Διαφήμιση

Redmi note 4 αναβοσβύνει κόκκινο led, ίσως πρόβλημα με μπαταρία

• Redmi note 4 αναβοσβύνει κόκκινο led, ίσως πρόβλημα με μπαταρία

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα ξανά, μετά από πολύ καιρό!
      Ο ανιψιός μου, μου έδωσε ένα Redmi note 4, για να δω αν μπορώ να το κοιτάξω, γιατί έχει το εξής πρόβλημα: Βάζοντας το να φορτίσει, αναβοσβυνει κόκκινο το led, χωρίς να ανοίγει το κινητό.
      Αρχικά, να πω ότι με ενδιαφέρει κυρίως να πάρω τις φωτογραφίες που είχε, αφού δεν ήξερε και δεν είχε ενεργοποιήσει κανένα cloud, ούτε το Mi ούτε το Google Photos.
      Έχω ψάξει αρκετά μέσα στο φόρουμ και αναφέρω όσο πιο συνοπτικά, πως έχει η κατάσταση:
      - Είναι το Redmi note 4 (3/32) Snapdragon, Global
      - Όταν το βάζω να φορτίσει, αναβοσβύνει κόκκινο led και δεν ανοίγει.
      - Προσπάθησα να πατήσω power Volume+ ή Volume- αλλά δεν κάνει τίποτα.
      - Το άνοιξα, αποσύνδεσα το πλακέ καλώδιο της μπαταρίας και όταν το συνδέσω στον υπολογιστή, δείχνει το λογότυπο Mi, αλλά και πάλι δεν ανοίγει. Κλείνει και μετά μου δείχνει ότι έχει 50% μπαταρία.
      - Έτσι όμως, μπορώ να μπω σε fastboot mode.
      - Μπήκα και με adb, αλλά δεν μπορώ να δώσω καμία εντολή, αφού είναι κλειδωμένος ο bootloader. Μόνο σε fastboot μπαίνει.
      - Δεν έχω πρόσβαση στις ρυθμίσεις, για να μπω σαν προγραμματιστης και να ενεργοποιήσω τα σχετικά.... Το κινητό δεν ανοίγει καν!
      - Έχω κατεβάσει τη δική του fastboot rom και σκέφτηκα να τη φλασάρω με mi flash, αλλά έτσι θα κάνει φορμάτ, σωστά??

Υπάρχει άλλος τρόπος να πάρω αντίγραφα των φωτογραφιών του κινητού? Δεν τον ενδιαφέρει τόσο να το δουλέψει, αφού πήρε άλλο κινητό, όσο να πάρω τις φωτογραφίες του.

Αυτά και ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα.....
    • Διαφήμιση

Εάν περάσεις fastboot σε edl mode μέσω Testpoint unbrick , έχεις χάσει ότι φωτογραφίες έχει μέσα το κινητό.
      Δεν βλέπω τρόπο να σώσεις τίποτα από φωτογραφίες, βίντεο μια που δεν έχει mi account , google account το κινητό. Χωρίς custom recovery twrp λόγω κλειδωμένου bootloader , πολύ δύσκολα τα πράγματα , ίσως ο @NasDriver , @George Kaggelaris , @geoanto555 μπορούν να δώσουν κάποια λύση , εγώ δεν βλέπω καμία.
      ΥΓ 1 άσε το όλο το βράδυ στην μπρίζα , μπας και έπαθε βαθύ αποφόρτιση...
      ΥΓ 2 με save userdata σε Testpoint unbrick , δεν ξέρω εάν κάνεις δουλειά , θα μας πουν οι πάνω αναφερθέντες. Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
      Θα περιμένω μήπως έχουν κάτι να μου προτείνουν....

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Μπορεις να κάνεις flash την ρομ με το miflash κ επιλογή save userdata.
      Αν δεν δώσει σημεία ζωής σημαίνει ότι έχει θέμα η μητρική.
      Να σώσεις αρχεία με άλλο τρόπο είναι αδύνατον νομίζω.

• Διαφήμιση
      Διαφήμιση
    • Λοιπόν, έκανα flash με save user data, την fastboot rom (mido) με το Miflash , μου έβγαλε success, αλλά όταν το έκλεισα και το άνοιξα ξανά, ανοίγει μια φορά με δόνηση, εμφανίζεται το λογότυπο Mi και μετά κλείνει, κάνει πάλι τη δόνηση και μου δείχνει τη μπαταρία στο 50% και μένει εκεί....δεν ανοίγει!
    • Θα πρεπει να βρεις μια φορτισμενη μπαταρια να δοκιμασεις...

Ξέχασα να πω ότι όλα τα παραπάνω τα δοκίμασα με συνδεδεμένο το κινητό στο λάπτοπ και αποσυνδεμένη την μπαταρία.
      Θα δοκιμάσω να συνδέσω την μπαταρία και να το ανοίξω, να δω τι θα κάνει και θα ενημερώσω...

• Διαφήμιση
      Διαφήμιση
    • Αποσυνδεμενη μπαταρια λογικό ειναι να κανει επανεκκινήσεις βρε΄.

Τελικά δεν ανάβει με συνδεμένη μπαταρία.
      Μου βγάζει το κόκκινο φωτάκι πάλι...
      Η μόνη λύση είναι να βρω άλλη μπαταρία ?
      Εφόσον είναι συνδεμένο στον υπολογιστή, δε θα έπρεπε να ανοίγει, αφού παίρνει ρεύμα από τη USB?

• Φίλε από τη USB του υπολογιστή παίρνει μόλις 0,5Α. Δεν επαρκεί αυτό το ρεύμα για τίποτα πολύ περισσότερο αν δεν έχει καν μπαταρία το τηλέφωνο. Με φορτιστή θα το συνδέσεις και μάλιστα δυνατό (>2Α).
    • Διαφήμιση
    • Αν η μπαταρία δεν "αποθηκεύει " κ στην πρίζα να ναι δεν θα ανοίξει.

Εγώ θα θυσίαζα 10€-15€ , να αλλάξω μπαταρία , έτσι για να μου φύγει η απορία και να σώσω φωτογραφίες και βίντεο.