Διαφήμιση

Μεγάλο πρόβλημα μετά την ενημέρωση σε Android Pie

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Μεγάλο πρόβλημα μετά την ενημέρωση σε Android Pie

      Καλησπέρα παιδιά,
      Έχω το redmi note 5 και μου ήρθε ειδοποίηση πως υπάρχει νέα ενημέρωση, οπότε κατέβασα το ROM, άνοιξα το TWRP και το έκανα install μαζί με το lazyflasher όπως πάντα κάνω (η συσκευή μου είναι unlocked). Αφού έχει ανοίξει το κινητό, διαπιστώνω πως το λογισμικό έχει αναβαθμιστεί σε Pie με την ενημέρωση αυτή. Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν το google camera μου, καθώς είχα πολλά προβλήματα με αυτό και το Android Pie που έιχα πρίν λίγο καιρό σε custom rom και ήταν ένας από τους λόγους που ξαναχρησιμοποιώ MIUI. Προσπάθησα να ανοίξω την εφαρμογή, είδα πως κράσαρε απευθείας. Λεω ένταξει λογικά θα θέλει να ξαναενεργοποιήσω τοο HAL3 και το eis, οπότε bootαρω TWRP και πάω να κάνω την ίδια διαδικασία όπως πάντα. Ανοίγοντας το TWRP, βλέπω μου ζητάει ένα password για να κάνει decrypt τα data μου, πράγμα που βλέπω πρώτη φορά. Αφόυ έψαξα λίγο με το google, είδα πως έπρεπε να γράψω τον κωδικό του τηλεφώνου, όμως στην δική μου περίπτωση δεν λειτούργησε αυτό. Δεν είχα καμία άλλη επιλογή παρά να αγνοήσω το μήνυμα και να συνεχίσω την δουλειά μου γράφοντας adb shell. Αυτήν την φορά όμως, αφού έγραψα την εντολή μου εμφανίστηκε ένα μήνυμα που έγραφε : device not found , πράγμα περίεργο γιατί έχω κάνει αυτήν την διαδικασία άπειρες φορές στον υπολογιστή αυτόν. Οπότε, τα δεδομένα μου είναι encrypted και θέλουν κωδικό, και δεν λειτουργεί η google camera. Θυμωμένος αποφάσισα να κάνω downgrade απο το developer rom που είχα στο Stock Rom. Κατέβασα το ρομ, πήγα στις ρυθμίσεις, το διάλεξα και πάτησα εγκατάσταση. Όμως είμαι τόσο άτυχος που ούτε αυτό με άφησε να κάνω, καθώς εμφάνισε μήνυμα πως δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση αυτό το πακέτο διότι είναι διαφορετική έκδοση Android.
      Συνοψίζοντας, έχει κολλήσει το κινητό μου με Android Pie, δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω TWRP γιατί μου ζητάει κωδικό τον όποιον δεν έχω ή έβαλα ποτέ στην ζωή μου, η google camera δεν λειτουργεί, και δεν μπορώ να κάνω downgrade σε Android Oreo. Έχει κανένας σας την παραμικρή ιδέα για το τι πρέπει να κάνω ? Θα το εκτιμούσα πολύ :)
    • Μεγάλο πρόβλημα μετά την ενημέρωση σε Android Pie

      Ποιό twrp έχεις; 3.2.3-4 για Oreo ή 3.2.3.-7 ή 3.2.3-8 για Pie;
      Προτιμότερο είναι το Magisk που είναι για το κινητό σου έναντι του lazyflasher που μπορεί να μην είναι συμβατό για το κινητό σου σε Pie, για την τρόποποίηση του boot.img σε Official rom όπου γίνεται φλασάρισμα twrp.
      Πρώτο σου μέλημα , να αλλάξεις το twrp σου σε συμβατό με Android Pie twrp δηλαδή 3.2.3-7 ή 8, μέσω cmd και adb.
    • Χρειάζεται να γίνει αυτό ---> Format data
      Ειδικά εάν δεν το είχες κάνει ποτέ μέχρι τώρα...

      Αυτό όμως σημαίνει ότι θα πρέπει να στήσεις όλη τη συσκευή από την αρχή :/
    • Διαφήμιση
    • Τώρα που το είπες έχεις δίκαιο δεν το σκέφτηκα αυτό ! όμως στην σελίδα της twrp δεν βρίσκω την έκδοση που ανέφερες, θα σου ήταν εύκολο να μου δώσεις ένα λινκ ? Σε ευχαριστώ για την βοήθεια
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Χρειάζεται να γίνει αυτό ---> Format data
      Ειδικά εάν δεν το είχες κάνει ποτέ μέχρι τώρα...

      Αυτό όμως σημαίνει ότι θα πρέπει να στήσεις όλη τη συσκευή από την αρχή :/
      Προσπάθησα να το κάνω, αλλά δεν μου το επέτρεψε το twrp γιατί ζήτησε και εκεί password
    • Διαφήμιση
    • Μεγάλο πρόβλημα μετά την ενημέρωση σε Android Pie

      Arb level δεν ξέρω εάν έχουν ίδιο , εάν ναι με format data θα μπορέσεις αλλιώς θα υπάρξει πρόβλημα.
      Το θέμα όμως είναι αλλού ....
      Κάθε έκδοση Android θέλει το δικό του twrp σε whyred για να είναι λειτουργικό , εσύ με Pie και twrp 3.2.3-4 που είναι για Oreo δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να κάνεις downgrade , ο @geoanto555 θα μας πει...
    • Είναι λίγο πιο απλό απ ότι το εχεις στο μυαλό σου.
      Βάζεις το τελευταίο twrp για την συσκευή σου , Ρουτάρεις με ένα magisk συμβατο(λογικά το 19 που εχει μέσα το twrp θα είναι οκ)
      και πειράζεις το prop.
      Σε android 9 ειναι λίγο διαφορετικά τα πράματα για το Prop.
      Θα βρεις αυτό
      persist.vendor.camera.HAL3.enabled=0
      και θα αλλαξεις την τιμή σε 1.
      save/ reboot κλπ κλπ


    • Το πρόβλημα είναι πως η συσκευή μου δεν είναι ρουταρισμενη και δεν έχω καμία απολύτως ιδέα για το πώς λειτουργεί το magisk, υποθέτω πως με λίγο ψάξιμο θα το καταφέρω. Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά
    • Διαφήμιση
    • Μπορεις ακόμη να μην ρουταρεις αλλά να πάρεις το prop μέσω twrp στο pc, να το αλλάξεις, να το ξανά βάλεις στην θέση του με τα κατάλληλα δικαιώματα( μέσα από twrp/advanced/tools υπάρχει ένας file manager που αλλάξεις ακόμη κ τα δικαιώματα αρχείων)
      Γενικά έχεις επιλογές.
      Στην ίδια διαδρομή θα βρεις κ επιλογή root με magisk