Διαφήμιση

Σε 2 μήνες η μετάβαση στο νέο WBB Forum Board !

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Σε 2 μήνες η μετάβαση στο νέο WBB Forum Board !

      Ποιό θέμα σας άρεσε περισσότερο ? 12
      1.  
        Altitude - Black (0) 0%
      2.  
        Altitude - White (1) 8%
      3.  
        AwesomePearl (0) 0%
      4.  
        Blue Temptation (6) 50%
      5.  
        Crystal (1) 8%
      6.  
        Green Velvet (3) 25%
      7.  
        Simple Blue (0) 0%
      8.  
        Simple Blue2 (1) 8%
      9.  
        WoltLab Basic (0) 0%
      Η κοινότητά μας χρησιμοποιεί το WBB Forum 3.1 ως Board για τα Forum μας.
      Πρόσφατα κυκλοφόρησε η νέα τελική έκδοση 4.0 η οποία και θα υποστηρίζεται από εδώ και πέρα.

      Επειδή πιστεύουμε πως τα χαρακτηριστικά που προσθέτει το νέο Board είναι δύσκολο να αγνοηθούν, αλλά και το γεγονός ότι θα εχει άμμεση υποστήριξη στα PLUGINS που χρησιμοποιούμε, μας κάνουν να σκεφτούμε την μετάβαση στην νέα Version.


      H δομή της κοινότητάς μας δεν θα αλλάξει, αλλά όπως πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις ίσως δημιουργηθούν κάποια μικροπροβλήματα που θα τα λύσουμε σταδιακά.
      Το μεγαλύτερο πρόβλημα για εμάς είναι πως δεν υπάρχει άμμεση υποστήριξη στα Ελληνικά και θα χρειαστούμε στην βοήθειά σας την μετάφραση των XML της γλώσσας.

      Το βασικό πακέτο γλώσσας είναι στα Αγγλικά - Γερμανικά και θα χρειαστούμε όσους γνωρίζουν από τέτοιου είδους "επεμβάσεις" στην μετάφραση, να μας βοηθήσουν ώστε να είμαστε όσο το δυνατό ποιό γρήγορα έτοιμοι για την μετάβαση.

      Σας ενημερώνουμε επείσης πως επειδή βλέπουμε από τα στατιστικά των Downloads, μεγάλη επισκεψιμότητα από πολλές χώρες, τα νέα μας Forum θα υποστηρίζουν τα ΑΓΓΛΙΚΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ - ΕΛΛΗΝΙΚΑ (multilingual) και έχουμε ως στόχο να γίνουν σημείο αναφοράς σε Ευρωπαϊκό επίπεδο.

      Ομως όλα αυτά είναι αδύνατον να πραγματοποιηθούν χωρίς την βοήθειά σας.

      Σας παραθέτουμε ένα Link στο νέο περιβάλλον για να πάρετε μιά μικρή γεύση από το νέο Software, να κάνετε όποιες δοκιμές θέλετε, να το αξιολογήσετε και να μας κάνετε τις όποιες προτάσεις θέλετε για να βελτιώσουμε την εικόνα του και την λειτουργικότητά του.

      Μπορείτε να συνδεθείτε ΕΔΩ.... xiaomi-miui.gr/forum/


      Απλά να ξέρετε ότι ουσιστικά είναι ένα COPY της αρχικής DATABASE, που σημαίνει ότι όποια post θα κάνετε είναι ΜΟΝΟ για δοκιμή, και δεν συμετέχουν στο επίσημο FORUM.

      Υπάρχουν προς το παρόν και 9 θέματα τα οποία μπορείτε να δοκιμάσετε γνωρίζοντας όμως πως αυτή δεν είναι ακόμη η τελική τους μορφή...

      Update : Η μετάβαση στο νέο Forum ουσιαστικά έχει ολοκληρωθεί.
      Λίγα πράγματα μένουν ακόμη να φτιαχτούν, αλλά έτσι και αλλιώς δεν επειρεάζουν την ομαλή λειτουργεία του Forum.

      Μένει τώρα να ολοκληρώσετε την ψηφορία για το Θέμα (Style) που θα έχουμε ως Default (Προεπιλεγμένο).
      Η ψηφοφορία θα λήξει στις 28/2/2014.

      Ευχαριστούμε για την συμετοχή σας !
      :thumbsup:

      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Πολύ καλός ο νέος πίνακας (Board) !
      Μου αρέσει απερίγραπτα το Green Velvet σαν θέμα και το Altitude Black γιατί απλά λατρεύω τα σκοτεινά θέματα.
    • Green Velvet και για μενα...
      Σκουρόχρωμο αλλά όχι σε βαθμό που να είναι κουραστικό θεωρώ για το μάτι...
    • Διαφήμιση
    • Η αλήθεια και σε εμένα αρέσουν γενικά τα σκούρα αλλά νομίζω οι περισσότεροι τα θεωρούν κουραστικά, γιαυτό ψηφίζω Blue Temptation
      "Let the future tell the truth and evaluate each one according to his work and accomplishments. The present is theirs, the future, for which I really worked, is mine."

      Nikola Tesla
    • Ωραία τα θέματα, αλλά αν δεν υπάρξει βοήθεια από εμάς τους ίδιους θα αργήσουμε να δούμε την αλλαγή να γίνεται πράξη.
      Αν και δεν το έχω ξανακάνει, προσφέρομαι να βοηθήσω (έχω γνώσεις αγγλικών και ιταλικών, μεγάλη εξοικείωση με τα PC και το κυριότερο διάθεση).
    • Ο/H mattheos έγραψε:

      Ωραία τα θέματα, αλλά αν δεν υπάρξει βοήθεια από εμάς τους ίδιους θα αργήσουμε να δούμε την αλλαγή να γίνεται πράξη.
      Αν και δεν το έχω ξανακάνει, προσφέρομαι να βοηθήσω (έχω γνώσεις αγγλικών και ιταλικών, μεγάλη εξοικείωση με τα PC και το κυριότερο διάθεση).
      Ευχαριστούμε πάρα πολύ για την προσφορά σου φίλε μου.
      Το κακό είναι ότι δεν μιλάμε για μία απλή μετάφραση γιατί πρέπει να ξέρει κάποιος και λιγάκι php & Html.

      Tα μυνήματα ουσιαστικά αποτελούν μέρος κώδικα html & php και δεν είναι στα XML απλά κείμενα που περιμένουν μετάφραση.
      Πρέπει πολλές φορές να προσθαφαιρέσεις κώδικα για να δουλέψει σωστά το αρχείο και να βγάζει νόημα.

      Παράδειγμα ....

      Αρχικό κείμενο.

      {#$stats[authors]} Author{if $stats[authors] != 1}s{/if} - {#$stats[entries]} Article{if $stats[entries] != 1}s{/if} ({#$stats[entriesPerDay]} Articles Per Day) - {#$stats[comments]} Comment{if $stats[comments] != 1}s{/if}


      Τελικό κείμενο.

      {#$stats[authors]} {if $stats[authors] != 1}Συγραφείς{else}Συγραφέας{/if} - {#$stats[entries]} {if $stats[entries] != 1}Άρθρα{else}Άρθρο{/if} ({#$stats[entriesPerDay]} Άρθρα ανά ημέρα) - {#$stats[comments]} {if $stats[comments] != 1}Σχόλια{else}Σχόλιο{/if}


      Θα μπορούσε να γίνει και έτσι.

      {#$stats[authors]} Συγραφ{if $stats[authors] != 1}είς{else}έας{/if} - {#$stats[entries]} Άρθρ{if $stats[entries] != 1}α{else}ο{/if} ({#$stats[entriesPerDay]} Άρθρα ανά ημέρα) - {#$stats[comments]} Σχόλι{if $stats[comments] != 1}α{else}ο{/if}



      Όπως καταλαβαίνεις εκτός από την βασική μετάφραση είναι ουσιαστικά σα να γράφεις κώδικα....

      Οπως και να έχει η μετάφραση πάει καλά και μάλλον ίσως ακόμη και μέχρι το τέλος του μήνα μπορεί να κάνουμε το Upgrade.

      Εκείνο που θα ήθελα είναι εάν βρείτε κανένα σφάλμα στην μετάφραση που μου έχει ξεφύγει να μου το αναφέρετε για να το διορθώσω.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση