Διαφήμιση

Amazfit gtr

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω και με πρόλαβες.
      Έχει καμία ουσιαστική διαφορά, με ποια εφαρμογή θα συνδέσουμε το gtr;
      Mifit, amazfit, notify and fitness κ.τ.λ.
      Κερδίζουμε κάπου χρησιμοποιώντας τη μια έναντι της άλλης;
      Εγώ για παράδειγμα έχω κατεβάσει μόνο το Amazfit.

      Στάλθηκε από το Redmi Note 7
    • Θετική Απάντηση

      Ο/H jimteo έγραψε:

      Αυτό κατάλαβα κι εγω διαβάζοντας τις οδηγίες.
      Απλά δεν κατάφερα να βρω σε ποιο υποφακελο του μαμά file manager βρίσκουμε το watchface που κατεβάζουμε.
      Αν με βοηθήσεις σε αυτό, τα άλλα τα καταφέρνω.
      Ευχαριστώ.

      Στάλθηκε από το Redmi Note 7
      Λοιπόν, θα περιγράψω όσο πιο αναλυτικά και με βήματα πως το έκανα εγώ. Έχει μια σχετική περιπλοκότητα, οπότε θα το ανοίξω κάμποσο το post για να γίνει όσο πιο κατανοητό και σε αυτούς που δεν το έχουν πολύ με το pc η με το file system του Android.

      1) Μπαίνω απο το pc στο site (αφού μέσω του app στο κινητό δεν μπορώ να περάσω κάποιο) και κατεβάζω κάπου στο pc μου το watch face (αρχείο .bin) της αρεσκείας μου για 47mm που είναι έμενα το ρολόι μου. Οπότε προσοχή σε όσους έχουν το 42mm.

      2) Συνδέω το κινητό μου με καλώδιο στο pc, με σκοπό να βρω στο file system του κινητού (του android δηλαδή), τον κατάλληλο φάκελο, που σε αυτόν θα πρέπει να αντιγράψω το watch face που κατέβασα.

      3) Η διαδρομή που αναζητώ είναι η εξής: Phone--> Android--> data--> com.huami.watch.hmwatchmanager--> files--> watch_skin_local. Αυτός είναι ο φάκελος της μαμάς εφαρμογής Amazfit και μέσα του έχει όλους τους υποφακέλους των stock watch faces.

      Επιλέγω έναν που μέσα του έχει ένα watch face που δεν το γουστάρω και δεν θα το έβαζα ποτέ στο ρολόι μου. Άρα δεν με νοιάζει να αντικατασταθεί απο το καινούργιο που κατέβασα. Σημειωτέων οτι κάθε φάκελος έχει μέσα και ένα αρχείο εικόνας (.png) που στην ουσία είναι η προεπισκόπηση του watch face που αφορά. Άρα απο την εικόνα ξέρω οτι αυτό το watch face δεν μου αρέσει, οπότε σε αυτόν τον φάκελο και πάνω σε αυτό το watch face θα δουλέψω. Ενδεικτικά και για να μην χαθώ απ' τους πολλούς φακέλους, εγώ επέλεξα τον πρώτο στη λίστα που τυγχάνει να μην μου αρέσει κιόλας.

      Οι φάκελοι έχουν εκτός απο το αρχείο εικόνας και ενα αρχείο .bin που είναι το watch face. Όχι όλοι όμως!! Μόνο αυτοί που κάποια στιγμή είχαμε περάσει το watch face δοκιμάζοντας το στο ρολόι. Άρα, αν επιλέξεις έναν φάκελο και δεν έχει μέσα αρχείο .bin η θα πρέπει να βρεις έναν άλλον που έχει η να εγκαταστήσεις πρώτα αυτό στο ρολόι για να το βρεις μετά στον φάκελό του.


      4) Αφού επέλεξες τον φάκελο του watch face που δεν χρειάζεσαι και βλέπεις μέσα του το αρχείο .bin, κάνεις αντιγραφή το (περίεργο και μεγάλο) όνομά του και μετονομάζεις με αυτό το όνομα του watch face που κατέβασες απ' το site πριν.


      5) Μετά αντιγράφεις το κατεβασμένο watch face στον φάκελο που υπήρχε το .bin που του έκλεψες το όνομα. Επειδή το pc βλέπει το ίδιο όνομα σε ρωτά για αντικατάσταση, του λες ναι και είσαι έτοιμος για να το τελικό βήμα.


      6) Ανοίγεις την μαμά εφαρμογή και απ τη λίστα με τα watch faces βρίσκεις απο την προεπισκόπηση τους αυτό που στην ουσία αντικατέστησες. Ναι, θα παραμένει η προεπισκόπιση του παλιού και δεν θα δεις ποτέ την εικόνα του νέου watch face. Το φορτώνεις και απολαμβάνεις. Δυστυχώς την ίδια διαδικασία πρέπει να κάνεις για κάθε νέο που κατεβάζεις.

      Και μια υποσημείωση. Έχω την υποψία, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος γιατί δεν το δοκίμασα, πως το original watch face που αντικαθιστούμε με το νέο που κατεβάσαμε, χάνεται οριστικά. Εκτός κι αν προηγουμένως και πριν το αντικαταστήσουμε με το νέο, το σώσουμε κάπου. Όποτε προσοχή μην αντικαταστήσετε κάποιο που πιθανόν να το θελήσετε αργότερα.

      Αυτά τα ολίγα :lol: Καλή επιτυχία!!

      Αυτό το μήνυμα σημειώθηκε ως θετικό από τον/ην NasDriver ()
      Αιτία: Αναλυτικές οδηγίες

    • Διαφήμιση
    • RE: Amazfit gtr

      Ο/H snoof έγραψε:

      Βάλτε τα wathcfaces μέσω του notify and fitness for amazfit

      Sent from my SM-N975F using Tapatalk
      Το δοκίμασα αλλά ανεβάζει αλλά των άλλων.
      Άλλο watchface επιλέγεις κι άλλο σου ανεβάζει. Ευχαριστώ πάντως.

      Στάλθηκε από το Redmi Note 7
    • Καλημέρα σε όλους.
      Το λοιπόν, μετά από αρκετό ψάξιμο και σκάλισμα, βρήκα πως μπορούμε να έχουμε τα εικονίδια που μας αρέσουν από το amazfaces, αποφεύγοντας όμως τη χρονοβόρα διαδικασία που περιέγραψε ο φίλος JohnPhone παραπάνω.

      1) Ανοίγουμε την εφαρμογή του Amazfit, επιλέγουμε ενα watchface που δε μας αρέσει καθόλου (το οποίο στα επόμενα βήματα θα αντικαταστήσουμε) και το ανεβάζουμε στο ρολόι.

      2) Εν συνεχεία μπαίνουμε στην εφαρμογή Amazfaces, επιλέγουμε το watchface της αρεσκείας μας και πατάμε πάνω του.
      Προσοχή, δεν κανουμε "download" ακόμα.
      Πρώτα πατάμε το γραναζακι δίπλα από το download και από "direct installation" το αλλάζουμε σε "file swap".



      3) Τώρα είναι που επιλέγουμε download και θα μας βγάλει replace.
      Αριστερά είναι το watchface της αρεσκείας μας και δεξιά θα βάλουμε το watchface που θέλουμε να αντικαταστήσουμε. Στην προκειμένη περίπτωση επιλέγουμε από τη σειρά που μας βγάζει κάτω, αυτο που είχαμε επιλέξει στο βήμα 1 και δε μας άρεσε.



      4) Επιλέγουμε "replace" κι εν συνεχεία μας βγάζει την επιλογή "Amazfit", η οποία μας μεταφέρει αυτόματα στην εν λόγω εφαρμογή και από εκεί επιλέγουμε το watchface του βήματος 1 για να το αντικαταστήσουμε.

      Δεν ξέρω αν περιέγραψα με σαφήνεια τα βήματα, αλλά ελπίζω να βοήθησα.
      Προσωπικά του έχω αλλάξει τα φώτα στα watchfaces.
      Είναι πολύ εύκολο κι έχεις όσα λαχταρα η ψυχή σου.



      Στάλθηκε από το Redmi Note 7
    • Διαφήμιση
    • Τέλεια jimteo, σ' ευχαριστώ για το εξαιρετικό post. Κακό να μη σε βρει ποτέ, ούτε εσένα, ούτε τις συσκευές σου :lol:

      Αν κατάλαβα καλά, με αυτόν τον τρόπο patch-άρει η εφαρμογή Amazfaces το κατεβασμένο απο αυτήν (επιθυμητό) watchface, πάνω στο ανεπιθύμητο της Amazfit στο file system της.

      Οπότε, εκτός του ότι δεν χρειάζεται pc, δεν χρειάζεται καν να δει το ρολόι η πρώτη (που είναι αδύνατον πολλές φορές) . Φτάνει που το βλέπει η Amazfit και όλα γίνονται συνεργατικά μεν, αλλά μέσω αυτής.


      Κατάλαβα καλά;
    • Ο/H JohnPhone έγραψε:

      Τέλεια jimteo, σ' ευχαριστώ για το εξαιρετικό post. Κακό να μη σε βρει ποτέ, ούτε εσένα, ούτε τις συσκευές σου :lol:

      Χα ,χα, χα......να είσαι καλά!!!

      Ο/H JohnPhone έγραψε:


      Αν κατάλαβα καλά, με αυτόν τον τρόπο patch-άρει η εφαρμογή Amazfaces το κατεβασμένο απο αυτήν (επιθυμητό) watchface, πάνω στο ανεπιθύμητο της Amazfit στο file system της.

      Έτσι ακριβώς. Με την προϋπόθεση ότι (το ανεπιθύμητο) θα το έχεις ανεβάσει πρώτα στο ρολόι.

      Ο/H JohnPhone έγραψε:


      Οπότε, εκτός του ότι δεν χρειάζεται pc, δεν χρειάζεται καν να δει το ρολόι η πρώτη (που είναι αδύνατον πολλές φορές) . Φτάνει που το βλέπει η Amazfit και όλα γίνονται συνεργατικά μεν, αλλά μέσω αυτής.

      Κατάλαβα καλά;

      Σωστά κατάλαβες.
      Ουσιαστικά στέλνεις το watchface της αρεσκείας σου από τη μια εφαρμογή (Amazfaces) στην άλλη (Amazfit).
      Το Amazfaces το θεωρώ απίθανο να καταφέρει να συνδεθεί ποτέ με το κινητό.

      Το σκάλιζα που λες με τις ώρες.
      Δεν μπορεί, λέω, να πάνε χαμένα τόσα watchfaces.
      Είχαμε βέβαια τη δική σου λύση αλλά κάθε τόσο στον υπολογιστή, ήταν κάπως κουραστικό.




      Στάλθηκε από το Redmi Note 7
    • Στο μεταξύ του έβαλα ένα tropic rubber που είχα και απογειώθηκε.
      Για τα δικά μου γούστα, το πιο όμορφο smartwatch που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή.







      Στάλθηκε από το Redmi Note 7
    • RE: Amazfit gtr

      Ο/H ovelix11 έγραψε:

      Καλημέρα. Σε ευχαριστούμε πολύ για τη λύση. ΑΨΟΓΟΣ.!!

      Στάλθηκε από το MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Να είσαι καλά φίλε.

      Στάλθηκε από το Redmi Note 7
    • Διαφήμιση
    • Γεια χαρά και από μένα.

      Έχω ένα περιέργο και εκνευριστικό πρόβλημα : Όταν λαμβάνω sms στο κινητό, σκάνε ασταμάτητα notifications στο ρολόι (γι αυτο το ένα sms). Μιλάμε πάνω από 20. Κάποια στιγμή σταματάνε μόνα τους.

      Έχει κανεις άλλος αυτό το πρόβλημα?

      Δεν θυμάμαι αν ξεκίνησε μετά το τελευταίο firmware update ή αφού άλλαξα συσκευή (redmi note 8).

      Προς το παρόν έχω απενεργοποιήσει τα notifications για incoming sms απο το amazfit.