Διαφήμιση

Screen mirroring με Xiaomi redmi note 5 [SOLVED]

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Screen mirroring με Xiaomi redmi note 5 [SOLVED]

      Τα φώτα σας ,παρακαλώ!
      Αγορασα πριν μια εβδομαδα ,το Xiaomi redmi note 5 64 gb
      Το προηγούμενο μου Xiaomi redmi note 3 ,χάλασε κι αν βρεθει καποιο τσιπακι απο το εξωτερικο ,μπορει και να φτιαχτει.Δεν ανοιγει και αρα δεν μπορω να δω ,αν καποιο app που ψαχνω και δεν βρισκω στο νεο μου Xiaomi ,ηταν εγκατεστημενο στο παλιό μου.
      Μιλάω για το Google Play services app ,που δεν μου το εμφανίζει στο Google play store και πάντως ,δεν ειναι μέσα στις εφαρμογες του νεου μου Xiaomi.
      Google Play Services 15.0.90 (020308-231259764) for Android - Download
      Σε μια παλιοτερη motorola που εχω ,βλεπω οτι υπαρχει στις εφαρμογες.
      Η αλήθεια ,ειναι οτι δεν το χρησιμοποιησα ποτέ αυτο το app κι ουτε το ειχα προσεξει.
      Ψαχνοντας ,ομως χθες κατι στο internet ,διαβασα οτι ειναι απαραίτητο για το screen mirroring ,για να ενεργοποιηθεί απο κει η αδεια για microphone on.
      Το ιδιο βλεπω και στο video που βάζω πιο κάτω.
      Απο τις ρυθμίσεις ,οταν ενεργοποιώ την ασυρματη προβολη ,μου εμφανιζει απο κατω την επιλογη να συνδεθω με chromecast ,το οποιο και λειτουργει ,οσον αφορά να στείλω videos κλπ στην τηλεόραση.
      Αλλά screen mirroring του τηλεφωνου ,οπως δειχνει το βιντεο αυτο


      δεν μπορώ να κάνω.
      Μπηκα στο google home κι απο τις ρυθμισεις ,επέλεξα τον κατοπτρισμο συσκευης ,οπως λεει στο video πιο κατω.
      Μου βγαζει την επόμενη σελιδα που λεει να κατοπτρίσω την οθονη και μια ενδειξη μπλε ‘’Μεταδοση οθονης/ηχου στο κατω μερος.Πατω πανω στην μπλε ενδειξη και μου βγαζει ενα ασπρο φακελακι
      ‘’Μεταδοση σε καθιστικο’’ ,αλλά τιποτα δεν εμφανίζεται στην τηλεοραση.
      Μήπως φταιει που δεν εχω κι ουτε μου βγαζει το google play store ,το google play services app ,ωστε να δωσω απο κει την αδεια για το μικροφωνο;

      Μπορεί κάποιος να μου πει ,πώς γινεται παρακαλώ ;
      Κι επισης ,γιατί δεν εχω το google play services app στο τηλεφωνο μου;Κι ουτε στο google play store ,το βρισκω;
      ( Ουτε και φιλος που εχει το redmi 5 plus ,το εχει στις εφαρμογες του κι ουτε του το εμφανιζει το play store)
      Ειναι τελικα απαραιτητο για το screen mirroring;
      Ευχαριστώ πολύ ,οποιον-όποια βρει τον χρονο και γνωρίζει να με βοηθήσει.
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''
    • Θα μπορούσες να ανεβάσεις μια φώτο με αυτά που δείχνει στο σχετικά με το τηλέφωνο να δούμε ποια ρομ έχεις ?

      Στο κουτί της συσκευής γράφει στο πλάι global version ?
      Πίσω από το κουτί, τα τεχνικά στοιχεία είναι με αγγλικά ή με κινέζικα γράμματα ?
    • @NasDriver
      Ευχαριστώ για την απαντηση.
      Στο κουτί ,γραφει global version και τα γραμματα ειναι στα Αγγλικα.
      Το αγόρασα απο καταστημα στην Θεσσαλονικη.
      Εκανα και edit στο προηγούμενο post μου ,για να συμπληρωσω τί μου βγαζει οταν μπαινω στο Google home.
      Θα ανεβασω την φωτο που μου ειπες ,συν φωτο απο το τί μου βγαζει οταν μπαινω στις ρυθμίσεις του google home .
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''
    • Διαφήμιση
    • Προσπαθω ν ανεβασω και φωτο απο το google home ,που γραφω σχετικα στο πρωτο μου post ,
      για να δειξω τί μου εμφανίζει ,οταν πατω τον κατοπτρισμο οθονης απο τις ρυθμισεις του app ,αλλά δεν μπορω να ανεβασω την φωτο .Μου βγαζει οταν την επιλεγω ,οτι the file is too big.
      Περίεργο ,γιατι η προηγουμενη ανεβηκε κανονικα.
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''
    • Οπότε από θέμα ΡΟΜ (λογισμικού) έχεις official, αν υπάρχει πρόβλημα είναι ίσως κάποιο bug...έχεις δοκιμάσει να κάνεις αναβάθμιση σε νεότερη global stable ?
    • @NasDriver
      Ευχαριστώ για την απάντηση.
      Δλδ εσυ στο δικό σου redmi note 5 ,έχεις εγκαταστημένο το google play services;
      Κι αν ναι ,ετσι το αγόρασες;;;Αν οχι ,το κατεβασες απο το google play store; :?:


      Αν είναι bug ,τί κανω;
      Μου κάνει ομως εντυπωση ,που ουτε ο φιλος μου ,που ανεφερα στο πρωτο μου post ,το εχει κι ουτε μπορεί να το βρει.Εχει το redmi 5 plus και το αγορασε τον Νοεμβρη ,απο το ιδιο καταστημα κι ειπε οτι εχει την τελευταια αναβαθμιση,που εγινε αυτοματα η ενημερωση της.Κι αυτος bug έχει;Τι να πώ..


      Οχι ,δεν δοκιμασα να κανω αναβαθμιση.
      Πριν μια βδομαδα το αγορασα και πιστευα οτι αυτοματα θα κανει αναβαθμιση.
      Στις επιλογες συστηματος ,εχω να γινεται αυτοματα ενημερωση.
      Δεν γνωριζω πολλα ,τα βασικα μονο...
      Στο ipad air ,μου ερχεται ειδοποιηση οταν βγαινει αναβαθμιση και την κατεβαζω.

      Βεβαια ,μπηκα χθες να ψαξω σχετικα με την νεωτερη αναβαθμιση για το redmi note 5 και μ εβγαλε στο en.miu.com οπου ειχε την V10.2.1.0 OEIMIXM.Δεν ξερω αν σ αυτην αναφερεσαι.
      Αλλά επειδη ειμαι ασχετη ,δεν καταλαβα οτι ηταν νεωτερη απ αυτην που εχω εγω
      την V10.02.0 .
      Ειδα το 2 κι ειπα OK ,εχω την νεωτερη!Το 0 πριν το 2 ,μου διεφυγε!
      Οπως και να χει ,πιστευα οτι θα γινει αναβαθμιση αυτοματα ,οταν βγει νεώτερη.

      Αρα τί με συμβουλευεις να κανω;
      Το bug ,δεν διορθώνεται σωστα;
      Αν σου πώ οτι δεν γνωριζω πώς να κατεβασω την νεωτερη global stable,μην γελάσεις!
      Τί να κανω η γυναικα!Μου φαινονται πυρηνικη φυσικη αυτα κι οταν σας διαβαζω εδώ ,σε διαφορα θέματα ,δεν καταλαβαινω τιποτα πολλές φορές!Ειμαι του θεωρητικου κι οχι του θετικου! :)
      Πήγα να διαβασω τον οδηγο σου για συσκευες redmi κι ουτε καταλαβα τιποτα απο τους τιτλους...
      Βρηκα στο en.miui.com την νεωτερη( νομιζω...) για κατέβασμα ,αλλά ουτε ξερω να το κανω κι επίσης φοβαμαι οτι θα κανω ζημια στο τηλεφωνο!
      Ξερω οτι φαινεται αστειο ,αλλά ετσι νιωθω! :grin:
      Ειδα στο en.miui.com που τυχαια μ εβγαλε η αναζητηση για νεωτερη αναβαθμιση ενα flashing guide διπλα στο download full rom και επαθα πανικο!
      Εγω αποκλειεται να μπορεσω να κατεβασω την νεωτερη αναβαθμιση ,μονη μου...
      Ειδα και την παραπομπή του global stable που μου έβαλες και φοβήθηκα ακόμα περισσοτερο!
      Αντε να βρω και να κανω μόνη μου την αναβαθμιση...

      υγ Δλδ κανονικα ,θα επρεπε να εχω το google play services...
      Ή να το βρισκω στο play store.
      Αυτο ειναι το θεμα τελικα ,που εχω ,σωστα;
      Κι αν ναι ,μπορω να πω στο καταστημα οτι μου βγαλε τετοιο θεμα το τηλεφωνο;
      Και να κανουν κατι αυτοι;
      Η V10.2.1.0 OEIMIXM είναι η νεώτερη global stable για το redmi note 5 ?

      Ευχαριστω και πάλι! :)
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''
    • Τα Google Play services φυσικά και υπάρχουν σε ROM με Global source. Θα τα βρεις από Ρυθμίσεις -> Διαχείριση Εφαρμογών -> Υπηρεσίες Google Play. Όσο για ενημέρωση δοκίμασε από την εφαρμογή της Αναβάθμισης/Updater να κάνεις έλεγχο για ενημερώσεις ώστε να πάρεις την τελευταία Global Stable έκδοση. Η εγκατάσταση και το κατέβασμα γίνεται αυτόματα, εφόσον ανιχνευτεί η ενημέρωση.
    • Διαφήμιση
    • @BanditGR
      Ευχαριστώ για την απάντηση.
      Δεν υπαρχει το υπηρεσιες Google play.Εψαξα πολυ καλά.Google play services ,δεν υπαρχει.Δεν μ αρέσει αυτο.Γιατί συμβαινει; :?:
      Κι ουτε βρισκω το σχετικο app που οπως διαβαζω ειναι ενα πολυ σημαντικο app και χωρίς αυτό θα εχω θέμα
      Google Play Services 15.0.90 (020308-231259764) for Android - Download
      οταν μπαινω στο Google play store.

      Οταν μπαινω στην διαχείριση εφαρμογών ,
      σχετικα με google ,βρισκω τα εξης:

      Google play store
      Music Google play
      Ταινιες Google play
      Google drive
      Φωτογραφιες
      Χάρτες
      Google home( το οποιο κατεβασα εγω ,δεν υπηρχε εγκατεστημενο)
      Και το gmail εννοείται υπάρχει..
      Τώρα παρατηρώ οτι κι η εφαρμογή Google δεν υπαρχει στις εγκαταστημένες εφαρμογες οταν μπαινω στην διαχειριση εφαρμογών ,ομως υπαρχει στην αρχικη οθονη ,στον φάκελο Google.Πως γινεται αυτο;

      Μπαινω στην παλια μου Motorola και βλεπω στις εφαρμογες ,
      1)την εφαρμογή Google
      2)Τις υπηρεσιες Google play
      3)Το google play services for instant apps
      4)Το Google play store

      Απ αυτα ,στο remi note 5 ,οταν μπαινω στην διαχειριση ,ΔΕΝ βρισκω το 1 ( ενω το βλεπω στην αρχικη οθονη στον φακελο Google)

      Δεν βρισκω το 2 και το 3 πουθενα ,ουτε στην διαχειριση εφαρμογων ,ουτε στην αρχικη οθονη στον φακελο Google)

      Το 4 το βρισκω.

      Οσο για την εφαρμογή της αναβάθμισης που γραφεις ,οταν πατώ ενημερωση συστηματος,μου γραφει οτι δεν υπαρχουν διαθεσιμες ενημερώσεις κι οτι εχω την MIUI 10.02.0 Σταθερή.Οταν πατω τον ελεγχο για ενημερωσεις ,που μου γραφει ,μου βγαζει οτι δεν υπαρχουν διαθεσιμες ενημερωσεις .
      Πώς γινεται αυτο ,οταν εχει βγει νεωτερη ενημέρωση; ?(

      υγ Θα βάλω πιο κατω φωτο με τις εφαρμογες που υπαρχουν οταν μπαινω στην διαχειριση εφαρμογών
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''
    • Αυτες τις εφαρμογες βρισκω ,οταν μπαινω στην διαχειριση εφαρμογων.
      Images
      • 2F072799-B6F6-4E9D-A6AC-B936B68257E4.jpeg

        599,37 kB, 1.291×1.853, viewed 161 times
      • FFE19BC4-FDCB-4934-8D78-BA6CF055A701.jpeg

        476,93 kB, 1.041×1.842, viewed 120 times
      • 07452B69-DA0B-4303-8463-3E7C26206BBA.jpeg

        461,18 kB, 1.178×1.706, viewed 111 times
      • 3DF23605-F7A7-4CBF-98A8-073EB1A8BD6F.jpeg

        592,91 kB, 1.318×1.743, viewed 118 times
      • 76C8F759-47F2-4422-AD31-46821896D80B.jpeg

        528,09 kB, 1.179×1.754, viewed 121 times
      • 97E6E875-9F84-4038-882B-CA3A4864A17F.jpeg

        590,95 kB, 1.167×1.935, viewed 110 times
      • FBE51CEB-0853-4153-8191-5B2C5B24A0E7.jpeg

        523,05 kB, 1.295×1.797, viewed 119 times
      • 3CCF16B6-6235-49DB-A291-188FF5AFCD98.jpeg

        467,6 kB, 1.174×1.730, viewed 121 times
      • 072F449F-8FB8-47C2-81DF-21FAA7FEB29C.jpeg

        477,38 kB, 1.120×1.669, viewed 129 times
      • 1DECE230-3E48-43B0-826B-229DD7C303B4.jpeg

        417,78 kB, 1.145×1.769, viewed 118 times
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''
    • Οσο για την ενημερωση αναβάθμισης ,μου βγαζει την παρακατω φωτο.Εφ οσον βγηκε νεώτερη ,γιατι δεν μου την εμφανίζει;Και παντως ,εχω βαλει να γινεται αυτοματα η ενημερωση.
      Πριν μια βδομαδα το αγορασα ,δεν θα επρεπε να παρει την νεα ενημερωση;
      Βαζω και την φωτο απο τον φάκελο Google απ την αρχικη οθονη.
      Το Google home ,εγω το κατεβασα .
      Η εφαρμογη Google ,που φαινεται στον φακελο ,δεν βρισκεται στην διαχειριση εφαρμογών.( Στην Motorola ,πάντως την βρισκω.Το αναφέρω πληροφοριακα ,δεν ξερω αν θα επρεπε να φαινεται και στην διαχειριση εφαρμογών)

      Απο τις φωτο που εβαλα στο προηγούμενο post ,πιθανόν να μου λειπουν και αλλες εφαρμογες απο τις εγκαταστημένες που θα επρεπε να υπαρχουν ,αλλά δεν το ξερω αν συμβαινει.

      Παντως τα excel ,word,outlook ,powerpoint εγώ τα κατεβασα.Δεν υπηρχαν οταν αγορασα το τηλεφωνο και ειδα οτι υπηρχαν στο redmi 5 plus του φιλου μου και τα κατεβασα.
      Images
      • 7F0C37CA-72B2-4F2D-B40D-8EFA6F271D23.jpeg

        434,64 kB, 1.370×1.604, viewed 117 times
      • B71224DC-A189-412E-8768-405B42DC54FC.jpeg

        478,57 kB, 1.309×1.333, viewed 116 times
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''
    • Αφού δεν υπάρχει στις εφαρμογες μου ,το Google play services κι ουτε στο Google play store μου το βγαζει ,σκεφτηκα να το ψαξω μεσα απο τον google browser.
      ( Στην αναζητηση στο google play store ,μου εβγαζε διαφορες εφαρμογες.Σε καποιες ελεγε οτι ηταν εγκαταστημενες και σέ καποιες απ τις εγκαταστημενες ,οτι θέλουν ενημέρωση.
      Ομως ,οταν πηγα στις ρυθμίσεις ,στην ενημερωση εφαρμογών συστηματος ,μου εγραφε οτι ολες οι εφαρμογες ειναι ενημερωμενες.Στο ιστορικο ενημερωσης , η τελευταια ενημέρωση ,εγινε την μερα που το αγορασα ,31 Γεναρη.
      Πώς γινεται στο google play store να μου βγαζει ενημερωση για καποιες και στις ρυθμίσεις να μην βρισκω οτι θελουν ενημερωση; Το αναφέρω ,μήπως αυτο κατι δείχνει που έχει σχεση με το χαμενο app υπηρεσιες google play .Το γιατι το λεω χαμένο ,το εξηγώ πιο κάτω.)

      Στην αναζήτηση λοιπόν του Google play services app ,στον Google browser ,μου εβγαλε το εικονιδιο του app κι οταν πατησα πάνω στο εικονιδιο του app ,μ εβγαλε στο Google play store ,οπου μου δείχνει το app και την επιλογη ‘’ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ’’ !!!
      Αρα τί;
      Στην διαχειρηση εφαρμογων δεν υπαρχει ,εβαλα και 10 φωτο ,οπου δειχνει ολες τις εγκαταστημενες εφαρμογές.( Εψαξα και στις εφαρμογες συστηματος ,οχι οτι θα το εβρισκα εκεί ,αλλά ετσι για να ψαξω..)


      Για να μου βγαζει επιλογη για απενεργοποίηση ,σημαινει οτι κάπου ειναι κρυμμενο και χαμένο ;
      Και γιατι δεν μου το βγαζει οταν κανω αναζήτηση στο google play store σαν εγκαταστημένο;

      Πώς θα το βρώ;Και γιατί ειναι καπου κρυμμενο;Αν είναι;Υποθέσεις κανω ,μ αυτό που ειδα τωρα.
      Εχω ζαλιστεί κι άκρη δεν βγαζω...
      Help! :!: ?(
      Images
      • 9C640446-96AD-4528-8F1E-C69414AA5725.jpeg

        605,47 kB, 1.504×1.821, viewed 214 times
      • FA7FC09F-8836-4F50-91B2-42BC97D62D88.jpeg

        554,6 kB, 1.187×1.935, viewed 126 times
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''
    • Διαφήμιση
    • δεν το βρισκεις επειδη το λεει στα ελληνικα "Υπηρεσίες" και ειναι αυτο στην τελευταια φωτογραφια σου, γενικως μην αγχωνεσαι το τηλεφωνο σου μοιαζει να εχει ο,τι πρεπει
      η επιλογη για απενεργοποιηση σημαινει οτι ειναι κανονικα ενεργοποιημενο και αν θελεις επιλεγεις να το απενεργοποιηησεις αλλα δεν ειναι σωστο αυτο

      για να το βρεις στο τηλεφωνο σου πας ρυθμισεις > εγκατεστημενες εφαρμογες > επιλεγεις απο πανω δεξια τις 3 τελιτσες "εμφανιση ολων των εφαρμογων" > στην αναζητηση πληκτρολογεις "υπηρεσιες"

      καλημερα