Διαφήμιση

Πρόβλημα - Η οθόνη παραμένει σβηστή

>> Ενημέρωση VIP μελών <<

Είναι έτοιμες οι 20 νέες XTRV-9.9.3/6 ROM για την που σας έχoυν σταλθεί μέσω του VIP mail.

Αυτές είναι κάποιες από τις τελευταίες MIUI 10 ROM.
    Θα σας δώσουμε νέες MIUI 11 ROMs όταν έχουμε διαθέσιμο Source.

>> Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας <<
    *** Xiaomi Miui Hellas Team ***

• Ο/H NasDriver έγραψε:

Lcd + digitizer πάνε πακέτο στα xiaomi συνήθως... από εκεί και πέρα, το θέμα είναι να βρεις ποιοτική οθόνη.

Στην Αθήνα δυστυχώς δεν ξέρω κάποιο μαγαζί :(
      Είσαι σίγουρος φίλε μου ότι είναι οθόνη; Σκέφτομαι να προχωρήσω παραγγελία για αυτό ρωτάω.
      Πώς εξηγείς ότι έγινε όλο αυτό με το που κούμπωσε το βίσμα των καινούριων handsfree;
      Είναι δυνατόν με αυτή τη κίνηση να κάηκε η οθόνη, ή τέλος πάντων κάτι να βραχυκύκλωσε;
    • Διαφήμιση
    • Η αλήθεια είναι πως πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο...

Προσωπικά θα ξεκινούσα με άνοιγμα πλάτης, αποσύνδεση βυσμάτων μπαταρίας, οθόνης και μητρικής για κανένα 10λεπτο, επανασύνδεση και άνοιγμα...
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

Η αλήθεια είναι πως πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο...

Προσωπικά θα ξεκινούσα με άνοιγμα πλάτης, αποσύνδεση βυσμάτων μπαταρίας, οθόνης και μητρικής για κανένα 10λεπτο, επανασύνδεση και άνοιγμα...
      Μα για αυτό, είναι κουφό αυτό που μου συνέβη, ξεπακετάρω τα ακουστικά από τη συσκευασία, η οθόνη ήταν σε κατάσταση αναμονής/σβηστή, τα κουμπώνω,και η οθόνη δεν άνοιξε ποτέ.
    • Ίσως ο @geoanto555 να ξέρει κάτι παραπάνω...

Το ότι σε recovery mode, δεν δείχνει τίποτα, είναι ένα θέμα αρνητικό...

Με ποια ρομ ήσουν ? Σου έκανε αυτόματες αναβαθμίσεις ?
    • Διαφήμιση
    • τα mido το έχουν το θέμα με τις οθονες οπότε παίζει και να ειναι.
      Βέβαια το πρόβλημα μπορει να έρχεται από την πλακέτα οπότε θα πρεπει να δοκιμασεις.

• Ο/H NasDriver έγραψε:

Ίσως ο @geoanto555 να ξέρει κάτι παραπάνω...

Το ότι σε recovery mode, δεν δείχνει τίποτα, είναι ένα θέμα αρνητικό...

Με ποια ρομ ήσουν ? Σου έκανε αυτόματες αναβαθμίσεις ?
      Σε recovery mode το μόνο που μπορώ να κάνω, είναι να μπαίνω μέσω υπολογιστή, και από εκεί μπορώ και βλέπω εσωτερική και εξωτερική μνήμη.
      Ούτε σε fastboot Mode δείχνει κάτι.
      Επίσης, η οθόνη δεν είναι πάντα κατάμαυρη, αλλά έχει την απόχρωση όπως όταν ανάβει στην αρχή, δηλαδή γκριζάρει να το πω έτσι, δείχνει ότι ανάβει δηλαδή, απλά δεν δείχνει τίποτα.
      Θα προσπαθήσω να το ανοίξω λοιπόν, και εάν δεν τα καταφέρω επειδή δεν έχω το κιτ εργαλείων για το άνοιγμα (εάν το ανοίξω θα τα καταφέρω, δε τα φοβάμαι και πιάνουν τα χέρια μου), θα το πάω για σέρβις.
      Εάν μου ζητήσουν πάνω από 60-70, δυστυχώς θα πάω σε αγορά νέας συσκευής.

Ήμουν με Custom rom, Miui Pro, την είχα πολύ καιρό. Από αναβαθμίσεις όχι πολλά πράγματα.
    • Ο/H geoanto555 έγραψε:

τα mido το έχουν το θέμα με τις οθονες οπότε παίζει και να ειναι.
      Βέβαια το πρόβλημα μπορει να έρχεται από την πλακέτα οπότε θα πρεπει να δοκιμασεις.
      Σίγουρα. Ευχαριστώ για την βοήθειά σου
    • Διαφήμιση
    • Μέχρι να αγοράσεις την οθόνη δεν κάνεις απο recovery ένα factory reset ? Πολύ πιθανόν να μην αλλάξει τπτ αλλά δεν έχεις να χάσεις τπτ. Λογικά οπως ανέφεραν και οι φίλοι υπήρξε θέμα υγρασίας . Για το γυμναστήριο και τρέξιμο έχω πάρει BT ακουστικά (βολεύουν).
    • Καλησπέρα παιδιά εκ νέου.
      Συγγνώμη που καθυστέρησα κάποιες ημέρες να απαντήσω, αλλά τελικά την επόμενη ημέρα από τη δημιουργία του παρόν νήματος από εμένα, ακολούθησαν οι εξής ενέργειες: Αφήνω το κινητό το βράδυ σβησμένο, και το πρωί της αμέσως επομένης ημέρας, πάω να ανοίξω το κινητό, και ω του θαύματος λειτούργησε, τελικά δεν ήταν οθόνη, και σωστά κάποιο παιδί από εδώ μου είπε για συμπτώματα μητρικής, και μάλλον τελικά έπεσε μέσα, η οθόνη άψογη, και γενικώς όλα, η...σχεδόν. Μετά από αυτό το κόλλημα που ανάφερα στην αρχή του νήματος, σταμάτησε να λειτουργεί η κάμερα η μεγάλη, η πίσω. (Φακός Samsung). Συγκεκριμένα, μου βγάζει "αδυναμία σύνδεσης με την κάμερα, παρακαλώ επανεκκινήστε τη συσκευή".
      Άργησα λοιπόν να απαντήσω εδώ, γιατί μετά από αυτό με τη κάμερα, είχα αποφασίσει να ανοίξω το κινητό να δω εσωτερικά στο hardware πλέον τι γίνεται, γιατί από software έκανα τα πάντα. Φλάσαρα πολλές ρομ από global beta μέχρι global stable, έκανα πλήρες format μέσω recovery, και φυσικά είχα αρχίσει με factory reset. Μετά όλων αυτών, το πρόβλημα στην κάμερα παρέμεινε.

Σήμερα λοιπόν μου ήρθαν τα εργαλεία για να ανοίξω τη συσκευή, όπερ και εγένετο.
      Το άνοιγμα μου επιβεβαίωσε την ανησυχία μου για πιθανού ζητήματος hardware, και είχα μια δυσάρεστη έκπληξη μόλις ξεκούμπωσα το πίσω κάλυμμα. Παρακάτω, παραθέτω τις φωτογραφίες, οι οποίες είναι τραβηγμένες με ένα παλιό ταμπλετ που έχω, επομένως συγγνώμη για το κακό της ποιότητάς των, όμως, εκεί που έχω κυκλώσει, φαίνεται χαρακτηριστικά μιά "μαυρίλα", σαν κάψιμο των επαφών τόσο στην ίδια τη κάμερα, όσο και στην πλακέτα, εκεί που κουμπώνει η κάμερα δηλαδή.

Επειδή δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο, δε μου φαίνεται πως κάτι πάει καλά, αλλά δε μπορώ να είμαι και σίγουρος αν αυτό που βλέπω στην εικόνα είναι κάποιο πρόβλημα ή όχι, για αυτό ζητώ τη βοήθειά σας.

Αν κρίνετε πώς είναι πρόβλημα αποκλειστικά στην κάμερα, το να δώσω περίπου 20 ευρώ και να την αντικαταστήσω μόνος μου δεν είναι κάτι, αλλά είναι μόνο πρόβλημα στη κάμερα; ή οι μαυρίλες και στη πλακέτα, εκεί που κουμπώνει η κάμερα υποδηλώνουν κάτι σοβαρότερο;

Ευχαριστώ.
      Images
      • PicsArt_08-21-12.08.18.jpg

132,02 kB, 768×1.024, viewed 7 times
      • PicsArt_08-21-12.06.27.jpg

123,85 kB, 768×1.024, viewed 4 times
      • PicsArt_08-21-12.05.16.jpg

151,14 kB, 1.024×768, viewed 4 times
      • PicsArt_08-21-12.03.32.jpg

138,16 kB, 1.024×768, viewed 4 times
    • Πρόβλημα - Η οθόνη παραμένει σβηστή

Υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να μην παίξει και η καινούργια κάμερα , διότι έχει βραχυκυκλώσει και η επαφή-βύσμα της κάμερας που βρίσκεται πάνω στην μητρική , δυστυχώς...
    • Διαφήμιση
      Διαφήμιση
    • Ο/H makis1024 έγραψε:

Υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να μην παίξει και η καινούργια κάμερα , διότι έχει βραχυκυκλώσει και η επαφή-βύσμα της κάμερας που βρίσκεται πάνω στην μητρική , δυστυχώς...
      Το φοβάμαι κι εγώ αυτό. Ειρήσθω εν παρόδω, ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Η επόμενη λύση είναι να το πάω για διάγνωση-επιβεβαίωση σε ένα κατάστημα που τα αναλαμβάνουν.

Μητρική θα πάει τουλάχιστον 60 ευρώ, κάτι που με προβληματίζει, αφού η συνολική αξία του κινητού -αυτή τη στιγμή-, δε νομίζω ότι ξεπερνάει τα 100 ευρώ, επομένως μιλάμε για βλάβη που ίσως και να ξεπεράσει κατά πολύ το 60 τοις εκατό της αξίας του.
      Ίσως το πάω μόνο για διάγνωση, και μετά να αγοράσω μόνος μου την πλακέτα (αν είναι αυτό) και να το αντικαταστήσω μόνος για λιγότερα έξοδα.

Αλλη λύση δε διαφένεται στον ορίζοντα.