Διαφήμιση

Πρόβλημα με "πάγωμα" τηλεφώνου κατά την διάρκεια της φόρτισης

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πρόβλημα με "πάγωμα" τηλεφώνου κατά την διάρκεια της φόρτισης

      Εδώ και αρκετό καιρό, βασικά μετά την μετάβαση σε Android 9, αντιμετώπιζα ένα πρόβλημα με το RedMi Note 5 μου, όπως έχω αναφέρει σε διάφορα νήματα ψάχνοντας για λύση. Κατά την διάρκεια της φόρτισης το τηλέφωνο σταματούσε να αποκρίνεται και έπρεπε να του κάνω επανεκκίνηση με πατημένο το power button για να επανέλθει. Δεν το έκανε πάντα, αλλά ειδικά όταν το επίπεδο φόρτισης έφτανε πάνω από 70%.

      Τις τελευταίες δύο εβδομάδες έκανα διάφορες δοκιμές σε επίπεδο software, πριν να το πάω για έλεγχο σε κάποιον τεχνικό. Δοκίμασα διάφορες roms (XTRV Dev, XTRV Stable, Official Dev, xiaomi.eu Dev) και διάφορους τρόπους εγκατάστασης (fastboot, format data, dirty flash).

      Έχω την συνήθεια από παλιά, να απεγκαθιστώ σχεδόν αμέσως μετά την εγκατάσταση της rom εφαρμογές όπως (Mi Video, Mi Browser, Mi Μουσική, Mi Mail, Mi Σχόλια), να μην χρησιμοποιώ cloud, να μην συνδέομαι στον Mi λογαριασμό.

      Βάζω λοιπόν την τελευταία rom που δεν είχα δοκιμάσει και χωρίς κάποιον ιδιαίτερο λόγο, μάλλον είχα βαρεθεί, δεν απεγκαθιστώ τις εφαρμογές της xiaomi. Βάζω φορτιστή και φορτίζει κανονικά! Το αφήνω έτσι κάποιες μέρες και κανένα πρόβλημα! Λέω εντάξει βρήκα μια rom που μου έκατσε! Απεγκαθιστώ τις εφαρμογές ως συνήθως, φορτίζω και πάλι κόλλημα! Ξαναπερνάω την rom αφήνοντας τις εφαρμογές και όλα ΟΚ!

      Χτες πέρασα την XTRV Dev 9.5.9 και άφησα τις προεγκατεστημένες εφαρμογές σε ένα φάκελο στην άκρη. Το τηλέφωνο ήταν όλο το βράδυ στον φορτιστή χωρίς κανένα πρόβλημα!

      Ξέρω ότι ίσως να μην έχει λογική αυτό που έγινε, αλλά με κάποιο τρόπο και για κάποιον λόγο έτσι ακριβώς έγινε!
    • Αφού λοιπόν βρήκες τι πιθανών προκαλεί το συγκεκριμένο πρόβλημα άρχισε να βγάζεις μια μια τις εφαρμογές να δεις ποια ακριβώς δημιουργεί το πρόβλημα ώστε να το δει κάποιο από τα παιδιά εδώ μήπως και διορθωθεί .
    • Το πρόβλημα επανεμφανίστηκε και το τηλέφωνο πήγε χτες το μεσημέρι σε τεχνικό που μου σύστησε φίλος. Το τηλέφωνο ανοίχτηκε και έγινε κάποιος έλεγχος και κάποιες μετρήσεις(;) και από ότι μου είπε όλα φαίνονται να λειτουργούν σωστά!

      Μου πρότεινε να του το αφήσω για να κάνει κάποιες δοκιμές αλλά δεν το άφησα. Επίσης με παρότρυνε να μου περάσει την official rom και να μην το ξαναγυρίσω σε custom, πράγμα που επίσης δεν θα κάνω! Με άλλα λόγια θα το τεστάρω συνέχεια μέχρι να βρω τι πραγματικά το προκαλεί.

      Η σκέψη μου σήμερα πήγε στο magisk οπότε έκανα μια καθαρή εγκατάσταση την xtrv 9.5.9 με τον παρακάτω τρόπο για να είμαι σίγουρος ότι όλα έγιναν σωστά(;) και δεν εγκατέστησα το magisk.
      Πέρασα πρώτα μια fastboot rom, μετά εγκατέστησα twrp, έκανα format data, πέρασα την xtrv. Επανέφερα εφαρμογές και ρυθμίσεις από το backup του miui και αναμένω...

      Επόμενη κίνηση, αν το ξαναπαρουσιάσει, θα είναι να μην επαναφέρω τίποτα από backup και να το στήσω από την αρχή μόνος μου.

      Υ.Γ.: Αλλάζω τον τίτλο του νήματος ώστε να είναι συμβατός με την εξέλιξη...
    • Διαφήμιση
    • Νομίζω ότι το magisk δημιουργεί πρόβλημα ειδικά με την τελευταία dev αλλά έχω συνηθίσει με dolby και gcam
    • Πρώτη φόρτιση χωρίς magisk και φόρτισε κανονικά χωρίς να κολλήσει, αν και δεν το άφησα μέχρι τέλους (από 20% στο 80%).
      Βέβαια δεν παίρνω αέρα, μιας και όσες φορές έχω πει πως λύθηκε το πρόβλημα, ξαναπαρουσιαζεται...
      Το παρακολουθώ και βλέπουμε ...


      Ο/H ipankas έγραψε:

      Νομίζω ότι το magisk δημιουργεί πρόβλημα ειδικά με την τελευταία dev αλλά έχω συνηθίσει με dolby και gcam
      Γενικά αποφεύγω modules που "τσιτώνουν" τις πραγματικές δυνατότητες του τηλεφώνου και αν δεν κάνω λάθος (μπορεί και να κάνω) αυτό κάνουν τα παραπάνω.
      Βασικά εγώ έχω συνηθίσει τα tweaks του BanditGR και κάποια άλλα που σου δίνει το root. :)
    • Άλλες δύο φορτήσεις χωρίς magisk και κανένα πρόβλημα.
      Σήμερα θα απεγκαταστησω και τις εφαρμογές της xiaomi, όπως έκανα πάντα και θα το παρακολουθήσω για κάποιες μέρες πάλι.
    • Τρίτη ημέρα χωρίς τις προεγκατεστημένες εφαρμογές και φυσικά χωρίς magisk και το τηλέφωνο συνεχίζει να φορτίζει απροβλημάτιστα (έχουν γίνει άλλες δύο φορτίσεις).
      Αρχίζω να σιγουρεύομαι πως το πρόβλημα το προκαλούσε το magisk ή ίσως κάποιο module του.
      Θα περιμένω άλλη μια φόρτιση και μετά θα προχωρήσω σε εγκατάσταση του magisk και ένα ένα τα module που είχα.
      Επόμενη και μάλλον τελική αναφορά, για να μην σας κουράζω, σε καμιά εβδομάδα...
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα σας,

      Τελευταίο post στο συγκεκριμένο θέμα, με την τελική αναφορά μου.

      Δοκιμές γίνονται εδώ και 1 μήνα με διάφορους συνδυασμούς (Roms, εφαρμογών, magisk, modules), καθώς επίσης και επίσκεψη σε τεχνικό.
      Σε κάθε δοκιμή γινόταν τουλάχιστον 2-3 φορτίσεις.

      Το πρόβλημα με το πάγωμα του τηλεφώνου σε μαύρη οθόνη κατά την διάρκεια της φόρτισης εμφανίζεται μόνο όταν στο τηλέφωνο είναι εγκατεστημένο το magisk έκδοσης 19.X. και ταυτόχρονα τα XTRV tweaks.

      Δεν το παρουσίαζε με παλαιότερη έκδοση του magisk (18.X.) μαζί με τα XTRV tweaks, ούτε το παρουσιάζει με εγκατεστημένο μόνο το magisk 19 ή το magisk 19 με το busybox ή/και άλλα modules.


      Επίσης είναι ανεξάρτητο με την απεγκατάσταση ή μη των προεγκατεστημένων εφαρμογών του miui αλλά και με εκδόσεις rom (android 9 ή 8.1, dev ή stable, XTRV, Official, EU).


      Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας...
    • @ManosSk συγχαρητήρια για το κουράγιο κ την υπομονή σου!!! Μου έλυσες το πρόβλημα κ με γλίτωσες από ταλαιπωρίες!!! ΜΠΡΑΒΟ!!!
    • Διαφήμιση