Διαφήμιση

Γενική συζήτηση για το ΜΙ 9 SE

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Γενική συζήτηση για το ΜΙ 9 SE

      Έκανα επεξεργασία και σβήστηκε το μήνυμα μου, όχι έκανα λάθος δοκιμή. Το είδα ξανά και λειτουργεί. Αλλά παρόλα αυτά το πρόβλημα στην κλήση που αναφερα προέκυψε μετά την αναβάθμιση. Δεν έχω τζαμακι ...

      Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Καλησπερα. Πριν λίγο καιρό έβαλα χειροκίνητα μέσω twrp την stable miui 12 xtrv 12.0.1 και έχω δύο απορίες.

      1. Ήμουν με miui 10 android 9 και πήγα κατευθείαν στην miui 12 όπως ανέφερα. Νόμιζα ο bootloader θα κλείδωνε λόγο αλλαγής έκδοσης android από 9 σε 10 κ θα πρεπε να ξεκλειδώσω πάλι με το official app. Παρόλαυτα όταν ανοίγω τη συσκευή το λουκετακι το δείχνει ξεκλειδωτο άρα δεν κλειδώθηκε ξανά. Είναι οκ;

      2. Μετά από κανα μήνα είδα ότι βγήκε νέα έκδοση 12.0.2 Πατάω τον updater που περιλαμβανει η ελληνική μας rom, δείχνει να βρίσκει το update μιας κ δείχνει λήψη 2.3GB, αλλά μόλις πατάω πάνω σε αυτό να ξεκινήσει, βγάζει μήνυμα η συσκευή είναι ενημερωμένη. Είναι κάποιο bug αυτό γιατί είσαι άλλους να το έχουν συναντήσει αυτό αλλά δε διάβασα καμία λύση; Δε θέλω να περάσω ξανά χειροκίνητα γιατί λογικά θα χάσω ότι έχω φτιάξει στο κινητό κ θα θέλει παλι ρυθμισμα απ' την αρχή όλα.
    • Καλησπέρα.
      1: ο bootloader πρέπει να είναι ξεκλείδωτος όσο χρησιμοποιείς custom rom, αλλιώς δε θα ανοίγει η συσκευή. Μόνο με την official δε μας ενδιαφέρει η κατάσταση του bootloader.
      2) θα κατεβάσεις τη νέα rom απο τη σελίδα και θα την κάνεις εγκατάσταση απο το twrp χειροκίνητα. Δε θα χάσεις κάτι, απλά αναβάθμιση θα γίνει.
    • Διαφήμιση
    • Εννοεις μέσα από το twrp θα κάνω κατευθείαν instal τη νέα ρομ και θα κάνει σαν update την υπάρχουσα ρομ που έχω; Και δε θα χαθεί τπτ από apps, settings , photos, sms κλπ σωστά;

      Χρειάζεται κάποιο wipe πριν περάσω τη νέα ρομ; πχ dalvik cache
    • Απο τη στιγμή που δε γίνεται αλλαγή στο Android δε κάνεις τίποτα άλλο. Όταν γίνει η εγκατάσταση (update) της νέας ρομ θα σε ρωτήσει αν θέλεις επανεκκίνηση ή Dalvik cashe. Ή κάνεις απευθείας επανεκκίνηση ή καθαρισμό του Dalvik cashe και μετά επανεκκίνηση. Δε θα χάσεις τίποτα.
    • Καλησπερα σε ολους. Εχω την απορια,αν αξιζει να παω απο official rom σε xtrv εκδοση. Με την εννοια αν εχει λιγοτερα bugs,καλυτερη υποστηρηξη απο την official.
      Και αν ναι,τι βηματα θα πρεπει να ακολουθησω και πως να σωσω τα αρχεια/ρυθμησεις/εφαρμογες.
      Ευχαριστω εκ των προτερων.
    • Αν αντιμετωπίζεις προβλήματα με την official μπορείς να δοκιμάσεις :)
    • Διαφήμιση
    • Σε άλλο xiaomi τηλ που είχα παλιότερα, άρα και με πιο παλιό miui version (το δικό μας ελληνικό πάντα) οταν έπαιρνα τηλ κάποιον και εκείνος μιλαγε εκείνη τη στιγμη, θυμάμαι μου εμφάνιζε στην οθόνη τη λέξη "αναμονή" . Οπότε κ έτσι καταλάβαινα ότι όντως μιλάει.
      Τώρα με το mi 9 se που έχω δεν μου έχει εμφανίσει ποτέ την λεξη αναμονή κ ας ξέρω ότι παίρνω κάποιον που ήδη μιλάει έτσι για τεσταρισμα. Έχω την τελευταία miui 12 stable ελληνική.

      Είναι κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω; Η απλά έχουν αφαιρέσει την ιδιότητα αυτή ;
    • Γενική συζήτηση για το ΜΙ 9 SE

      Όταν αγόρασα την συσκευή και φόραγε το miui 10 η λειτουργικότητα δούλευε.
      Μετά από το update σε miui 11 &12 δυστυχώς εξαφανίστηκε και μου λείπει πραγματικά. Έχω ανοίξει ticket στην xiaomi από τότε χωρίς αποτέλεσμα...

      Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Καλησπερα παιδια. Πριν 3 μερες περιπου εχει ξεκηνησει η οθονη του τηλεφωνου να κανει περιεργα κολπα. Δεν ξερω πως να το εξηγησω ακριβως αλλα ειναι σαν να αλλαζει το σχεδιο χρωματος απο κορεσμού ( που το εχω επιλεξει εγω ) σε κανονικη. Εχω ψαξει τροπο να το τσεκαρω αλλα με το miui 12 δεν ειναι πλεων δυνατον. Εχει αντιμετωπισει κανενας αλλος παρομοιο προβλημα μηπως?
    • Διαφήμιση
    • Καλησπερα,

      Ανασταινω το θεμα μετα απο καιρο μιας και εχω τη συσκευη ακομα και μου λειτουργει μια χαρα.Ασε που δε βρισκεις πλεον αξιολογο μικρο κινητο σε λογικη τιμη.

      Εχω ενα θεμα.Οταν το εχω στο αθορυβο και κανω η δεχθω κληση,το αθορυβο απενεργοποιειται.Να ειναι καμια περιεργη επιλογη τωρα που αναβαθμιστηκε σε Miui 12.5 η ειναι bug?
      Εχω official rom περασμενη με κλειδωμενα bootloader κτλ.