Διαφήμιση

Mi9 πρώτες εντυπωσεις

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H xarin έγραψε:

      Προσωπικα, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος εδώ και 13 ημερες που το δουλευω. Έχει κάποια θεματακια το λογισμικο αλλά θεωρω οτι με το πρώτο update θα διορθωθουν πολλά. Ναι, θα το ξαναεπαιρνα.
      Φιλε μου από κάμερα τι λέει ?
    • Ο/H spideman3 έγραψε:

      Ο/H amavroudis έγραψε:

      Επειδή είναι xiaomi μήπως;
      Περιμένεις μέσα Μαίου να πέσει η τιμή να συμμαζέψουν τις rom και προχωράω σε αγορά.
      αυτά περιμένω και εγώ :)
    • Παιδιά καλημέρα !! Ξέρουμε αν το mi store στο golden home το έχει ζωντανό στην βιτρίνα του η έστω κάποιος κοτσοβολος κλπ ώστε να πάμε να το δούμε απο κοντά ?? Επίσης ποιός φίλος το έχει εδω απο Αθήνα να μου πεί το δαχτυλικό του πόσο ποιό πολύ γρήγορο είναι που λένε σε σχέση με το mi8 pro πού έχω να δούμε στην πράξη αν αξίζει ?? ;)
      Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...


      Xiaomi Redmi note 12 Pro :thumbsup: s21u Γιώργος






    • Διαφήμιση
    • Παιδια καλησπέρα... Σήμερα ξεκλειδώνει ο BL και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος οδηγός για TWRP και root για το MI 9 συγκεκριμένα... Επίσης αξίζει να φλασαρω κάποια άλλη rom πέραν της global official με την οποία ήρθε?
    • Mi9 πρώτες εντυπωσεις

      Καλημέρα παίδες.
      Απο χθες ευτυχής κάτοχος mi 9.
      Αντε να δούμε τι θα δούμε

      The power of the Mi 9 be with you
      Life is short, so never forget to smile. After all, you're only as happy as you let yourself be
    • Λοιπον μετα απο σχεδον 2 μερες χρησης θα γραψω μερικα πραματα ως πρωην κατοχος mi8 και νυν κατοχος mi9
      Σχεδιασμος
      Το Mi9 σαν ποιοτητα κατασκευης ειναι πολυ καλυτερο απο Mi8 Και το καταλαβαινεις με το που το πιασεις στο χερι σου.
      Πιο Premium αισθηση,πολυ καλο κρατημα αριστος σχεδιασμος.
      Eπισης παρολο που βγηκε ο infared sensor το ξεκλειδωμα στο σκοταδι ειναι εξισου γρηγορο.
      Επισης το δαχτυλικο μπροστα πολυ πολυ γρηγορο,αλλη εμπειρια για μενα το μπροστινο ξεκλειδωμα.
      Το εχεις flat στο γραφειο,βαζεις αντιχειρα μπαμ ξεκλειδωσε
      2 ακομη θετικα ειναι η ασυρματη φορτιση και ο infared sensor για οποιον τον ενδιαφερει
      Λειτουργικο
      Μεχρι στιγμης κανενα παραπονο πιο πληρης απο το mi8 με φουλ dark mode ,customized always on display,ξεκλειδωμα εφαρμογων με το προσωπο κτλ.
      Το μονο που του λειπει ειναι οι μονιμες ειδοποιησεις επανω αριστερα στο οποιο ομως θεμα αναμενουμε update Και θα λυθει απο υπαρχει πολυς χωρος

      Οθονη
      Οσον αφορα την ποιοτητα της οθονης ειναι σχεδον ιδια με του mi8 με αριστη πιστοτητα χρωματων,τρομερη φωτεινοτητα κατω απο τον ηλιο που δεν θα απογοητευση κανεναν
      Το waterdrop νοτς πολυ καλυτερο στο ματι με περισσοτερο ωφελιμη οθονη

      Ηχος
      Ο ηχος απο το κατω ηχειο ειναι παρα πολυ καλος οπως και του mi8
      Εχω την εντυπωση οτι το Mi9 εχει λιγο πιο βαθυ μπασο

      Μπαταρια
      Η μπαταρια τωρα που το δουλευω 2 μερες(Το πηρα σφραγισμενο) βγαζω παρομοιο sot με το mi8 και πιστευω μετα απο μερικες φορτισεις ακομη(Εχω κανει 2 μεχρι στιγμης παντα με αργο φορτιστη) θα βελτιωθει και αλλο.
      Με αρκετα μετρια προς βαρια χρηση με περιπου 70 εφαρμογες και ολες τις ενεργοβορες(Facebook,viber,instagram,messenger,twitter) μεχρι το 20% βγαζω περιπου 7 ωρες sot.
      Φωτεινοτητα αυτοματη εξω και μεσα στο σπιτι χειροκινητα κοντα στην μεση.
      Μιση μερα με 4g και μιση wifi.
      Να σημειωσω οτι το κινητο πλεον πιανει κανονικα 4G+ και με vodafone cu που εχω αλλα και cosmote frog.
      Volte και vowifi Δουλεουν κανονικα.

      Καμερα
      Λοιπον τωρα οσον αφορα την καμερα την ημερα βγαζει καλυτερες φωτογραφιες απο το Mi8 με την στοκ καμερα παντα με ai off και hdr off.
      Καλυτερη λεπτομερεια,dynamic range κτλ.
      Για νυχτα που τραβηξα 2-3 μου φανηκε στα ιδια επιπεδα με mi8 εαν και θελω να βγαλω μερικες ακομη σε διαφορες συνθηκες για να ειμαι σιγουρος
      Ο ευρυγωνιος φακος ολα τα λεφτα με τον οποιο επισης μπορειται να τραβηξετε macro φωτος απο τα 2 εκατοστα.
      Οι καμερα εχει περισσοτερες λειτουργιες οπως slider για την ρυθμιση του bokeh effect σε potrait mode,ακολουθησει αντικειμενου σε video,moon mode,4κ 60fps κτλ.
      Η selfie καμερα εχει ai mode και φλας πλεον μεσω software

      Επισης η gcam δουλευει κανονικα και θα την βρειτε εδω
      [XIAOMI Mi9] GoogleCam Port | Xiaomi Mi 9
      Με την gcam μπορουμε να τραβηξουμε και 4k στην μπροστα καμερα! :)
      Εδω ειναι ενα αλμπουμ του Mi9 δικες μου φωτος παντα.
      aHskQ5n5dF

      Τωρα οσον αφορα το βιντεο ειναι εξαιρετικο σε 4K 30fps με τρομερο stabilizaton
      Στα 60fps θελεις σταθερο χερι.Πιστευω να βαλουν eis Και εκει καποια στιγμη
      Βιντεο τραβαει κανονικα ο ευρυγωνιος και 30 και 60 fps.

      Τελικο συμπερασμα
      Για μενα αξιζει η μεταβαση απο το mi8
      Κερδιζεις πολυ καλυτερο σχεδιασμο.
      Καλυτερη καμερα σαν συνολο για τα δικα μου ματια παντα που θα γινει ακομη καλυτερη με αναβαθμισεις.
      Ιnfared sensor και ασυρματη φορτιση.
      Καλυτερη μπαταρια και σας ειναι μικροτερη κατα 100Mah.Ο 855 ειναι λιγοτερο ενεργοβορος και στα 7nm.
      Πιο φρεσκια συσκευη με τον 855 που την κανει ακομη πιο γρηγορη κτλ.
      Widevine l1 για netflix hd και amazon prime hd.
      4G+
      In screen fingerprint

      Αυτα απο μενα,ελπιζω να βοηθησα!! :):)
      Life is short, so never forget to smile. After all, you're only as happy as you let yourself be
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα παιδια. Μόλις το αγόρασα ερχόμενος από Galaxy S7. Θα ξεκινήσω από τα αρνητικά ! : 1) Δεν παίρνει κάρτα μνήμης, 2) Δεν είναι αδιάβροχο, 3) Η μπαταρία θα μπορούσε να είναι και καλύτερη και όχι 3300 (βγάζει όμως άνετα μια μέρα με δυνατή χρήση ενώ ο επεξεργαστής είναι 7nm και πρακτικά πιο power efficient από τον επερχόμενο) 4) Έλλειψη OIS (ειδικά στα Video 4K 60 fps φαίνεται) Και τώρα τα θετικά. 1) Επιδόσεις !! Ο Snapdragon 855 και η Adreno 640 είναι από άλλον πλανήτη ξεχνάς τα lag antutu 370.000 ! τον ίδιο φοράει και το Galaxy S10, κινητo των 1000 ευρώ ! , 2) Φωτογραφία έχει 48 MP, f/1.8, 1/2", 0.8µm, Laser/PDAF
      16 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/3.0", 1.0µm, Laser/PDAF
      12 MP, f/2.2, 54mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, Laser/PDAF, 2x optical zoom και αν προσθέσεις και την Gcam για όσους ξέρουν η νυχτερινή φωτογραφία είναι πολύ καλή . Έχει φοβερή λεπτομέρεια στις φωτογραφίες ενώ το highlite νομίζω πως είναι ο ultrawide φακός που βγάζει και video !! Είναι flagship επιπέδου οι φωτογραφίες ειδικά την ημέρα . Η μπροστινή είναι απλά επαρκής χωρίς να εντυπωσιάζει . 3) Δεν περίμενα ότι θα με εντυπωσιάσει αλλά το in display fingerprint sensor είναι καταπληκτικό και πολύ άμεσο ! , 4) Οθόνη 6,39 Super Amoled της Samsung αυτό τα λέει όλα, υπέροχη ! 5) Ποιότητα κατασκευής, βάρος και ιδιαίτερη πίσω όψη . 6) Μνήμη εντάξει τα 6 GB ram και τα 128 GB rom νομίζω είναι αρκετά ! 7) Τιμή με τα 450 ευρώ που το πείρα δεν αγοράζεις κάτι καλύτερο και αν υπολογίσεις ότι η τιμή θα πάει σύντομα στα 400 τότε δεν έχει αντίπαλο σε αυτά τα χρήματα !
      Συνοψίζοντας το κινητό είναι Killer για αυτούς που μπορούν να το εκτιμήσουν σίγουρα δεν είναι για όλους ! αν δεν ξέρετε ούτε τα μισά από τα παραπάνω πάρτε καλύτερα κάτι άλλο. Αν όμως θέλετε το πιο γρήγορο Android του πλανήτη χωρίς να σκάσετε ένα 1000 (βλέπε Huawei Mate 20 Pro P30 και Galaxy S10) τότε είναι μια καλή επιλογή !
    • Παιδια έκανα το update στην τελευταία xtrv και θέλω να μου πει κάποιος τι είναι το dc dimming που προστέθηκε?
    • Ο/H pados1002 έγραψε:

      Παιδια έκανα το update στην τελευταία xtrv και θέλω να μου πει κάποιος τι είναι το dc dimming που προστέθηκε?
      To DC dimming ρυθμίζει τον φωτισμό της οθόνης ανάλογα με το περιβάλλον αυξάνοντας ή μειώνοντας την ισχύ του ρεύματος που πάει στην οθόνη. Εκτός από το Black Shark 2 και το Mi 9 το χαρακτηριστικό υπάρχει επίσης σε κινητά των Meizu, Oppo και το Vivo iQOO.

      source: Mi 9: πήρε με Beta ROM χαρακτηριστικό του Black Shark 2
    • Διαφήμιση