Διαφήμιση

TWRP 3.2.1-2 xiaomi-miui.gr ζητά password μετά από αναβάθμιση Magisk

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Και πώς σιγουρεύομαι ότι δεν είναι? Εγώ πάντως δεν το έχω κρυπρογραφήσει...

      Και το παιδί παραπάνω, πώς την πάτησε? Και βασικά διάβασα αρκετές πριπτώσεις που το τηλ μπορεί να βγάλει το παραπάνω μημ.

      Άρα θεωρητικά το ασφαλέστερο είναι να κάνω format το data. Όμως, κάτι θα χάσω έτσι... Γι΄αυτό ήθελα κάποιος να με διαφωτίσει όσο πιο πλήρες γινότανε...
    • Αν κάνεις φορμάτ θα χάσεις τα πάντα. Από επαφές μέχρι κ φωτογραφίες.
      Προς το παρών με το τελευταίο twrp δεν έχεις θέμα. Στο μέλλον θα δείξει αν κ πάντα θα βρίσκουμε την άκρη.


    • Ρε παιδιά, συγνώμη κιόλας γιατί προσπαθείτε να βοηθήσετε, αλλά υπάρχουν απαντήσεις και κάποιος αναληθώς μπορεί να πιστέψει ότι τα ερωτήματά μου έχουν απαντηθεί.

      Πριν βάλω οποιαδήποτε άλλη rom, πρέπει πρώτα να αναβαθμίσω το κινητό μου σε android 9, pie?
      Πρέπει να κάνω φορματ το data?
      Ποια τα μειονεκτήματα, ποια τα πλεονεκτήματα?

      Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα...

      ΥΓ. Δεν με ενδιαφέρει το αν χαθεί κάτι, τώρα στήνω το κινητό, είναι άδειο, έχω μόνο ξακλειδώσει bootloader και περάσει twrp.
    • Διαφήμιση
    • Οποιαδηποτε άλλη ρομ;;;
      Ποια ειναι η οποιαδήποτε ρομ.
      Η άλλη ρομ δεν είναι 9 ;
      Μάλλον πρέπει να γινεις συγκεκριμένος για να πάρεις απαντήσεις.
      Αν εννοείς fastboot όχι δεν πρέπει.
      Αν εννοείς ότι θες να πας σε aosp εκεί θα δεις οδηγίες από το δημιουργό της για το ποιο firmware πρέπει να εχεις


    • Αγόρασα redmi note 5, global, μεταχειρισμένο, μου το έδωσε με Android 8.1.0 και Miui global 9.3.14.


      κατέβασα muiui pro, masik f και XTRV-HMNote5Pro_9.7.4_v10-9 (αυτές είναι οι rom που θα δοκιμάσω για το ποια μου αρέσει καλύτερα). 'Ολες είναι android 9, ενώ εμένα τώρα είναι με android 8.1.


      Δεν μιλάω για fastboot, όλες είναι miui και android 9.
    • Ο/H TziMcN έγραψε:

      πρέπει πρώτα να αναβαθμίσω το κινητό μου σε android 9, pie?

      Ο/H TziMcN έγραψε:

      Πριν βάλω οποιαδήποτε άλλη rom,
      Αν βάλεις την ρομ που έχεις κατεβάσει θα πας σε pie.
      Το πρέπει πρώτα πραγματικά αδυνατώ να το καταλάβω.


    • Καταρχλην σε ευχαριστώ για την υπομονή σου. Σου το αναγνωρίζω...

      Και έχεις δίκιο ότι επειδή το έχω εγώ στο μυαλό μου, δεν σημαίνει ότι το μετέφερα και σωστά...

      Εννοούσα λοιπόν αν πρέπει πρώτα να αναβαθμίσω το κινητό μου σε επίσημη miui με android 9.
    • Διαφήμιση
    • Αν θες να το κάνεις σωστά, βαρα ενα ρεσετ κ άστο να αναβαθμίσει σε android 9 με την official.

      Μετά θα βάλεις twrp για android 9 και θα συνεχισεις με την custom - miui rom που έχεις κατεβάσει.


    • Ο/H TziMcN έγραψε:

      Και πώς σιγουρεύομαι ότι δεν είναι? Εγώ πάντως δεν το έχω κρυπτογραφήσει...
      Η επίσημη ROM με την οποία έρχεται η συσκευή κάνει αυτόματα κρυπτογράφηση την πρώτη φορά που εκκινεί η συσκευή. Αν δεν την κάνει, δεν θα εκκινεί σωστά η συσκευή και αυτό έχει να κάνει με πολιτικές ασφαλείας της Google σε συσκευή με κλειδωμένο (αρχικά) bootloader. Το ίδιο ακριβώς θα συμβεί και όποτε (αν) αποφασίσεις από μια custom ROM (δηλαδή ΜΗ επίσημη) να επιστρέψεις στην επίσημη (πχ μέσω fastboot flash εφόσον έχεις ξεκλειδώσει bootloader).

      Στην περίπτωση λοιπόν κρυπτογραφημένης συσκευής, το όποιο custom recovery αποφασίσεις να εγκαταστήσεις θα πρέπει να διαθέτει τα κατάλληλα κλειδιά αποκρυπτογράφησης ώστε να μπορείς να "δεις" μέσα από αυτό τον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο. Σε αντίθετη περίπτωση θα χρειαστεί να κάνεις format data. Πρόκειται για μια διαδικασία που σπάει την κρυπτογράφηση με τίμημα το να διαγραφούν τα πάντα στον εσωτερικό αποθηκευτικό σου χώρο καθώς και όλες σου οι εφαρμογές και ρυθμίσεις. Θα πρέπει δηλαδή να σετάρεις την συσκευή από την αρχή. Γενικά συνιστάται να γίνεται εφόσον επιθυμείς να περάσεις μια custom ROM τύπου XTRV (βασισμένη δηλαδή σε MIUI). Κάποιες άλλες custom ROM δουλεύουν και με κρυπτογράφηση, κάποιες πάλι την απαιτούν (επίσημο Lineage αν δεν κάνω λάθος). Υπάρχουν και 1-2 άλλα πραγματάκια σχετικά με την κρυπτογράφηση, αλλά δεν είναι επί του παρόντος.

      Ελπίζω να σε ξεμπέρδεψα κάπως.