Διαφήμιση

Διάφορα mods, patches και λοιπά "κολπάκια" που ψαρεύουμε από το διαδίκτυο

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • GALACTIC™ Forced DeepSleep MOD | Huge Battery Saver (ελάχιστη κατανάλωση μπαταρίας σε αδράνεια)

      Ξέρω έχουμε καλή μπαταρία, αλλά αν θέλετε ελάχιστη κατανάλωση ενέργειας όταν το τηλέφωνο είναι σε αδράνεια δοκιμάστε αυτό το mod.
      [All ROMs] GALACTIC™ Forced DeepSleep MOD … | OnePlus 3
      Λειτουργεί σε όλα τα τηλέφωνα και ROM. Το δοκίμασα στο τηλέφωνό μας και φαίνεται να κάνει δουλειά. Όλες οι λεπτομέρειες και τα cretids στο παραπάνω link. Και για να ξέρετε αυτό που κάνει στην ουσία είναι να προσθέτει στο build.prop τις παρακάτω εγγραφές (ας μας πουν περισσότερα γι αυτές οι πιο ειδικοί εδώ)
      Display Spoiler

      pm.sleep_mode=1
      ro.ril.disable.power.collapse=1
      wifi.supplicant_scan_interval=180
      ro.config.hw_fast_dormancy=1
      ro.config.hw_quickpoweron=true
      persist.sys.shutdown.mode=hibernate
      ro.config.hw_power_saving=true
      ro.max.fling_velocity=20000
      ro.min.fling_velocity=18000
      debug.performance.tuning=1
      debug.kill_allocating_task=0
      debug.overlayui.enable=1
      hw3d.force=1
      hw2d.force=1
      persist.sys.ui.hw=1
      ro.debuggable=1
      ro.config.disable.hw_accel=false

      Υπάρχει και στο mi.com εδώ GALACTIC™ Forced DeepSleep MOD | Battery Saver [All ROMs/KERNEL] - Xiaomi Mi 4 - Xiaomi MIUI Official Forum και αλλού και έχει πολλούς οπαδούς.
    • Extended Power Menu (περισσότερες επιλογές) για Whyred (MIUI V10.2.1.0.O, Magisk κ.α.)

      Αν θέλετε περισσότερες επιλογές στο power menu (recovery, fastboot κτλ) μπορείτε να κατεβάσετε και να εγκαταστήσετε με magisk το συγκεκριμένο module. Ξέρω μπορεί να το γνωρίζετε ή να μην το θέλετε, αλλά εγώ το δοκίμασα και το δίνω.
      [MOD] Extended Power Menu [MIUI10] | Xiaomi Redmi Note 5 Pro
      Ευχαριστίες στον δημιουργό στο παραπάνω link.
      Το δοκίμασα και δουλεύει μια χαρά σε miui global stable, twrp, magisk root.
      _______________________________

      Ενεργοποίηση VoLTE (και HD Voice) σε κινητά Xiaomi

      Ξέρω ότι το ξέρετε αλλά εγώ το δοκίμασα στο τηλέφωνο μας, δούλεψε κανονικά, μου άρεσε και το δίνω.
      Τα πάντα (και τις ευχαριστίες σας) γι αυτό εδώ
      Ενεργοποίηση VoLTE (και HD Voice) σε κινητά Xiaomi
      Το δοκίμασα και δουλεύει μια χαρά σε miui global stable, twrp, magisk root. Μόνο που εγώ χρειάστηκε να κάνω όλα τα βήματα ακόμα και αυτά τα προαιρετικά. Δεν μπόρεσα με τίποτα να κάνω να δουλέψει το VoWiFi.
    • Γενικώς ο καθένας από εμάς μπορεί να βρει πολλά και διάφορα και τα περιμένω εδώ.
      Εγώ σας δίνω πραγματάκια που έχω δοκιμάσει και λειτουργούν.
      Πάμε λοιπόν σε ένα ακόμα.

      Απαλλαγείτε από τις διαφημίσεις σε Global Stable ROM (και σε όποια άλλη ROM εμφανίζονται, μάλλον)

      Παρακάτω σας παραθέτω έναν τρόπο, υπάρχουν και άλλοι. Το βρήκα, το δοκίμασα, το δίνω.
      Για να γίνει αυτό χρειάζονται κάποια βήματα,
      - αρχικά από τις ρυθμίσεις των εφαρμογών συστήματος που δίνουν διαφημίσεις (όπως μουσική, φιλομετρητής, ασφάλεια, εγκατάσταση εφαρμογών, διαχείριση αρχείων, ίσως και άλλες) απενεργοποίηση της επιλογής "προτάσεις για εσάς" ή "λήψη προτάσεων" ή κάτι παρόμοιο. Επίσης εναλλακτικά όταν μια εφαρμογή δίνει διαφήμιση - ειδοποίηση την σέρνουμε προς αριστερά και επιλέγουμε το εικονίδιο της ρύθμισης.
      - έπειτα απενεργοποίηση της εφαρμογής συστήματος "msa.apk" κάτι που αν έχετε root μπορεί να γίνει με το Link2SD (έτσι το έκανα εγώ) και αν δεν είστε root μπορείτε απλά να του κόψετε την πρόσβαση στο internet (γίνεται επιλέγοντας ασφάλεια > κατανάλωση δεδομένων > περιορισμός χρήσης δεδομένων)
      Επιπλέον αν δεν θέλετε η analytics να μαζεύει δικά σας δεδομένα τότε μπορείτε να την απενεργοποιήσετε και αυτήν όπως την msa.apk
      Αυτά τα βρήκα στο 4pda.ru και συγκεκριμένα εδώ (link με μετάφραση google) Μετάφραση Google
      Επομένως οι ευχαριστίες σας εκεί.
      ___________________

      δείτε ακόμα

      Αύξηση του εύρους του καναλιού 2,4Ghz WiFi από 20Mhz σε 40Mhz
      _____________________

      και όλα μαζί στο 1ο post
      Images
      • Screenshot_2019-02-28-17-45-49-744_com.buak.Link2SDν.png

        197,05 kB, 756×1.512, viewed 126 times
    • Διαφήμιση
    • Το Android System WebView είναι πάρα πολύ ΚΑΚΟ να είναι απενεργοποιημένο καθώς το χρησιμοποιούν ένα σωρό εφαρμογές κυρίως της Google (και όχι μόνο). Το αφήνουμε ήσυχο. Το Analytics και το msa μπορούμε άνετα να τα σβήσουμε από το /system/app (κατά προτίμηση μέσω TWRP) με μηδενική επίδραση στο σύστημα. Τέλος το DeepSleep module προσφέρει κατά κύριο λόγο άχρηστα tweaks που ελάχιστη έως μηδενική συνεισφορά έχουν στην κατανάλωση ισχύος (ειδικά τα tweaks για το GSM είναι αμφιβόλου ποιότητας καθώς πρέπει να υποστηρίζονται και από τον provider της τηλεφωνίας). Πρόκειται καθαρά για placebo effect.
    • Ο/H BanditGR έγραψε:

      Το Android System WebView είναι πάρα πολύ ΚΑΚΟ να είναι απενεργοποιημένο

      Ευχαριστώ για την παρατήρηση αλλά αυτό φίλε μου δεν το πάγωσα εγώ, παγώνει μόνο του όταν βάζεις το Chrome (ή κάποιους άλλους brwsers) το ένα ή το άλλο πρέπει να υπάρχουν (το Chrome εμπεριέχει το Android System WebView), αλλά άλλαξα την φωτό για να μην μπερδεύω.
      Για το DeepSleep module μάλλον ξέρεις καλύτερα, εγώ διάβασα μόνο για αυτό εκεί που λέω και το δοκίμασα.

      Αλλά για τα tweaks για το GSM θα ήθελα να πω και να σου ζητήσω σαν γνώστης που είσαι αν γίνεται να βρούμε και να χρησιμοποιήσουμε μια υπηρεσία που βρήκα στο miuipro η οποία δίνει επιλογές για το πότε θα πάει αυτόματα το σύστημα σε 2G, 3G, 4G ανάλογα με τις ρυθμίσεις που επιλέγει ο χρήστης. Λέγεται smart network (ρυθμίσεις έξυπνου δικτύου), δες την φωτό
      Images
      • 163712rpx4ntoi51a5hn1j.png

        141,26 kB, 1.080×1.920, viewed 125 times
    • Μάλιστα. Ευτυχώς που το είπες να το έχουμε στα υπόψη. Απαράδεκτο γιατί το κάνουν αυτό, έστω και αν χρησιμοποιούν τη δική τους υλοποίηση.

      Τέλος για τις διαφημίσεις, το πιο σίγουρο αντίδοτο είναι Adaway και κόψιμο από hosts file. Όλα τα υπόλοιπα, συμπεριλαμβανομένου και των εφαρμογών τύπου VPN είναι ημίμετρα δυστυχώς. Ακόμα και το adaway δεν μπορεί να κόψει διαφημίσεις που προέρχονται από push notifications.
    • Ο/H BanditGR έγραψε:

      Τέλος για τις διαφημίσεις, το πιο σίγουρο αντίδοτο είναι Adaway και κόψιμο από hosts file.
      αυτο που λες πραγματι ειναι πολυ καλο και το εχω αλλα θελει root, παραπανω εδωσα και μια λυση που βρηκα διχως root
      οπως και να χει ευχαριστω διοτι παντα κατι χρησιμο εχεις να πεις, αλλα πες μου και για το smart network αν μπορεις να βοηθησεις...
    • Διαφήμιση
    • Διάφορα mods, patches και λοιπά "κολπάκια" που ψαρεύουμε από το δίκτυο

      Με ένα τρίποδο και αυτή την εφαρμογή κάνεις θαύματα! χωρίς root..
      [port] app nubia camera [light painting/silk… | Xiaomi Redmi Note 5 Pro

      Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H Kostas_kanal έγραψε:

      Με ένα τρίποδο και αυτή την εφαρμογή κάνεις θαύματα! χωρίς root..
      [port] app nubia camera [light painting/silk… | Xiaomi Redmi Note 5 Pro

      Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      το έβαλα στο 1ο post , πολύ καλό! :) ευχαριστούμε....
      κάποιοι σε άλλα φόρουμ σκίζονται να βρουν τρόπο να μείνει περισσότερα δευτερόλεπτα το "κλείστρο" ανοιχτό....(αν και νομίζω βγάζει μόνο 4mp ή όσο είναι η οθόνη, πες μου αν κάνω λάθος)

      εδιτ
      τελικα μαλλον αυτο ειναι ενα μεινεκτημα, η χαμηλη αναλυση
    • Ο/H thanfun έγραψε:

      Ο/H angarato_surion έγραψε:

      Πιο βαζει την gcam;
      Το έχω στο κινητό μου και μάλλον δουλεύει.. Δεν έχω ιδέα τι υποτίθεται ότι θα πρέπει να κάνει η Ai camera
      Από ότι ξέρω έχει την stock κάτι 4κ κτλπ ενεργοποιεί
      Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      :( λυπάμαι αλλα τελικα το δοκιμασα (δοκιμασα και τα 2 modules, το μεγαλυτερο σε mb και το μικροτερο) και εκανα το ιδιο ακριβως τεστ και δεν αναγνωριζει το αντικειμενο (το φυτο...του λείπει νοημοσύνη :) ) όπως κανει το module που δινω
      επισης δοκιμασα το 2ο (μεγαλυτερο σε mb) module εφερε προβληματάκια στην stock miui camera βγαζει "εγγραφη βιντεο" ενώ είμαι στην φωτογραφια κτλ (εβαλα και μια gcam για δοκιμη αλλα και σε αυτή δεν λειτουργει η μπροστινη καμερα)
      και για τα 2 που λεω δειτε τις φωτο
      εν τελη κατά την ταπεινη μου αποψη τα modules αυτά δεν εχουν επαρκη λειτουργικοτητα....(αν κανω λαθος διορθωστε με)
      γι αυτο και τα αφαιρεσα απο το 1ο post φιλε μου ενω αρχικα τα ειχα προσθεσει, αλλα οπως και να χει σε ευχαριστω παρα πολυ και περιμενω νεα πραγματακια που δοκιμαζεις :D

      υγ
      για να δοκιμασω βγαζω τα αλλα moduls (recovery σε προηγουμενο backup ή αφαιρεση ολων των σχετικων moduls)
      Αυτό με το Ai στο 1ο post δεν κάνει τίποτα..

      Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Γιατί το λες αυτό?
      σου δίνω αποδείξεις αν θες να τραβήξω και βίντεο για το τι κάνει...
      Κοίτα να δεις δεν ξέρω ποιες διεργασίες γίνονται μέσα στο τσιπάκι της Snapdragon, αλλά σου δείχνω ότι κάτι καταλαβαίνει το εργαλείο καταλαβαίνει ότι βλέπει φυτό, σύννεφα κτλ
      Αν δεν δουλεύει σε σένα τι να πω ίσως φταίει κάτι άλλο, σε μένα πάει μια χαρά.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H thanfun έγραψε:

      Γιατί το λες αυτό? σου δίνω αποδείξεις αν θες να τραβήξω και βίντεο για το τι κάνει
      Δεν σημειώνει τίποτα..
      Επίσης το Tapatalk δεν ανεβάζει screenshots

      Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk