Διαφήμιση

Δεν ανοίγει μετά από το επίσημο update Ιανουαρίου

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Εβαλες αρκετα ζητηματα.Πρωτα απ ολα απο οτι ανεφερες φαινεται πως η συσκευη δεν εχει brick απλα εχει κολλησει (bootloop) απο κατι που δεν γνωριζουμε.Προσωπικα αν ειναι ετσι τα πραγματα,πιστευω απλα με μια επαναφορα η συσκευη θα bootαρει και θα ανοιξει.Το να χρησιμοποιησεις την edl mode ανοιγοντας τη συσκευη δεν θα στο προτεινα τουλαχιστον σαν αρχικη λυση ειδικα αν δεν το εχεις κανει αλλη φορα.Μπορει ομως να μπει σε edl και με αλλους τροπους πχ μεσω adb η fastboot

      _Πιο παλιο μου post : Δεν ανοίγει μετά από το επίσημο update Ιανουαρίου


      _ [All in One] MIUI Flashing Guide: Unbrick, EDL Method / Locked Bootloader, Bootloader Unlock, More - Flashing Guide - Mi Community - Xiaomi

      _ EDL Mode

      _ Οδηγός εγκατάστασης fastboot rom με test point για το Mi A2 (Jasmine)

      Oσο για τα αρχεια σε οποιοδηποτε λειτουργικο οταν τα σβηνουμε,νομιζουμε πως τελειωσαμε.Απλα σκεψου με ποιον τροπο η Αστυνομια πχ ανακτα διαγραμμενα αρχεια απο υπολογιστες.
      Αν διαβασες στο Link το γραφει καθαρα.Ανακτηση ακομη και μετα απο Factory Reset.Μην περιμενεις ομως εγω να εγγυηθω για ενα προγραμμα μιας εταιρειας.Απλα στο παρελθον εχω χρησιμοποιησει παρομοιες εφαρμογες για ανακτηση αρχειων (φωτο,βιντεο κλπ)

      _Αν διαβασες γραφει: Factory Setting Restore
      A factory reset doesn't mean your data is gone forever. Dr. Fone will dig that data right up for you...
      Και κατι ακομη.Δεν ηταν τα αρχεια (φωτο,βιντεο,επαφες) συγχρονισμενα με τον λογαριασμο google?? Αν ναι, μετα το restart θα ειναι ολα εκει, ακομη και απο pc μπορεις να τα παρεις μπαινοντας με τον ιδιο λογαριασμο....
    • Ο/H hercules21 έγραψε:

      Εβαλες αρκετα ζητηματα.Πρωτα απ ολα απο οτι ανεφερες φαινεται πως η συσκευη δεν εχει brick απλα εχει κολλησει (bootloop) απο κατι που δεν γνωριζουμε.Προσωπικα αν ειναι ετσι τα πραγματα,πιστευω απλα με μια επαναφορα η συσκευη θα bootαρει και θα ανοιξει.Το να χρησιμοποιησεις την edl mode ανοιγοντας τη συσκευη δεν θα στο προτεινα τουλαχιστον σαν αρχικη λυση ειδικα αν δεν το εχεις κανει αλλη φορα.Μπορει ομως να μπει σε edl και με αλλους τροπους πχ μεσω adb η fastboot

      _Πιο παλιο μου post : Δεν ανοίγει μετά από το επίσημο update Ιανουαρίου


      _ [All in One] MIUI Flashing Guide: Unbrick, EDL Method / Locked Bootloader, Bootloader Unlock, More - Flashing Guide - Mi Community - Xiaomi

      _ EDL Mode

      _ Οδηγός εγκατάστασης fastboot rom με test point για το Mi A2 (Jasmine)

      Oσο για τα αρχεια σε οποιοδηποτε λειτουργικο οταν τα σβηνουμε,νομιζουμε πως τελειωσαμε.Απλα σκεψου με ποιον τροπο η Αστυνομια πχ ανακτα διαγραμμενα αρχεια απο υπολογιστες.
      Αν διαβασες στο Link το γραφει καθαρα.Ανακτηση ακομη και μετα απο Factory Reset.Μην περιμενεις ομως εγω να εγγυηθω για ενα προγραμμα μιας εταιρειας.Απλα στο παρελθον εχω χρησιμοποιησει παρομοιες εφαρμογες για ανακτηση αρχειων (φωτο,βιντεο κλπ)

      _Αν διαβασες γραφει: Factory Setting Restore
      A factory reset doesn't mean your data is gone forever. Dr. Fone will dig that data right up for you...
      Και κατι ακομη.Δεν ηταν τα αρχεια (φωτο,βιντεο,επαφες) συγχρονισμενα με τον λογαριασμο google?? Αν ναι, μετα το restart θα ειναι ολα εκει, ακομη και απο pc μπορεις να τα παρεις μπαινοντας με τον ιδιο λογαριασμο....
      εισαι πολυ κατατοπιστικος. θα ακολουθησω τις διαδικασιες π αναφερεις.οκ το ξερω οτι με καποιον τροπο θα τ επαναφερω στη ζωη .αθτο ειναι δεδομενο.οπως προανεφερα τα αρχεια με καινε και ειναι κ παραπολλα παραπολλα ειδικα φοτο.

      μεσω miflash αν καταφερω και μπω σε edl μεσω fastboot μπορω να τα διατηρησω?ειδα εχει μια επιλογη save user data.η αν υπαρχει καποιο αλλος τροπος να διαβασω το storage κ μετα ας φορμαριστει ολο.

      το κινητο μπαινει κ σε recovery και σε fast boot οπου απο εκει ελεγξα αν ειναι κλειδωμενος η οχι ο bootloader (που ειναι)αρα δεχεται εντολες


      ειναι τοσο πολλα που ο cloud εχει γεμισει απο παλια αρχεια. (δοκιμασα την εφαρμογη σε mi note3 αλλα απετυχε λεγοντας μ οτι root failed να σημειωσω το κινητο ειναι ροοτ και εδωσα τ δικαιωματα. δεν λεω οτι δεν δουλευει αλλα σε μια προπσαθεια σ αλλο κινητο απετυχε)το ξερω τ αρχεια δεν χανονται ετσι απλα .εχω επαναφερει ολοκληρο hdd μετα απο format.ειναι επιπονη διαδικασια κ ποσο μαλλον π τ κινητο δεν ειναι δικο ωστε να εχω ολο αυτον τ χρονο κ παντοτε υπαρχει ο κινδυνος ν μην πετυχει
    • Ναι σε edl mode μπορείς να φλασαρεις με κλειδωμένο bootloader
      Στο miflash tool θα επιλέξεις να σωθούν τα δεδομένα φυσικά και το αποτέλεσμα θα δείξει :)

      (όσοι διαβάσουν το post και ακούσουν τη συμβουλή μου να ενεργοποιήσουν έστω και προσωρινά adb + oem unlock + κλείσιμο οι αυτόματες ενημερώσεις στη συσκευή αυτή, θα γλυτώσουν από πολλές φασαρίες, φαίνεται η συσκευή έχει μεγάλο πρόβλημα και μπορεί να εκδηλωθεί ανά πάσα στιγμή όπως και μετά από update ξαφνικά & ανεξήγητα)

      Στο Mi Note 3 που δοκίμασες μπορεί αν έβαζες τη ρύθμιση Root αντί για προτροπή σε χορήγηση (προσωρινά), διαγράφοντας πρώτα τα παλιά δικαιώματα & αναγκάζοντας κατά κάποιο τρόπο να αναγνωρίσει το adb εξ αρχής, και δοκίμαζες σε άλλη θύρα ίσως είχε καλό αποτέλεσμα(ή ίσως δεν υποστηρίζει τη συσκευή)

      Μπήκες κατ αρχήν από PC με τον ίδιο λογ.google πχ στις εφαρμογές Photos / drive ή από chrome να δεις αν υπάρχουν εκεί οι φωτογραφίες? (αν συγχρονιζοταν ο λογ.φυσικα)

      Στο PC πρώτα απ' όλα οπωσδήποτε απενεργοποίηση υπογραφής, σωστούς οδηγούς και κυρίως τους drivers της Qualcomm & reboot το PC ... καλή τύχη !
    • Διαφήμιση
    • Η διάσωση αρχείων σε συσκευή που δεν κάνει boot αλλά μπαίνει σε recovery και fastboot, ανάλογα την κατάσταση/ρυθμίσεις στη συσκευή, πάει ως εξής:

      Ιδανικές περιπτώσεις (ο λόγος που τονίζεται συνεχώς το ξεκλείδωμα ή έστω το "enable usb debug" ) :
      1.Ξεκλείδωτη συσκευή με custom recovery ή κλειδωμένη με ενεργοποιημένο το usb debugging. Και στις 2 περιπτώσεις μπορούμε να ανακτήσουμε τα αρχεία, είτε μέσω recovery (και να μην έχει, αν είναι ξεκλείδωτη, κάνουμε boot σε αυτό), είτε μέσω fastboot με την εντολή pull (υπάρχουν και εργαλειάκια πχ. αυτό).

      2.Τα αρχεία μας βρίσκονται σε sd κάρτα. Απλά τη βγάζουμε από το κινητό και παίρνουμε τα αρχεία είτε συνδέοντάς τη σε pc ή άλλη συσκευή.

      Από κει και πέρα, εαν τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει, μια λύση είναι να δοκιμάσουμε το flash με διατήρηση των αρχείων. Μπορεί να δουλέψει, μπορεί και όχι. πχ. αν το πρόβλημα είναι στα userdata και δεν κάνει boot το κινητό, πιθανότατα δε θα κάνει ούτε μετά το flash ή ακόμη χειρότερα, κάτι μπορεί να πάει στραβά και να μην κάνει τη διατήρηση αρχείων.

      Προσπάθεια ανάκτησης αρχείων, μετά από σβήσιμο, με διάφορα προγράμματα. Μπορεί να δουλέψει, μπορεί και όχι, παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο. Προσωπικά δεν έχω καλά αποτελέσματα από αυτό, αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που δουλεύει.
    • δε ξερω αν δουλευει , ξερω ομως οτι ειναι πολυ επικινδυνο να δουλευεις με qpst/qfil και αν κανεις λαθος πας για αλλαγη πλακετας δε το σωζεις ουτε με test pin .

      How to full backup any qualcomm phone

      Telegram: Contact @hellasmobiles
      Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.
    • Υπαρχει και ευκολοτερη λυση αναλογως παντα το τι θελεις να παρεις backup...

      προσωρινη "εγκατασταση" της twrp μεσω fastboot : πχ fastboot devices / fastboot boot twrp.img , παιρνεις nandroid backup & bootαροντας στο system επανερχομαστε σε stock κατασταση...
      (απαιτει ξεκλειδωτο ΒΤ)
      _αν εχουμε συσκευη mtk θα χρειαστουμε & VCOM drivers απλα...
      (συσκευη - pc ενωμενα, αν αφαιρεσουμε τη συσκευη απο το pc η recovery θα παψει να λειτουργει)
    • Μετά το update του Ιανουαρίου στην 9, το ΜΙ Α2 lite πάει κατα διαόλου. Μια χαρά δουλευε με το oreo 8.1.. Τώρα ποτε δουλ ποτε οχι το viber to gmail to youtube.. ενω έχω ιντερνετ και browser ... το μικρόφωνο sreech ποτε δουλεευι σε speech to text ποτε οχι...Μπάχαλο.. εχουν σπάσει τα νευρα μου. Δε ξέρω τι να κάνω,... τι εινια καλύτερο... ειμια σχετικός με πληροφ αλλά να ασχολείσαι με όλα αυτα ενω θες να κάνεις τη δουλειά σου και να χανεις την ωρα σου είναι τραγικο...
      κΆΠΟΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΉ;;;
    • Διαφήμιση
    • Ο/H tryxx έγραψε:

      Μετά το update του Ιανουαρίου στην 9, το ΜΙ Α2 lite πάει κατα διαόλου. Μια χαρά δουλευε με το oreo 8.1.. Τώρα ποτε δουλ ποτε οχι το viber to gmail to youtube.. ενω έχω ιντερνετ και browser ... το μικρόφωνο sreech ποτε δουλεευι σε speech to text ποτε οχι...Μπάχαλο.. εχουν σπάσει τα νευρα μου. Δε ξέρω τι να κάνω,... τι εινια καλύτερο... ειμια σχετικός με πληροφ αλλά να ασχολείσαι με όλα αυτα ενω θες να κάνεις τη δουλειά σου και να χανεις την ωρα σου είναι τραγικο...
      κΆΠΟΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΉ;;;
      αν εισαι ξεκλειδωτος και εχει κυκλοφορησει η fastboot rom περνα την απο πανω χωρις να διαγραψεις data .
      Telegram: Contact @hellasmobiles
      Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.
    • Δυστυχως τα δεδομενα δεν σωθηκαν.το πηγε ο φιλος μ τελικα σε τεχνικο και ακολουθησε την ιδια διαδικασια μεσω edl miflash μαλλον.κ ειπε το προβλημα ηταν στα δεδομενα ηταν κατεστραμενα.το κινητο τωρα ειναι με την 10,0,2 .δεν μπορω να καταλαβα εκει στ xiaomi τι κανουν κ μ ενα Update κατεστραψαν τα user data.απαραδεχτο. θα επιχειρησω καποια στιγμη με καποια εφαρμογη να δω αν μπορω να κανω ανακτηση των αρχειων μ.σε hdd το ειχα πετυχει για να δουμε σ κινητο.θα ενημερωσω οταν το κανω

      Ευχαριστω ολα τα παιδια που με βοηθησαν κ την κοινοτητα γενικα !!! :thumbup:
      (ελπιζω να μην τυχει παλι σε κανεναν αλλο η με αλλο update)
    • Σε καινούριο Mi A2 που αγοράστηκε 4/2/19 εμφανίστηκε η αναβαθμιση σε android Pi.
      Είναι ασφαλές να την περάσουμε; Έχει αποσυρθεί η προβληματική αναβάθμιση;
      Ευχαριστώ.
    • Διαφήμιση
    • προσωπικα στοκ τελος . μονο custom οι ανθρωποι ειναι αναξιοπιστοι . γεια σου xiaomi
      Telegram: Contact @hellasmobiles
      Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.