Διαφήμιση

XIAOMI Mijia CMSXJ11A 1080P Αδυναμία σύνδεσης στο Xiaomi Home App

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • XIAOMI Mijia CMSXJ11A 1080P Αδυναμία σύνδεσης στο Xiaomi Home App

      Καλημέρα σας,


      Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο παρακάτω πρόβλημα που αντιμετωπίζω.


      Πρόσφατα αγόρασα την κάμερα Xiaomi Mijia CMSXJ11A. Μέσα στη συσκευασία υπάρχει η κάμερα και το gateway.

      Σύμφωνα με τη διαδικασία, απαιτείται αρχικά σύνδεση του gateway με την εφαρμογή Xiaomi Home και στη συνέχεια σύνδεση της κάμερας επάνω στο gateway.


      Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής:


      Κατά τη σύνδεση του gateway μου εμφανίζει το μήνυμα "Connecting to network timed out" και "Bring device closer to router"


      Να διευκρινίσω ότι η εφαρμογή είναι ρυθμισμένη σε region "Chinese mainland" και βρίσκονται συνδεδεμένα 2 αισθητήρες θερμοκρασίας, 3 κάμερες, 3 φωτιστικά, 1 aqara HUB και 1 αισθητήρας πόρτας. Όλα λειτουργούν κανονικά.


      Η γραμμή στην οποία λειτουργούν είναι VDSL OTE 100MB Vectoring με router Speedport Plus.


      Από τη σελίδα my.otenet.gr έχω απενεργοποιήσει την προστασία της οτενετ η οποία έχει κλειστές κάποιες πόρτες.


      Επίσης να προσθέσω ότι έχω δοκιμάσει και με το Speedport W724 router στο οποίο έχω απενεργοποιήσει το firewall, με ίδιο αποτέλεσμα.


      Τα παραπάνω τα αναφέρω διότι αν αντί του wifi απο τη σταθερή γραμμή συνδεθώ σε wifi από hot spot κινητού τότε η κάμερα συνδέεται κανονικά.


      Ευχαριστώ
    • XIAOMI Mijia CMSXJ11A 1080P Αδυναμία σύνδεσης στο Xiaomi Home App

      Λογικά είναι το κλασικό πρόβλημα με τους server της Xiaomi. Μέσα στην εβδομάδα θα την έχω και εγώ θα το δοκιμάσω. Το ίδιο θέμα είχα παλιά και με την 360 κάμερα της xiaomi...

      Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • XIAOMI Mijia CMSXJ11A 1080P Αδυναμία σύνδεσης στο Xiaomi Home App

      Σήμερα τη περιμένω αύριο θα στείλω

      Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • XIAOMI Mijia CMSXJ11A 1080P Αδυναμία σύνδεσης στο Xiaomi Home App

      Την τοποθέτησα και μια πιάνει μια όχι είναι το πρόβλημα των σέρβερ της xiomi. Λογικά θα το φτιάξουν όπως είχε γίνει και με τη 360...

      Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Καλημέρα,

      Κατάφερες να συνδέσεις το gateway με cosmote σταθερή;

      Επειδή δε γνωρίζω τι πρόβλημα υπήρξε στο παρελθόν με την 360, πότε αποκαταστάθηκε και πως;
      Με firmware update ή ξαφνικά άρχισε να παίζει κανονικά;

      Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι με hot spot wifi από κινητό cosmote παίζει κανονικά.
    • XIAOMI Mijia CMSXJ11A 1080P Αδυναμία σύνδεσης στο Xiaomi Home App

      Συνέδεσα πρώτα το gateway και μετά μέσω αυτού βρήκα τη κάμερα. με το wi-fi του σπιτιού συνδέεται πάντα. Με τα MB συνδέεται αλλά όχι πάντα...

      Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Οσες προσπάθειες κι αν έχω κάνει από 2 διαφορετικά wifi είναι αποτυχημένες. Το gateway δεν συνδέεται με τίποτα.
      Τι να πω.......
      Υπάρχει περίπτωση να το κόβει το firewall του router της Cosmote;
    • XIAOMI Mijia CMSXJ11A 1080P Αδυναμία σύνδεσης στο Xiaomi Home App

      Και εγώ cosmote έχω αλλά συνδέεται κανονικά το ψάχνεις αφού έχεις συνδέσει και το φωτακι έχει γίνει μπλε...

      Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Λοιπον η διαδικασία που κάνω είναι η εξής:

      Κάνω reset στο gateway, το λαμπάκι αναβοσβηνει πορτοκάλι. Σε εκείνο το σημείο πατάω να γίνει η σύνδεση. Μου ζητάει σε ποιο wifi θέλω να συνδεθεί, βάζω κωδικό και πατάω next. Περνάει με επιτυχία το πρώτο και το δεύτερο βήμα, το λαμπάκι γίνεται μπλε, αλλά το τρίτο βήμα δεν ολοκληρώνεται με τίποτα.

      Όπως έχω γράψει και παραπάνω, αν αντί για το wifi του σπιτιού επιλέξω wifi από hot spot κινητής cosmote, τότε συνδέεται κανονικά το gateway και αργότερα η κάμερα.....

      Αν δεν κατάφερνα να το συνδέσω σε καμία περίπτωση τότε θα έλεγα ότι είτε είναι χαλασμένο το gateway είτε κάνω κάτι λάθος.
    • Παιδιά σήμερα την παρέλαβα και εγώ και έχω το ίδιο πρόβλημα. Στο τελευταίο βήμα δεν καταφέρνει να συνδεθεί.
      Έχει επικοινωνήσει κανείς με xiaomi ή βρήκε λύση;
    • Διαφήμιση