Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Ελληνική μετάφραση για το Mi Band 4 (τρέχουσα έκδοση resources v68)

>> ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ !!! <<

Είναι έτοιμες οι νέες MIUI 11 XTRV-9.11.14 ROM για 17 συσκευές και έχει ήδη αποσταλεί mail σε όλα τα VIP μέλη μας.

H ROM για τα polaris, ursa, equuelus, pyxis, crux θα παραδοθεί όταν έχουμε Source

>> Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας <<
    *** Xiaomi Miui Hellas Team ***

• Νέο font - best of both worlds ;)

Θετική Απάντηση
      Τι θα λέγατε για ένα font που εμφανίζει σωστά τις ελληνικές ειδοποιήσεις, τόσο σε non-latin όσο και σε latin γραμματοσειρά, και έχει και smilies; Αν πήγε το μυαλό σας σε μίξη των δύο γραμματοσειρών MyAmazFit και Tahoma που υπάρχουν στο δεύτερο post, ναι, καλά καταλάβατε:

Είναι μίξη των δύο fonts Myamazfit_3a και Tahoma, φτιαγμένο από μένα. Πήρα το latin font από την πρώτη και το non-latin font από τη δεύτερη γραμματοσειρά και έφτιαξα ένα νέο αρχείο που εμφανίζει σωστά τα ελληνικά των ειδοποιήσεων και σε ελληνικό και σε αγγλικό μενού και περιέχει και smilies. Κατεβάστε το δοκιμάστε το...

Με χρήση των custom resources που είχα δώσει παλαιότερα (v66 για firmware v1.0.7.10) μπορείτε να γυρίσετε τη γλώσσα του band σε κινέζικα (ναι, κινέζικα) και να έχετε ελληνικό μενού με μεγαλύτερη γραμματοσειρά. :D
      Xiaomi Mi A2 Lite: 4GB RAM / 64GB Storage / 256GB μSD - MIUI 11.1 by Xiaomi.eu v9.10.31 beta (GSI - ported from Redmi 6 Pro) - Android Pie v9 PKQ1.180917.001
      Xiaomi Mi Band 4: CN Version (MGW4046CN - Cinco M) - Hardware version: 0.25.129.5 - Firmware version: 1.0.7.44 - Resources version: 78 (New Icons & Translation by me) // Modified Mi Fit 4.0.11 by Magical Unicorn

Αυτό το μήνυμα σημειώθηκε ως θετικό από τον/ην NasDriver ()

• Διαφήμιση
    • Μπράβο σου @NiTroGen :thumbsup:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !

ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Εχω τα beta firmware και resources και πέρασα την γραμματοσειρά αλλά δεν μου εμφανίζει emoji! Πρέπει να κάνω κάτι που μου διαφεύγει;
    • Φίλε @NiTroGen συγχαρητήρια καταρχας πες μας για τα smiles που στο notify and fitness ενεργοποιουνται γιατί δεν το βρίσκω.. Στο μενού γιατί είναι κεφάλαια δεν μπορούν να γίνουν ναι μεν ποιο μεγαλα αλλά όχι κεφαλαία?? Ευχαριστούμε ^^
      Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

Xiaomi Redmi note 7 :thumbsup: s10 Γιώργος

• Διαφήμιση
    • Ο/H geozn8 έγραψε:

Φίλε @NiTroGen συγχαρητήρια καταρχας πες μας για τα smiles που στο notify and fitness ενεργοποιουνται γιατί δεν το βρίσκω.. Στο μενού γιατί είναι κεφάλαια δεν μπορούν να γίνουν ναι μεν ποιο μεγαλα αλλά όχι κεφαλαία?? Ευχαριστούμε ^^
      Τα smilies ενεργοποιούνται στις Ρυθμίσεις -> Προχωρημένες -> Modded Firmware -> Display Emoticons. Και φυσικά εννοείται πως θα απενεργοποιήσετε τις ειδοποιήσεις από το Mi Fit και θα ενεργοποιήσετε μόνο τις ειδοποιήσεις από το Notify & Fitness για να βλέπετε τα smilies!

Στην κινέζικη γλώσσα τα κείμενα είναι στην ουσία εικόνες που εμφανίζονται κάτω από τα εικονίδια, οπότε αναγκαστικά με περιορίζει η ανάλυση της εικόνας. Τα έκανα κεφάλαια για να φαίνονται καλύτερα, αλλά αν τα θέλεις μικρά ...υπάρχει ένας νέος οδηγός τροποποίησης resources για να πειραματιστείς! ;) :P
      Xiaomi Mi A2 Lite: 4GB RAM / 64GB Storage / 256GB μSD - MIUI 11.1 by Xiaomi.eu v9.10.31 beta (GSI - ported from Redmi 6 Pro) - Android Pie v9 PKQ1.180917.001
      Xiaomi Mi Band 4: CN Version (MGW4046CN - Cinco M) - Hardware version: 0.25.129.5 - Firmware version: 1.0.7.44 - Resources version: 78 (New Icons & Translation by me) // Modified Mi Fit 4.0.11 by Magical Unicorn
    • Και αφού πήρα φόρα σήμερα με custom font, οδηγό για custom resources, ορίστε και η έκδοση v62 για τα custom resources που είχα ετοιμάσει παλιότερα στην έκδοση v66:

Περιέχει νέα εικονίδια και την ελληνική μετάφραση με ολόκληρες τις ημέρες. Η ελληνική μετάφραση είναι στη ρώσικη γλώσσα, ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί το MiFit-RUS από το 1ο ποστ, αλλά και στην κινέζικη γλώσσα για χρήση του official MiFit σε κινέζικο band ή με αλλαγή της γλώσσας σε κινέζικα για μεγαλύτερους χαρακτήρες.

Συστήνεται η χρήση της παραπάνω τροποποιημένης γραμματοσειράς. :D

Σημείωση: Δοκιμασμένο σε ρώσικα και κινέζικα. ;)
      Files
      • NiTro-GR-v62.zip

(845,77 kB, λήφθηκε 33 φορές, τελευταία )
    • Ελληνική μετάφραση για το Mi Band 4 (τρέχουσα έκδοση resources v62)

Την πέρασα και δεν μου αλλάζει κάτι. Κάνω κάτι λάθος; Με notify το έκανα και πέρασα της v66, δε θα έπρεπε να είχα μενού με κεφαλαία και άλλα εικονίδια;

Edit τώρα είδα ότι αφορά μόνο τις ειδοποιήσεις και ότι το μενού δεν γίνεται να αλλάξει

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Ο/H sgatz έγραψε:

Την πέρασα και δεν μου αλλάζει κάτι. Κάνω κάτι λάθος; Με notify το έκανα και πέρασα της v66, δε θα έπρεπε να είχα μενού με κεφαλαία και άλλα εικονίδια;

Edit τώρα είδα ότι αφορά μόνο τις ειδοποιήσεις και ότι το μενού δεν γίνεται να αλλάξει

Μιλάς για resources ή γραμματοσειρά; Η γραμματοσειρά προφανώς και δεν αλλάζει τα μενού ή τα εικονίδια και αφορά μόνο τις ειδοποιήσεις και τον καιρό.

Τα resources v62 δουλεύουν μια χαρά - μόλις τα εγκατέστησα για να τα δοκιμάσω. Σε κινέζικο band έχει ελληνικά με το original MiFit, ενώ σε international θα πρέπει να εγκαταστήσεις την RU έκδοση από το 2ο ποστ.

Αν πέρασες όμως εσύ τα resources v66, όπως ανέφερες, και όχι τα v62 στο τελευταίο stable firmware v1.0.6.16, τότε το MiFit σου ξαναεγκαθιστά από την αρχή τα v62, οπότε επιστρέφεις στο μηδέν! Τι ακριβώς έκανες εσύ;
    • Ο/H NiTroGen έγραψε:

Ο/H sgatz έγραψε:

Μιλάς για resources ή γραμματοσειρά; Η γραμματοσειρά προφανώς και δεν αλλάζει τα μενού ή τα εικονίδια και αφορά μόνο τις ειδοποιήσεις και τον καιρό.

Τα resources v62 δουλεύουν μια χαρά - μόλις τα εγκατέστησα για να τα δοκιμάσω. Σε κινέζικο band έχει ελληνικά με το original MiFit, ενώ σε international θα πρέπει να εγκαταστήσεις την RU έκδοση από το 2ο ποστ.

Αν πέρασες όμως εσύ τα resources v66, όπως ανέφερες, και όχι τα v62 στο τελευταίο stable firmware v1.0.6.16, τότε το MiFit σου ξαναεγκαθιστά από την αρχή τα v62, οπότε επιστρέφεις στο μηδέν! Τι ακριβώς έκανες εσύ;
      Όχι, τα v66 είχα περάσει και αυτή την έκδοση σου περασα.

• Δεν χρειάζονται οι παραθέσεις!
      Αν απαντάτε κάτω από το μήνυμα που αναφέρεστε μη κάνετε παράθεση. Απλά κουράζετε τα υπόλοιπα μέλη που διαβάζουν χωρίς λόγο!
    • Διαφήμιση
    • @NiTroGen
      Καλημέρα φίλε μου και μπράβο σου που συνεχώς ασχολείσαι και προσφέρεις καινούργια πράγματα για το Mi Band.
      Η σωστή διαδικασία για πέρασμα των δικών σου fonts (Custom font MiFont by me) και της custom resources (NiTroGen's Custom Resources v62) ποια είναι για εμένα που έχω ήδη την custom ελληνική με το Mi Fit Rus No OTA;

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    • Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Το font το περνάς όπως περνάς και το firmware και τα resources: μέσω notify & fitness. Είναι το ίδιο για όλα τα μέχρι στιγμής firmware.

Στα resources όμως πρόσεξε η έκδοση που θα βάλεις να είναι συμβατή με το firmware: v62 για το 1.0.6.16 και v66 για το 1.0.7.10!