Διαφήμιση

VoWifi?

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Παιδιά, αφού αναβάθμισα σε Android 10 (δεν ξέρω αν έχει σχέση) κατάφερα να δουλέψω το VoWiFi κανονικά.

      Στα γρήγορα για όσους έχουν Cosmote, συγγνώμη για το crosspost αλλά δεν έχω τον χρόνο να τα «καθαρογράψω» :)

      Αρχικά, να θυμίσω πως η ενεργοποίηση της υπηρεσίας VoLTE/WiFi Calling θέλει «κολπάκι» μιας και δεν υποστηρίζεται επίσημα στη συσκευή μας:

      γράφοντας *#*#86583#*#* στον dialer απενεργοποιείς το volte carrier check. Μετά στις ρυθμίσεις, Δίκτυο και διαδίκτυο, Δίκτυο κινητής τηλεφωνίας, στο Advanced εμφανίζεται η επιλογή Enhanced 4G LTE Mode.

      Στη συνέχεια, αν δεν έχεις ενεργοποιήσει ήδη την υπηρεσία (Cosmote) βαζεις τη σιμ σε ένα κινητό που η Cosmote το υποστηρίζει (δες εδώ, το volte ενεργοποιείται μαζί με το wificall, εγώ το έβαλα σε Honor 7A), την ενεργοποιείς εκεί, και όταν βάλεις πάλι τη sim στο Mi A2 θα παίζει κανονικά.

      Για όσους το κάνουν αυτό, μένει μόνο να γράψουν στον dialer *#*#869434#*#* για να απενεργοποιήσουν το VoWIFI carrier check. Στη συνέχεια στις ρυθμίσεις του Τηλεφώνου -> Λογαριασμοί Κλήσης -> Cosmote θα εμφανιστεί η επιλογή Κλήση Wi-Fi.



      Πατώντας στον dialer *#*#4636#*#* μάλιστα φαίνεται πια ενεργοποιημένο το «Παρέχεται δυνατότητα κλήσης μέσω Wi-Fi».



      Μόλις δοκίμασα κλήση με λειτουργία πτήσης και wifi ανοιχτό και μίλησα κανονικά.



      Το μόνο αρνητικό είναι πως δεν υπάρχει εικονίδιο πάνω δεξιά, αλλά όταν η υπηρεσία είναι ενεργή φαίνεται στο όνομα του παρόχου.

    • Διαφήμιση
    • Σωστά :) Το WiFi Calling είναι ενεργοποιημένο στον πάροχο (cosmote - ενεργοποιείται μαζί με το VoLTE) με τη μέθοδο που δίνω στο quote.

      Συσκευή έχω εντελώς stock, Android One, ενημερωμένη σε Android 10.
    • Ο/H akpe έγραψε:

      Σωστά :) Το WiFi Calling είναι ενεργοποιημένο στον πάροχο (cosmote - ενεργοποιείται μαζί με το VoLTE) με τη μέθοδο που δίνω στο quote.

      Συσκευή έχω εντελώς stock, Android One, ενημερωμένη σε Android 10.
      Ολα μια χαρά, μου πεταξε την επιλογή για wifi call στις ρυθμίσεις μέσα σαν ειδοποίηση, το άνοιξα, αλλά τώρα δεν μπορώ να βρω πουθενά τη ρύθμιση του wifi call. Στο έκανε και εσένα;

      Edit: Παρόλα αυτά δουλεύει.
      Edit 2: Κοιτούσα στις κανονικές ρυθμίσεις
    • ΤΟ wifi calling ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΤΕ ΑΜΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΕΤΑ ΠΑΤΑΤΕ ΠΑΝΩ ΔΕΞΙΑ ΤΙΣ 3 ΤΕΛΙΤΣΕΣ ΜΕΤΑ ΡΥΘΜΗΙΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΚΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΤΑΤΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΛΕΕΙ(VODAFONE.WIND.COSMOTE K.A) ΕΚΕΙ ΛΕΕΙ ΚΛΗΣΕΙΣ WIFI
    • Καλησπέρα παιδιά,

      Το έκανα το παραπάνω και τώρα όντως κάνει κλήσεις μέσω wifi. Υπάρχει όμως μια παρενέργεια από τότε, όποιος με παίρνει ακούει τη φωνή του δύο φορές. Ξέρει κάποιος κάτι για αυτό?
    • Διαφήμιση