Διαφήμιση

Πρόβλημα με μπαταρία

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ακριβώς το ίδιο θέμα έχω και εγώ με το rn3 pro.. 2.5 περίπου χρόνια, το τελευταίο 2μηνο τουλάχιστον 2 φορές φόρτιση τη μέρα, μπορεί και 3.. Με απλή χρήση (λίγο fb, περιήγησή)μέσα σε 20-30 λεπτά από 80% έπεφτε στο 25%.. Αν άνοιγα την gcam ερχόταν το τέλος, 3-4 φώτο να έβγαζα πάει..
      Επίσης ότι και να ήθελα να κάνω έπρεπε πρώτα να κάνω εκκαθάριση μνήμης γιατί κολλουσε άπειρα.. Αν άνοιγα πχ insta η ελεύθερη μνήμη έπεφτε στα 300 mb free μετά από ένα scroll..
      Κάποια στιγμή από το 60% έπεσε στο 5% μέσα σε 10' λεπτά, με το που το βάζω στο φορτιστή σε 2' (μετρημένα) πήγε στο 50%..

      Γενικά ίσως να φταίει το ότι το είχα καιρό χωρίς update κτλπ.. Δεν είχα την υπομονή βέβαια να κάνω factory reset, να κρατήσω backup Και να περασω την τελευταία έκδοση για να αποκλείσω το ενδεχόμενο κολλήματος του λογισμικου.. Οπότε τσίμπησα το poco.. Απόλυτα ευχαριστημένος αυτά τα 2.5 χρόνια με το rn3 pro.. Με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω ένα reset να δω αν θα αλλάξει τπτ...


      Από rom έχει πάνω πάνω Miui 9.1 XTRV_Aroma 7.11.16 beta..
      Συσκευές : Nokia 5110, Nokia 3310, Nokia 3330, Samsung V-200, Sharp GX30, Sony Ericsson W800, Nokia 6600, Nokia N78, Samsung Galaxy Μini 2, Nokia Lumia 920, Xiaomi Mi4, Xiaomi Redmi Note 3 Pro
      Current Device Xiaomi Pocophone f1
    • Ο/H amavroudis έγραψε:

      Ποια rom έχεις επάνω;
      Ανέβασε ένα screenshot από το σχετικά με το τηλέφωνο όπως και στατιστικά χρήσης μπαταρίας να δούμε.
      Εχω την stable κ λεω να βαλω την dev...Εχω ανεβάσει τέτοια screnshot π λες..αλλα θα ανεβάσω κ αλλα..η μπαταρία εμένα μ βγάζει μια με μιαμιση μερα...
      Οταν δεν χρησημοποιώ ΜΒ το έχω στο 2G κ όταν ειναι μπω ιντερνετ με ΜΒ το βάζω 3G
    • Διαφήμιση
    • @amavroudis
      Πριν μπω στη διαδικασία της αγοράς νέας μπαταρίας είχα μια Stable Global Rom με όλα της τα updates κτλ. Πέρασα την "MIUI by xiaomi.gr 9,5 |Stable 9.5.3.0(MHOMIFA) και δεν άλλαξε κάτι.
      Τα δεδομένα στην κατανάλωση μπαταρίας δε δείχνουν κάτι περίεργο. Ούτε κι εγώ χρησιμοποιώ περίεργες εφαρμογές ή βαριά παιχνίδια! Έχω κλειστό τον συγχρονισμό, κλειστό το GPS αλλά είμαι σχεδόν μόνιμα συνδεμενος στο ιντερνετ είτε με δεδομένα είτε με wifi.
      Γενικά κάνω μέτρια χρήση. Σε μέρες που μπορεί να ασχοληθώ "αρκετά" με το κινητό μου και να παίξω και κανα παιχνιδάκι τότε τις 3 φορές τις έχω στάνταρ για φόρτιση.

      Τι λέτε; να κάνω μια δοκιμή με ακόμη μια μπαταρία; Ή είναι καλύτερα να δώσω αυτά τα λεφτά σε ένα καινούργιο κινητό;
    • Ο/H Pluto TheBullie έγραψε:

      @amavroudis
      Πριν μπω στη διαδικασία της αγοράς νέας μπαταρίας είχα μια Stable Global Rom με όλα της τα updates κτλ. Πέρασα την "MIUI by xiaomi.gr 9,5 |Stable 9.5.3.0(MHOMIFA) και δεν άλλαξε κάτι.
      Τα δεδομένα στην κατανάλωση μπαταρίας δε δείχνουν κάτι περίεργο. Ούτε κι εγώ χρησιμοποιώ περίεργες εφαρμογές ή βαριά παιχνίδια! Έχω κλειστό τον συγχρονισμό, κλειστό το GPS αλλά είμαι σχεδόν μόνιμα συνδεμενος στο ιντερνετ είτε με δεδομένα είτε με wifi.
      Γενικά κάνω μέτρια χρήση. Σε μέρες που μπορεί να ασχοληθώ "αρκετά" με το κινητό μου και να παίξω και κανα παιχνιδάκι τότε τις 3 φορές τις έχω στάνταρ για φόρτιση.

      Τι λέτε; να κάνω μια δοκιμή με ακόμη μια μπαταρία; Ή είναι καλύτερα να δώσω αυτά τα λεφτά σε ένα καινούργιο κινητό;
      3 φορές την μέρα?

      Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H Pluto TheBullie έγραψε:

      Ή είναι καλύτερα να δώσω αυτά τα λεφτά σε ένα καινούργιο κινητό;
      κοιτα: για 150€ παίρνεις το redmi note 7 3/32. Και λίγο πιο φθηνά τα redmi note 6 pro , redmi note 5...
      Έχει να κάνει με δικές σου επιλογές...
      Η μπαταρία δεν είναι ακριβή, αλλά προτείνω να προχωρήσεις λίγο μπροστά.
    • Ο/H Darap21 έγραψε:

      Ο/H Pluto TheBullie έγραψε:

      @amavroudis
      Πριν μπω στη διαδικασία της αγοράς νέας μπαταρίας είχα μια Stable Global Rom με όλα της τα updates κτλ. Πέρασα την "MIUI by xiaomi.gr 9,5 |Stable 9.5.3.0(MHOMIFA) και δεν άλλαξε κάτι.
      Τα δεδομένα στην κατανάλωση μπαταρίας δε δείχνουν κάτι περίεργο. Ούτε κι εγώ χρησιμοποιώ περίεργες εφαρμογές ή βαριά παιχνίδια! Έχω κλειστό τον συγχρονισμό, κλειστό το GPS αλλά είμαι σχεδόν μόνιμα συνδεμενος στο ιντερνετ είτε με δεδομένα είτε με wifi.
      Γενικά κάνω μέτρια χρήση. Σε μέρες που μπορεί να ασχοληθώ "αρκετά" με το κινητό μου και να παίξω και κανα παιχνιδάκι τότε τις 3 φορές τις έχω στάνταρ για φόρτιση.

      Τι λέτε; να κάνω μια δοκιμή με ακόμη μια μπαταρία; Ή είναι καλύτερα να δώσω αυτά τα λεφτά σε ένα καινούργιο κινητό;
      3 φορές την μέρα?
      Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Δυστυχώς ναι,
      κι οταν μπεις σε αυτόν τον φαύλο κύκλο τότε πολλές φορές το βάζω στην πρίζα ίσα για 10-20% και το ξαναβγάζω αν πρέπει να φύγω π.χ για κάποια δουλειά κτλ...

      Δεν υπάρχει σωτηρία νομίζω. Πρέπει να πάρω άλλο. Απλά προσπαθώ να καταλάβω αν φταίει η συσκευή που έχει "ξεπερασμένο" επεξεργαστή για παράδειγμα ή φταίει 100% η μπαταρία? Τι είναι αυτό που μπορεί να ρίχνει την εμπειρία χρήσης με το πέρασμα του χρόνου σε μια συσκευή σαν αυτή; Γιατί κατά τ`άλλα ούτε μου κολλάει ούτε με έχει κρεμάσει ποτέ!!!
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Pluto TheBullie έγραψε:

      Έχω ακόμη στα χέρια μου μετά από 2,5 χρόνια το Redmi Note 3 Pro.
      Με μία αλλαγή μπαταρίας θα πάρει τα πάνω του...το θέμα είναι να βγει καλή η νέα μπαταρία :/
    • Καλησπέρα, έχω το Pocophone 3 μέρες κ ξαφνικά έσβησε κ δεν ανοίγει με τπτ. Δοκίμασα άλλο φορτιστή, άλλη πρίζα, το powerbank, τον υπολογιστή κ τπτ. Αναβοσβήνει η λυχνία φόρτισης, αλλά δεν φορτίζει κ ο υπολογιστής δεν το αναγνωρίζει. Είχε κανείς παρόμοια εμπειρία; τι μπορώ να κάνω;
    • Μη γράφεις αν μπορείς σε πολλά νήματα. Δεν θα πάρεις περισσότερες απαντήσεις!
      Συγκεντρώσου εδώ και απάντησε στις ερωτήσεις.
      Γενική συζήτηση για το Pocophone F1 (Berillium)
    • Pocophone f1 6gb 128Έχω εδώ και ένα χρόνο και πραγματικά δεν το έχω ζορισει μερικές φορές αν έβγαζα το φορτιστή από τι μπριζα ξαφνικά ο φορτιστής τού με τη νέα έκδοση δεν έχει γρήγορη φορτίσει? Αργεί να φορτώσει και έχω βρεί έναν άλλον φορτιστή που φορτώνει γρήγορα αντιμετωπίζω όμως έχω το ίδιο πράγμα όπως και στο παλικάρι και σε μένα έτσι δείχνει πέφτει γρήγορα η μπαταρία μέσα σε μία μέρα και χαλαρή χρήση η θερμοκρασίες δεν είναι σταθερές με 30 και πάμε 45 50 όταν πας. Να ξεκλειδώσω θα ήθελα τη βοήθεια σας να βρω την γιατρειά με το σήμα όταν δεν έχω καλό σήμα στο wifi όταν πάω να παίξω ζεσταίνει και όταν πάω κάπου που έχει φουλ σήμα έχει σταθερή θερμοκρασία δεν ζεσταίνεται σας λέω κάποια αναλυτικά έχουμε βρεί επιδιόρθωση? και με το σήμα έχω δοκιμάσει σχεδόν 2g έχω βάλει και όταν είμαι σπίτι δεν έχει καλό σήμα έχω cu έχω και cosmote αλλα την άφησα στήν άκρη λόγο οικονομικού πακέτουδεν θέλω να πάθει κάτι το κινητό και ειναι ότι καλύτερο έχω στα χέρια μου αξίζει πολλά αυτό το κινητό Καλή χρονιά να έχουμε υγεία και επιτυχίες σίγουρα φτεει η κάρτα Σιμ? έχω βάλει λειτουργία πτήσης αλλά βλέπω κατεβαίνει η μπαταρία μέσα σε μία ώρα με κανονική χρήση χαλαρή 89 % 1 ώρα και δέκα λεπτά από την τελευταία φόρτιση δεν το έχω ζορισει ποτέ το κινητό
    • Διαφήμιση
    • Σε τέτοιες περιπτώσεις, καλό είναι να γίνεται ένα factory reset, χωρίς επαναφορά κάποιους backup... :/