Διαφήμιση

XTRV Tweaks for Redmi Note 5 (Whyred)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Την ίδια που έδωσα στον @ipankas. Πρόκειται για δοκιμαστική έκδοση αλλά αρκετά σταθερή κατά την άποψή μου. Αν όλα πάνε καλά θα την δείτε και στην πρώτη σελίδα.
    • XTRV Tweaks for Redmi Note 5 (Whyred)

      Το 1.4 απλά σκίζει προς το παρόν..Ειναι κάτι που πρέπει να παρατηρήσω και να αναφέρω εδω;

      Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Εγκαταστάθηκε η v1.4 σε Whyred 4/64 χωρίς κανένα πρόβλημα και φαίνεται να λειτουργεί άψογα!
      Ευχαριστώ!
    • Διαφήμιση
    • XTRV Tweaks for Redmi Note 5 (Whyred)

      Παιδιά όταν αλλάζω saturation κλπ μεσω kernel adiutor,οταν σβήνει η οθόνη και αναβει μετά,δε λειτουργούν οι ρυθμίσεις.καμια ιδεα; ξέρω υπάρχει και το sa2ration αλλα μου φαίνεται δε κάνει τόσο καλή δουλειά.. κάποιοι είπαν αλλάζεις κάτι στο whyred.xml αλλα δε το πολυκαταλαβα..

      Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H Kostas_kanal έγραψε:

      Παιδιά όταν αλλάζω saturation κλπ μεσω kernel adiutor,οταν σβήνει η οθόνη και αναβει μετά,δε λειτουργούν οι ρυθμίσεις.καμια ιδεα; ξέρω υπάρχει και το sa2ration αλλα μου φαίνεται δε κάνει τόσο καλή δουλειά.. κάποιοι είπαν αλλάζεις κάτι στο whyred.xml αλλα δε το πολυκαταλαβα..

      Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Πολύ πιθανό να μην είναι πλήρως συμβατή η εφαρμογή είτε με το MIUI είτε με Oreo.
    • Ο/H Kostas_kanal έγραψε:

      Το 1.4 απλά σκίζει προς το παρόν..Ειναι κάτι που πρέπει να παρατηρήσω και να αναφέρω εδω;

      Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Μόνο αν παρατηρήσεις κάτι κακό μπας και το φτιάξουμε αν οφείλεται στις ρυθμίσεις. Αν όλα πάνε καλά και τελειώσω και εγώ με κάποια τελικά τέστ θα τη δώσω Πέμπτη-Παρασκεύη την νέα έκδοση του module.
    • XTRV Tweaks for Redmi Note 5 (Whyred)

      ok.πάντως νομίζω πριν τέτοια νούμερα (44%-59% ram) δε τα έβλεπα.Πρεπει να ηταν περίπου στο 70%..και σα να πηγαίνει πιο σφαίρα.καλα καμία φορά είναι placebo που λέμε..αλλά με τη ram δεν είναι
    • Διαφήμιση
    • @BanditGR Επιβεβαιώνω και εγώ ότι με την έκδοση 1.4 η διαχείριση της ram είναι πολύ καλύτερη από ότι ήταν στην 1.3. Να σημειώσω ότι φοράω και τα patches του @UserXP και δεν βλέπω κανένα πρόβλημα από τον συνδυασμό των και των δύο. :thumbsup:
    • Ναι ισχύει γιατί έχουν γίνει άλλες ρυθμίσεις για τους κατόχους συσκευών με 3GB RAM και άλλες σε αυτούς με τα 4GB. Ουσιαστικά επαν-ενεργοποίησα την swap μνήμη (ZRAM στο whyred) για τους πρώτους, αυτό έχει ως αποτέλεσμα να βλέπουν μεν περισσότερη διαθέσιμη μνήμη αλλά είναι εικονικό αυτό, ουσιαστικά ένα μέρος της μνήμης που το λειτουργικό δεν χρησιμοποιεί συχνά, την συμπιέζει και την "τοποθετεί" σε ένα άλλο μέρος της μνήμης δεσμευμένη μόνο γι' αυτό το σκοπό. Φαίνεται αυτό να βοηθάει τις εφαρμογές της συσκευής, σε ότι αφορά το multitasking, έχει όμως και μειονεκτήματα όπως πχ το γεγονός ότι προκειμένου να συμπιεστούν και να αποσυμπιεστούν δεδομένα στην ZRAM δαπανάται επεξεργαστική ισχύς και άρα ενέργεια (=μπαταρία). Για τους κατόχους συσκευών με 4GB RAM έχει μείνει ως έχει η κατάσταση, δηλαδή η ZRAM είναι απενεργοποιημένη και όση μνήμη βλέπουν είναι η ατόφια μνήμη που δίνει το σύστημα, άρα δεν δαπανάται extra ισχύς=καλύτερη μπαταρία αλλά φαινομενικά λιγότερη διαθέσιμη μνήμη (έλα όμως που έχουν ούτως ή άλλως το extra 1GB !). Τώρα θα μου πείτε καλά 1GB κάνει τέτοια διαφορά στο multitasking ? Κανονικά και λογικά δεν θα έπρεπε, αλλά τα τέστ αποδεικνύουν ότι το MIUI είναι ιδιότροπο σε αυτό το κομμάτι, δεδομένου και του ότι πλέον οι περισσότεροι σήμερα φορτώνουν κατά την εκκίνηση ένα κάρο εφαρμογές στο παρασκήνιο, πέρα από το ίδιο το MIUI που είναι ΒΑΡΙΔΙ (ειδικά η ROM βασισμένη σε CN source, η Global έχει ΠΟΛΥ λιγότερες υπηρεσίες συστήματος).

      Συμπερασματικά προσπάθησα να βρω τη "χρυσή τομή" ώστε είτε έτσι, είτε αλλιώς το module να προσφέρει τα μέγιστα δυνατά οφέλη, ανάλογα με τα χαρακτηριστικά της συσκευής.
    • Όσοι έχετε βάλει το 1.4 και είστε από όσο λέτε ευχαριστημένοι από την απόδοση μπορείτε να μου πείτε έχετε βάλει μαζί και το δεύτερο module που προτείνεται στο πρώτο post ή το έχετε μόνο του;
    • Το 1.4 είναι για 3/32, κάνεις απεγκατάσταση το 1.3 μέσα από το magisk
      Και τα δύο μαζί όχι
    • Διαφήμιση
    • XTRV Tweaks for Redmi Note 5 (Whyred)

      @vanni Αν εννοείς το busybox module του Magisk το είχα ήδη περασμένο τώρα είναι στην έκδοση Busybox_for_Android_NDK-1.30.1.zip.

      Από το Redmi Note 5 μου με Tapatalk