Διαφήμιση

[Miui 10 9.3.7] Διανομή νέων XTRV & ARΩMA ROM για 36 συσκευές

    • Ολοκληρώθηκε
    • ROM
    • Xiaomi
    • MIUI

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H dnomikos έγραψε:

      Ο/H Giannis Decadencia έγραψε:

      πέρασα σε mido την xtrv γτ με την αρωμα είχαμε χοντρά θέματα όπως αναφέρθηκε όλα καλά απλά βλέπω ότι με την κατανάλωση έχει ένα θεματακι

      Ο/H mparaxir έγραψε:

      @dnomikos
      Γενικα του κανω σκληρη χρήση δηλαδή παιχνίδια και περιήγηση με δεδομένα οποτε δεν εχω δουλειά και με 2g γιατι αμα το βαλω 4g αστο.
      Κοιτα η μπαταρια ειναι δυο χρόνων τοσο καιρό δεν ειναι σαν κινητο; εγω συγκρίνω την μπαταρία πάντα με την ρομ που είχα την 9.1.3 που με αυτη δεν ημουν ποτε την ωρα που ειχα γραψει στο 8%.

      Βεβαια αυτο που έχω γενικά παρατηρήσει οταν μια ρομ καθετε αρκετό καιρό στο κινητο π. Χ 9.1.3 που μεχρι να βγει ξανα ρομ για το mido ειχε σταθεροποοηθει γνώμη μου μπορει να λεω και βλακειες και ετσι δουλεύει καλύτερα το κινητό κατανάλωση μπαταρίας
      Έχεις δίκιο @mparaxir...

      OK ας το αφήσουμε να "κάτσει" σωστά για λίγο καιρό και βλέπουμε. Έτσι και αλλιώς, τώρα βγήκε άκρη και όλες οι ROM θα είναι τουλάχιστον σαν την 9.3.7 ή καλύτερες (αν το επιτρέπει το source) οπότε θα βγάλουμε καλύτερα συμπεράσματα ;)
      Τελικά με την κατανάλωση μπαταρίας με την νορμάλ χρήση που κάνω την κατάπιε μπορώ να πω.... Θα περιμένουμε τα βελτιωτικά

      Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • MIUI 10 Global Beta ROM 9.3.14


      Xiaomi has recently released the 9.3.14 beta version of MIUI 10 for many devices. The update was delayed for Redmi Note 4, Redmi Note 4X and Redmi S2 for which some technical problems arose.

      και το κράξιμο πάει σύννεφο ...τι παίζει τελικά με αυτή την ιστορία ...!!
      Εμείς τι εγκαταστήσαμε εφόσον είμαστε αποκλεισμένοι από ενημερώσεις ..?
    • Ο/H ManosSk έγραψε:

      Θα καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου από την rom και αρχικά σε σχέση με την μπαταρία, μιας και διαβάζω αρκετά σχόλια περί μεγάλης κατανάλωσης.

      Σε whyred που είναι η συσκευή μου, δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά, άξια αναφοράς, σε σχέση με την xtrv stable που είχα πριν.

      Η χρήση του τηλεφώνου σε "ενεργοβόρες" εφαρμογές είναι μέτρια+, με αρκετή ώρα ομιλίας καθημερινά και χρήση δεδομένων (Η+ + 4G).
      Γενικά το τηλέφωνο χρησιμοποιείται και ως εργαλείο δουλειάς (όχι προτεύον) και κατά την διάρκεια της ημέρας είναι περισσότερο με ανοιχτή οθόνη παρά κλειστο.

      Το άλλο μέτρο σύγκρισης που μπορώ να έχω, είναι το προηγούμενο τηλέφωνο το kenzo, που φορούσε πάντα xtrv stable (αν θυμάμαι καλά μια 8.x.x..) και υστερούσε αρκετά σε αυτονομία σε σχέση με το RN5, αν και μπορεί να οφείλεται στην συσκευή ή και στην παλαιότητα της.

      Πάντως, σε γενικές γραμμές, αν και για χρόνια ήμουν επιφυλακτικός σε dev roms και δεν είχα δοκιμάσει ποτέ, τώρα... δεν ξαναγυρίζω σε stable.

      Δοκίμασα και διάφορα "extras" που προσφέρονται από αξιόλογα μέλη του forum όπως τα xtrv tweaks και τα xtrv patches και κατέληξα ότι η συσκευή γίνεται πραγματικά "turbo" (για τα δικά μου δεδομένα/χρήση) με την 9.3.7 και τα xtrv tweaks μόνο.

      Στα συν:
      Ταχύτερη απόκριση (Σύστημα + εφαρμογές)
      Γρηγορότερη εκκίνηση
      Καλύτερη γενική διαχείριση μνήμης
      Πρόσφατες ενημερώσεις/δυνατότητες

      Στα ίδια:
      Αυτονομία μπαταρίας
      Σταθερότητα συστήματος

      Αρνητικά:
      Δεν έχουν εντοπιστεί κάποια.

      Υπάρχει πολύ συγκεκριμένος λόγος (βασικά ένας από τους λόγους) που στις τελευταίες ROM έχουμε μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας, σε κάποιες συσκευές -όχι σε όλες- και οφείλεται μάλλον στο κινέζικο source (στην Xiaomi δηλαδή). Φαίνεται ότι κάποιες υπηρεσίες του συστήματος δεν έχουν τα σωστά δικαιώματα, με αποτέλεσμα ο μηχανισμός καταγραφής του Android να γράφει εκατοντάδες αν όχι χιλιάδες μηνύματα σφάλματος και με αυτό τον τρόπο να απασχολεί την CPU και άρα η μπαταρία να φεύγει αέρας. Δεν είναι ξεκάθαρο αν αυτό οφείλεται σε bug ή είναι αποτέλεσμα ενός κλασσικού dirty flash ή άλλων διαδικασιών. Πάντως όπως και να έχει παρακολουθούμε και εμείς το θέμα και εφόσον υπάρξει κάποια λύση, προφανώς θα την παρέχουμε και εμείς.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Ο/H bas13bou έγραψε:

      Ξέρει κάποιος γιατί αποσύρθηκε η νέα ρομ για το xiaomi redmi note 6 pro?
      Γιατί θα πάρει ROM με Android 9 Pie σε λίγο... :D
      Μα και αυτή που αποσύρθηκε με Android 9 ήταν και λένε ότι την απέσυραν λόγω του ότι είχε bugs .Ισχύει αυτό;
    • Θα έχετε ROM όπως συνήθως, για όσες συσκευές υπάρχει Source. ;)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση