAN Adapter 9091

και θα εμφανιστεί μετά από λίγο αυτή η εικόνα

τώρα σε εσάς όπως και σε εμένα στην αρχή στην λίστα υπήρχε το OEM_Commercial και ήταν αυτό που στο Sub0 ήταν active, οπότε πατάμε επάνω για να επιλεγεί δεξί κλικ επιλογή του Deactivate επιλογή του Sub0 και περιμένετε μέχρι να γίνει Inactive.

Τώρα εγώ δοκίμασα πολλά προφίλ και αυτό που μου δούλεψε είναι το παραπάνω Chunghwa_Commercial οπότε το βρίσκεται το επιλέγεται και μετά δεξί κλικ στο πεδίο SetSelectedConfig επιλέγεται πρώτα το Sub0 και θα γράψει pending και μετα πάλι δεξί κλίκ και στο πεδίο SetSelectedConfig επιλέγετα το Sub1 και θα εμφανιστεί pending και σε αυτό δίπλα. Επιλέγεται Chunghwa_Commercial και πατάτε activate μπορεί να θέλει και 2 και 3 φορά μέχρι να δείτε και τα 2 Active.

Αν όλα έχουν πάει καλά τότε θα εμφανιστεί το σηματάκι του VoWiFi βάλτε airplane mode ενεργοποιήστε το WiFi και δοκιμάστε να κάνετε κλήση

11. Τώρα γιατί σε εμένα δεν βλέπεται το OEM_Commercial ; Γιατί σε reboot της συσκευής χάθηκε η λειτουργία του VoWiFi έπρεπε να ξαναμπώ PDC και να δω ότι στο Sub0 ήταν active και έπρεπε να το κάνω inactive και να ξανά κάνω active αυτό που ήθελα εγώ οπότε το επέλεξα το έκανα remove και πλέον σε reboot δεν χάνετε η λειτουργία.

12. Πάντα για να δοκιμάσετε προφίλ πρέπει πρώτα να κάνετε Deactivated αυτό που δεν έπαιξε και μέτα activated το επόμενο, επίσης δεν χρειάζεται να κάνετε reboot την συσκευή κάθε φορά που επιλέγεται άλλο προφίλ απλά βάλτε airplane mode και δοκιμάστε να κάνετε κλήση.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ σε όλους!!!!

ΥΓ. Έχω την τελευταία dev από εδώ από το forum και έχω αλλάξει το modem δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αν δεν πιάσει σε εσάς τότε εγώ έχω βάλει αυτό το modem από εδώ

Αν δοκιμαστεί και σε άλλες συσκευές με επιτυχία παρακαλώ μοιραστείτε εδώ ώστε να δούμε σε ποιες συσκευές λειτουργεί όπως επίσης αν βρείτε κάποιο άλλο προφίλ που παίζει πάλι πείτε το.
    • Διαφήμιση
    • Προχτές το Ενεργοποίησα σε Redmi Note 4X, περνεται τηλ στο 13830 και τους λέτε να σας το ενεργοποιησουν, μετά από 10 λεπτά κάνετε μια επανεκκίνηση το κινητό και μετά κατεβάζετε την Εφαρμογή από το play Vodafone WiFi Calling ειναι ο διακόπτης για να το ανοίγετε και να το κλείνετε και είστε Κομπλέ....Σημείωση Δεν είμαι Root....
    • Η εφαρμογή δεν είναι VoWiFi και θα το διαπιστώσεις αν το βάλεις σε airplane mode ότι δεν μπορείς να κάνεις κλήση.
    • Διαφήμιση
      Διαφήμιση
    • update: Τελικά αλλαγή modem δεν χρειάζεται αλλά μετά από flash καινούργιας rom πρέπει να γίνεται η διαδικασία από την αρχή.

Η υπηρεσία πάντως λειτουργεί τέλεια και σε υπόγειο που είμαι εγώ το σήμα είναι full και οι κλήσεις ακούγονται λες και ο άλλος είναι δίπλα.
    • Ενεργοποίηση VoWiFi Vodafone

Σε μένα πάντως λειτουργούν άψογα και της Cosmote αλλά και της Vodafone το WiFi calling

Στάλθηκε από το Redmi K20 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Σε Redmi Note 6 Pro με Miui 11 από xiaomi.eu, ακολούθησα τις οδηγίες ΑΠΑΡΑΛΛΑΚΤΑ και δουλεύει, όπως φαίνεται και στο screenshot.
      Εννοείται ότι δοκίμασα και στη λειτουργία πτήσης και επίσης ΔΟΥΛΕΥΕΙ!
      Ευχαριστώ πολύ!
      Images
      • Screenshot_2019-11-17-19-31-13-141_com.miui.home.jpg

371,68 kB, 1.080×2.280, viewed 23 times
    • Διαφήμιση