Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Ε̶λ̶λ̶η̶ν̶ι̶κ̶ή̶ ̶μ̶ε̶τ̶ά̶φ̶ρ̶α̶σ̶η̶ ̶γ̶ι̶α̶ ̶τ̶ο̶ ̶M̶i̶ ̶B̶a̶n̶d̶ ̶4̶ ̶(̶τ̶ρ̶έ̶χ̶ο̶υ̶σ̶α̶ ̶έ̶κ̶δ̶ο̶σ̶η̶ ̶r̶e̶s̶o̶u̶r̶c̶e̶s̶ ̶v̶6̶8̶)

  • Ολοκληρώθηκε

Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

  • Ευχαριστούμε πολύ για την δυνατότητα που μας δίνεται, να μετατρέψουμε το mi band 4 σε greek edition.
    Ερώτηση :
    Υπάρχει δυνατότητα σε μελλοντική τροποποίηση η γραμματοσειρά να μεγαλώσει;

    Και πάλι ευχαριστούμε πολύ για την δουλειά που κάνετε και την δίνεται απλόχερα.
  • Ο/H papasotiriou8 έγραψε:

    Ευχαριστούμε πολύ για την δυνατότητα που μας δίνεται, να μετατρέψουμε το mi band 4 σε greek edition.
    Ερώτηση :
    Υπάρχει δυνατότητα σε μελλοντική τροποποίηση η γραμματοσειρά να μεγαλώσει;

    Και πάλι ευχαριστούμε πολύ για την δουλειά που κάνετε και την δίνεται απλόχερα.
    Μια τέτοια αλλαγή όπως είναι οι bold χαρακτήρες, θα πρέπει να γίνει στο firmware και δυστυχώς από ότι φαίνεται και από ότι διαβάζουμε σε σοβαρά forum και όχι δεξιά και αριστερά ή σε τίποτα αναξιόπιστα blog, το firmware στο Mi band 4 (σε αντίθεση με το Mi band 3) είναι signed από τη ίδια την Xiaomi και μια πιθανή παρέμβαση θα έχει ολέθρια αποτελέσματα. Δεν θα μπουτάρει δηλαδή η συσκευή...Μερικοί που έβαλαν πειραγμένα firmware είχαν λευκή οθόνη και τίποτα άλλο.
  • Ο/H dnomikos έγραψε:

    Καθυστέρησα λίγο να απαντήσω γιατί ένα απλό ξερό "όχι δεν γίνεται" χωρίς επεξήγηση, ίσως μερικοί να το εκλαμβάνανε λανθασμένα ως πχ αδιαφορία από μέρους μας. Έπρεπε λοιπόν να βρεθεί χρόνος για το παρακάτω "μακρυνάρι" ;)

    Λοιπόν ναι...φαινομενικά αυτό θα ήταν και το πιο σωστό... Στην πραγματικότητα όμως και με firmware το οποίο δεν είναι κλειδωμένο σε συγκεκριμένη γλώσσα, αυτή η κίνηση ενέχει τεράστιους κινδύνους.

    .......


    Για αυτό προς το παρόν ας βολευτούμε όλοι έτσι με το Notify & Fitness. Δεν νομίζω ότι είναι και τόσο τραγικό να συνυπάρχει η εφαρμογή μαζί με το MiFit ;)
    Κατ'αρχήν σ' ευχαριστώ για την τόσο αναλυτική και πλήρως κατανοητή απάντηση. Εκτιμώ τον κόπο που έκανες!

    Λόγω του ότι δε γνωρίζω το format του res (δεν έχω καν το εργαλείο αποσυμπίεσης του), συνεχίζω τις ερωτήσεις μου... :whistling:

    Λογικά στο αρχείο, όπως υπάρχει πίνακας για τη θέση (διεύθυνση) των strings, δε θα πρέπει να υπάρχει και πίνακας για τη θέση των γλωσσών, ο οποίος θα μπορούσε ίσως να πειραχθεί; Ή απλά αναγνωρίζει τον κωδικό "en","fr","ru", κτλ μετά από το όνομα της γλωσσας; Σε αυτή την περίπτωση, δοκίμασες πχ. να αλλάξεις το "ru" σε "el" να δεις αν ενεργοποιείται αυτόματα η ελληνική από το Mi Fit;

    Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός με τις ερωτήσεις μου, αλλά προσπαθώ κι εγώ να βρω κάποια λύση. Είμαι στη διάθεσή σου, πάντως να βοηθήσω όσο μπορώ, έστω και απλά δοκιμάζοντας resources στο band μου. Υπάρχει μήπως περίπτωση να μου στείλεις το αποσυμπιεσμένο αρχείο ώστε να το μελετήσω λίγο;

    Και πάλι ευχαριστώ τόσο για την αναλυτική απάντηση σου, όσο και για το όλο εγχείρημα της σωστής μετάφρασης του band.
  • Διαφήμιση
  • Ο/H NiTroGen έγραψε:

    Λογικά στο αρχείο, όπως υπάρχει πίνακας για τη θέση (διεύθυνση) των strings, δε θα πρέπει να υπάρχει και πίνακας για τη θέση των γλωσσών, ο οποίος θα μπορούσε ίσως να πειραχθεί; Ή απλά αναγνωρίζει τον κωδικό "en","fr","ru", κτλ μετά από το όνομα της γλωσσας; Σε αυτή την περίπτωση, δοκίμασες πχ. να αλλάξεις το "ru" σε "el" να δεις αν ενεργοποιείται αυτόματα η ελληνική από το Mi Fit;
    Τα έχουμε κάνει ήδη αυτά και άλλα τόσα. Οχι μόνο εμείς, αλλά και αρκετοί άλλοι. Είναι αλληλένδετο με το firmware δεν μπορείς να το ξεγελάσεις ;) Πρέπει να πειράξεις και το firmware αλλά αυτό είναι απαγορευτικό προς το παρόν. Δεν ξέρω αν βρεθεί τρόπος στο μέλλον...
  • Καλημέρα. Έχω παρατηρήσει, τουλάχιστον από την γραμματοσειρά των μηνυμάτων που μου έρχονται, ότι κατά την διάρκεια της ημέρα αλλάζει η γλώσσα του band από ελληνικά σε αγγλικά, χωρίς να μπαίνω σε καμιά από τις 2 εφαρμογές. Έχω περάσει το res από εδώ κ από το notify την γλώσσα του band σε ρώσικα.
  • Γεια σας υπάρχει περίπτωση να έχουμε Ελληνικό μενού στο band και τους χαρακτήρες που ανέβασε ο στο forum σε άλλο νήμα ο nitrogen;
  • Διαφήμιση
  • Ο/H Gorbilos1986 έγραψε:

    Γεια σας υπάρχει περίπτωση να έχουμε Ελληνικό μενού στο band και τους χαρακτήρες που ανέβασε ο στο forum σε άλλο νήμα ο nitrogen;
    Οι χαρακτήρες ταιριάζουν με οποιοδήποτε firmware.

    Εγώ έχω εγκαταστήσει το 1ο font που έδωσα, αυτό που αφαιρεί μόνο τα κενά στα ελληνικά από το αγγλικό μενού (μεγάλη γραμματοσειρά), διότι αποδίδει καλύτερα τη μικρή γραμματοσειρά που χρησιμοποιείται στην ελληνική μετάφραση και έχει και smilies. Το επισυνάπτω επίσης εδώ.

    Το 2ο font, το tahoma, που εμφανίζει και τους ειδικούς χαρακτήρες, δε μου φαίνεται όμορφο στη μικρή γραμματοσειρά και "κόβει" και τα smilies σ' αυτή. Δε το συνιστώ.
    Files
  • Ο/H NiTroGen έγραψε:

    Ο/H Gorbilos1986 έγραψε:

    Γεια σας υπάρχει περίπτωση να έχουμε Ελληνικό μενού στο band και τους χαρακτήρες που ανέβασε ο στο forum σε άλλο νήμα ο nitrogen;
    Οι χαρακτήρες ταιριάζουν με οποιοδήποτε firmware.
    Εγώ έχω εγκαταστήσει το 1ο font που έδωσα, αυτό που αφαιρεί μόνο τα κενά στα ελληνικά από το αγγλικό μενού (μεγάλη γραμματοσειρά), διότι αποδίδει καλύτερα τη μικρή γραμματοσειρά που χρησιμοποιείται στην ελληνική μετάφραση και έχει και smilies. Το επισυνάπτω επίσης εδώ.

    Το 2ο font, το tahoma, που εμφανίζει και τους ειδικούς χαρακτήρες, δε μου φαίνεται όμορφο στη μικρή γραμματοσειρά και "κόβει" και τα smilies σ' αυτή. Δε το συνιστώ.
    και εμένα αυτό μου άρεσε περισσότερο.γιαυτο ρώτησα αν γίνεται να συνδιάζονται αυτά τα 2 res. έτσι ώστε να είχαμε και Ελληνικό μενού στο band και τη γραμματοσειρά που έχεις φτιάξει εσύ. Αλλά μάλλον είναι ακόμα νωρίς
  • Όσο δεν αλλάζει η έκδοση του font θα μπορείς να χρησιμοποιείς αυτή τη γραμματοσειρά. Τι εννοείς είναι ακόμα νωρίς; Παραπάνω έγραψα ότι μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις!

    Παρεμπιπτόντως, δεν την έχω φτιάξει εγώ, αλλά τη βρήκα σε ρωσικό φόρουμ (όπως και τη 2η γραμματοσειρά).
  • Καλησπερα στην παρεα ν κανω μια ερωτηση το ρες αυτο το περνας απο το νοτιφυ με την επιλογη uodate firmware η εχει καποια αλλη επιλογη π το περνας;
    Ευχαριστω
  • Διαφήμιση
  • Ο/H Phill Saxsa έγραψε:

    Καλησπερα στην παρεα ν κανω μια ερωτηση το ρες αυτο το περνας απο το νοτιφυ με την επιλογη uodate firmware η εχει καποια αλλη επιλογη π το περνας;
    Ευχαριστω
    Ναι από το Notify με την επιλογή Update Firmware >> Custom firmware.

    Έχει και την διαδικασία επιλογής στο Notify σε εικόνα στην αρχική σελίδα. ;)
    Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



    ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
    Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)