Διαφήμιση

Διάφορα mods, patches και λοιπά "κολπάκια" που ψαρεύουμε από το διαδίκτυο

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Διάφορα mods, patches και λοιπά "κολπάκια" που ψαρεύουμε από το διαδίκτυο

      Διάφορα mods, patches και λοιπά "κολπάκια" που ψαρεύουμε από το διαδίκτυο

      Mods - Patches για κάμερες
      Display Spoiler



      #ΤίτλοςΠηγήΠεριγραφήΣυμβατότηταΠαρατηρήσεις
      1Τεχνητή νοημοσύνη [Artificial intelligence (AI)], νυχτερινή λήψη, full manual mode κ.α στην stock miui camera"Οι κατασκευαστές smartphone χρησιμοποιούν τη μηχανική μάθηση για να αναπτύξουν μηχανές αναγνώρισης εικόνων οι οποίες χρησιμοποιούν ένα νευρικό δίκτυο εκπαιδευμένο σε εκατομμύρια εικόνες. Από αυτήν την εκμάθηση μηχανών, μια κάμερα AI αναπτύσσει την ικανότητα για αυτόματη αναγνώριση σκηνών, διαθέσιμου φωτός και ακόμη και της γωνίας της σκηνής. Ως εκ τούτου, η κάμερά σας γνωρίζει ότι κοιτάζει ένα άτομο, τρόφιμα, φύση, ζώα κτλ. Στη συνέχεια, η κάμερα AI επιλέγει τις πιο εφαρμόσιμες ρυθμίσεις έκθεσης και χρώματος για την τέλεια λήψη."

      Αν θέλετε "πραγματική" τεχνητή νοημοσύνη (AI, την την πολυδιαφημισμένη τεχνητή νοημοσύνη), νυχτερινή λήψη, full manual mode, εγγραφή 4k video κ.α (που να λειτουργούν και AI που να αναγνωρίζει σκηνή κανονικά και στην πίσω και εμπρός κάμερα) στην stock miui κάμερα του κινητού, αλλά χρειάζεται unlock bootloader, twrp recovery και root με magisk.
      Ψάχνοντας έχω δοκιμάσει καμιά δεκαριά τρόπους και τελικά βρήκα έναν που λειτουργεί κανονικά (δείτε και την φωτό στο spoiler).

      Το βρήκα εδώ
      Magisk modul HMN5PRO AI Camera enable - Redmi Note 5/Pro - Xiaomi MIUI Official Forum
      για να διαβάσετε περισσότερα, να δείτε φωτογραφίες και reviews και να δώσουμε τις ευχαριστίες αλλά το zip έχει read me που λέει "Modul ai kamera whyred By: kubil hadinata" επομένως οι ευχαριστίες και στον άγνωστο φίλο kubil hadinata (κλικ στο όνομά του).

      Κατεβάστε και από εδώ το magisk module και εγκατάσταση > επανεκκίνηση του τηλεφώνου.
      Redmi Note 5 global version, MIUI global stable 10.2.1.0 και νεότερη (δεν δοκιμάστηκε ακόμα σε android 9)Καμία
      2XTRV Tweaks for Redmi Note 5 (Whyred)XTRV Tweaks for Redmi Note 5 (Whyred)Φυσικά δεν θα μπορούσε να μην αναφερθεί αν και το ξέρετε ήδη το αναφέρω για όσους δεν το γνωρίζουν και για να είναι όλα όσα έχω βρει συγκεντρωμένα. Θα τα βρείτε εδώ
      XTRV Tweaks for Redmi Note 5 (Whyred)
      Αναφέρεται στην πηγή
      3Συλλογή από patches για XTRV 9.3.14 (και stable 10.2.1.0)Συλλογή από patches για XTRV 9.3.14 (και stable 10.2.1.0)Επίσης δεν θα μπορούσε να μην αναφερθεί η φοβερή αυτή δουλειά. Αν και το ξέρετε ήδη το αναφέρω για όσουςν δεν το γνωρίζουν και για να είναι όλα όσα έχω βρει συγκεντρωμένα. Θα τα βρείτε εδώ

      Συλλογή από patches για XTRV 9.3.14 (και stable 10.2.1.0)
      Αναφέρεται στην πηγή
      4Διόρθωση κορεσμού χρωμάτων, πλουσιότερα χρώματα στην οθόνη (θέλει root)Ίσως βρίσκετε τα χρώματα της οθόνης μας λίγο άτονα και θα θέλατε πλουσιότερα χρώματα στην οθόνη σας

      να πω λοιπόν ότι ψάχνοντας βρήκα ένα app που μπορεί να το κάνει, αλλά πρέπει η συσκευή σας να είναι root. [/font]
      Μπορεί κάποιοι το γνωρίζουν ήδη, αλλά το μοιράζομαι για αυτούς που δεν το γνωρίζουν. Λειτουργεί άψογα σε redmi note 5 άλλα και σε άλλες συσκευές και είναι πολύ απλό στην χρήση.
      Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ XDA Labs | [ROOT] Sa2ration
      και να ευχαριστήσετε τον umair42 που το δίνει και να διαβάσετε περισσότερα από το xda που το βρήκα εδώ
      [APP][ROOT] Sa2ration | Xiaomi Redmi Note 5 Pro
      Αναφέρεται στην πηγή και δοκιμάστηκε σε Redmi Note 5 και μάλλον android all, δοκιμάστε
      5Αύξηση του εύρους του καναλιού 2,4Ghz WiFi από 20Mhz σε 40Mhz Αν θέλετε να να έχετε 40Μhz στο 2,4Ghz WiFi (στα 5Ghz υπάρχει ήδη) μπορείτε να το πετύχετε ως εξής,
      Πηγαίνετε στη διαδρομή /system/vendor/etc/Wi-Fi και ανοίξτε το αρχείο "WCNSS_qcom_cfg.ini" με επεξεργαστή κειμένου
      και προσθέστε μια γραμμή
      gChannelBondingMode24GHz=1
      Τι θα κερδίσετε με αυτό? ίσως ισχυρότερο και "καθαρότερο" (με λιγότερες παρεμβολές) σήμα WiFi. Πρέπει και το router σας να εκπέμπει σε 40Mhz.
      Το βρήκα στο 4pda.ru στο οποίο έκανα λογαριασμό παλαιότερα (είχα ένα τηλέφωνο για το οποίο δεν έγραφε κανένας, μόνο στο 4pda.ru) με την βοήθεια ενός γείτονα πόντιου πρόσφυγα από την Ρωσία (αυτούς που μάλλον κακώς λέμε ρωσοπόντιους) και πιστέψτε με είναι φοβερό φόρουμ, βρίσκω πράγματα μερικές φορές που δεν υπάρχουν αλλού και πολλά μέλη του είναι developers στο xda. Ε οκ παιδεύομαι πολύ με την google translate αλλά αξίζει. Εκεί λοιπόν οι ευχαριστίες σας. Μετάφραση Google (το link είναι με google translate)


















      Mods - Patches για λειτουργίες



      Διάφορα άλλα "κολπάκια" (οδηγοί, apps κτλ)




      test
    • Ο/H thanfun έγραψε:

      Διάφορα mods, patches και λοιπά "κολπάκια" που ψαρεύουμε από το διαδίκτυο
      Μεταφορά σε ξεχωριστό θέμα :)
    • Μορφοποίηση μην βάλεις, στο τέλος, αφού ολοκληρωθεί...είναι δύσκολο να κάνεις αλλαγές εάν έχει μορφοποίηση κειμένου κτλ :)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Μορφοποίηση μην βάλεις, στο τέλος, αφού ολοκληρωθεί...είναι δύσκολο να κάνεις αλλαγές εάν έχει μορφοποίηση κειμένου κτλ
      σκεφτηκα (πες αν συμφωνεις / σου αρεσει)

      να βαλω στην

      1η στηλη αυξων αριθμο,

      (και εδω αυτη ειναι η ερωτηση μου, που δεν καταλαβα καλα)
      την 2η τον τιττλο με λινκ προς το αντιστοιχο ηδη υπαρχον ποστ? ή μονο τον τιτλο και διπλα σε 3η στηλη την περιγραφη οδηγιες κτλ (αν κανω αυτο χαθηκε λιγο η καλη εμφανιση του πινακα μαλλον λογω κειμενου)?

      και μια 4η (ή 3η τελικα) για πιθανες παρατηρησεις (τωρινες ή μελλοντικες

      επισης να πω οτι δυσκολο να τα κατηγοριοποιησω οπως δειχνεις πανω διοτι ειναι πολυ χυμα και οτι κατσει μιας και τα βρισκω / βρισκουμε οπου και οποτε να ΄ναι, συμφωνεις?....

      .....ειμαι στην δουλεια που εχω προσβαση αλλα οταν μπορω μονο, γι αυτο ισως αργω λιγο
    • Ιδέα έβαλα...τα σβήνουμε εάν είναι, απλά σταδιακά εάν μαζευτούν πολλά θα είναι δύσκολο να βρεθούν από τους χρήστες....πχ θα τους λέμε μετά δες τα mods για τις κάμερες, ΚΟΚ

      Δεν είναι ανάγκη να γίνουν πολλά γκρουπ...αλλά γνώμη μου ένας διαχωρισμός θα χρειαστεί.
    • οκ ισως οπως φαινεται οτι παει εως τωρα να το κανουμε καπως
      για καμερα / για αλλες λειτουργιες τηλεφωνου / apps
      κατι τετοιο, δεν ξερω θα το σκεφτω και θα σου πω

      για το αλλο που ρωταω τι λες ?
    • Στήλες ότι θες, 1 - Λινκ για κατέβασμα - περιγραφεί του mod - παρατηρήσεις

      Νομίζω ότι είναι καλά :)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Στήλες ότι θες, 1
      καλημερα, το παλεψα αρκετα αλλα ειναι λιγο δυσκολο διοτι το κειμενο μου ειναι μεγαλο και η μορφοποιηση του πινακα χαλαει για πλακα πολυ ευκολα.., θα συνεχισω τις δοκιμες αλλα μια ερωτηση να κανω αυτο το ποστ που θα εχει πινακα θα εχει παλι το οριο των 10000 χαρακτηρων? διοτι αν ναι τοτε δεν εχει νοημα να προσπαθω
    • Θα το δούμε με τον @MIUI_ART αν έχει πρόβλημα :)

      Στείλε μου σε ένα excel έναν πίνακα με αυτό που σκέφτεσαι να το φτιάξω
    • @NasDriver τελικα εκανα μια αρχη, δες το και πες μου και αν ειναι να κατσω να τα κανω ολα
      δεν ξερω καπως ετσι το σκεφτομαι μαλλον, και οποια διορθωση και βελτιωση σκεφτω την κανουμε στην πορεια, αλλωστε το θεμα ειναι ολα συγκεντρωμενα και με ευκολη αναζητηση προσβαση....αληθεια με τις πιθανες φωτογραφιες πως θα γινει? χρειαζονται?
      βεβαια πολυ βασικο ειναι να συμμετεχουν και αλλοι και να δινουν αυτα που βρηκαν
      Files
    • Διαφήμιση
    • Για δες...πρόσθεσα και την στήλη Πηγή ώστε να βάζουμε το λινκ εκεί