Διαφήμιση

Διάφορα mods, patches και λοιπά "κολπάκια" που ψαρεύουμε από το διαδίκτυο

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Διάφορα mods, patches και λοιπά "κολπάκια" που ψαρεύουμε από το διαδίκτυο

      Σκέφτηκα να δημιουργήσω αυτό το νήμα για να μπορούμε να μοιραστούμε κάποια χρήσιμα ή όμορφα "πραγματάκια" τα οποία βρήκαμε στο Internet και θέλουμε να διαδώσουμε σε όποιον θέλει να δοκιμάσει. Και αυτό για να μην "χαθούν"στις σελίδες άλλων νημάτων και δεν έχουν την ευκαιρία να τα δουν ενδιαφερόμενοι. Μπορεί να το έχουμε βρει ακόμα και εδώ στο φόρουμ, αλλά κάποιος άλλος ίσως δεν το ξέρει.

      Βασικά είχα να μοιραστώ 2 διαφορετικές βελτιστοποιήσεις 1 για την οθόνη και 1 για την stock miui camera και για να μην φτιάχνω 2 διαφορετικά νήματα σκέφτηκα να τα"χωρέσω" σε ένα και ταυτόχρονα να έχει ο καθένας την ευκαιρία να δώσει κάτι που θέλει για εμάς τους υπολοίπους.

      Είναι λίγο δύσκολο (κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου) αλλά ίσως αν έχει αποδοχή να έχουμε μια συνεχή ανανέωση και ίσως τότε να τα βάζουμε όλα εδώ στο 1ο post να είναι συγκεντρωμένα και εύκολα προσβάσιμα.

      Καλό θα είναι
      - να το δοκιμάσει ο uploader,
      - να λέει που το βρήκε (την πηγή),
      - να λέει τον δημιουργό (αν δεν αναφέρεται στην πηγή),
      - να λέει με λίγα λόγια τις απαιτήσεις εγκατάσταση (εκτός αν αναφέρονται στην πηγή).

      Αυτό που περιγράφω παραπάνω ενδεχομένως να γίνεται και με κάποιον άλλο τρόπο δεν ξέρω, πείτε μου.

      Να πω πως πάντα κρατάτε backup και προχωράτε με δική σας ευθύνη. Για το πως θα ξεκλειδώσετε τον bootloader, θα βάλετε twrp, root magisk υπάρχουν εδώ στο φόρουμ υπέροχοι οδηγοί

      Αν τέτοιο νήμα υπάρχει ήδη (μάλλον υπάρχει εδώ κάτι αντίστοιχο αλλά όχι αποκλειστικά για το Rdmi Note 5) ή πρέπει να μεταφερθεί αλλού ή θεωρηθεί περιττό παρακαλώ να το κανονίσουν ή να αφαιρεθεί από τους διαχειριστές.

      Οι δοκιμές γίνονται σε Redmi Note 5 global version, MIUI global stable 10.2.1.0 (TWRP & root Magisk), πριν έχω TWRP backup τα boot, system, vendor, data (αν αλλάξω ROM θα ενημερώσω).
      Μερικά από αυτά τα "κολπάκια" λειτουργούν και σε άλλες συσκευές.
      Λυπάμαι αλλά αναγκάστηκα να αλλάξω και μειώσω το αρχικό κείμενο μου διότι υπάρχει όριο 10000 χαρακτήρων ανά post.
      ___

      - Τεχνητή νοημοσύνη [Artificial intelligence (AI)], νυχτερινή λήψη, full manual mode κ.α στην stock miui camera

      (google translate)
      "Οι κατασκευαστές smartphone χρησιμοποιούν τη μηχανική μάθηση για να αναπτύξουν μηχανές αναγνώρισης εικόνων οι οποίες χρησιμοποιούν ένα νευρικό δίκτυο εκπαιδευμένο σε εκατομμύρια εικόνες. Από αυτήν την εκμάθηση μηχανών, μια κάμερα AI αναπτύσσει την ικανότητα για αυτόματη αναγνώριση σκηνών, διαθέσιμου φωτός και ακόμη και της γωνίας της σκηνής. Ως εκ τούτου, η κάμερά σας γνωρίζει ότι κοιτάζει ένα άτομο, τρόφιμα, φύση, ζώα κτλ. Στη συνέχεια, η κάμερα AI επιλέγει τις πιο εφαρμόσιμες ρυθμίσεις έκθεσης και χρώματος για την τέλεια λήψη."

      Αν θέλετε "πραγματική" τεχνητή νοημοσύνη (AI, την την πολυδιαφημισμένη τεχνητή νοημοσύνη), νυχτερινή λήψη, full manual mode, εγγραφή 4k video κ.α (που να λειτουργούν και AI που να αναγνωρίζει σκηνή κανονικά και στην πίσω και εμπρός κάμερα) στην stock miui κάμερα του κινητού, αλλά χρειάζεται unlock bootloader, twrp recovery και root με magisk.
      Ψάχνοντας έχω δοκιμάσει καμιά δεκαριά τρόπους και τελικά βρήκα έναν που λειτουργεί κανονικά (δείτε και την φωτό στο spoiler).

      Το βρήκα εδώ
      Magisk modul HMN5PRO AI Camera enable - Redmi Note 5/Pro - Xiaomi MIUI Official Forum
      για να διαβάσετε περισσότερα, να δείτε φωτογραφίες και reviews και να δώσουμε τις ευχαριστίες αλλά το zip έχει read me που λέει "Modul ai kamera whyred By: kubil hadinata" επομένως οι ευχαριστίες και στον άγνωστο φίλο kubil hadinata (κλικ στο όνομά του).

      Κατεβάστε και από εδώ το magisk module και εγκατάσταση > επανεκκίνηση του τηλεφώνου.


      _____________________________________

      Και στην συνέχεια περισσότερα "κολπάκια" παρακάτω:

      - XTRV Tweaks for Redmi Note 5 (Whyred)

      - Συλλογή από patches για XTRV 9.2.28/9.3.1 (και stable 10.2.1.0)

      - Διόρθωση κορεσμού χρωμάτων, πλουσιότερα χρώματα στην οθόνη (θέλει root)

      - Αύξηση του εύρους του καναλιού 2,4Ghz WiFi από 20Mhz σε 40Mhz

      - GALACTIC™ Forced DeepSleep MOD | Huge Battery Saver (ελάχιστη κατανάλωση μπαταρίας σε αναμονή)

      - Extended Power Menu (περισσότερες επιλογές) για Whyred (MIUI V10.2.1.0.O, Magisk κ.α.)

      - Ενεργοποίηση VoLTE (και HD Voice) σε κινητά Xiaomi

      - Απαλλαγείτε από τις διαφημίσεις σε Global Stable ROM (και σε όποια άλλη ROM εμφανίζονται, μάλλον)

      - Με ένα τρίποδο και αυτή την εφαρμογή κάνεις θαύματα (νυχτερινή φωτό κ.α)! χωρίς root.

      - Δύο "κολπάκια" για βελτίωση της ποιότητας ήχου (σε ηχεία και ακουστικά) και επίλυση προβλημάτων ήχου

      - Αν θέλετε να συνδέεστε κατά προτίμηση σε 2.4Ghz ή σε 5Ghz WiFi υπάρχει τρόπος και μάλλον τον έχετε δει

      >> Η συνέχεια σε άλλο post (στο #45) > εδώ

      Και πάντα περιμένω αν βρείτε κάτι κι εσείς να το δοκιμάσουμε και να το μοιραστούμε

    • Διαφήμιση
    • Ο/H ipankas έγραψε:

      Και τι παραπάνω κάνει από τα άλλα;

      αν εννοεις το module, για μενα ειναι το μονο που λειτουργησε σωστα, και στην πισω και στην μπροστινη καμερα αναγνωριζει σκηνη (αντικειμενο) ωστε να κανει τα καταλληλα μαγικα (οπως υποσχεται αυτη η τεχνολογια)
      αν εννοεις το app δεν εψαχνα και γι αυτο δεν εχω υποψη μου αλλα και ειναι το πρωτο που επεσςε στα χερια, μου και λειτουργει (και παντα θυμαμαι την αρχικη συγκριση με την οθονη του omega)
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Ευχαριστούμε για την ενημέρωση :thumbsup:
      βασικα ελπιζω να πιασει και το κολπο ( :grin: ) και να δωσουν εδω και αλλοι για μενα που μ αρεσει να δοκιμαζω :D
    • Διάφορες βελτιστοποιήσεις, τροποποιήσεις και λοιπά "κολπάκια" που ψαρεύουμε από το δίκτυο

      showthread.php?t=3830475&share_tid=3830475&share_fid=3793&share_type=t

      Έχει καμία διαφορά η magisk module του από αυτήν εδώ;

      Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • ναι ειναι διαφορετικο, αυτο που λες δεν το εχω δοκιμασει (και δεν μπορω να εχω αποψη) και σου βαζει και gcam ενω αυτο που λεω εγω οχι (κανει αλλαγες μονο για την stock miui camera)
      αλλα αν το δοκιμασες εσυ πες μας εντυπωσεις, ισως το δοκιμασω κι εγω και τοτε θα επανελθω σχετικα
      παντως σε ολες τις νεοτερες (απο v6 και μετα αν δεν κανω λαθος) gcam που δοκιμασα δεν δουλευει η μπροστινη καμερα και δεν ειμαι σιγουρος οτι βγαζουν καλυτερα απο την miui ή απο μια snap που εχω
    • Διαφήμιση
    • Διάφορες βελτιστοποιήσεις, τροποποιήσεις και λοιπά "κολπάκια" που ψαρεύουμε από το δίκτυο

      Πιο βαζει την gcam;
      Το έχω στο κινητό μου και μάλλον δουλεύει.. Δεν έχω ιδέα τι υποτίθεται ότι θα πρέπει να κάνει η Ai camera
      Από ότι ξέρω έχει την stock κάτι 4κ κτλπ ενεργοποιεί
      Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H angarato_surion έγραψε:

      Ποιο βαζει την gcam;
      Το έχω στο κινητό μου και μάλλον δουλεύει.. Δεν έχω ιδέα τι υποτίθεται ότι θα πρέπει να κάνει η Ai camera
      Από ότι ξέρω έχει την stock κάτι 4κ κτλπ ενεργοποιεί
      ναι εχεις δικιο δεν βαζει gcam, δεν υπαρχει μεσα στο zip απλα ειδα τον τιττλο του thread που εδωσες που το λεει και με ξεγελασε,

      AI camera (google translate)
      Οι κατασκευαστές smartphone χρησιμοποιούν τη μηχανική μάθηση για να αναπτύξουν μηχανές αναγνώρισης εικόνων οι οποίες χρησιμοποιούν ένα νευρικό δίκτυο εκπαιδευμένο σε εκατομμύρια εικόνες. Από αυτήν την εκμάθηση μηχανών, μια κάμερα AI αναπτύσσει την ικανότητα για αυτόματη αναγνώριση σκηνών, διαθέσιμου φωτός και ακόμη και της γωνίας της σκηνής. Ως εκ τούτου, η κάμερά σας γνωρίζει ότι κοιτάζει ένα άτομο, τρόφιμα, φύση, ζώα κτλ. Στη συνέχεια, η κάμερα AI επιλέγει τις πιο εφαρμόσιμες ρυθμίσεις έκθεσης και χρώματος για την τέλεια λήψη.

      επισης διαβασε αν θες και εδω πχ What is an AI-powered camera? AI cameras explained | Digital Camera World

      αυτο που λεω παραπανω οτι δουλελει και εξηγω (θα δω αν το κανει και στο module που παραθετεις) ειναι οτι συν των αλλων αναγνωριζει το αντικειμενο και (υποτιθεται) κανει αυτοματα τις καταλληλότερες προσαρμογες ρυθμισεων φακου για το εν λογω αντικειμενο, αυτο λοιπον δειχνω στην φωτο του ποστ μου...στοχευω ενα φυτο και το αναγνωριζει δειχνοντας μου οτι το αναγνωρισε και θα κανει τα μαγικα της.
      θα δοκιμασω κι εγω αυτο το module που λες και θα σου πω
    • Ο/H angarato_surion έγραψε:

      Πιο βαζει την gcam;
      Το έχω στο κινητό μου και μάλλον δουλεύει.. Δεν έχω ιδέα τι υποτίθεται ότι θα πρέπει να κάνει η Ai camera
      Από ότι ξέρω έχει την stock κάτι 4κ κτλπ ενεργοποιεί
      Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      :( λυπάμαι αλλα τελικα το δοκιμασα (δοκιμασα και τα 2 modules, το μεγαλυτερο σε mb και το μικροτερο) και εκανα το ιδιο ακριβως τεστ και δεν αναγνωριζει το αντικειμενο (το φυτο...του λείπει νοημοσύνη :) ) όπως κανει το module που δινω
      επισης δοκιμασα το 2ο (μεγαλυτερο σε mb) module εφερε προβληματάκια στην stock miui camera βγαζει "εγγραφη βιντεο" ενώ είμαι στην φωτογραφια κτλ (εβαλα και μια gcam για δοκιμη αλλα και σε αυτή δεν λειτουργει η μπροστινη καμερα)
      και για τα 2 που λεω δειτε τις φωτο
      εν τελη κατά την ταπεινη μου αποψη τα modules αυτά δεν εχουν επαρκη λειτουργικοτητα....(αν κανω λαθος διορθωστε με)
      γι αυτο και τα αφαιρεσα απο το 1ο post φιλε μου ενω αρχικα τα ειχα προσθεσει, αλλα οπως και να χει σε ευχαριστω παρα πολυ και περιμενω νεα πραγματακια που δοκιμαζεις :D

      υγ
      για να δοκιμασω βγαζω τα αλλα moduls (recovery σε προηγουμενο backup ή αφαιρεση ολων των σχετικων moduls)
      Images
      • Screenshot_2019-02-27-18-20-25-147_com.android.camera.png

        984,71 kB, 540×1.080, viewed 129 times
      • Screenshot_2019-02-27-18-24-41-732_com.android.camera.png

        962,47 kB, 540×1.080, viewed 112 times
    • Διαφήμιση
    • δυστυχώς δεν ξέρω άλλο τρόπο και κάθε ποστ χωράει 10000 χαρακτήρες, όποτε θα βάζω link
      οκ δεν θα βάλω και άπειρα κολπάκια αλλά μπορεί να βάλλουν και άλλοι οπότε αν υπάρχει άλλος τρόπος ή ιδέα πείτε μου παρακαλώ

      Αύξηση του εύρους του καναλιού 2,4Ghz WiFi από 20Mhz σε 40Mhz

      Αν θέλετε να να έχετε 40Μhz στο 2,4Ghz WiFi (στα 5Ghz υπάρχει ήδη) μπορείτε να το πετύχετε ως εξής,
      Πηγαίνετε στη διαδρομή /system/vendor/etc/Wi-Fi και ανοίξτε το αρχείο "WCNSS_qcom_cfg.ini" με επεξεργαστή κειμένου
      και προσθέστε μια γραμμή
      gChannelBondingMode24GHz=1
      Τι θα κερδίσετε με αυτό? ίσως ισχυρότερο και "καθαρότερο" (με λιγότερες παρεμβολές) σήμα WiFi. Πρέπει και το router σας να εκπέμπει σε 40Mhz.
      Το βρήκα στο 4pda.ru στο οποίο έκανα λογαριασμό παλαιότερα (είχα ένα τηλέφωνο για το οποίο δεν έγραφε κανένας, μόνο στο 4pda.ru) με την βοήθεια ενός γείτονα πόντιου πρόσφυγα από την Ρωσία (αυτούς που μάλλον κακώς λέμε ρωσοπόντιους) και πιστέψτε με είναι φοβερό φόρουμ, βρίσκω πράγματα μερικές φορές που δεν υπάρχουν αλλού και πολλά μέλη του είναι developers στο xda. Ε οκ παιδεύομαι πολύ με την google translate αλλά αξίζει. Εκεί λοιπόν οι ευχαριστίες σας. Μετάφραση Google (το link είναι με google translate)