Διαφήμιση

Xiaomi redmi note 7 pro global version

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Σε σχέση με τα πρώτα κινέζικα redmi (και γω είχα ένα τέτοιο) στο 7 απουσιάζουν κι άλλες μπάντες.

      Εαν κάποιος κάνει μια ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΗ έρευνα στον πάροχο που τον ενδιαφέρει, σε πιθανές περιπτώσεις ταξιδιού σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες, σε πιθανές αλλαγές συχνοτήτων στο κοντινό μέλλον, απαιτήσεις σε ταχύτητα δεδομένων κλπ. και δει ότι καλύπτεται, εντάξει.

      Σε κάποιον που θέλει ένα κινητό με προδιαγραφές ευρωπαϊκές το pro δεν είναι μέσα στις επιλογές.

      Για κάποιον που πιστεύει ότι θα βρει κάποιο τρόπο, πατέντα, rom κλπ. να αλλάξει αυτό το θέμα μετά, το pro δεν είναι η κατάλληλη συσκευή, γιατί αυτό δεν είναι εφικτό.
    • Ο/H akisjes έγραψε:

      Φίλε μου ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το ύφος σου.Απλα ως χρήστης Xiaomi (Από το πρώτο redmi note και redmi ) πάντα με china version γύρω στα 9 διαφορετικά μοντέλα δικά μου και αρκετά σε συγγενείς , είπα ότι μου κάνει εντύπωση πως τωρα στο 7 pro η china version δεν θα λειτουργεί Ελλάδα, σύμφωνα με το άρθρο που έβαλα παράθεση.Και ρώτησα μήπως συμβαίνει κάτι άλλο και θέλει η xiaomi να μας αποθαρρύνει από αυτο το μοντέλο για δικούς της εμπορικούς λόγους.Δηλαδή το να λες σε κάποιον εάν ξέρει τι είναι το hardware τι είναι εξυπνάδα???
      Δεν ειναι κατι προσωπικο φιλε μου, αλλα μια γενικοτερη αγανακτηση...! συγνωμη αν σε προσβαλα..!

      μετα απο 15 χρονια σε αρκετα φορουμ, εχω την απαιτηση σαν μελος και αναγνωστης του εκαστοτε φορουμ, ΟΛΑ τα μελη του, να μπορουν να διακρινουν τα ΑΠΟΛΥΤΩΣ βασικα. Δεν λεμε να γινουμε ειδικοι μηχανικοι, αυτα τα κανουν οι πτυχιουχοι κλπ...!

      αλλωστε οταν πρωτομπηκαμε στα ειδικα τεχνολογικα φορουμ, ηταν κυριως, για να μαθουμε πως "δουλευουν" αυτα τα διαβολοηλεκτρονικα μηχανακια. και περισσοτερο σπαταλουσαμε τον χρονο σε διαβασμα τεχνικων κομματιων, σε τεστ και σε συγκριτικα, και λιγοτερο σε θεματα του τυπου .." ποιο κινητο να αγορασω", ή "ποια καρτα γραφικων" κλπ..>!!


      αυτο το πραγμα το βλεπω να μειωνεται τα τελευταια χρονια σε ολα τα φορουμ. δλδ το ενδιαφερον της μαθησης. ολοι τα θελουν στο πιατο..!
      και ΝΑΙ...! για να απαντησω στο τελευταιο ερωτημα σου, σαν μελος τετοιων φορουμ, τοσα χρονια, με προσβαλει εμενα, εαν καποιο επισης μελος τεχνολογικου φορουμ, δεν μπορει να κανει την διακριση SOFTWARE- HARDWARE...!!

      και παλι ζηταω συγνωμη αν προσεβαλα καποιον.
    • Φίλε μου μάλλον δεν κατάλαβες.Την διαφορά hardware software, που εσύ ενδεχομένως να την ξέρεις άριστα στο θεωρητικό της κομμάτι την γνωρίζω και στην πράξη.Ουτε έγγραψα κάτι για να έρθω σε κόντρα με κάποιον, ούτε φυσικά να προσβάλλω ( κάτι που εσύ συνεχίζεις αλλά δεν πειράζει) Εκεί που θέλω να εστιάσω είναι ,επαναλαμβάνω ,στο γεγονός ότι μετά από 30 και μοντέλα ξαφνικά η Xiaomi όλος περιέργως στην σειρά note 7 μας λέει ότι η china version εδώ στην Ελλάδα (μιλάω για Ελλάδα ενδεχομένως τα ίδια να λέει και σε άλλα Ευρωπαϊκά κράτη) δεν θα λειτουργεί στα δίκτυα σας.Εντελως τυχαία στο 7 pro( το redmi note 7 china version κανένα θέμα που κυκλοφόρησε σχεδόν ταυτόχρονα) έχει τελευταίας τεχνολογίας επεξεργαστή και καλύτερη κάμερα από το redmi note 7 το οποίο πρέπει να ξεστοκαρει και τον εδώ και 3 χρόνια Snapdragon 660.Και είπα μήπως όλη η φασαρία γίνεται προκειμένου οι καταναλωτές να μην αφήσουν στην μπάντα το redminote 7 και ασχοληθούν μόνο με το 7 pro. Μπορείς να μου πεις ότι αυτά είναι θεωρίες συνωμοσίας ή αβάσιμες θεωρίες . Εκεί όντως θα έχει μια βάση ο λόγος σου ,το να λες όμως ότι δεν καταλαβαίνω τι είναι το hardware και τα υπόλοιπα μάλλον μπερδευεσαι.Εμπαση περίπτωση συγνώμη από την ομάδα εάν κούρασα.Ολο αυτό θα είχε αποφευχθεί εάν είχα εικόνα προσωπική ή από άλλο παιδί από Ελλάδα που να είχε το κινητό στα χέρια του.Παντως τελειώνοντας να πω ότι δεν θα μου φανεί καθόλου παράξενο εν τέλη και αυτό το κινητό να λειτουργεί όπως και τα προηγούμενα κανονικά στην χώρα μας.Καλημερα και συγνώμη αν κούρασα, τουλάχιστον δεν προσβαλα κάποιον
    • Διαφήμιση
    • Ο/H akisjes έγραψε:

      Φίλε μου μάλλον δεν κατάλαβες.Την διαφορά hardware software, που εσύ ενδεχομένως να την ξέρεις άριστα στο θεωρητικό της κομμάτι την γνωρίζω και στην πράξη.................................................................................................................................................Παντως τελειώνοντας να πω ότι δεν θα μου φανεί καθόλου παράξενο εν τέλη και αυτό το κινητό να λειτουργεί όπως και τα προηγούμενα κανονικά στην χώρα μας. Καλημερα και συγνώμη αν κούρασα, τουλάχιστον δεν προσβαλα κάποιον
      Ουτε εγω εγραψα για προσωπικη -προς εσενα- αντιπαραθεση, απλα εκανα μια γενικοτερη διαπιστωση. μην το παιρνεις προσωπικα. Και δεν απαντησα κατ'αρχην, με παραθεση σε καποιο δικο σου ποστ...!!


      παντως -επι του θεματος- αν θελει καποιος, να ρισκαρει να παρει αυτη τη συσκευη, με την ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ, να δουλεψουν καποιες μπαντες, και οχι να διαλεξει καποια αλλη, απο τις "ενα σωρο" που εχει η XIAOMI και που ειναι σιγουρο οτι δουλευει, πως σου φαινεται...? λογικο?

      εμενα παντως οχι. εννοειται οτι διαγραφω εντελως αυτη τη συσκευη απο τις υποψηφιες και ψαχνω καποια αλλη......απλα..! γιατι να σπαω εγω τα νευρα μου με την XIAOMI και τις παπατζες που κανει τελευταιως...?

      και οπως αναφερεις, ΔΕΝ λειτουργουν κανονικα ΟΛΑ τα μοντελα ΧΙΑΟΜΙ που ερχονται απο Κινα. υπαρχουν τα μεν, που λειτουργουν, αλλα υπαρχουν και τα αλλα που ειναι χωρις Β20. και για καποιους ειναι θεμα (κυριως με WIND)...!!
    • Είναι διαφορετικά να μιλάμε πίσω από ένα πληκτρολόγιο και διαφορετικά να ήμαστε ο ένας απέναντι στον άλλον :)

      Δεν είναι η πρώτη φορά που βγάζει διαφορετικά μοντέλα ανά γεωγραφικές περιοχές, ίσως είναι όμως είναι η πρώτη φορά που "κόβει" συχνότητες.
      Αυτό θεωρητικά δεν θα έπρεπε να μας νοιάζει μιας και το Redmi Note 7 Pro δεν προορίζεται για Global πωλήσεις.

      Πρακτικά όμως, είναι πρόβλημα για όσους θέλουν αγορές από Κίνα και ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα με το τι λειτουργικό θα πωλείται από το online καταστήματα...να θυμίσω τι έγινε με το Mi 5X και τον bootloader από το MI MAX 2...

      Τέτοιες συσκευές δεν είναι για το 90% των χρηστών...ίσως ούτε καν για το 99%...υπάρχει μεγάλο ρίσκο να έχουν προβλήματα... :?
    • Ο στοχος που θελω να αναδειξω, ειναι ακριβως αυτος βρε NasDriver.


      γιατι να ΡΙΣΚΑΡΟΥΜΕ να παρουμε μια συσκευη που δεν θα λειτουργει στα δικα μας δικτυα, επειδη ακριβως προοριζετε για αλλες χωρες, την στιγμη που υπαρχουν δεκαδες αλλες συσκευες που δεν θα εχουμε κανενα θεμα.

      γιατι πρεπει να ζαλιζουμε το κεφαλακι μας, με την πιθανοτητα του 1/1,000,000, μηπως, και τυχον, και αν, ξεκλειδωσει καποιες μπαντες με καποια Custom ROM.


      ΥΓ μαλλον φταινε τα γεραματα...! οσο μεγαλωνουμε......, "παραξενευουμε"...!!
    • Αυτό ήταν και ο σκοπός του άρθρου, να προετοιμάσει τυχών αγοραστές που θέλουν μια συσκευή out of the box...

      Από εκεί και μετά, αν θέλουμε οι υπόλοιποι να "ψαχτούμε"...τρελοί ήμαστε ψαχνόμαστε όσο θέλουμε :D

      Και τι εννοώ...Redmi Note 2 - Hermes:
      TDD Version (China)
      FDD Version (Global)

      ;)
    • Διαφήμιση
    • Εγώ έχω το mix2s και προς το παρόν δεν το αλλάζω, για την σύζυγο πήρε εν τέλει το mi8 lite.Εαν ήμουν σίγουρος ότι στην Vodafone η συσκευή είχε κανονικά δεδομένα και σήμα θα της το επερνα με ρίσκο το θέμα με το bootloader.Φυσικα δεν το ρισκάρω , αλλά είναι κρίμα αυτή η συσκευή με αυτά τα χαρακτηριστικά να μην υπάρχει δυνατότητα αγοράς και στην Ελλάδα.
    • Ο/H akisjes έγραψε:

      Εγώ έχω το mix2s και προς το παρόν δεν το αλλάζω, για την σύζυγο πήρε εν τέλει το mi8 lite.Εαν ήμουν σίγουρος ότι στην Vodafone η συσκευή είχε κανονικά δεδομένα και σήμα θα της το επερνα με ρίσκο το θέμα με το bootloader.Φυσικα δεν το ρισκάρω , αλλά είναι κρίμα αυτή η συσκευή με αυτά τα χαρακτηριστικά να μην υπάρχει δυνατότητα αγοράς και στην Ελλάδα.
      δυστυχώς... η ΧΙΑΟΜΑΡΑ εχει αρχίσει και ....."παραπατάει" τελευταια, προσπαθώντας να πιάσει την παγκόσμια αγορά, σε πολυ μικρο χρονικό διάστημα...! εχει φτιάξει πολλές, διαφορετικές, και μερικές απίστευτες συσκευές, που δυστυχώς δεν ειναι GLOBAL.
      αυτο δεν μπορω να το καταλαβω, καθως..., αφου εχει στοχο την παγκοσμια αγορα, και θελει να γινει μια εκ των κορυφαιων, τι μικροτητες ειναι αυτες να καθεται να φτιαχνει συσκευες για καθε χωρα...! κανει η ιδια μπαχαλο τις ιδιες τις συσκευες της...!! και μπερδευει και τους υποψηφιους αγοραστες.
      τι πάει να κερδίσει απο τις κεραίες σε κόστος? 1$ ανα συσκευη? οι πωλήσεις που θα κάνει σε παγκόσμιο επίπεδο, θεωρω οτι θα υπερκαλύψουν την διαφορά..!
    • Xiaomi redmi note 7 pro global version

      Εγώ πιστεύω ότι ποντάρει πιο πολύ σε Κίνα - Ινδία εκεί είναι το "πολύ ψωμί".
      Καλή και η Ευρώπη και η Αμερική αλλά Κίνα-Ινδία δεν είναι.
      Εδώ μετέφερε το Global forum στο Mi community που είναι 99% ινδικό.
      Οπότε χαλαρώνουμε και διαλέγουμε αυτό που προορίζεται για εμάς.
    • Διαφήμιση
    • Καλά, μην ανησυχείτε και μην βιάζεσατι, όλο και κάποιος θα το πάρει τελικά, οπότε θα δούμε στην πράξη τι γίνεται :P