Διαφήμιση

Πρόβλημα με "πάγωμα" τηλεφώνου κατά την διάρκεια της φόρτισης

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Παιδιά τι να σας πω. Δεν υπάρχει απολύτως τίποτα στα XTRV tweaks που να σχετίζεται άμεσα με την μπαταρία. Ούτε καν με τον power manager του Android και σε καμία περίπτωση με την διαδικασία της φόρτισης. Δεν έχει καμία λογική παράμετροι του kernel που έχουν να κάνουν ως επί το πλείστον με τη διαχείριση του Android VM και της μνήμης να προκαλούν τέτοια φαινόμενα και όσο και αν έχω προσπαθήσει δεν μπορώ να το αναπαράγω με τίποτα στην δική μου συσκευή και είμαι βεβαίως βεβαίως πάντα με την τελευταία beta (όχι Canary) έκδοση του Magisk.
    • Θα με βάλεις να κάνω πάλι δοκιμές! :)
      Τα Xtrv tweaks είναι αυτό που μου έχει λείψει από το τηλέφωνο από τότε που δεν ξαναέβαλα magisk!

      Θα μπορούσε το πρόβλημα να το προκαλεί συγκεκριμένη έκδοση του magisk ή το busybox και να "ενεργοποιείται" προσθέτοντας ως module τα tweaks; (Συγχωρέστε με αν αυτό που γράφω είναι εντελώς άτοπο).

      Το τηλέφωνό μου είναι η κινέζικη έκδοση, μήπως αυτό επηρεάζει κάπως;

      Επίσης θα μπορούσε αυτό να το προκαλεί κάποια άλλη εφαρμογή, σε συνδυασμό πάντα με magisk και tweaks;

      Κάνω υποθέσεις με ότι μπορώ να σκεφτώ...

      Κατέβασα την beta έκδοση του magisk να το δω και έτσι.

      Αν το ξαναεμφανισει υπάρχει κάποιο log που θα μπορούσε να βοηθήσει στον εντοπισμό του προβλήματος;
    • Μολις το ξαναέκανε! Τα βήματα που ακολούθησα:

      Εγκατάσταση τελευταίας beta magisk και μετά reboot. Εγκατάσταση τελευταίου magisk manager και μέσω αυτού το busybox. Επανεκκίνηση σε twrp και εγκατάσταση των tweaks.

      Η μπαταρία ήταν στο 45% όταν το έβαλα φορτιστή και τώρα που πήγα για να το τσεκαρω, μαύρη οθόνη και καμία απόκριση. Παρατεταμένα το power για να κάνει επανεκκίνηση και η φόρτιση έχει φτάσει στο 69%.

      Αν σε κάποιο log μπορεί να φανεί το πρόβλημα είμαι στην διάθεση σας.
    • Διαφήμιση
    • @BanditGR επιβεβαιώνω τον προλαλήσαντα: Αφαιρώντας ΜΟΝΟ τα Tweaks, το τηλέφωνο (Redmi Note 5 Pro, CN version) κανένα απολύτως πρόβλημα στη φόρτιση.
      Να σημειώσω: Η οθόνη, όταν κολλάει, δεν είναι εντελώς μαύρη! Από πολλαπλές παρατηρήσεις, διαπίστωσα πως μάλλον το τηλέφωνο μπαίνει σε Deep Sleep, τόσο βαθύ που δεν ξυπνάει με τίποτα.
      Επίσης, αν κάθε 5 λεπτά ανάβεις την οθόνη κατά τη φόρτιση, δεν το κάνει ποτέ!
      Ελπίζω να βοήθησα...
    • Ο/H VAG-ZAG έγραψε:

      Επίσης, αν κάθε 5 λεπτά ανάβεις την οθόνη κατά τη φόρτιση, δεν το κάνει ποτέ!
      Αυτο ισχύει.
      Το είχα παρατηρήσει και εγώ όταν δοκίμαζα και πήγαινα κάθε λίγο να τσεκαρω αν έχει κολλήσει.
    • Βλέπω έχετε και οι 2 CN edition whyred αν και δεν καταλαβαίνω που θα έπρεπε να παίζει αυτό ρόλο.

      Θα κάνουμε μια δοκιμή (δυστυχώς ΔΕΝ μπορώ να την κάνω εγώ διότι δεν έχω πρόσβαση στη συσκευή), καθώς έχω 2 πράγματα στο μυαλό μου.

      Θέλω να εγκαταστήσετε κανονικά τα tweaks. Εν συνεχεία...

      Θέλω να πάτε στην εξής διαδρομή: /data/adb/modules/redmi_note5_xtrv_tweaks/scripts

      ...και από εκεί μέσα να σβήσετε το αρχείο: sysctl_tweaks. Κάντε ένα reboot και δείτε πως πάει στη φόρτιση.

      Τουλάχιστον να μπορέσουμε να απομονώσουμε πιο κομμάτι των tweaks (αν υπάρχει) είναι υπεύθυνο για αυτή την πραγματικά αλλόκοτη συμπεριφορά.
      • @BanditGR εγώ θα πω κάτι άλλο έκανα απεγκατάσταση το tweaks και έκανε το ίδιο μετά έκανα απεγκατάσταση το busybox και σταμάτησε να το κάνει, να πω ότι έχω global 3/32
    • Διαφήμιση
    • Και πάλι δεν δικαιολογείται. Το busybox από μόνο του απλά κάθεται και δεν κάνει τίποτα. Σίγουρα όμως αξίζει μια δοκιμή μιας και δεν ξέρουμε πως αλληλεπιδρά με τις νέες εκδόσεις του Magisk.
    • Ο/H BanditGR έγραψε:

      Βλέπω έχετε και οι 2 CN edition whyred αν και δεν καταλαβαίνω που θα έπρεπε να παίζει αυτό ρόλο.

      Θα κάνουμε μια δοκιμή (δυστυχώς ΔΕΝ μπορώ να την κάνω εγώ διότι δεν έχω πρόσβαση στη συσκευή), καθώς έχω 2 πράγματα στο μυαλό μου.

      Θέλω να εγκαταστήσετε κανονικά τα tweaks. Εν συνεχεία...

      Θέλω να πάτε στην εξής διαδρομή: /data/adb/modules/redmi_note5_xtrv_tweaks/scripts

      ...και από εκεί μέσα να σβήσετε το αρχείο: sysctl_tweaks. Κάντε ένα reboot και δείτε πως πάει στη φόρτιση.

      Τουλάχιστον να μπορέσουμε να απομονώσουμε πιο κομμάτι των tweaks (αν υπάρχει) είναι υπεύθυνο για αυτή την πραγματικά αλλόκοτη συμπεριφορά.
      Μόλις το έκανα και το έχω για φόρτιση να δούμε.
      Συγνώμη που σε έχουμε βάλει και εσένα σε ταλαιπωρία να ψάχνεσαι...

      Ο/H ipankas έγραψε:


      • @BanditGR εγώ θα πω κάτι άλλο έκανα απεγκατάσταση το tweaks και έκανε το ίδιο μετά έκανα απεγκατάσταση το busybox και σταμάτησε να το κάνει, να πω ότι έχω global 3/32

      Αν θυμάμαι καλά αφήνοντας μόνο το magisk + busybox δεν μου το είχε κάνει. Θα το ξαναδοκιμάσω όμως.
    • Η φόρτιση ολοκληρώθηκε με επιτυχία διαγράφοντας το sysctl_tweaks!

      Θα το αφήσω λίγες μέρες έτσι να δούμε
    • Ωραία δες το μερικές ημέρες και αν όντως φταίνε τα kernel tweaks, θα δούμε πως θα το αντιμετωπίσουμε.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H ipankas έγραψε:


      • @BanditGR εγώ θα πω κάτι άλλο έκανα απεγκατάσταση το tweaks και έκανε το ίδιο μετά έκανα απεγκατάσταση το busybox και σταμάτησε να το κάνει, να πω ότι έχω global 3/32

      Στο δικό μου ΜΟΝΟ τα Tweaks δημιουργούσαν το πρόβλημα. Κάποια στιγμή, το φορτιζα στο USB του αυτοκινήτου κ κόλλησε την ώρα που έγραφα SMS. Ανοιχτή κανονικά η οθόνη, αλλά δεν "άκουγε" σε κανένα πλήκτρο, ούτε μπορούσα να συνεχίσω την πληκτρολόγηση.