Διαφήμιση

Ένα βήμα πριν το root. (Απορίες για root,updates,OTA,twrp κτλ)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Βρε μην ανησυχείς για κάτι, δεν πήγα να σε μαλώσω ή να το παίξω ξερόλας, απλά επειδή, κακώς κατά την άποψή μου, κυκλοφορεί πολύ η άποψη ότι το Magisk είναι το νέο xposed (και φυσικά έχει και το XDA εκεί τις ευθύνες του και κακώς δεν το εξηγούν και αυτοί όπως πρέπει), ήθελα να εξηγήσω όσο πιο απλά γίνεται ότι μπορεί το concept σε ότι αφορά τη λειτουργία modules που "κάνουν πράγματα" να είναι παρόμοιο, οι διαφορές είναι εξαιρετικά σημαντικές και ουσιώδεις ώστε να στέκει κάτι τέτοιο. Τίποτα περισσότερο.
    • Ο/H BanditGR έγραψε:

      ...ή να το παίξω ξερόλας,
      συμφωνώ σε όλα όσα λες (μα και δεν μπορώ να διαφωνήσω :D ) άλλα σε ένα διαφωνώ, δεν το παίζεις ξερόλας αλλά είσαι :) (με την καλή έννοια φυσικά το λέω)
    • Guys ότι info και να δώσετε καλό είναι, ακόμα και αν υπάρχουν αστοχίες γιατι τις ίδιες απορίες/πιστεύω μπορεί να τις είχα και γω. Το XDA δε μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε...μου φαίνεται ότι μιλάει σε advanced χρήστες γιατί τα πάντα εκεί απο tutorials και λύσεις σε απορίες είναι σχεδόν κοφτές προτάσεις που προαπαιτουν 10 άγνωστα βήματα (για μένα) για να πας από το 1 στο 2.
      Το καλό με το jb iphone είναι ότι και πατάτα να κάνεις, κάνεις ένα restore και τελείωσες....εδώ στο Redmi έχω πάντα τον φόβο του brick στο κεφάλι μου. πχ σκέφτηκα να πειράξω το hosts manually...και μετά λέω και αν τα permissions ή ο user αλλάξει και δε το προσέξω και φάει κανα κόλλημα στο reboot, τότε τι κάνουμε...ή πχ με τσατίζει που ο ήχος στο headset είναι low γιατι έχω region Greece, και δεν βρίσκω κάποιον safe guide να πειράξω τα αντίστοιχα .conf files...(τώρα έβαλα India...αλλά και αυτό πατάτα μου φαίνεται).
      Μ΄αρέσει να έχω full control με putty και winscp γιατί καμιά φορά χρειάζεται και ένα linuxaxi να το έχεις καβάτζα για scripts...python, bash κτλ, και το iphone ήταν super για τέτοια.
      Είχα γράψει πχ ένα cronjob στο raspberry που έκανε update το pc, το Pi και το Iphone με κωδικούς για την IPTV μόνο του, (έμπαινε σε φακέλους και έκανε upload conf files στα kodi). Στο Android όμως δεν είναι ανοιχτό το ssh ή o FTP server 24/7 για τέτοια.

      Ακόμα μαθαίνω βέβαια και απ'ότι φαίνεται το σύστημα δε συγχωρεί λάθη..οπότε θα μαθαίνω για αρκετό καιρό....δεν είναι για πειράματα :)
    • Διαφήμιση
    • Με ξεκλείδωτο bootloader, απλά περνάς fastboot rom ή από trwp έχεις πάντα ένα nandroid backup για παν ενδεχόμενο ;)
    • Κοίτα φίλε καταρχήν εμένα μου φαίνεσαι πολύ προχωρημένος χρήστης έστω τώρα σε άλλο πεδίο. Θα γίνεις κι εδώ είμαι σίγουρος αφού ξέρεις Linux κτλ (κάτι μου λέει ότι θα γίνεις και πολύ advanced)
      Τώρα για τον φόβο σου αυτό που λες για το brick δεν θα έπρεπε και τόσο διότι είναι (αν κάνω λάθος διορθώσετε με) δουλειά 3 λεπτών να επαναφέρεις το τηλέφωνο μέσω twrp αρκεί φυσικά να έχεις twrp και να έχεις κρατήσει κατάλληλο backup
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Με ξεκλείδωτο bootloader, απλά περνάς fastboot rom ή από trwp έχεις πάντα ένα nandroid backup για παν ενδεχόμενο ;)
      Να ένα τέλειο παράδειγμα :) (no offence...δικό μου είναι το noobness), fastboot rom υποθέτω εννοείς κατεβάζω την global έκδοση rom που φοράω από το site της Χiaomi και την κάνω flash με το official Flashing Tool ? Για το nandroid backup δεν έχω ιδέα αν: α) Τα guides που διαβάζω στο νέτ για το πως γίνεται, ισχύουν και για το redmi 5 αφού τα περισσότερα είναι γραμμένα 2014-16 (πριν το arb δλδ), β) έστω ότι κάνω τα σωστά partitions backup, τα κάνω από το υπάρχων trwp που έχω τώρα ή βάζω άλλο ? (έχω το 3.2.3-4_miui-hellas_ss), γ) Έστω ότι έγινε backup και εκανα και restore. Πριν κάνω reboot ξαναβάζω το magisk ή αυτό το partition 'δεν πειράχτηκε' οπότε δε χρειάζεται .... γιατι απ'οτι ξέρω καταλήγεις σε bootloop χωρίς lazy ή magisk.
      Για κάποιον που είναι 'λογικά' και εύκολα αυτά για μένα είναι γολγοθάς αφού αν κάνω κάποιο λάθος, άστα βράστα :) ...και παλι, no offence.

      Ο/H thanfun έγραψε:

      Κοίτα φίλε καταρχήν εμένα μου φαίνεσαι πολύ προχωρημένος χρήστης έστω τώρα σε άλλο πεδίο. Θα γίνεις κι εδώ είμαι σίγουρος αφού ξέρεις Linux κτλ (κάτι μου λέει ότι θα γίνεις και πολύ advanced)
      Τώρα για τον φόβο σου αυτό που λες για το brick δεν θα έπρεπε και τόσο διότι είναι (αν κάνω λάθος διορθώσετε με) δουλειά 3 λεπτών να επαναφέρεις το τηλέφωνο μέσω twrp αρκεί φυσικά να έχεις twrp και να έχεις κρατήσει κατάλληλο backup
      Και γω διάβασα ότι είναι εύκολη υπόθεση μέσω twrp (και να σου πω και την αλήθεια....και χωρίς restore και με full reinstall δε θα πεθάνουμε κιόλας...απο το να κλαίω το κινητό μια χαρά ειναι και το google restore μετά το reinstall), αλλά αν έχεις εσύ την απορία 'αν κάνω λάθος διορθώστε με', πολλαπλασίασε την αμφιβολία σου επί 10 και έφτασες στο δικό μου panic lvl :)
    • Έχεις δίκιο, για εμάς είναι "απλά" γιατί τα δουλεύουμε συχνά...για κάποιον που ξεκινά τώρα δείχνουν βουνό ;)


      Ο/H Sandbird έγραψε:

      fastboot rom υποθέτω εννοείς κατεβάζω την global έκδοση rom που φοράω από το site της Χiaomi και την κάνω flash με το official Flashing Tool ?
      Σωστά, είναι "σχεδόν" το αντίστοιχο των iphone, απλά πρέπει να γίνει χειροκίνητα από τον χρήστη ...σε γενικές γραμμές αυτό ---> Unbrick ή Καθαρή Εγκατάσταση FastBoot Rom με το Mi Flash (SnapDragon)



      Ο/H Sandbird έγραψε:

      α) Τα guides που διαβάζω στο νέτ για το πως γίνεται, ισχύουν και για το redmi 5 αφού τα περισσότερα είναι γραμμένα 2014-16 (πριν το arb δλδ), β) έστω ότι κάνω τα σωστά partitions backup, τα κάνω από το υπάρχων trwp που έχω τώρα ή βάζω άλλο ? (έχω το 3.2.3-4_miui-hellas_ss).
      Όλα σχεδόν τα TWRP άνουν nandroid backup...το οποίο μετά το αντιγράφεις στον υπολογιστή ή σε sd card για να μην χαθεί...σε κάποιες περιπτώσεις συσκευών παλαιότερα, δεν θυμάμαι αν ισχύει ακόμα, για να το επαναφέρεις έπρεπε να είχες το TWRP με το οποίο το είχες κρατήσει...σε αυτό πιστεύω ο @BanditGR θα μπορεί να σου πει περισσότερα :)
    • Διαφήμιση
    • Το "αν κάνω λάθος διορθώσετε με" το λέω για λόγους μετριοπάθειας, λόγους ας πούμε ευγένειας.
      Δεν κάνω λάθος, δεν έχω αμφιβολία, κάποιες φορές το κάνω 5-6 φορές σε μια μέρα, αλλά έμαθα να μην είμαι απόλυτος (κατά την γνώμη μου τις περισσότερες φορές αποδεικνύεται χαζομάρα)....να πω και το τετριμμένο (?) μόνο θεός δεν κάνει λάθος.
    • Αν είχες και μια δεύτερη συσκευή να κάνεις εκ τους ασφαλούς τα πειράγματα-δοκιμές, ώστε να εξοικειωθείς με τις διαδικασίες, χωρίς να "χαλάς" την βασική σου συσκευή, σε ένα μήνα θα μας είχες ξεπεράσει :P
    • χμμ οπότε τελικά οι περιπτώσεις για bricked δεν είναι και τόσες πολλές. Αν πάντα κάνεις restore rom με ίδιο arb με το αυτό που είχες και δεν κάνεις downgrade....όσο και να χαλάσεις τα πράγματα στην sdcard πάντα μπορείς να κάνεις restore το κινητό...είτε με nandroid backup είτε με fastboot rom ?
      Να υποθέσω το nandroid backup είναι το ίδιο πράγμα με αυτά που διαβάζω περί του 'ποια partitions να κάνω backup ? blah blah' και που συνήθως συνοδεύονται από τέτοια screenshots ?


      H system image επιλογή, κάνει και τον bootloader και το recovery partition backup ? Καλό είναι (αν δεν προκειται να πειραχτούν απο τον χρήστη) bootloader, recovery να μη τα κάνουμε backup έτσι ?


      @NasDriver, αχαχαχαχαχαχα
    • αυτα + το vendor partition που δεν φαινεται στην φωτο σου...δηλαδη κανουμε backup τα partitions system, boot, vendor, data, αλλα τα κολπακια και οι δοκιμες τις περισσοτερες φορες πειραζουν το system (και σε καποιες περιπτωσεις το vendor) αρα αυτα επαναφερουμε μετα απο αποτυχημενο πειραγμα
      και η επιλογη bootloader δεν υπαρχει σε ολες τις περιπτωσεις πχ στο δικο μας τφ
      η system image επιλογη ειναι το system αλλα σε μορφη image για καψιμο και αλλες χρησεις
      αλλα μισο και θα σου τα πουν καλυτερα οι ειδικότεροι
      Images
      • Screenshot_2019-03-07-21-29-20.png

        148,12 kB, 1.080×2.160, viewed 81 times
      • Screenshot_2019-03-07-21-29-09.png

        203,66 kB, 1.080×2.160, viewed 69 times
    • Διαφήμιση
    • Όσο δεν αλλάζεις ROM πάντα μπορείς να γυρίσεις στην κατάσταση που πήρες το backup μέσω nandroid. Το system image μην σε απασχολεί σαν επιλογή (όχι δεν έχει σχέση με bootloader ή recovery). Δεν θα χρειαστεί ποτέ να το χρησιμοποιήσεις. Αυτό που θες είναι τα partition boot, data, system και καλό θα ήταν και το vendor και το persist (έτσι για να υπάρχει αυτό δεν θα χρειαστεί κατά 90% να το κάνεις ποτέ restore). Τέλος όταν κάνεις restore nandroid στην ίδια ROM που το πήρες (το τονίζω αυτό) και είχες κάνει ΗΔΗ root σε αυτή την ROM δεν χρειάζεται να ξαναπεράσεις ούτε Magisk ούτε τίποτα. Είσαι κομπλέ.